Manžel, který nenosí snubák

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 Další »
HertaDeOran
866 příspěvků 12.12.13 11:38

@Lamicka
Taky jsem takový ambice neměla, ale jak píšete - proč ne? Mám bratra, který ponese příjmení z naší rodiny, takže nevymřem. A já nevidím důvod, proč bysme my a naše děti měli mít jméno po cizím chlapovi. A já mám vlastní ORIGOŠ příjmení! :)

misial
1396 příspěvků 12.12.13 12:32
@monel píše:
já považuju tohle za osobní věc, nechci ji mít viditelnou na svém prstě.

Nevadilo by mi, kdyby můj manžel (někdy v budoucnu) nenosil prsten. Ale zdůvodnit mi to takhle, tak ho ženu :)

aniianii
162 příspěvků 12.12.13 12:51

Manžel snubní prsten také nenosí. Měl zezačátku tendence, že ho chce nosit, ale má jako koníčka auta a dílnu a to mi přišlo od začátku neslučitelné. Přesto jsme tedy vybírali prsteny velmi odolné, tedy ne zlaté, aby případnou zátěž vydržely.. Nosil ho možná dva měsíce po svatbě, jednou mu za něj chytl soustruh a prst mu málem zlomil, jindy se o něj chytnul o výfukové svody a popálil si ruku.. takže začal prsten sundavat a pak jsem mu jej zabavila já, že ho nechám přeleštit.. chvíli zvažoval možnost koupit nějaký silnější a odolný řetízek na krk a nosit ho na krku, ale já mám strach, že se na něm oběsí :-) Zajímavé je, že zatímco mě nevadí, že snubní prsten nenosí, jemu ano - že si připadá jak nevěrník, co nechce, aby někdo věděl, že je ženatý… a on že se za to nestydí :-) A já že prsten také nosím.. Tak jsem ho ukonejšila, že i přesto, že prsten mám, nikdo nemůže vědět, že je snubní (byť i na pravé ruce mám velmi typický zásnubní), ale když vidím, kolik dívek a dam a vlastně i mužů nosí prsteny bez významu uzavření manželství přesně tak, jak je dáno právě pro prsteny snubní.. tak myslím, že je to opravdu jedno, ten prsten do světa nic nevykřičí..

marketuska
103 příspěvků 12.12.13 13:17

Manžel taky prsten nenosí, přestože jsme mu dala najevo, že bych byla ráda, kdyby nosil (já ho nosím - i když se přiznám, že když někdy ráno moc spěchám, tak na něj zapomenu). Zdůvodnil mi to tak, že na chlapech nemá rád jakékoliv šperky. Už jsem se smířila, že s tím nic nenadělám. Je to, koneckonců, jeho věc. Ale občas, na nějaké důležité nebo rodinné události, ho přemluvím a on si ho kvůli mně vezme :-)

MaláČarodějnice
709 příspěvků 12.12.13 13:28

@HertaDeOran To je zajímavě kreativní, to se mi líbí :-)…a moclipak to stálo na poplatcích eráru?
To by mě fakt zajímalo jak to tedy zní ( aspoň do SZ?)

Kalanka
707 příspěvků 12.12.13 13:35

Mne tak nejak vadi, ze bych mela davat vsem najevo, ze jsem vdana. Jako proc? Ta predstava je mi neprijemna. Ze by nejake latentni sklony k nevere :)? Snad ne. Jeste min se mi to libi na muzich - evokuje mi to, ze uz ho nejaka ulovila a okrouzkovala jako slepici na dvorku. Memu muzi je to nastesti jedno, kdybych to po nem chtela, nosil by ho, ale vubec mu nevadi, ze prstynky nemame.

