Lněné povlečení "práší" a pouští žmolky!

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
IvcaKoudy
11 příspěvků 12.2.18 22:50
Lněné povlečení "práší" a pouští žmolky!

Ahoj peklo!

Koupila jsme krásné lněné povlečení, 100% len bez přísad. Tou dobou jsem ještě ani nevěděla, že z toho bude brzo hit a domácí lněné tkaniny budou brzo ve všech obchodech. Je krásné a spí se v něm skvěle, ale… Má to trochu háček.

O povlečení se starám podle štítku, peru samostatně, na 40 stupňů, sučička je povolená, tak suším. Nežehlím. Když vyndám povlečení ze sušičky, lítá z něho strašné množství takového jakoby prachu, velký a hustý mrak chloupků a částeček. Zároveň na zem padá ne úplně zanedbatelné množství žmolků, některý jsou i pěkně velký. Prádlo jsem teď prala podruhý a mám pocit, že žmolků bylo míň. Ale ten prach… Bylo po velkým úklidu a můžem začít znova.

Mám to zkusit bez té sušičky? Všude na internetu píšou, že by to mělo být ok. Že len je vlastně skvělý pro alergiky, je nezničitelný, vydrží třetí světovou válku… To jsem ho jako pokořila? Co dělám špatně? Proč já?!

Moc díky za reakce…

Reakce:
Jordaan
9664 příspěvků 13.2.18 09:40

Bud to neni len nebo mate rozbitou susicku/prachovy filtr v ni. Lnenych veci mam vic a z niceho se neprasi.

Moir
2681 příspěvků 13.2.18 10:21

@Jordaan měla jsem směsovku len-bavlna, která mi zaneřádila rudým prachem celý byt, bylo nutné ji asi 3× vyprat, než to přestalo, koupeno v Sartoru, škoda toho materiálu, velmi příjemný, ne tak mačkavý, jako čistý len, ale bordelu z toho strašně a po vyprání to zflekatělo a stejně ho už znova neměli

Příspěvek upraven 13.02.18 v 12:04

IvcaKoudy
11 příspěvků 13.2.18 11:34
@Jordaan píše:
Bud to neni len nebo mate rozbitou susicku/prachovy filtr v ni. Lnenych veci mam vic a z niceho se neprasi.

Je to 100% len a prachový filtr rozbitý není..

Gorilka
1494 příspěvků 13.2.18 11:55

Je dost možné, že len (surovina) byl nevhodně technologicky zpracován. Nebo to není 100% len.

Linie
2020 příspěvků 13.2.18 13:41

Myslím, že se povlečení opere a pouštět již nebude. Nakonec lněné utěrky se vždy považovaly za nejkvalitnější a používaly se na utírání skla, protože nepouštěly chlupy. Čím víc se praly, tím byly měkčí a hezčí.

IvcaKoudy
11 příspěvků 13.2.18 19:46
@Linie píše:
Myslím, že se povlečení opere a pouštět již nebude. Nakonec lněné utěrky se vždy považovaly za nejkvalitnější a používaly se na utírání skla, protože nepouštěly chlupy. Čím víc se praly, tím byly měkčí a hezčí.

Děkuji, zkusím pořádně oprat a prohnat sušičkou, aby se zbavilo toho prachu a žmolků, co v něm asi od výroby jsou…

Jarka066
8 příspěvků 2.3.18 14:57

Nebo zkusit nějaké kvalitnější povlečení, myslím že bavlněný satén by mohl být skvělou náhradou. Taky jsem měla stejný problém s povlečením , ale bohužel jsem se ho nezbavila. Takže jsem musela změnit komplet povlečení.

Bossygirl
619 příspěvků 2.3.18 19:55

@Jarka066 Změňte také pole působnosti.

benyka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.2.20 23:27

Dneska jsem poprvé prohnala froté ručníky (už mnohokrát prané) sušičkou a ta z nich vytěžila poctivou hrst vláken. Na jedné straně mám zřejmě oprávněný pocit, že opakovaným používáním sušičky ručníky postupem času úplně vymizí, na druhé straně doufám, že opakovaným používáním sušičky snad vymizí ty nechutné chuchvalce textilního prachu v koutech místností, které musím neustále uklízet. Jak to dopadne, uvidíme časem.

Moir
2681 příspěvků 1.3.20 08:43

@benyka sušičku mám už rok, z filtru odstraňuji (někdy) hromady textilního prachu a úbytek hmoty textilu na čemkoli nepozoruji

MP blanka
3084 příspěvků 1.3.20 10:24

Mali sme v nedávnej dobe podobný zábavný problém. Všimla som si, že v priestoroch na poschodí: spálňa - šatník - kúpelňa, musím nejako nezvyčajne často umývať podlahy. Viac, ako inokedy. Chvíľu možno trvalo, kým som si to uvedomila, ale keď už, začalo mi vŕtať hlavou prečo. A myslela som si, že som našla som vinníka - možno si pamätáte, že som sa tu posťažovala, že so pred časom šila menšestrové nohavice, a tepláky, ktoré som mala oblečené pri práci ten textilný prach do seba úplne nasávali. Po dokončení práce som ich dôkladne vyprášila a boli vyprané, ale v čase toho zvýšeného prachu som ich mala znovu na sebe. Dobre, vymenila som ich za iné, lenže problém nezmizol. A tak až napodruhé, po zvýšenom pátraní, som pôvodcu odhalila. Používame froté prestieradlá, niektoré už dlhšie a tie malé biele žmolky vypadávali z neho. Každá pesnička raz končí, dopriala som si prestieradlá nové a voilá - problém je vyriešený!

lorens
2650 příspěvků 2.3.20 14:25

@Moir Mám ručníky, co jsem koupila, když jsme se nastěhovali do našeho současného bytu, což je už přes deset let a suším je jen v sušičce. Vypadají jako nové, i když hrstičku chlupů z filtru odstraňuji po každém sušení. Ubývat z nich trochu musí, ale rozhodně viditelně neplešatí.

benyka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.3.20 15:48

@Moir @lorens Tak to jste mě potěšily, dámy. Manžel už chtěl ty draplavé ručníky vyhodit, ale já jsem je schovávala, protože jsou festovní, hezké a vyzkoušené. Takže doufám, že teď chytí druhý dech. :-)

Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek