Lidové kroje

Fotoalbum tématu (48) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu

Najdete v encyklopedii: Kanafas

Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Další »
bosorkáňa
215 příspěvků 28.10.14 11:31
@Anežka Moravská píše:
@bosorkáňa Mě už tyhle přezdobené teda moc neberou, historicky jde o relativně mladou záležitost a pro mě hraničí s kýčem.Stejný kroj z roku 1930

Děkuju za obrázek, ale pokud jste tím chtěla dokázat, že kroj je starobylý, budete mi muset donést něco, co vypadá stejně a pochází z doby o sto let dříve, než je rok 1930. Doporučuju Vám publikaci

Moravské a slezské kroje. Kvaše z roku 1814 / Ludvíková, Miroslava

Uvidíte v ní, jak se ta dnešní podoba (a troufám si do slova dnešní zahrnout i předválečnou podobu daných krojů) liší od té zachycené ve sbírkové akci z roku 1814.

Jiná Realita
13791 příspěvků 28.10.14 13:54

@bosorkáňa
můj je skoro stejný od poloviny 19. století. změnilo se málo, akorát je místo z lněného plátna z bavlněného.

nicméně - není přezdobený, je pořád tak obyčejný, jak byl tehdy :-)

Anežka Moravská
139 příspěvků 28.10.14 15:12

@bosorkáňa
Otázka do pranice - a proč by měl kroj z roku 1830 vypadat stejně jako v roce 2014? U nás se kroje nikdy nepřestaly nosit, má je skoro každý doma, šijí se nové. Proč by neměl mít kroj nárok na vývoj a změnu? Nehledě na to, že dnes už nejsou původní materiály a látky.

bosorkáňa
215 příspěvků 28.10.14 16:57

Já se Vám dámy omlouvám, pokud jsem Vám pohanila kroje, ale trochu se obávám, že každá vedeme debatu na jiné téma.
Co do přezdobenosti je to věc osobního názoru, i výše jsem to psala, je to prostě můj náhled na věc a přílišná zdobnost, kokeš, punčochy, boty, množství naškrobených spodnic prostě není nic pro mě, nelíbí se mi to, přijde mi to jako kýč a tím to pro mě hasne.

Myslím si, že právě z toho hlediska vývoje a různorodosti oblastí je srovnání možné, pořád se jedná o jedno území, byť dost členité. Samozřejmě, oblasti podléhaly mnoha stylovým, podnebním i sociálním vlivům. Pak bychom se už nemusely bavit vůbec o ničem, na vše by se dalo říct „srovnáváme nesrovnatelné“.

Například u toho horského kopaničářského kroje je pořád ještě vrchní díl sešit se spodním v tzv. leknici, je to starší vývojový stupeň, u ostatních slováckých krojů je vcelku občas jen rubáč, někde i ten vymizel, rukávce a sukně jsou zvlášť. Ale pořád platí to, že ty novější varianty vycházejí do určité míry z těch starších, čím bohatší kraj nebo i movitější nositelka, případně výjimečnější příležitost k nošení, tím zdobnější. A srovnávat by se daly výšivky, materiály, příležitosti k nošení, střihy, rodinný stav nositelek atd. atd. Je to opravdu nevyčerpatelná studnice.

@ Anežka Moravská Přečetla jsem, co jsem napsala v prvním příspěvku a nevidím nic o tom, že bych říkala, že kroj nemá nárok na změnu. Naopak se mi líbí, že to není mrtvá záležitost, ale žije dalším životem s nositelkami nebo nositeli. Já jsem jen podotkla, že tyhle kroje z hanáckého Slovácka, jeden z nich máte tuším na sobě i na profilové fotce prostě nejsou ani moc stará záležitost. Vy jste mi jako reakci na to poslala „starobylou“ fotku z roku 1930. Logická reakce na to byla, že doklad archaičnosti by byl spíš obrázek stejného kroje z doby o sto let dříve. Je jedno jestli je to špatně, nebo dobře, Váš kroj prostě je dost mladý, toť vše.

LCH
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.10.14 17:39
stricc
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.10.14 18:35

@LCH to je docela hezký, jen se marně snažím identifikovat tu… věc, co má ten mládenec, to určitě není nic takového, co mě napadlo, že ne? :-)

Maja1991
21 příspěvků 28.10.14 18:55
@stricc píše:
@LCH to je docela hezký, jen se marně snažím identifikovat tu… věc, co má ten mládenec, to určitě není nic takového, co mě napadlo, že ne? :-)
:-D Ono to sice nejde moc poznat, ale asi to bude klobouk! :-D
stricc
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.10.14 19:03

@Maja1991 mně to totiž nejvíc ze všeho připomíná krojované kotě :-)

Anežka Moravská
139 příspěvků 28.10.14 20:24
@stricc píše:
@Maja1991 mně to totiž nejvíc ze všeho připomíná krojované kotě :-)

Díky za váš humor, pěkně jsem se zasmála a pořád si představuji, jak vypadá krojované kotě.
P. S. Je to klobouk.

stricc
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.10.14 20:29

@Anežka Moravská díky za objasnění záhady :-)

LCH
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.10.14 22:54

@stricc Je to opravdu klobouk, ale jinak je to model z toho Vanova kontroverzního kalendáře.

bosorkáňa
215 příspěvků 29.10.14 08:20

@LHC ty šaty jsou krásné. Model mě po ránu docela pobavil :)

mkiss
7 příspěvků 29.10.14 11:40

Nemôžem nereagovať, musela som sa kvôli tejto téme zaregistrovať.:)
Kroje a folklórne prvky v oblečení využívam úplne bežne, v podstate celé leto. Časy, keď som chodila v myjavskej spodničke miesto sukne mám už síce za sebou, ale modrotlačové šaty a vyšívané blúzky sú klasika. Zbožňujem tú farebnosť, ornament, ručnú prácu a pocit, že všetci trpia vo svojej obmedzenej uniforme z reťazcov.
Ukážka šiat v pracovnom vyťažení na festivale. Nosené do zodratia desať rokov, už mám za ne totožnú náhradu od krajčírky.

stricc
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.10.14 11:45

@mkiss modrotiskové šaty nebo sukně bývaly za mého mládí hodně oblíbené, nosily to holčičky i dospělé ženy. Potom to nějak úplně zmizelo a je to dost škoda. To je přesně takový folklórní prvek, co se dá využít i na běžném oblečení, a nijak se k tomu nikdo moc nemá

bosorkáňa
215 příspěvků 29.10.14 11:57

@stricc @mkiss já už delší dobu sním o černé nebo tmavě modré sukni, na které bude jedna menší ale masivní výšivka nebo vyšívaný pásek.
A pamatuju si, že modrotiskovou sukni jsme měly doma a jedny vánoce jsme z ní babičkám šily levandulové polštářky, škoda jí.

LCH
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.10.14 01:43

.

Příspěvek upraven 15.12.15 v 19:54

LCH
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.11.14 01:06
Beata Rajská

bosorkáňa
215 příspěvků 1.11.14 08:13

@LHC to mi trochu připomnělo Bobošíkovou a její prezidentskou kampaň
http://img.blesk.cz/…bosikova.jpg

marmota-b
532 příspěvků 5.11.14 08:49

Mně se strašně líbí valašské kroje, koneckonců tam mám i kořeny (moje příjmení všude jinde po republice komolí, na Valašsku hned vědí). Ale neměla bych to kam nosit; tak chci aspoň jednou právě tu modrotiskovou sukni… která sice není úplně přesná, ale byla by to taková moje úlitba kroji. :)

Jinak jsem jednou v Lotyšsku zmerčila slečnu, která si asi při nějakém putování na letní akci namíchala lotyšské krojové prvky (krpce, pletené ponožky, tkané vzorované pásky) s běžným letním oblečením, a pořád ji mám před očima jako vzor toho, že když se chce, všechno jde.

Linie
2020 příspěvků 5.11.14 08:58

Modrotisk vyrábí http://www.modrotisk-danzinger.cz/, můžete k nim na exkurzi. Dělají z původních matric, krásné tradiční vzory, malé i velké, ubrusy i metráž.

bosorkáňa
215 příspěvků 5.11.14 09:05

@Linie krom toho se dá natisknout (domalovat) vzor i doma a pak si nechat obarvit. Používá se na to tuším kaolín?

Jiná Realita
13791 příspěvků 5.11.14 09:08

@LCH
neznám nic horšího, než když si žena s takovým účesem, líčením a manikůrou obleče kroj.

tedy vlastně…jo, znám, když má ještě navíc trvalou s melírem a na krku sedm zamotaných řetízků.

Jiná Realita
13791 příspěvků 5.11.14 09:08

@LCH
ale to za modelkami není modrotisk? to je snad batika, ne?

Linie
2020 příspěvků 5.11.14 09:48

@bosorkáňa Určitě se doma dá také tvořit a možná i barvit.
Moderní vzory modrotisku dělají ve Strážnici, je to bývalá dílna Krásné jizby.
Pěkné vzory dělá /dělala Lucie Tučná, prodávají se v obchodě Originál v Jungmannově ul. v Praze. Doporučuji návštěvu. Obchod mají tři autorky - kromě Lucky ještě Jarka Těšínská /tkaní/ a spolupracují s dalšími výtvarnicemi z různých oborů.

Lála_druhá
471 příspěvků 5.11.14 11:36
@Jiná Realita píše:
@LCH
neznám nic horšího, než když si žena s takovým účesem, líčením a manikůrou obleče kroj.tedy vlastně…jo, znám, když má ještě navíc trvalou s melírem a na krku sedm zamotaných řetízků.

Líčení bývá, aby vynikl obličej, to bych ještě pochopila. Ale nalakované nehty a HLAVA BEZ POKRÝVKY je hrůza. Absolutní prohřešek, a stejně se každé hody nějaká (většinou vdaná) s nepokrytým melírovaným květákem najde. Proč? PROČ??

Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek