Lidové kroje

Fotoalbum tématu (48) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu

Najdete v encyklopedii: Kanafas

Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Další »
bosorkáňa
215 příspěvků 5.11.14 12:34

@LHC @Jiná Realita naprostý souhlas ohledně vlasů, nejen, že se to nehodí, ale vypadá to i hrozně.
Což ovšem neznamená, že pokrývka hlavy je vždycky dobrý nápad

http://g.denik.cz/…enik-380.jpg… „krásné“ umělé vlasy, pak kus svých vlasů a pak až čepec, holt kdo umí, ten umí…

LCH
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.11.14 12:42

@bosorkáňa jsem LCH, sice detail, ale ono to pak nedává smysl :)

@Jiná Realita souhlasím, ale asi to vystihuje vztah toho objektu ke kroji a tradici.
Jinak jsem s tím modrotiskem reagoval na @bosorkáňa nebyl to komentář fotky, co jsem tam dal.

Lála_druhá
471 příspěvků 5.11.14 12:43
@bosorkáňa píše: @LHC @Jiná Realita naprostý souhlas ohledně vlasů, nejen, že se to nehodí, ale vypadá to i hrozně.
Což ovšem neznamená, že pokrývka hlavy je vždycky dobrý nápadhttp://g.denik.cz/…enik-380.jpg… „krásné“ umělé vlasy, pak kus svých vlasů a pak až čepec, holt kdo umí, ten umí…

Ale ono to tak má být… Já nevím, snad byste si o krojích mohla něco zjistit, než to všecko šmahem odsoudíte.
Edit: ty „své“ vlasy by tam vůbec neměly být vidět.

bosorkáňa
215 příspěvků 5.11.14 12:58

@Lála_druhá Aha, takže Vy taky patříte k zastáncům teorie, že by z pod čepce měly koukat dvoje vlasy a mělo by tam takto krásně vidět to pírko? Já přece neodsuzuju, že se dávají pod čepec ty umělé (ok, možná se mi nelíbí, ale o tom není ta debata). Jak koukají oboje, je to děs.
Já jsem si vždycky myslela, že když už, tak by to mělo vypadat takhle:

http://www.mikulov.cz/…lov_7248.jpg

bosorkáňa
215 příspěvků 5.11.14 12:59

@LCH :) tak pardon, přehlédla jsem se…

bosorkáňa
215 příspěvků 5.11.14 13:01

@Lála_druhá Neřekla bych, že odsuzuju šmahem a neřekla bych, že jsem si o žádném kroji nikdy nic nezjistila.

andulka01
1372 příspěvků 5.11.14 13:21

Ráda bych věděla jak vypadá ruzyňský kroj, nevíte někdo?

v2e2rka
477 příspěvků 5.11.14 13:39
@bosorkáňa píše:
@Lála_druhá Neřekla bych, že odsuzuju šmahem a neřekla bych, že jsem si o žádném kroji nikdy nic nezjistila.

no já vidím, že o podlužáckém kroji toho moc nevíte. Rožky (to je ten první „čepec“)mají být přirozeným prodloužením linie hlavy, pokud by si je děvčata nazazila jako kokeš na dalším obrázku, trčely by do vzduchu jako rohy. Ta „zahrádka“ pletená na čele byla původně z vlastních vlasů, v takovém účesu se pak 3 noci spalo v šátku, aby se neponičil, protože úprava byla dlouhá a dost drahá. Proto bylo žádoucí, aby vlastní vlasy vykukovaly, aby potencionální ženich viděl, že jeho vyvolená je zdravá a vlasatá. (případně dost bohatá, aby měla na paruku z pravých vlasů a ještě své barvy). Dneska už málokterá má tak dlouhé vlasy, aby se daly zaplést, a tak vymřely i zapetačky. Tady vám ty viditelné vlastní vlasy nevadí?
http://www.rotrekl.cz/…Kroje/11.jpg

bosorkáňa
215 příspěvků 5.11.14 13:46

@v2e2rka
Tak máte pravdu, tohle jsem opravdu nevěděla.
A jak jsem psala, přijde mi to pořád hrozné, na té fotce, kterou jsem posílala jako špatný příklad. Pokud je to jak říkáte, tak dál je to už jen můj vlastní problém týkající se toho, co se mi líbí a co ne, pro mě ty slečny z mé první fotky (a i většina těch, které jsem takto oděné viděla na vlastní oči) vypadají trochu jako šmudly. Ale díky za poučení.

Lála_druhá
471 příspěvků 5.11.14 14:48

Ono se to totiž musí umět, obléct kroj. Ostatně já jsem přední a v kraji známý nešvarobijec, co se správně oblečených krojových součástek týče. Přiznávám, že Podluží je trochu mimo můj akční rádius, ale byla jsem na toto téma asi na dvou přednáškách a cosi si pamatuju.

staramama
150 příspěvků 5.11.14 15:05

@Lála_druhá Tak tak, u nás jsou na to specializované dámy oblíkačky. Protože holka se prostě sama neobleče.

v2e2rka
477 příspěvků 5.11.14 15:10

Podluží je můj „rajón“,4 roky jsem v tomto kroji chodila, ale hodně záleží, kde se zrovna nacházíte, stačí jít na „záskok“do vedlejší vesnice a už vás „súdná stolica“ pomluví. Například u nás se nosí tělové punčocháče a o 8 km dál černé. A pak se dohadujte, co je správně. Taky je dobré téma délka sukní, my nosíme cca pod kolena, kousek vedle ve městě těsně nad kolena.

LCH
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.11.14 19:12

@Lála_druhá Takže předsedáte tzv. súdné stolici?

Anežka Moravská
139 příspěvků 5.11.14 23:17

@v2e2rka

Díky, jsem poučena a nadšena :-)

Lála_druhá
471 příspěvků 6.11.14 09:10
@v2e2rka píše:
Podluží je můj „rajón“,4 roky jsem v tomto kroji chodila, ale hodně záleží, kde se zrovna nacházíte, stačí jít na „záskok“do vedlejší vesnice a už vás „súdná stolica“ pomluví. Například u nás se nosí tělové punčocháče a o 8 km dál černé. A pak se dohadujte, co je správně. Taky je dobré téma délka sukní, my nosíme cca pod kolena, kousek vedle ve městě těsně nad kolena.

To není o dohadování. Pokud si nejsem zcela jistá, ptám se etnografů z muzea (a čím dál častěji nejen já, ale spousta lidí, co si pořizuje kroj nebo si není jistá, co kam a jak obléct). Zjistíte správnou barvu punčoch i délku sukní. Většinou je délka těsně nad kolena u sukní se škrobenýma spodničkama (tedy ten méně než sto let starý typ kroje), aby se dalo pohodlně kleknout v kostele.

bosorkáňa
215 příspěvků 6.11.14 09:21

@Lála_druhá etnografů se neptejte - jsem etnografka a vidíte, to o té zahrádce a způsobu nošeí čepce „na rožky“ jsem nevěděla. Je tedy pravda, že nejsem etnograf-praktik z terénu a pokud řeším kroje, jsou to jiné oblasti, než Podluží a jiná problematika, než to, co se v tuto chvíli má kam nosit.

Edit: aha - přehlédla jsem to muzeum. Skvělí jsou v etnografickém muzeu v Brně, tady souhlasím.

Lála_druhá
471 příspěvků 6.11.14 09:27
@bosorkáňa píše:
@Lála_druhá etnografů se neptejte - jsem etnografka a vidíte, to o té zahrádce a způsobu nošeí čepce „na rožky“ jsem nevěděla. Je tedy pravda, že nejsem etnograf-praktik z terénu a pokud řeším kroje, jsou to jiné oblasti, než Podluží a jiná problematika, než to, co se v tuto chvíli má kam nosit.

U nás jsou etnografové erudovaní. Píší knihy (o krojích), pořádají pro veřejnost přednášky, radí folklorním souborům a podobně.

Edit: http://www.slovackemuzeum.cz/
http://biblio.hiu.cas.cz/…orities/5359

bosorkáňa
215 příspěvků 6.11.14 09:32

Ještě nad tím trochu přemýšlím. Já si ani nejsem jistá, zda se dá u některých krojů zjistit, co je správné. Třeba ta délka sukní mohla sice souviset s tím, aby si děvčata klekla v kostele, ale taky souvisí s dobovou módou a jejím vlivem i na kroj. Ale to je jen jeden příklad.
Třeba v pohraničí v místech po vysídlené německé menšině se nosily až do zhruba 60/70 na hody různé kroje, podle toho, odkud rodiny, které území osidlovaly, pocházely. Pak se většinou díky snadnější dostupnosti a obecné líbivosti lidé na kyjovském kroji a ten si tu od té doby žije svým životem. Třeba zrovna tady se s jistotou nedá říct už nic. A pokud by se dalo něco usměrnit, tak třeba hned v začátku, ale po x-letech nošení se ty původní „chyby“ stávají už tradičními a zažité, prostě se transformují.
Taky ale záleží, jak moc konzervativní je to prostředí a jak přísná a s vývojem a původním stavem kroje je obeznámená komunita (súdná stolice).

v2e2rka
477 příspěvků 6.11.14 09:51

@Lála_druhá zrovna délku sukní jsme řešili letos na hody a zjistili jsme, že i když to tak nevypadá, délka se až tak nezkrátila, hodně udělalo přidání spodniček a taky jsou širší. Například moje babička před 50 lety nosila 4,ty bohatší 5,a já jich měla 8. Větší zkrácení se objevilo ve městech a velkých vesnicích, kam se dříve dostala nová móda.

Lála_druhá
471 příspěvků 6.11.14 09:54
@v2e2rka píše:
@Lála_druhá zrovna délka sukní jsme řešili letos na hody a zjistili jsme, že i když to tak nevypadá, délka se až tak nezkrátila, hodně udělalo přidání spodniček a taky jsou širší. Například moje babička před 50 lety nosila 4,ty bohatší 5,a já jich měla 8. Větší zkrácení se objevilo ve městech a velkých vesnicích, kam se dříve dostala nová móda.

U nás se jednu dobu (tak osmdesátky až devadesátky asi) nosily šíleně krátké sukně. Naštěstí dobrou osvětou už je to minulostí. Ale spodniček tolik nenosíme, já třeba dvě, kdo je hodně hubený, tak tři, silnější postavy zas vystačí i s jednou. Plus spodní fěrtůšek vpředu. Ale záleží, jestli je kolem dokola anebo jen „na půl“, žejo.

v2e2rka
477 příspěvků 6.11.14 10:04

@Lála_druhá až budu na pc, tak vám schválně oskenuju nějaké fotky z oblékání, to je práce pro tři lidi tak na hodinu a půl a ve finále máte problém projít dveřmi.

Giulietta
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.11.14 16:06
@Lála_druhá píše:
Plus spodní fěrtůšek vpředu.
Čo je spodní fertušek? Zaujímalo by ma to, zo zvedavosti.
Linie
2020 příspěvků 6.11.14 22:13

Dámy, co říkáte na toto: http://www.rodnahrouda.cz/show/top.html

Potrefenáhusa
10057 příspěvků 6.11.14 23:23

@Linie Některé věci se mi líbí moc, např. tyto šaty a sukně (i když za ty peníze, co stojí, mi přijdou ty šaty z fotky trochu amatérsky ušité - mohly by mít alespoň skrytý zip) http://media-cache-ec0.pinimg.com/…d29fb869.jpg
http://media-cache-ak0.pinimg.com/…d6479734.jpg
http://media-cache-ec0.pinimg.com/…0b81f29c.jpg, ale ty svérázové oděvy ze sekce pohostinné tradiční jsou pro mě dost pekelné. Připadá mi to jak z televizních pohádkových inscenací z 80. let nebo ze Zpívánek.
http://media-cache-ak0.pinimg.com/…ea4845ad.jpg

Linie
2020 příspěvků 7.11.14 00:12

Líbí se mi nápad použít prvky z krojů, ale nelíbí se mi provedení a střihy. S těmi Zpívánkami máte pravdu.
Také mne nadchlo jméno, konečně někdo, kdo má odvahu se nazvat jednoduše česky, žádná cizina! Mířím tím na Pietro Filipi a podobné značky, které snobsky předstírají cizí původ.

Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek