Móda z 1.republiky - seriál

Fotoalbum tématu (15) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 15 Další »
Evtum
52 příspěvků 5.3.14 10:33
@Eila píše:
@Betty J. @Oldyn V upoutávce na seriál, co dávali před začátekm, je, že těla najdou v kočáře v nějakém vypuštěném rybníce. Ať žijou spoilery:-/

Tvůrci si se spoilery hlavu zřejmě nelámali vůbec - např. podle promo fotek, které byly před začátkem seriálu snad všude, bylo celkem jasné, jak to s postavou Veroniky Nové bude. Já jsem si naivně myslela, že ty upoutávky zahrnují děj prvních 2-3 dílů, ale tempo seriálu neskutečně rozvleklé, takže jim to zřejmě vystačí na celou sérii.

adelaide k.
284 příspěvků 5.3.14 10:56

@iga měla jsem na mysli, kdyby si mohl vybrat dnes. Pochybuju že vybíral dle stylovosti ;-)

Betty J.
2031 příspěvků 5.3.14 11:45

Všem děkuji za informaci, kočár v rybníku je ještě absurdnější než ten altán, na který jsem sázela (a byli by to nepochybně dobře zachovalí mrtvouši, když kufřík s penězi ani po několika letech spočívání v tomto místě nedošel jakékoli újmy na vzhledu). Ještě doufám, že místo pobytu obou nebožtíků bude prozrazeno jimi samými prostřednictvím toho spiritisticky nadaného děvčete.

iga
1470 příspěvků 5.3.14 13:14

@adelaide k.
Naopak, doufám, že by si vybíral dle stylovosti! Neboli, že by si vybral ten správný styl - což ovšem udělal i tehdy:-)

Adeena
1352 příspěvků 5.3.14 13:47

V seriálu mě velmi rozčilují nepřesnosti od moderní mluvy po již zmíněné jehlové podpatky. Stejně tak si dovoluju trochu pochybovat, že v roce 1920 by žena z vyšší společnosti nosila kalhoty, jakkoli elegantní. Ten slavný model, co měla na sobě Veronika Nová na zasnoubení, připomínal spíše noční úbor než večerní róbu. Takže pro mě seriál v tomto směru jednoznačně pohořel.
Módu 30. a 40. let mám ale velmi ráda, jak dámskou tak pánskou. Žít bych v té době ale nechtěla, přece jen ta 2. sv. válka na obzoru není nic lákavého.

yourcandy
477 příspěvků 5.3.14 18:42

Musím se přiznat, že mě se seriál líbí moc. Nehledám chyby, nechávám se unášet atmosférou, a krásnou výpravou. Oblečení, zařízení domu..ach. A myslím, že i dnešní žena může najít inspiraci. Vždyť ty nádherné halenky se dají nosit i dnes. Ať už v elegantním stylu nebo s jednoduchými džínami. Já pár podobných kousků mám a cítím se v tom žensky a rafinovaně :-))))))Také se mi tam líbila ta paletka s kožešinou. Nedávno jsem si pořídila dva kožešinové límce k saku a kabátu a fakt to má šmrnc. Mimochodem - mám takový dojem, že kostýmy vymýšlela Míša Horáčková a nešlo o to oblečení té doby kopírovat do puntíku, bylo to pouze inspirováno.

yourcandy
477 příspěvků 5.3.14 18:52

Rozhovor s návrhářkou kostýmů (První republika) Michaelou Hořejší Horáčkovou :

http://www.ceskatelevize.cz/…vou-horejsi/

dagur
283 příspěvků 5.3.14 19:42

Móda z „velkých“ salónů té doby jistě byla elegantní, trochu méně už od domácích švadlen těch chudších, kde se hodně přešívalo. Přesto bylo asi méně nevkusu v ulicích než dnes. Co bych ale rozhodně nechtěla nosit, jsou „zapečené“ účesy s nepřirozenými nakulmovanými loknami.

porjk
2815 příspěvků 5.3.14 19:57

@system_error jednou nějaká prvorepubliková herečka říkala, že tenkrát mělo 80 % lidí služku, nebo aspoň posluhovačku.

dagur
283 příspěvků 5.3.14 20:22

@porjk: To by musely mít tu služku i služky :-).

yourcandy
477 příspěvků 5.3.14 20:26
@dagur píše:
@porjk: To by musely mít tu služku i služky :-).

To byl joke :-)!!!

porjk
2815 příspěvků 5.3.14 20:46

@dagur ano,mě to taky připadalo divné, ale fakt to řekla. Nejspíš mluvila o střední třídě

misial
1396 příspěvků 5.3.14 20:50

@Adeena Já se na to tedy nedívám, ale úplně pěním z bilboardů na nádraží. Představitelka (nejspíš) hlavní role (blondýna) tam má na sobě sice moc hezkou blůzu, ale nějak se mi nezdálo, že by se v té době nosily halenky s docela velkými částmi z nepodšité krajky, jak se nosí teď… No a prý mají úplně tu samou v Promodu :/

Lamicka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.3.14 20:53

@misial ja uz v jinem vlakne psala, ze jsem zahledla svetr z Manga, ktery mam, coz me hodne zklamalo, to je odflaknuta kostymerska prace. treba cetnicke humoresky byly dotazenejsi.

Josefka
558 příspěvků 5.3.14 21:02

@Eila Ano ano, tak nad těmi rozpuštěnými dlouhými vlasy a absencí klobouků jsem se také pozastavila.
Nahoďte nějaké obrázky a nespekulujte o ději ;-)

Josefka
558 příspěvků 5.3.14 21:06

@Adeena Taky ano, nepřesnosti nebo dokonce nesmysly tam jsou ale snažím se je ignorovat. Potenciál využit nebyl, což je velká škoda ale opakuju si, že to není dokument.

Esmee
4418 příspěvků 5.3.14 21:17

Mně se stejně nejvíc líbily kostýmy z Četnických humoresek! To byly propracované účesy, elegantní kloboučky, rukavičky. Nejvíce jsem vždycky slintala nad kreacemi mladé novinářky Kamily Klikové ( ty její klobouky, no to bylo něco!).

crazydaisy
864 příspěvků 5.3.14 23:35

@Esmee Četnické humoresky to byla jiná liga a zřejmě již neopakovatelná. Dokonalé kostýmy i masky a účesy. Proti tomu je 1.rep. těžce odfláknutá. Některé části kostýmů jsou ze současné běžné řetězcové konfekce, nesedící šaty, velké nepřesnosti v tom, co se kdy nosilo. Vrcholem jsou rozpuštěné vlasy a absence tehdy naprosto nezbytných doplňků ( viz. výše klobouky, rukavičky)

SilverAin
10 příspěvků 6.3.14 00:59

Četnické humoresky měly skvělé kostýmy, děj i pointu. S tím se První republika nedá srovnávat. Ale abych se tady nevykecávala nad plytkým dějem, přejdu rovnou ke kostýmům. Většinou se mi líbí, i když některé mi přijdou dost strašné. Tak třeba když ta blondýna zapínala (!) svému manželovi kravatu za krkem. To by si příslušník jeho třídy nikdy nevzal. Připínací kravatou se opovrhuje ještě dnes, natož tenkrát.
Co mi hodně vadí, jsou bílé šaty s růžovým zdobením kolem výstřihu, které nechal Vladimír původně ušít té blondýně, později si je ale vzala na sebe mladá Škvorová. Nemůžu si pomoct, přijdou mi jako spodnička a ještě jako hodně odfláknutá spodnička. Tak když už si dají tvůrci takovou práci s oblečením, které si vezme někdo jednou na sebe, mohli by si dát minimálně stejnou práci s šaty, které tam hrají větší roli. Vadilo mi i to, že krejčímu stačilo znát míry a obešel se bez zkoušek. Tehdy by prostě žádný dobrý krejčí na nic takového nepřistoupil, protože když by nakonec neseděly, okamžitě by se to rozneslo. A že tyhle teda neseděly ani omylem!
Sledovali jste někdo Panství Downton? Odehrává se před, během a po první světové válce. To je seriál, kde se dají obdivovat kostýmy! A hrozně se mi líbí, jak je tam krásně vidět změna v průběhu let. Vzpomínám si, jak se lord Grantham vyjádřil o smokingu ve smyslu, že se tahle novinka asi moc ve společnosti neuchytí, ale na doma je to pohodlné, a o pár let později už v něm pravidelně chodil na večeři. :) Je to takové milé a hlavně vím, že u tohohle seriálu mohu pochytit, co se kdy a jak nosilo a jak se lidé k sobě chovali.
A jestli bych za první republiky chtěla žít? Hodně by záleželo na tom, v jaké společenské vrstvě bych žila. Vím, že moje prababičky se neměly špatně a na prádlo měly služky. Také prý jezdily každý rok nakupovat oblečení do Paříže, takže takový život bych brala všemi deseti. :) Ale pravda, jen do války.

LeChatttNoir
373 příspěvků 6.3.14 09:37

.

Příspěvek upraven 04.10.16 v 11:55

Esmee
4418 příspěvků 6.3.14 09:43

Panství Downton je moje srdcovka, ale to, že na konci 3. řady zabili Matthewa, to si teda u mě rozházeli! Nicméně i přesto vypadala 4. řada seriálu moc dobře, obzvlášť se mi líbila dějová linka Lady Edith a jsem napnutá jak špagát, jak to s ní dopadne :-). A úplně nejlepší je Maggie Smith, jako hraběnka vdova, ta neskutečně zabíjí situace :-D

LeChatttNoir
373 příspěvků 6.3.14 09:50

.

Příspěvek upraven 04.10.16 v 11:55

Go-lightly
3429 příspěvků 6.3.14 10:06

Šaty, vlněné nebo dokonce hedvábné, se dávaly čistit, pralo se prádlo - od toho ten název. Na venkově se pralo všechno, bylo to bavlněné. Někde jsem četla, jak bavlnářský průmysl v XIX. století úžasně zlepšil hygienu, protože bavlna se dá bez problémů prát, vyvářet, zatímco živočišné materiály vždy uchovají stopy potu. V babiččině domě byla prádelna v přízemí, s kamny a vestavěným kotlem na vyváření, ale nepamatuji se, že by v ní někdy prala, myslím, že měla pračku. V jedné přiblblé rozhlasové komedii z padesátých let je prádelna v domě a nájemníci mají přidělené dny. Aha! Ještě v Kulovém blesku se ta babka jde Abrháma ptát, jestli je v domě prádelna „Já si nedávám prát, peru sama, tak to by mi asi vadilo. A ta pračka je vaše, ta nejde s bytem?“

Lienka77
206 příspěvků 6.3.14 10:07

Nojo, ale vemte si, že Downton Abbey točí BBC, která má obrovské prostředky na každý díl. Jen ta svatební tiára Mary stála nějakých 125 tisíc liber. Kostýmy a účesy mají naprosto do detailů domyšlené a celek pak vypadá úplně jinak, než když se to flikuje na koleně.

Česká televize fakt nemá takové fondy. Každopádně třeba ty bílorůžové šaty, co nechával Vladimír šít Kláře, už mi stylem přišly ze 30. let a ten seriál je momentálně v těsně poválečné fázi… Absence klobouků a rukaviček už několikrát padla, moderní účesy taky, děj je rozvleklý a za dialogy bych místama vraždila. Ale občas se najde něco zajímavého. Třeba oblečení Magdalény (i když myslím, že historicky věrné jsou jen tak s přivřenýma očima).

Lienka77
206 příspěvků 6.3.14 10:10

@Go-lightly Teď byl někde článek právě o tom praní prádla - že spodní prádlo bylo tak dlouho bílé (a z odolných materiálů) proto, že se pralo často - ono častým praním blednou barvy a navíc kdejaký „svrchní“ materiál se špatně čistí (napadá mě hedvábí, samet). Naví to spodní prádlo chránilo před potem to vrchní, které pak déle vydrželo.

Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 15 Další »
Váš příspěvek

Před šesti lety se zřítila textilka Rana Plaza

Módní svět si připomíná šest let od zřícení textilní továrny Rana... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
Módní nákupčí: Povolání snů, nebo hrůzy?

Autor: Kamila

Svět skloňuje velká jména návrhářů, přitom o našem šatníku... Celý článek