Lidové kroje

Fotoalbum tématu (48) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu

Najdete v encyklopedii: Kanafas

Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Další »
v2e2rka
477 příspěvků 7.11.14 13:24

Tak jsem se dostala k oskenování fotek z oblékání „kasanic“, omluvte zhoršenou kvalitu, fotky mají 15 let. (A mě je na nich sladkých 15, jsem se u toho alba normálně zasnila)
podle pořadí fotek: 5 spodniček, skoro hotovo, 6 spodniček.
Hodina až hodina a půk práce a pak procházíte dveřmi bokem jako Funès tuším v Pošetilosti mocných =)

Lála_druhá
471 příspěvků 7.11.14 15:01
@Giulietta píše: Čo je spodní fertušek? Zaujímalo by ma to, zo zvedavosti.

Bílá plátěná naškrobená spodní sukně (jako spodnička), většinou zdobnější než spodnička (kupříkladu s krajkou). Zatímco spodničky se dávají pod všechny sukně, tato se dává až po zadním černém šorci (nedá se říct na něj, protože šorec je vzadu a fěrtoch vpředu, překrývá ho tedy jen na bocích) pod přední brokátový (ornátový) fěrtůšek.

Giulietta
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.11.14 15:09

@Lála_druhá Ďakujem. V Spišskom nárečí je to vrchná zástera, ktorá je na všetkých spodniciach, sukniach, úplne navrchu. Tá čierná časť na sukni, na obrázku. Tak som bola zvedavá, či je to rovnaké.
http://www.kosickespravy.sk/…skakuca1.jpg

Lála_druhá
471 příspěvků 7.11.14 15:12

@v2e2rka
Jak vidíte i z mého avataru, zas tak našířená nebývám. Ale některé svobodné děvčice jo :-) Pokud máte délku sukní perfektně nachystanou a nikde nic nestehujete (což by se ani nemělo), je oblékání tak do hodiny (i se spodním prádlem a šněrovacíma botama). Já to zvládám i dřív. Dveřma se nedá projít ani rovně ani naštorc, protože sukně jsou široké do všech stran stejně. Akorát pravda, naštorc nevadí rukávce (baně), ty jsou nejširší součást.

Giulietta
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.11.14 15:17

@Lála_druhá A ten rukáv je čím vypchatý?

v2e2rka
477 příspěvků 7.11.14 15:49

@Lála_druhá vdané ženy u nás nosí taky jenom asi 4 spodničky, které jsou vyžehlené do „měkkých“ vln (měkké proto, že nejsou škrobené tak tvrdě jako spodničky svobodných, ty musí samy stát). U těch je oblékání hračka, většinou už to žena zvládá sama. Za to ty dívčí kasanice poskládat je někdy peklo, hlavně při prvním oblékání hned po škrobení, kdy musí každý varhánek zapadnout do toho předchozího…
@Giulietta u nás je fěrtoch taky vrchní zástěra, molová vyšívaná a zdobená paličkovanou krajkou

Lála_druhá
471 příspěvků 7.11.14 16:36
@Giulietta píše:
@Lála_druhá A ten rukáv je čím vypchatý?

Teď už takovýma molitanovýma kuličkama. Dříve pomlácenou slámou. Jedny takové staré má švagrová, je to neuvěřitelně těžké. Prát se pochopitelně nedají, případné nehody se zakřídují, jednou za čas se musí rozdělat, odstranit vyšívání, vyvařit a znovu navrapit (seskládat do těch maličkých plizů) a vycpat. Neuvěřitelná práce, málokdo to dnes umí (já ne).

Dragon fly
400 příspěvků 7.11.14 17:46

@v2e2rka Proč to tak bylo s těmi spodničkami? Vdané už se podařilo udat, ale svobodné se musely víc naparádit, aby se našel ženich?

v2e2rka
477 příspěvků 7.11.14 18:38
@Dragon fly píše:
@v2e2rka Proč to tak bylo s těmi spodničkami? Vdané už se podařilo udat, ale svobodné se musely víc naparádit, aby se našel ženich?

jak to bylo přesně už asi nikdo neví, ale tohle mohl být jeden z důvodů. Hlavně je logický, dřív se prostě braly majetky, ať se nám to líbí, nebo ne. Dokud se nosil kroj každodenně, nosily všechny bez rozdílu 0-2 spodničky (podle majetku i víc, ale ne víc než 4), v neděli do kostela prostě jednu přidaly. No a pak si některá přidala dvě a už se začaly předhánět, kdo dá víc…

LCH
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 9.11.14 00:14

@bosorkáňa http://www. youtube. com/watch? v=BhyyjVX62Ao

marmota-b
532 příspěvků 9.11.14 13:19

Tak jsem napsala příspěvek a něco se popsulo… No ale hlavní myšlenka byla ta, že i indiánské „kroje“, které se vidí dneska, jsou barevnější a zdobnější než to, co mají třeba v Náprstkově muzeu. Takže ten přesun od praktického ke zdobnému a reprezentativnímu funguje obecně.
Přišla jsem k tomu srovnáváním toho předhánění se v počtu spodnic s potlači na severozápadním pobřeží Severní Ameriky - to byla oblast, kde se mnohem víc hrálo na majetek, lovili lososy a je tam mírné podnebí a obrovské stromy vhodné na stavbu domů, tak na tom byli většinou dost dobře. A potlač byl zvyk, kdy jedna rodina / vesnice pozvala jinou a hostila a obdarovávala je. Viděla jsem nějaké video ze současnosti, kde to vyznělo, jako že bohatší sponzorují chudší. Ale četla jsem, že jeden čas se to natolik zvrtlo na předhánění se, kdo má víc, že snad občas ty věci i ničili. Prostě taky případ, kdy tradice ztratí původní funkci (akorát teda v takovém případě natolik extrémní, že to musel být jednorázový výkyv a ne vývoj).

VBety
18 příspěvků 9.11.14 19:28

Nemůžu si odpustit poznámku, že kroj z Kyjova (jižní Morava - Slovácko) je nejhezčí.
Chápu, že každý pohled na tuto otázku je velmi individuální, ale posuďte sami, přidávám fotku.

Názor, že jsou jihomoravské kroje, přeplácané' musí být posuzován z více hledisek.
Kyjovské hody (svatomartinské) se slaví v půli listopadu, což znamená, že příroda už o většinu svým barev přišla a je na místě šedé ulice rozveselit. Nic nevypadá lépe než rudá sukně uprostřed smutného ročního období.

PS: V kroji nechodím (je to krajně nákladná záležitost), ale jsem jeho velkou obdivovatelkou.

LCH
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 9.11.14 20:27

@VBety Tak ono je to především o vztahu k těmto věcem a tradicím. I lidé se Slovácka dělají přednášky na téma zda Slovácké malby a vzory jsou uměleckým projevem, nebo kýčem. Mám to tak, že to k někomu jde a k někomu ne. Ostatně na Miss World byla naše představitelka tenkrát v kroji z Kyjova. O víkendu jsem viděl Slezské, které nejsou tak zdobené, ale je to taky dáno bohatstvím kraje.

LCH
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 9.11.14 20:40
UK

Tahle je ze lnu. Nosí se na Ukrajině.

Lála_druhá
471 příspěvků 9.11.14 21:41
@VBety píše:
Nemůžu si odpustit poznámku, že kroj z Kyjova (jižní Morava - Slovácko) je nejhezčí.
Chápu, že každý pohled na tuto otázku je velmi individuální, ale posuďte sami, přidávám fotku.Názor, že jsou jihomoravské kroje, přeplácané' musí být posuzován z více hledisek.
Kyjovské hody (svatomartinské) se slaví v půli listopadu, což znamená, že příroda už o většinu svým barev přišla a je na místě šedé ulice rozveselit.

Nechcu tady rozviřovat vášně, ale asi se každému líbí ten „jeho“ kroj nejvíc, nemyslíte? Takže za mě jsou to kraje z uherskohradišťska.
A mimochodem, barevnost krojů ani zdáli nesouvisí s dobou pořádání hodů. Každá vesnice má hody v jiný termín, nejčastěji podle patrona kostela, ale ne vždy (císař to totiž sjednotil na třetí neděli v říjnu a po vzniku republiky si to někdo vrátil zpět, jiní nechali tak a někde vznikly nově hody „republikánské“ v den vzniku republiky). Navíc v nedávných letech si termín hodů některé obce záměrně posunují „dopředu“ - právě proto, že ještě není tak velká zima. A poslední termín v roce jsou hody „kateřinské“ (sv. Kateřina 25.11.). To už nezbývá než se zahřívat zevnitř…

LCH
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 9.11.14 23:36

@Lála_druhá chtělo by to jedno foto s celým přehledem Slovácký, Horácký, Hanácky, Valašský, Uherskohradišťský i všechny jiné podskupiny

Linie
2020 příspěvků 10.11.14 08:28
LCH
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.11.14 08:42

@Linie dík za odkaz, v plánu to dlouhodobě je.

Lála_druhá
471 příspěvků 10.11.14 13:11
@LCH píše:
@Lála_druhá chtělo by to jedno foto s celým přehledem Slovácký, Horácký, Hanácky, Valašský, Uherskohradišťský i všechny jiné podskupiny

Jojo, to by bylo fotek! Na několik knih…
http://www.uherske-hradiste.cz/oblast/18711/

v2e2rka
477 příspěvků 10.11.14 15:36

@LCH Region Podluží už jeden takový počin vydal. Popisuje kroje 36 obcí v regionu na cca 1000 stránkách, tak si představuju, kolik stránek by to dalo na celém Slovácku… http://www.podluzi.cz/…roje-tradice
http://www.podluzi.cz/…ana%2024.jpg

Lála_druhá
471 příspěvků 10.11.14 22:06

Uherskohradišťský několik… (dva příklady zde :-) )

LCH
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.11.14 23:52

@v2e2rka @Lála_druhá jo, to musí být nádhera. Jsem to v myslel tak, že určitě existuje základní přehled.

Potrefenáhusa
10057 příspěvků 10.11.14 23:58

@LCH Zkuste Československou vlastivědu, díl III. Lidová kultura
http://www.antikvariat-benes.cz/…1253_big.jpg

LCH
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.11.14 00:04

@Potrefenáhusa Jste hodná, já měl na mysli takový ten přehled třeba třiceti fotek sem, na peklo.

defilenaiguille
2824 příspěvků 11.11.14 08:05

Naše milá knihovnice mi sehnala zápujčkou z jiné knihovny knížku o provensálských krojích, dokonce má v příloze všechny střihové přílohy, rozlišené jsou tam slavnostní kroje, na běžné nošení, na svatbu atd.

http://ecx.images-amazon.com/…._SY300_.jpg

Chtěla bych si ušít kroj, ale nejdřív bych si ráda prohlédla nějaký skutečný, pokud možno originální (= starý), abych se co nejvíc přiblížila realitě a místnímu typu kroje. Jednou za rok jsou u nás na vesnici velké slavnosti, součástí je i průvod v dobových krojích a prodejci by měli být rovněž oblečení aspoň trochu postaru, takže se jedna bláznivá ženská v tom ztratí. Na ušití to nebude až zas tak složité, horší to bude s látkami a vzory.

Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Tipy na nejlepší dárky k Vánocům: Jak udělat radost jemu i jí?

Mnozí se začínají připravovat na blížící se vánoční svátky. Jaký... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek