Lidové kroje

Fotoalbum tématu (48) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu

Najdete v encyklopedii: Kanafas

Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Další »
Anežka Moravská
139 příspěvků 11.11.14 11:04

Materiály na kroje - vše možné i nemožné na jednom místě.

http://www.kroje.cz/

Lála_druhá
471 příspěvků 11.11.14 20:33
v2e2rka
477 příspěvků 11.11.14 21:26

@Lála_druhá Tak, teď jsem si to musela pustit třikrát po sobě a už se toho nezbavím!

Lála_druhá
471 příspěvků 11.11.14 22:03

@v2e2rka
No my si to s dětma zpíváme celý večer! Ty boty, ty gatě…!

LCH
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.11.14 22:32

@Lála_druhá Tak teda díky…už si tu dva podupáváme do rytmu…tak jsem jim to poslal dcérečkám na jih :)

Liss
6 příspěvků 11.11.14 23:59
Kroje

Jelikož mám prarodiče z Kyjova, tak ke krojům mám blízko a hrozně ráda se do nich oblékám, je to skutečně zvláštní pocit:) Mám kroj po babičce, která ho má po mamince a některým jeho součástem je už skoro 100 let.

Cagot
88 příspěvků 12.11.14 13:35
Detva

K dětvanské košili, od str. 30:
http://www.nulk.cz/…06/index.htm

v2e2rka
477 příspěvků 12.11.14 14:48
@LCH píše:
@Lála_druhá chtělo by to jedno foto s celým přehledem Slovácký, Horácký, Hanácky, Valašský, Uherskohradišťský i všechny jiné podskupiny

Našla jsem tuto mapu, ale není tam moc vidět
http://www.folklornet.cz/…-kroje-2.jpg
Byla bych ochotna se tohoto přehledu ujmout, ale fotky mám pouze k podlužáckému a hanácko-slováckému kroji, možná někde v archivu bych vyhrabala fotky z Kyjovského roku, takže i kroj kyjovský. Strýčkovi gůglovi zas až tak nevěřím, že podá ty správné výsledky, pokud by byl někdo ochotný dodat další fotky krojů (stačí základní typy, to by pak byly bleší fotky), klidně to zpracuju.
Takže vypisuju soutěž na téma Pošlete SZ s fokou kroje (chlapecký a dívčí), zde základní rozdělení:
Kroje uherskohradišťského Dolňácka
Kroje uherskobrodského Dolňácka
Kroje strážnického Dolňácka
Kroje kyjovského Dolňácka Foto možná najdu
Kroje podlužácké Foto mám
Kroje hanácko-slovácké Foto mám
Kroje podhorské
Kroje horňácké
Kroje kopaničářské
Kroje valašsko-slovácké

LCH
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.11.14 19:01

@v2e2rka Super!!! Škoda, že nemám jak přispět, ale zkusím se poptat o víkendu, jestli nebudu mít něco z Hodonínska.

v2e2rka
477 příspěvků 12.11.14 20:05

@LCH kdyžtak od Hodonína směrem nahoru ke Kyjovu, dolů na Břeclav mám spousty. Děkuji.

LCH
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.11.14 21:05

@v2e2rka Poslali mi toto:

https://
www.facebook.com/Fotofolklor?…

a Dubňanské:
https://www.facebook.com/media/set/?….
625946364107260.1073741848.431260993575799&type=3

to jsou čisté fotky jen krojů

Fatabuna
152 příspěvků 19.11.14 21:53

Kroje miluju a chtěla bych pocházet z oblasti, kde mají tradici. Ale jelikož jsem rodilá Pražačka, byl by můj „kroj“ nejspíš něco ve stylu Hříšných lidí města pražského.

marmota-b
532 příspěvků 23.11.14 11:37
@Fatabuna píše:
Kroje miluju a chtěla bych pocházet z oblasti, kde mají tradici. Ale jelikož jsem rodilá Pražačka, byl by můj „kroj“ nejspíš něco ve stylu Hříšných lidí města pražského.

Ruzyňský?
Někdo se tady na něj před časem ptal a já nezvládla zareagovat, protože mi blbnul internet. Jeden je rozhodně zobrazený v té knížce Lidové kroje z edice Dějiny odívání od Lidových novin.

Fatabuna
152 příspěvků 08.12.14 18:00

@marmota-b Jak vypadá?

marmota-b
532 příspěvků 10.12.14 11:13

No to si právě nepamatuju, jen vím, že je v té knížce. :/

Anwen
680 příspěvků 13.12.14 14:23

V červnovém čísle NG byl článek o bretaňských tradičních pokrývkách hlavy. Zajímalo by mě jak vznikl takový coiffe.
Na první obrázku jsou jediné dvě ženy z oblasti, které nosí coiffe běžně každý den.

marmota-b
532 příspěvků 21.12.14 16:50

@Fatabuna Tak jsem vydolovala fotku před mnoha a mnoha lety oskenovanou z té knížky - jiné informace nemám, ale aspoň něco? Možná, jestli vás to opravdu zajímá, by věděli v Národopisném muzeu - když jsem psala s velmi konkrétním dotazem do Uměleckoprůmyslového muzea a byla zdvořilá, odpověď jsem dostala, takže podle mě za pokus by to stálo. Rozmyslet si, co potřebujete vědět konkrétně (ne jenom „jak to vypadá“, ale třeba jaký materiál na co apod.), a na to se pak zeptat. :-)

Fatabuna
152 příspěvků 04.06.18 17:42

@marmota-b
Jestli se ještě vyskytujete na MP a přečtete si tuhle odpověď, tak vězte, že vám blahořečím. Téma pražského kroje mi pár let dřímalo v hlavě a začátkem letošního roku uzrálo do nápadu si téma prostudovat a kroj si ušít. Navštívila jsem Národopisné muzeum, jak jste mi doporučila, a byl to skvělý tip. Vyfotila jsem si podrobně všechny vystavené součásti oděvu a od místní paní kurátorky jsem získala nejen rady, ale i základní střih na středočeský kroj. Z toho jsem byla úplně v sedmém nebi. Teď jen sehnat kvalitní látky, kroj ušít a hlavně pak ozdobit. Za deset až patnáct let by mohlo být hotovo.

barvinok
651 příspěvků 04.06.18 18:16

.

Příspěvek upraven 02.10.18 v 15:12

Fatabuna
152 příspěvků 06.06.18 00:43

@barvinok
Je to edice Šijeme kroje autorky Blaženy Šotkové, vydáno 1940. Hledejte díl s názvem Kroj středočeský, vyšly ale i různé jiné. Podle paní kurátorky jsou prý k dostání v antikvariátech. Svůj výtisk jsem si z Prahy už odvezla zpátky do Británie, kde trvale žiju, takže bych vám ho těžko nějak předávala.

Neferek
110 příspěvků 06.06.18 21:21

Zrovna dneska sem kramoval věci a objevil svoji dlouho ztracenou vyšivanku. Třeba to někoho zaujme. A možná se hecnu a letos v létě ji provětrám, už pár let sem ji na sobě neměl..

danielako
3 příspěvky 14.01.19 16:51

@Fatabuna Dobrý den, sháním pro náš malý, chudý:-) folklórní soubor nějaké informace o krojích, jelikož potřebujeme obnovit šatníky a narazila jsem na Váš komentář, můžete mi prosím napsat více o tom, co jste sehnala a jak pokračujete:-)? Přeji hezké dny. Daniela

danielako
3 příspěvky 14.01.19 16:52

Pokud by nám mohl poradit někdo další, budeme jenom rádi… Z jakého správného materiálu, střihy… ještě jsem zapomněla napsat, že jsme folklórní soubor ze středních čech konkrétně Kamýk nad Vltavou.-) Daniela

JanieB
134 příspěvků 11.02.19 15:45

Vidím, že mám zpoždění tak čtyři roky :D Ale přidávám se, kroje opravdu miluju a mám to štěstí, že u nás na Slovácku je folklor a nošení kroje považováno za „cool“, mnoho mladých tancuje v souborech a kroje oblékají často;-) Mám i rakouský dirndl, protože pracuju v Rakousku, ale nad náš kroj není;-))

Davydos26
2 příspěvky 25.04.19 11:47
Doudlebský kroj

Zdravím, máte sukně, kterým se u nás řákalo Šerky. Materiál je len a vlna. Dle barev měly i svůj název. Jako skořicová, jablečná, pivoňková a pod. Nosily se okolo Č. Budějovic směrem ke Krumluvu a k Novohradským horám. V německých vesnicích se nosily plizované, tak jako nasí chodky ke svátečnímu kroji :)

Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Další »
Váš příspěvek

Před šesti lety se zřítila textilka Rana Plaza

Módní svět si připomíná šest let od zřícení textilní továrny Rana... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
Módní nákupčí: Povolání snů, nebo hrůzy?

Autor: Kamila

Svět skloňuje velká jména návrhářů, přitom o našem šatníku... Celý článek