aniianii
162 příspěvků 12.12.13 13:47

My jsme s mužem v tomto asi staromódní, mě nevadí dát najevo, že jsem vdaná, nestydím se za to. Neříkám, že se stydíte za své muže..to ne, jen nechápu, proč je to někomu nepříjemné. Kdyby mi to bylo nepříjemné, tak si ho ani nevezmu… Asi bych si pak obhájila raději psí knížku, než někomu říci - je mi nepříjemné, kdybych lidem měla dát prstenem najevo, že jsem vdaná… Jinak ale prstenem stejně najevo nic nedáte. Ale než mě uramínkujete, říkám jedno a zásadní: Záleží na vás a vašem muži, jaké to budete mít.. já jen nechápu to spojení - je mi to nepříjemné… Prsten nevyjadřuje vlastnictví, prsten je pouze symbolem manželství, symbol toho svazku dvou lidí.
Jinak dříve prsteny nosily jen ženy, zvyk, že prsteny nosí i muži, je poměrně mladý :)

aniianii
162 příspěvků 12.12.13 13:52

Cituji: *Snubní prsteny jsou brány jako neodmyslytelná součást svatebního obřadu. Jsou vnímány jako symbol nekonečné lásky, neboť kruh jakožto takový nikde nekončí ani nezačíná. Navléknutí prstenu při obřadu tak symbolicky spojuje dvě bytosti znamením nekonečné lásky, důvěry a věrnosti…
Nošení prstenu na prstu levé ruky pochází ze starého Egypta, kdy egypťané věřily, že žíla levé ruky je přímo spojena se srdcem. Čistá láska vychází ze srdce a při výměně prstenů si tak symbolicky vyměňujeme kus svého srdce, které odevzdáváme své druhé polovičce.
Nejstarší doložený případ darování prstenu při svatebním obřadu pochází z roku 856, kdy si anglosaský král Ethelwulf bral za ženu dceru francouzského krále Judith. Předtím byl prsten darován ženě před svatbou a plnil funkci dnešního zásnubního prstenu.

Za povinnou součást svatebního obřadu byl prsten prohlášen papežem Mikulášem I. v 9. století. Prsten nosila zpočátku jen žena. Materiály se volily dle dostupnosti. Ze starého říma jsou známy zmínky o železných prstenech. Jako snubní prsten mohla posloužit i sláma nebo kroužek od záclony.

Zlom nastal ve 14. století, kdy se nejoblíbenějšími staly zlaté snubní prstýnky, které byli považované za symbol manželské náklonnosti. Lidé z vyšších vrstev si mohli dovolit vsazovat do prstenů drahé kameny. Které se staly oblíbenou novinkou. Prsteny některých novomanželů byly tak skvostné a honosné, že církev v 15. století volala po prostých snubních prstenech bez drahokamů a vyrytých milostných nápisů. Snažila se tak zdůraznit, že snubní prstýnek má mít hodnotu symbolickou nikoli materiální.
S příchodem velké francouzské revoluce nastala změna i ve snubních prstýncích. Mohutné a drahokamy zdobené prsteny nahradily prosté tenké zlaté kroužky.

S počátkem 20. století začaly snubní prsteny nosit i muži.

A slaměné prstýnky? Ty si pak musely při svatebním obřadu navléknout ty páry, které si svou svatební noc vybraly předem.*
Jinak se musím omluvit, protože historicky určitým způsobem prsten „vlastnictví“ vyjadřoval. Já se nyní bavila o moderní době.

Kalanka
707 příspěvků 12.12.13 13:52

@aniianii Zkusim to vysvetlit. Je mi to neprijemne, protoze mam pocit, ze to o mne vubec nic nevypovida. Nelibi se mi predstava, ze se na mne bude divat nekdo jinak, kdyz jsem vdana nez kdyz si bude myslet, ze nejsem vdana. Nechci byt posuzovana podle techto veci. Muj vztah s manzelem je ma vysostne soukroma vec - nikomu z okoli do toho nic neni. Proc to mam prezentovat na verejenosti, proc ma kazdy, kdo mne vidi prvne, poznat, ze jsem vdana?
A to, ze driv prsten nosily jen zeny - to trosku zavani tim oznacenim, ze nekomu patrite.
Je to hodne pocitova vec, nevim, jestli to dovedu srozumitelne vysvetlit. Manzelstvi ma pro mne prakticky smysl (proto jsme nevolili variantu psi knizky) zejmena kvuli detem. Ne kvuli okoli.

aniianii
162 příspěvků 12.12.13 14:05

@Kalanka Jak říkám, každý to vnímá jinak, záleží i na tom, v jakém prostředí se pohybujete, jakou máte povahu, jaké máte pocity. Podle toho volíme i své partnery… Je mi jasné, že ne každý musí na manželství pohlížet tak, jako já s mužem. Podle mne o mě nevypovídá nic ani to, že jsem vdaná, ani to, že jsem svobodná. Proto mi nevadí ani jeden statut a pokud jsem se rozhodla jej dobrovolně změnit, tak to také nemám problém veřejně přiznat (byť nechodím za každým a neříkám - héééj, já jsem vdaná), ten prsten toto ani nevykřičí, ale pokud si někdo všimne, nevadí mi to a klidně to přiznám. Děti s manželem ještě nemáme, vdávala jsem se v 25 letech (což je na tuto dobu brzy), děti ještě ani neplánujeme.. Svatba nebyla z rozumu, ani z nutnosti… V práci se na mě chodili kolegové dívat, že prý musí vidět ještě někoho, kdo se v této době bere pouze z lásky. Nám to přišlo po 7 letech společného bydlení a 11 letech známosti prostě přirozené, na otázky „A proč se tedy berete?“ Jsem odpovídala mottem z našeho svatebního oznámení: „Milujeme se, tak se bereme“… to jen pro vysvětlení mého pohledu, ale chápu i ten váš a jaké si to kdo udělá, takové to má.. Pokud máte pocit, že by na vás mohl někdo pohlížet jinak, je přirozené, že se tomu budete bránit.. já jen ten pocit nemám:)

monel
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.12.13 15:18

@Kalanka napsala jste to úplně přesně, takhle to cítím i já.
nosím manželovo příjmení- nepotřebuju prsten, který je viditelný všem.

Grine Kuzyne
243 příspěvků 12.12.13 15:54
@HertaDeOran píše:
@Lamicka
Taky jsem takový ambice neměla, ale jak píšete - proč ne? Mám bratra, který ponese příjmení z naší rodiny, takže nevymřem. A já nevidím důvod, proč bysme my a naše děti měli mít jméno po cizím chlapovi. A já mám vlastní ORIGOŠ příjmení! :)

Mě teď balí chlap se stejným příjmením jako mám já (a to ho nemám úplně běžné) :D

Bibken
165 příspěvků 12.12.13 15:56

Moji rodičia ani jeden nenosia obrúčky. Jednak obom prstene a šperky vadia, a druhak už nikto ani len netuší, kde sa otcova obrúčka nachádza. :D

Muschi
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.12.13 17:52

@Grine Kuzyne Tak aspoň byste nemusela po svatbě měnit pas :-)

MP Vladenka
1307 příspěvků 12.12.13 18:04

Naši je transformovali do zubních korunek :-)

Nixe Lulu
344 příspěvků 12.12.13 19:07

Ne všichni si při svatbě automaticky mění příjmení… Ale docela dobrý s tím chlapem, co má stejné příjmení, pak není potřeba se rozmýšlet, jak se ohledně toho rozhodnout.

holka
254 příspěvků 12.12.13 19:11

@aniianii odkud je ta citace? (koukám letmo a už tam vidím hrubku)

aniianii
162 příspěvků 12.12.13 19:39
@holka píše:
@aniianii odkud je ta citace? (koukám letmo a už tam vidím hrubku)

je jich tam víc..i jich bylo, něco jsem opravila, ale neměla jsem čas číst to opět celé :-D jsou to „snubní prsteny Jana Mikulíková, šperky v rukách“..má jakýchsi 7 kroků…hrubky jsou všude - na oficiální prezentaci síla, ale myšlenka je jasná a na hrubkách nestaví :-)

holka
254 příspěvků 12.12.13 20:02

@aniianii Ano, ano :-), jen mě to zajímalo…

Ati
77 příspěvků 12.12.13 22:46

@Doudou Ac se mi Vas prispevek libi, omylem jsem pri posunovani klepla prstem na cervene raminko. Za coz se omlouvam:):)

evelene.mart
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.12.13 21:42

Já nosím snubák poctivě od svatby, manžel jenom na oslavy apod. Dělá manuální práci a šperky mu překáží, takže je ani nenosí, protože je často zapomínal ve skříňce, když se převklékal. Takže jenom na oslavy a akce.

AnaKarenina
450 příspěvků 23.1.14 12:29

@Ascari,
ted budu asi za nenapravitelnou romantičku, ale já nosím snubní prsten pořád a můj manžel taky. Už před svatbou říkal, že ho nosit bude a tomu jsme přizpůsobili i jejich výběr (Chtěla jsem kombinaci bílého a růžového zlata, ale chápu, že na chlapa by to bylo moc :-)). Každopádně jsem hrozně ráda, že ho fakt hrdě nosí, dokonce říká, že když ho sundá, je nervozní, že mu na ruce něco chybí. Nechci se nikoho dotknout, ale mě by to ve skrytu duše mrzelo, kdyby ho nenosil. A prostě myslím, že to ve skrytu duše musí zamrzet každého.
Ale určitě jsem fakt staromodní naivka a vůbec nechápu, že k tomu aby se dva měli rádi nepotřebují žádný papír a když už ho teda mají, tak rozhodně nepotřebují takovou obtěžující blbost jako je nějakej prsten :-D.

stricc
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.1.14 12:40

@AnaKarenina Toje docela hezké. Řekla bych, že důležité je, když do toho jeden druhého nenutí a oba partneři vidí stejně. Lidi potřebují rituály :-)

Lola
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.1.14 13:28

Já snubní prsten nosím. Nikdy mě nenapadlo, že bych tím měla dávat nějaké znamení navenek, beru to tak, že má tu symbolickou hodnotu pro mě samotnou. Můj muž ho nenosí a říká, že mu to „cizí těleso“ na ruce strašně vadí a znervózňuje ho. Nejdřív mě to trochu mrzelo, protože muži se snubákem mně paradoxně připadají sexy :), ale nijak jsem na něj nenaléhala a už dávno to vůbec neřeším. Po mnoha letech harmonického manželství a dvou společných dětech potvrzuji, že to nevypovídá vůbec o ničem.

aniianii
162 příspěvků 23.1.14 15:27

@Lola Jo, sexy připadá chlap se snubákem hodně ženám, bohužel se ale najdou i takové, které když vidí něco „sexy“, tak to zkrátka musí mít - a takovej chlap se snubákem, to je sakra lákadlo! :-D Můj muž ho nenosí, defakto jsem mu to zákazala poté, co si málem amputoval prst a spálil ruku (automechanik autoelektrikář). Ale vzal si ho na vesnický ples, šel mi pro pití a hned se tam na něj namotala slečna, v šatech takové délky, že jak říká můj drahý „dát prsty na lem sukně tak mám palec v teple!“, a začala koketovat. Docela ho rozsekalo, když jí oznámil, že je šťastně zadaný a ženatý, tak mu odvětila: „No právě, já vím!“ Děvčata ale co budeme nalhávat, prsten neprsten, lidi jsou holt „různé“ :-) Vybavení vzpomínky na vesnický ples mi připomnělo tu smutnou skutečnost, že pěkně oblečená ženská v dlouhých šatech se už na takovém plese může cítit skoro nepatřičně. Zato minišaty nebo topy vydávané za šaty - to frčí! :-/

Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
Módní nákupčí: Povolání snů, nebo hrůzy?

Autor: Kamila

Svět skloňuje velká jména návrhářů, přitom o našem šatníku... Celý článek