Módní blogy - co si o nich myslíte Vy?

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Lara
208 příspěvků 19.8.11 23:20

Dlouho jsem ignorovala jejich přítomnost. Brala jsem to jako exhibici jednotlivců, kteří chtějí být vidět. Tak trochu jako jako když někdo píše na FB, že právě obědvá. Na vědomí jsem je vzala až když se blogerky objevily v mé do jisté doby oblíbené ELLE. Pak jsem ji i z jiných důvodů přestala kupovat.
To, co zde píši, je můj názor, nikomu ho nenutím, jinak bych tu nezakládala toto vlákno. Zajímá mě, zda jsou pro Vás něčím užitečné, zda je berete jako náhradu stylistů, na které třebas nemáte peníze a v módě jednoduše tápete a přesto se chcete oblékat hezky a nápaditě.
Osobně mi přijdou jako produkt krize, který využívá výdobytky techniky a lačnost mladých žen být vidět. Jako snaha přiblížit módu mase. Proto spousta módních domů i oděvních řetězců blogerkám modely půjčuje či rovnou daruje. Důvod je celkem jasný, což mě nepřekvapuje, beru to jako fakt.
Ale tím, že se někdo inspiruje kdejakou blogerkou a nikoliv oděvním designerem, je jako když nakoupí za 1 a prodá za 2. Neměla by být inspirací spíše haute couture, umění, historie, příroda? Nepostrádají ženy inspirací blogerkami vlastní originalitu, neošizují se přemýšlení a poznávání sebe sama? Dejme tomu se eliminuje pekelnost, ale nebylo by pak lepší spíš ukazovat, jak to dělá třeba Ada, pekelné modely a nikoliv přijatelné modely typu kraťásky, barevné punčochy a oxfordky? Nic proti této kombinaci, ale není to myšlenkový secondhand? Není lepší se módně nalézt sama i za cenu omylů? Třeba Sandra Leopardová… Je to hezká žena, hezky oblečená, ale neponouká mě slinit jak Pavlovovův pes nad jejím oblečením a hltat nové příspěvky na jejím blogu. Naopak by mě třeba zajímaly blogy slečen (nebo i pánů, abych je neopomíjela), kteří nosí něco úplně jiného. Nebo sami něco navrhují a posléze šijí (ne přešívání modelů z Burdy). Z tohoto důvodu jako inspiraci sleduji spíše stránky módních domů. Někdo v diskuzi na pekle zmínil blog mezi nebem a zemí. Ta slečna mi přišla zajímavější než Sandra Leopardová, i když bych její modely nekopírovala a měla bych k nim i výhrady, ale je jiná. V Praze bych ji se spodničkou, rukavičkami a kloboučkem nepřehlédla. Sandru s krásnou postavou, tváří, ve slimkách a jehlách nebo balerinách apod. ano. Teď si asi sama naběhnu, ale to už jsou zajímavější hrůzné výtvory na fleru. Poskytují notnou dávku negativní fascinace a nutí uvažovat, zda by se daná věc nedala udělat i vkusně. Nekontrolovatelná existence blogů a hlavně to, jak jsou přijímány a pasovány do pozic ikon mne znepokojuje. Coco Chanel ve své domě šokovala zjednodušením ženské módy, vymyslela něco nového. Nebo Marlene Dietrich a Toyen, když chodily v pánském. To bych brala jako ikonické. Blogy považuji za propad komerci a exhibici.
Poskytne-li mi však někdo další výklad, zajímavou myšlenku nebo řekne, že blogy z nějakého důvodu vyhledává a potřebuje, ráda se nad tím zamyslím a zkusím svůj názor přehodnotit.

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 Další »
Reakce:
Lara
208 příspěvků 19.8.11 23:48

http://www.invogue.cz/…oji-bloggeru
reakce durduin a zejména postřeh o českých bloggerech: Čím lépe člověk zná daný obor, tím hůře se mu kritizuje. Protože to co

vypadá krásně může být z polyesteru s prapodivnými švy a to, co vypadá

relativně usedle může mít své plusy jinde. A dialog by snad pomohl.

Jenomže to by se bloggeři museli chtít něco dozvědět. K tomu aby byly

bloggery jim obvykle stačí zrcadlovka, předplatné Elle, jednou ročně

výlet do Paříže a účet na lookbooku. Minimálně v česku platí, že to co

není in, bloggery nezajímá. Jsou ochuzení o materiály, střihy, historii
… a ano, nemůžou se pak divit, že je někdo považuje a trošku

„jednosušší“.

MP Jana
225 příspěvků 20.8.11 06:55

Tak ten problém je trochu složitější. Návrháři se samozřejmě bojí, ale to fakt není z toho důvodu, že by bloggeři neuměli ocenit kvalitu. V módním průmyslu to funguje tak, že když člověk otevřeně zkritizuje nějakou kolekci, už nikdy nedostane pozvánku na přehlídku onoho návrháře(o jiných „výhodách“ nemluvě). O úspěšnosti či neúspěšnosti pak rozhoduje prodejnost, která je také ovlivněna mnoha faktory. Jestli se to objeví v časopise, jestli si to vezme Kate, Michelle či Victoria na sebe a podobně. Pracujme s hypotézou, že kolekce jednotlivých velkých jmen jsou stejně kvalitní. Šaty hedvábné, kabáty vlněné, stejně kvalitně zpracované. Pak o úspěchu rozhoduje ten design a když do designu začnou kecat ženy a muži z lidu, kteří mají váhu, tak to návrháře musí nutně znejistět, protože tady nepomůžou výhružky nepozváním na přehlídku ani uplácení(všechny je uplatit nemůžou).
Druhá věc je ocenění kvality materiálu a zpracování, která je minimálně v naší populaci obecně dost nízká. podle mého okolí se třeba šití doma nevyplatí, protože za tu látku + ostatní materiál zaplatím stejně, jako kdybych si tu věc koupila třeba v zaře. Jenže místo šatů z viskozy, ze kterých trčí nitě, mám pořádné šaty na míru z hedvábí, že.
Podle mě můžou být a jsou módní blogy prospěšné hlavně tím, že snižují význam časopisů a celebrit v módě, na druhou stranu z logiky věci vyplývá, nejúspěšnější budou ty, co mají nejmasovější vkus a většina bloggerů bude ve věku něco nad dvacet, buď studenti nebo lidé, kteří mají profesi spjatou s uměním.
Proto mám třeba mnohem radši streetfashion na elle.com nebo sartolialist, protože jsou tam vyfocení lidé i vyššího věku, kteří tak, jak jsou, jdou normálně do práce nebo třeba do kina, prostě žádní overdressed na focení.

MP Ann
215 příspěvků 20.8.11 07:14

.

Příspěvek upraven 12.02.16 v 12:30

MP Doda
19 příspěvků 20.8.11 07:15

Lara: Kvůli jakési „uniformitě“, která módní bloggery u nás postihla, je nesleduju. Mají to hezké, to ano, ale všechny/všichni vypadají jak z jedný tovární linky. Proto jsem si oblíbila stránky různých harajuku nadšenců. Sice jednotlivé styly jako decora, lolita apod. mají svá pravidla a může se to u některých zvrhávat opět v uniformitu a sice značně extravagantní klony, ale stále klony, ovšem pro spoustu lidí to byl skvělý základ pro vlastní originální styl, ať už značně elegantní - http://daniellefromrotheart.blogspot.com/…y%20Danielle , skvěle ulítlé - http://lookbook.nu/wonderlandharu či krásně svěží :-) http://lookbook.nu/carolinecream Tyhle slečny, se obávám, nikdo na ulici nepřehlédne :-)) a přestože občas také šlápnou vedle, je úžasné, že se nebojí experimentovat a hrát si s módou ;-)
Ps: A například Danielle si spoustu věcí sama šije, sukně, spodničky… a Karolína si zase tvoří doplňky :-)

seznam.mih
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.8.11 10:15

Já osobně žádné blogy nečtu. Ještě jsem nenašla žádnej, kterej by mě natolik zaujal, abych se stala jeho pravidelným čtenářem. Teda nepočítám MP mezi ně :)

Lara
208 příspěvků 20.8.11 10:44

Podle mě můžou být a jsou módní blogy prospěšné hlavně tím, že snižují

význam časopisů a celebrit v módě, na druhou stranu z logiky věci

vyplývá, nejúspěšnější budou ty, co mají nejmasovější vkus a většina

bloggerů bude ve věku něco nad dvacet, buď studenti nebo lidé, kteří

mají profesi spjatou s uměním.
Proto mám třeba mnohem radši

streetfashion na elle.com nebo sartolialist, protože jsou tam vyfocení

lidé i vyššího věku, kteří tak, jak jsou, jdou normálně do práce nebo

třeba do kina, prostě žádní overdressed na focení.
To je konkrétně to, co děsí mě. Jak se móda snaží přiblížit a zavděčit plebsu. A nejen móda. Nadvláda plebejců je sice líbivá, ale v důsledku vede k velkému úpadku, pohrdání vzděláním, talentem. Takto to vypadá sice přehnaně, ale dokud to někdo nevysloví, bude to tiché nebezpečné vymílání břehů. Chápu Pilatiho. Jsem pro kritiku návrhářů, ale kritiku odborníky. Ne plebsem.

Lara
208 příspěvků 20.8.11 10:49

Doda: Ano ty harajuku jsou alespoň trochu jiné. Díky. Po obědě si je lépe prohlédnu.
Nějak mám pocit, že je mi milejší koukat v časopisech overdressed než street. Street je až příliš na jedno kopyto. Snaha o jinakost a zároveň nepřečančanost se zvrhává v těžkou ušmudlanou uniformitu.

Ani
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.8.11 12:19

Osobně mi dost vadí jakákoli obecná kritika fashion blogerek (jako věty „co k tomu ty holky vede“ apod.). Vnímám user-generated obsah jako podstatu webu a dnešní doby, je dobře, že má sílu. Samozřejmě je u něj nějaký přirozený rozptyl kvality, na jeden dobrý blog jich bude deset špatných. Ale to je i v jiných oborech, na jednoho Cuketku je deset blogerek, které prezentují své domácí Babicoviny.
A i ty motivace jsou hodně podobné, chuť psát, chuť být vidět, diskutovat své názory a pohledy s podobnými lidmi apod. Ne každý má stádo kamarádek, někdo se prostě realizuje jinak, a je to přirozené. Navíc je tam úplně jednoduchá touha po úspěchu a je fakt, že úspěšný bloger v jakémkoli oboru to může dotáhnout daleko. A je to tak dobře, protože odborníky nedělá škola, ale zájem, samostudium, sledování aktualit oboru, snaha být dobrá/ý atd. atd.
Takže vybírat kvalitu, ignorovat zbytek a odložit předsudky ;)

Lara
208 příspěvků 20.8.11 12:44

Ani: Ok ale proč podle Tebe tedy existují školy? Neříkám, že jsou samospásné, ale nezavrhovala bych je. Většinou je zavrhují lidé, co žádnou nemají a často to v ledasčem velmi chybí. Nese to s sebou nedovzdělanost a kombinace dobrých nápadů s pokulhávajícím provedením. V jakýchkoliv odvětvích. Když Tě bude zajímat medicína, můžeš načíst nevím co, nastudovat, ale těžko si zapitváš a rozhodně bych nechtěla, aby toto bylo v praxi možné. Samozřejmě u jiných oborů by absence škol neměla třebas tak fatální následky, ale …
Třebas já ráda kreslím. Okolí mi říká jak je to hezké skvělé, že to mám zkusit lupnout do nějaké galerie, na web, prodávat to a nevím jaké obskurní návrhy. Ale mám kamarádku akademickou malířku a tak nějak vím, co její studium obnášelo a vím, že profesionál by našel na mé tvorbě mraky chyb a poznal, že mi chybí vzdělání.
Prostě chci říct, jestli to není tak, že laik tleská a vzdělaný odborník s hrůzou žasne.
Možná jsi to myslela tak, že odborník je ten kdo má jednak školu a jednak se potom ještě sám dovzdělává. Pak Ti dávám za pravdu. Ale to nebude případ bloggerek.

Ani
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.8.11 13:55

Nezavrhuju je. Jen si myslím, a budu si zatím stát, že jsou u nás často přeceňované.
Ale je to dost tím, že jsem z IT prostředí, kde skutečně platí, že školy jsou pozadu, a že nemají na to, aby si zaplatily odborníky. A tak existuje mnoho skutečně předních IT odborníků bez VŠ vzdělání (popř. s vzděláním v úplně jiném oboru), kteří jsou před školami o hodně napřed.
Pokud ráda kreslíš, neukazuj to laikům, zkus to nabídnout profíkům, galeriím. Pokud jsi dobrá, prorazíš i bez školy. Pokud ne, neprorazíš. To, že ti tleskají kamarádi, tě neuživí.

Cinkitoo
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.8.11 14:50

Já se musím přiznat, že čtu módní blogy (do nichž Peklo nemůžu počítat), když se nudím. Docela mě baví http://abnyonheels.blogspot.com/ Ani snad ne kvůli tomu, jak se Adriana obléká, protože se mi zdá, že se strojí zbytečně „oplácaněji“, než ve skutečnosti je, ale spíš je mi příjemné, jakým způsobem píše (i když často by zasloužila lekci pravopisu), dost cestuje a chodí na různé akce - některé samozřejmě stejné, jako ostatní blogeři, ale někdy mě to inspiruje k návštěvě daného místa. http://rhubarbinwonderland.blogspot.com/ je Adrianina kamarádka, má takové milé příspěvky, ale co se oblékání týče, nic. Dál občas zavítám na http://czechfashionisto.blogspot.com/ - Vítek mě nikdy nezklame! Ty hádky v diskuzích, jeho názory, za které bych jinému namlátila, jeho krátké kalhoty a otřesná trička… :D Občas se podívám i na Sandru, ale spíš jen pro její hezký kukuč a kvalitní fotky, než pro styl, který mi nic neříká. Občas se podívám i na http://ina-tina.blogspot.com/ kvůli tipům na vlasovou kosmetiku a účesům, oblečení mi nic neříká. http://my-retro-fashion.blogspot.com/ je mi stejně jako v Barbořině případě prostě milé. Ale inspirace pro oblékání většinou vychází z mé vlastní hlavy a možností šatníku. Jenom mi řekněte jednu věc: Kde na to berou? Adriana s Barborou standartně jedí tam, kde bych nechala půl výplaty (jsem studentka)! A jsou mladší než já! Tak mi teda řekněte…

kiwi
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.8.11 19:57

Mno… ja tedy nejsem castym navstevnikem zminenych blogu - obcas kliknu na nejaky odkaz (vetsinou na strankach Modniho pekla). Ale uz mam pocit, ze jsem videla dost :-) - od naprosto priserne a tupe Ejvi pres nejake ty nezajimave Sandry az po nudnou slecnu mezi nebem a zemi… A jsem presvedcena, ze nejde o bohulibou osvetu prosteho a modne nevzdelaneho lidu, nybrz zcela jednoduse o sebeprezentaci. Ta devcata se proste jen chteji videt na internetu… a vyvesila svoje podobenky v blahe nadeji, ze si konecne nekdo povolany vsimne a) jejich oslnive krasy, b) jejich nezpochybnitelneho nadani, cimz konecne dojdou zaslouzeneho uspechu, nebot nabidky na a) titulni stranku Elle ci pozvani na casting do Holywoodu, b) lukrativni post stylisty nasich prednich hvezd soubyznysu, se jen pohrnou!

A.C.
153 příspěvků 20.8.11 21:20

Mě nebudou mít modní blogerky rády, zatím jsem nenašla žádnou, co by mi přišla opravdu zajímavá svým stylem. Nejčastěji chodím sem http://czechfashionisto.blogspot.com/ ":http://czechfashionisto.blogspot.com/
A myslím, že ani autor mě nebude mít rád, chodím tam místo návštěvy Zoo. To se prostě hned tak nevidí ;)

Lara
208 příspěvků 20.8.11 21:54
Děkuji za Vaše názory. Jsem ráda, že tedy nejsem jediný člověk, který není z módních blogů kdovíjak unesen. Kiwi hezky jsi to vystihla. Trochu jsem cítila v zátylku, že budu sežrána za svůj názor, ale nyní jsem mile překvapena. Díky za odkazy na jednotlivé blogy.
Ani pokud jde o IT, tak pak rozumím, že tam škola naprosto není samospásná. Můj přítel má medicínu, ale živí se jako programátor, vynese mu to víc. Já sama zase studuju chemii, tak tam to bez školy jednoduše nelze, nikdo by Tě nikam nevzal s tím, že ses vypracovala. Takže jo, beru a respektuju Tvůj názor. V případě módy bych byla radikálně proti tomu, aby někdo, kdo pomalu neví jak přišít knoflík, zato se rád esteticky vyfotí v hadře na podlahu, kritizoval návrháře, za kterým jsou léta studia, praxe, sebevzdělávání a odříkání. To není nic proti spravedlivé a oprávněné kritice. Ale ať ji neprovozuje kde kdo. No a s kreslením, byl jen příklad, vím jak na tom jsem, mám i přátele odborníky a i když bych se v tom mohla nějak zlepšovat i s jistou perspektivou, mám priority jinde a beru to jako koníček. Chci spíš říct, že kdybych byla nekritická kráva jako některé blogerky, vrznu to na fler a budu to prodávat za drahý peníz. To vše k posměchu někoho, kdo tomu opravdu rozumí. Vím, že na lidské hlouposti se dá vydělávat, ale příčí se mi to. Proto své nekritické laické přátele něžně krotím v nadšení. 
Lara
208 příspěvků 20.8.11 22:05

Cinkitoo: Já bych Ti řekla :D
a) bohatí rodiče
b) bohatý přítel
Teď jen záleží, zda máš žaludek. Nehodím příteli dárek na hlavu, protože byl drahý a mimo mé možnosti, je to dárek a jeho vrácení je nezdvořilé. Takže poděkuji a užívám si. Ovšem… Jsou slečny, které mají i kapesné. To už je trochu jiná sorta.
A pak je tu možnost 1c a 2c: totiž brigáda. Slečny do vypuštění duše dřou za pokladnou a na nočních směnách, aby nás nekulturní barbary obohatily o autentický zážitek kultury stravování prostřednictvím jejich blogu a my nevděčnice… :D Nebo si na té brigádě dřou jinou část a prostřednictvím svého blogu shánějí další poskytovatele dřecích ploch :D Čímž se kruh uzavírá a my jsme jen zírající publikum :D
Tak… moje skrz na skrz černá dušička pohltila jako temné těleso paprsky sluníčkových lidiček a jsem veskrze dostatečně uspokojena.

Cinkitoo
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.8.11 11:06

A.C.: Přesně tak! Vždycky mě udiví, co je můj vrstevník schopen vypustit z úst. Zjistila jsem, že chodil s mým kamarádem do školy. Když jsem mu ukázala ten blog, zůstal s pusou dokořán a odhalil mi některé pravdy o autorovi. A na závěr dodal: „Asi jsme ho na základce málo bili.“

Lara
208 příspěvků 21.8.11 11:13

No teda, milé, vážené…
Stránka nebyla nalezena
Omlouváme se, ale hledaná stránka blogu A Czech Fashionisto's Diary už neexistuje. :((( :DDD A já jsem včera už chrupala a chtěla jsem si to nechat jako bonbonek na dnešní odpoledne a ono niet… Moje jízlivá dušička se tak těšila na dalšího sluníčkového jedince.

jessica
10 příspěvků 21.8.11 11:26

Zvláštní, mně se ten odkaz normálně otevřel…
Cinkitoo
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.8.11 11:41

Jj, mně to také funguje normálně.

Lara
208 příspěvků 21.8.11 11:43

Aaaaa už, ale čekala jsem něco jiného.

katkarinka
1255 příspěvků 21.8.11 13:27
Ja som sa už v niektorej z predchádzajúcich tém zamyslela nad tým, kde na to tie dievčatá berú peniaze a bola som hneď zotretá s tým, že závidím a je to ich vec. Tak teda je to ich vec ale do hlavy mi aj tak nevlezie ako sa môžu dvadsaťročné holky premávať po ulici s kabelkou od Balenciagy. Ja pracujem ale vždy sa nájde milión dôležitejších výdavkov, takže by ma proste zaujímalo ako a s čím hospodária, rada sa priučím :D

Neberiem módne blogy ako nejaký ukazovateľ, ale na druhú stranu sa mi zdá, že máme na módne blogerky prehnané nároky pretože sú to módne blogerky. Pritom keby len polovica žien chodila oblečená ako Sandra Leopardová, bol by to raj v uliciach. Pokiaľ by sa len polovica modrojeansovych žien ňou inspirovala, ma ten blog zmysel.
Lara
208 příspěvků 21.8.11 13:39

Katkarinka: Ano bylo by to jistě lepší, kdyby alespoň polovina žen chodila takto, jenže… jenže… v tom stále nevidím důvod, abych otevřela módní časopis a vyskočila na mě Sandra. Netvrdím, že je děsná a na odstřel. Spíš mě nijak nefascinuje.

kiwi
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.8.11 15:17

Boze muj… kristepane, matko bozi a vsichni svati! Prave jsem se podivala (v ramci genderove vyvazenosti :-)) na toho zoufalce fashionistu! Tak na toho ta uporna snaha o publicitu sedi snad jeste vic nez na vyse zminovane holky… evidentne je presvedcen, ze nejen jeho vybrany vkus, ale i treskute sexy dulek na brade ho predurcuje k zarne kariere ve svete modelingu.
No, nepredurcuje, mily joudo. Oblikas se zcela prumerne a mas smutne kratky nohy :-)

Lara
208 příspěvků 21.8.11 15:30

kiwi:
http://s290.photobucket.com/albums/ll278/sir_Cosmo/Czech%20Fashionistos%20Diary/?action=view&current=DSCF0881.jpg
Tu se pokochej… Zde máš vyváženost přímo estetickou.
Pak mě tam chytl za srdce ješě sraz blogerů ve starbucks. Nevím proč mám k tomuto podniku takovou averzi… Jsem jediná? Je kolem toho mnoho povyku. A pro nic. Jsou mi milejší malé nenápadné kavárničky mající genia loci. Má ho podle někoho z Vás starbucks?

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek