Mluvení ve zdrobnělinách

Fotoalbum tématu (52) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Lizbeth
1379 příspěvků 17.12.19 18:55

U mě zdrobnělina neprobíhá, ovšem ještě dost často někdo použije nechutnou intonaci při oslovení, která je z jedné mé hodně neoblíbené pohádky..

A to se ohradím vždycky s výzvou, že ještě jednou a urazím mu palici.

Oveeec
2522 příspěvků 1 inzerát 17.12.19 20:03

@Lizbeth To by mě fakt zajímalo, která to je :)

giuliettka
7307 příspěvků 17.12.19 20:07

@Lizbeth Éeeeliško? :-D

Lizbeth
1379 příspěvků 17.12.19 20:55

@giuliettka …ti urazim palici i v Liberci. :)

Oveeec
2522 příspěvků 1 inzerát 17.12.19 22:03

@Lizbeth Ježiš já jsem nedůvtipa. Beru dotaz zpět :D

bao-baba
1100 příspěvků 18.12.19 10:57

A já jsem si myslela, že se ve skutečnosti jmenujete Marfuša.

Ghost B.C.
3931 příspěvků 2.2.20 09:40

Znáte „pečák“? Já to dneska slyšela/četla poprvé :-)

vlm
5322 příspěvků 2.2.20 09:54

@Ghost B.C. pečící papír??

vlm
5322 příspěvků 2.2.20 09:55

@Ghost B.C. pečené brambory?? To mi našel Google

Ghost B.C.
3931 příspěvků 2.2.20 10:12

@vlm Je to pečící papír :-) Hledala jsem recept na jablečné trubičky a máme je nakrájet i s pečákem, ale rolovat už bez pečáku. Nechápu, proč nenapsat jen papír, počet písmen je stejný a došlo by to taky snad každýmu..?

bao-baba
1100 příspěvků 2.2.20 10:50

Pečák je hnus. Už se ani nedivím, že máme v Praze Lítačku.

Birdonawire
503 příspěvků 2.2.20 14:57
@Ghost B.C. píše:
Znáte „pečák“? Já to dneska slyšela/četla poprvé :-)

Jsem poznamenaná seriálem Comeback. Takže „prach do pečáku“.

Birdonawire
503 příspěvků 3.2.20 20:47

Trošku to sem patří… Dnes k nám nastoupila nová kolegyně, jen na stáž, Rakušanka, jmenuje se Felicitas, právnička těsně po škole. Hned nám vysvětlila, že jí máme říkat „Feli“. Polkla jsem, že tak bych volala na kočku. My na zdrobněliny jmen moc nehrajeme, jen občas když už se známe nebo pro pobavení (Charlotte slyší na českou Karličku, protože se jí líbí, ptala se mne na zdrobnělou českou verzi). Já bych taky ze svého jména mohla udělat zdrobnělinečku končící na „i“. Ale vážně ne u představování.

bao-baba
1100 příspěvků 4.2.20 10:00

@Birdonawire
Přitom Felicitas je opravdu krásné jméno, škoda to komolit.

Josefka
582 příspěvků 4.2.20 10:37
@benyka píše:
@Judy24 Standardně. Mně takhle maxi-zdrobněle říkali v práci. Nemám ráda ani mini-zrobnělou verzi, ale protože nezdrobnělá asi připadá naprosto každému nepřijatelná, volá ně mě i můj muž po čtyřiceti letech manželství „Haló!“ :-)

Ha, to jsme probírali s mužem nedávno, jestli vůbec ještě ví, jak se jmenuji, protože mi posledních pár let říká „Hele!“

Oslovování v práci zdrobnělinou? Máme tu Míšu, Ivanku, Libušku a Ilonku. Ony si na tom zakládají. Někteří, kteří mi tykají, už asi slyšeli moje skřípění zubů, když použili i mé jméno ve zdrobnělé formě. A mám klid. Nedovedu si představit, kdyby se to ujalo. U mne je, paradoxně, zdrobnělina jména znakem blížícího se průšvihu. Jako např. táty proslov po rodičovské schůzce „Tak podívej se, holčičko…!“ za holčičku dosaď ;-)

Matmys
2595 příspěvků 4.2.20 14:22

@Josefka Chápu vaše rozhořčení nad zdrobnělinami v oslovení.
Ale proč potom ten váš nick, Josefo? ;)

mimi
249 příspěvků 4.2.20 15:12

Odpocute v satni, po cviceni, dve korporatne slecny o dovolenko-sluzobke niekde v Azii „ach, to budete asi pracovať, veď počítačíky budete mať so sebou, však?“

DanielaS
5138 příspěvků 4.2.20 15:30

Tak vite jak, miniaturizace postupuje…

rice
356 příspěvků 4.2.20 16:32

@Josefka: tohle mi vždycky přišlo jako jeden z nejvíc divných projevů ve vztahu - když chlap neumí oslovit svou partnerku jménem. Když jsem toho svědkem, obvykle je mi trapno za ně/j.

Temperance
2697 příspěvků 4.2.20 16:44

@mimi Jak čtu povrchně, tak jsem četla „korpulentní“ slečny a napadlo mě, že ve srovnání s nimi bude vše malé, a tudíž zdrobněliny na místě :-D

Titia
87 příspěvků 4.2.20 16:45

@rice Jo, taky je mi to dost nepříjemné, jsme spolu s přítelem dva roky a za celou dobu mi jménem řekl tak třikrát. Netuším, čím to je, několikrát jsem ho o to žádala. Nejvíc nepříjemné to bylo na začátku, kdy mě neoslovoval vůbec. Pak mi začal říkat zlato a u toho zůstal, což je teda pořád lepší než nic. Přitom když o mně mluví, jsem vždycky Anička. Jinak je vážně skvělý, ale tohle mě štve :D

Příspěvek upraven 04.02.20 v 16:45

Puffin
287 příspěvků 4.2.20 16:45

@rice Vybavuji si v takové chvíli jednoho profesionálního milovníka, typ kocour (žil vždy v bytě a z peněz ženy, ke které se na chvíli nastěhoval), kterého hezky popsal Páral v jedné ze svých knih (tuším Generální zázrak). A ten pán všechny své ženy oslovoval „jahůdko, borůvko…“ On si tím jednoduše zajistil, že se nikdy nespletl ve jménu a přitom mohl všem říkat stejné věty.

bao-baba
1100 příspěvků 4.2.20 17:23

@Puffin
Zblízka znám pána, kterého jsem slyšela poučovat jeho kamaráda, že si má najít milenku, která se jmenuje stejně jako manželka, aby se nespletl.

Puffin
287 příspěvků 4.2.20 17:27

@bao-baba To by mě zajímalo, zda to tenhle pán zohlednil už při výběru manželky, být sezdán s Filoménou těžko najde vhodnou milenku.
A ještě jak pojmenoval své dcery…

Ophelie
842 příspěvků 4.2.20 17:27

@bao-baba a pak, že muži jsou nepraktičtí. o)

Stránka:  « Předchozí 1 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek