Musia sa aj vedci vedieť primerane obliecť?

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
ciernykocur
132 příspěvků 10.6.12 13:51
Musia sa aj vedci vedieť primerane obliecť?

Je ospravedlnením naozaj nevhodného oblečenia (deravé, špinavé, trekovky na maturitu…) to, že dotyčný je veľmi inteligentný, dobrý vedec, proste naozajstný nerd a v jeho mozgu proste nezostala kapacita na zváženie primeranosti odevu? Je to ich arogancia, že si to môžu dovoliť, tak to spravia? Alebo je to dokonca póza? No možno je to len sociálny defekt, ktorý s inteligenciou nič nemá spoločné… Žijem najmä medzi veľmi inteligentnými ľuďmi, pozorovaciu vzorku a svoj názor teda mám, ale diskusné príspevky trolla vkusovoda pri poslednom článku ma podnietili k tomu, zistiť, ako to vnímajú iní.

Stránka:  1 2 3 4 5 Další »
Reakce:
Konvalinka
244 příspěvků 10.6.12 14:12

Za svůj nepříliš dlouhý život jsem došla k názoru, že oblečení vůbec nic nevypovídá o charakteru nebo inteligenci dotyčného. Vypovídá pouze o tom, jak moc mu záleží na jeho vzhledu a jaký má (ne)vkus v oblékání. S osobnostními vlastnostmi to dle mého pozorování nijak nekoreluje.
Je pravda, že oblečení je naše vizitka a člověk podle něj bývá okolím posuzován. Mnoho skvělých lidí, kteří na oblékání úplně kašlou si tak trochu tímto ztěžují život.

viktorka_od splavu
7777 příspěvků 10.6.12 14:54

imho skutečně inteligentní člověk nebývá arogantní.
pár takových „vědátorů“ znám, a i když normálně oblíkání neřeší, jde hlavně o pohodlnost, tak pro zásadní příležitosti se vhodně oblíknout dovedou. nevím o nikom, kdo by, byť běžně chodí v pocintaném tričku či potrhaném laboratorním plášti, přednášel na mezinárodním kongresu v témže ohozu. oblek, byť třeba letitý a nemoderní, určitě mají, a na předávání nobelovky ani ten poslední módní ignorant nevyrazí v kraťasích:-)
prostě i „naozajstný nerd“ postupem času část té své kapacity posouzení přiměřenosti oděvu k různým příležitostem zvládne, jen tomu nebude věnovat nadbytečnou pozornost, takže běžně ho asi potkáte v tom, co mu zrovna přišlo pod ruku, a to by mě fakt neuráželo. pokud se časem dopracuje až do toho Stocholmu, určitě ho ze dveří nevyrazí za nevhodný oděv, ale na ulici ho stejně potkáte ve stejných hadrech jako předtím:-)

Andrássy
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.6.12 15:32

Člověku s průměrným i s vysokým IQ by měla jeho mozková kapacita plně stačit na zvážení(ne)přiměřenosti/(ne)vhodnosti oděvu. Že na to už nemá v mozku místo, je hloupost.
Někteří velmi inteligentní lidé, stejně jako někteří hlupáci, mohou mít nedostatek estetického cítění (estetické cítění je částečně vrozená, částečně získaná dispozice), takže mohou zkombinovat nezkombinovatelné co se týče barev, vzorů a stylů.
Nicméně, přiměřeně se obléci není otázka estetického cítění! Pochybuji, že velmi inteligentí lidé nikdy neslyšeli o tom, že k maturitní zkoušce či do divadla by si měli obléci společenský oděv a společenskou obuv. Trekovky na maturitu, do divadla, na klasickou svatbu, na audienci u královny,.. vypovídájí o ignoranci, lenosti a nevychovanosti jejich nositele. A je jedno, jestli jde o vědce nebo Mařku z kravína.

Příspěvek upraven 10.06.12 v 17:03

Chany
932 příspěvků 10.6.12 16:56
Hmm,
@Andrássy píše: Člověku s průměrným i s vysokým IQ by měla jeho mozková kapacita plně stačit na zvážení(ne)přiměřenosti/(ne)vhodnosti oděvu. Že na to už nemá v mozku místo, je hloupost.
Velmi inteligentní lidé, stejně jako hlupáci, mohou mít nedostatek estetického cítění (estetické cítění je částečně vrozená, částečně získaná dispozice), takže mohou zkombinovat nezkombinovatelné co se týče barev, vzorů a stylů.
Nicméně, přiměřeně se obléci není otázka estetického cítění! Pochybuji, že velmi inteligentí lidé nikdy neslyšeli o tom, že k maturitní zkoušce či do divadla by si měli obléci společenský oděv a společenskou obuv. Trekovky na maturitu, do divadla, na klasickou svatbu, na audienci u královny,.. vypovídájí o ignoranci, lenosti a nevychovanosti jejich nositele. A je jedno, jestli jde o vědce nebo Mařku z kravína.

Tak to vidím i já. Vybavil se mi letitý zážitek s jedním nejmenovaným hercem a režisérem - viděla jsem ho přijet v taxíku do Národního divadla v oblečení, které vypadalo přímo katastrofálně. Jako by žil pěkných pár dní pod mostem. Ohromilo mě zejména to spojení taxi- silně ošuntělý a zanedbaný vzhled.Pokud by byl někdo vyznavačem stylu „drban“, nepřekvapilo by mě, že se to dotýká všeho. A že přijde pěšky, starým otlučeným autem, na kole.Prostě takhle to mám, ať už z důvodu insolventnosti , nedostatku vkusu a soudnosti, nebo specifického náhledu na svět.Nevím, jestli to bylo u něj běžné a nebo coby umělec byl holt po vleklém flámu a nestíhal,to neposoudím. Každopádně to na mě silně zapůsobilo,hodně jsem o tom přemýšlela.Tam bych to v penězích neviděla. V inteligenci a vzdělání už vůbec ne.Spíš v bohémství, jiných prioritách,v kašlání na konvence…

velkabota
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.6.12 16:59

Musí jenom umřít. Ale teď vážně. Pár „vědců“ jsem poznala. Musím říct, že ti, kteří patřili mezi skutečné kapacity nikdy nebyli arogantní. Co se týče oblékání, tak přesně tento typ vědců se vždy zvládal obléct adekvátně situaci. Zaznamela jsem lehký rozdíl mezi ČR a zahraničím, kde jsem byla na stáži. Tam chodili velmi pěkně oblečení. Většina profesorů přednášela v košili a oblekových kalhotách, ženy byly též ležérně, ale vkusně oblečeny. Samozřejmě, že se našla výjimka, která prezentovala určitý životní styl, avšak nejednalo se o neprané džíny a špinavé boty. Nezaznamenala jsem tam nikoho v tesilových kalhotách, s umaštěnou přehazovačkou zakrývající pleš, a také ženy, které by byly oblečené vyzývavě - prostě sexy. To samé studenti - oblečení normálně, ale nepotkala jsem tam holku vyloženě vystavující sekundární pohlavní znaky.

uu
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.6.12 17:03

.

Příspěvek upraven 10.08.13 v 15:08

seznam.mih
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.6.12 18:28

Kdopa znáte Big bang theory? Oni sice v běžném životě nosili trička s komixovou postavičkou a džíny, ale na projev se oblékli slušně jak se patří. Nicméně jejich sociální stránka silně zakulhávala :) každej člověk má něco. Můj přítel je ajťák - je chytrej, má vědomosti v oblasti matematiky, fyziky, sportu, chemie a má vynikající logické myšlení a je společenštější než já. Nicméně estetika, umění, kreativita a fantazie (jak v čem) je něco, u čeho silně zakulhává a tomu zase naopak rozumím víc já, než matematice, přírodovědě nebo sportu. Že vědátoři nechodí špičově oblíkaní je prostě tím, že se zajímaj o jiný věci ..

motorová pila
126 příspěvků 10.6.12 18:28

já si neumím představit vědce, kterému nezbývá kapacita k posouzení vhodnosti oděvu. Samozřejmě, v laboratoři nebo při zkoumání nízkofrekvenčních magnetických polí bude klidně odrbaný, ale když vyleze mezi lidi měl by umět posoudit vhodnost oblečení. Od vědce bych neočekávala ty nejnovější trendy ale vhodný (tzn. čistý bez dír…) oděv. Vzpoměla jsem si teď na prof. Antonína Holého. Nikdy jsem ho neviděla jinak než v saku příp. laboratorním plášti. Přestože je špičkový vědec, kapacita mu v mozku stále zbývá i na vzhled. Spíše myslím, že jestli někdo chodí „ošuntělý“ způsobuje to jeho lhostejnost, protože jak už tady padlo, skutečně inteligentní lidé nadřazení obvykle nebývají.

katango
1356 příspěvků 10.6.12 18:41
@seznam.mih píše:
Kdopa znáte Big bang theory? Oni sice v běžném životě nosili trička s komixovou postavičkou a džíny, ale na projev se oblékli slušně jak se patří. Nicméně jejich sociální stránka silně zakulhávala :) každej člověk má něco. Můj přítel je ajťák - je chytrej, má vědomosti v oblasti matematiky, fyziky, sportu, chemie a má vynikající logické myšlení a je společenštější než já. Nicméně estetika, umění, kreativita a fantazie (jak v čem) je něco, u čeho silně zakulhává a tomu zase naopak rozumím víc já, než matematice, přírodovědě nebo sportu. Že vědátoři nechodí špičově oblíkaní je prostě tím, že se zajímaj o jiný věci ..

Můj oblíbený seriál. Zvlášť Sheldon a ta jeho, nevybavím si jméno.

modra_kocka
903 příspěvků 10.6.12 18:46

@katango: Amy Farrah Fowler. Jeden z nejlepších seriálů posledních let!

runningfox
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.6.12 18:51

Měla jsem kamaráda (čest jeho památce, je už mrtvej), patřil k průkopníkům objektového programování u nás - z toho můžete poznat, jak už jsem stará. On byl ještě starší, asi o 20 let. Byl to typickej matfyzák, děsně chytrej chlap, tisíce titulů před i za jménem. Vždycky, když někam přišel, chtěli ho nejlíp vyhodit, jakmile však spatřili jeho tituly, mohli si kolena před ním ušoupat. Jemu to bylo úplně jedno, chodil jak homeless.
Kdyby nehulil 80 startek denně, mohl tu ještě být a mohli jsme se spolu potloukat po Praze a sledovat ty reakce. Chybí mi, mám dojem, že těch chytrých lidí je kolem mne čím dál míň.

LadyPapajka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.6.12 18:56

Potkala jsem spoustu kapacit, průkopníků ve svém oboru. Ani jeden nebyl arogantní a pokždé byl oblečen slušně, byt třeba trochu zastarale, přesně jak píše viktorka. Arogantní lidé jsou nejčastěji ty lidé, kteří neumí nic navíc od ostatních lidí (nemyslím to zle, ale učitelů sociologie je dost, ale obecně uznávanou teorii vytvořil třeba jedinec) nic nevymysleli a tak. Nechci nikoho nejak deklasovat, ale pokud byl někdo arogantní a k nesnesení, nikdy to nebyl ten 100000% nerd vedátor a průkopník.

lilip
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.6.12 18:59

Oblečení o nás vypoví naopak velmi mnoho a zrcadlí naše JÁ velmi dobře. Podle ohozu poznáte marnivou fiflenu, depresi, pózéra, ignoranta, volnomyšlenkáře, kreativce, co rád šokuje. atd.
Viděla jsem slečnu, co byla oděná jako modelka, ale špinavá jako prase. Viděla jsem matku jako ze žurnálu, nalakované drápy, zmalovaná a kočárek s dítětem tak odporně zaflákaný a rozmlácený, že jsem se divila, že děcko do něho vůbec posadí. Napadá mě spousta věcí, které bych o obou ženách mohla říct.
Zevnějšek zrcadlí - nejrůznějším způsobem. Vědec nevědec - nějak jim to myslí, nějak se oblékají. Třeba nenápaditě, nudně, vlastně nosí oděv jako kryt na kůži. Ale nežijí ve vzduchoprázdnu, takže vždycky se minimálně mohou poradit. A každý snad má hygienické návyky a automatickou pračku. Prohřešky tohoto typu neospravedlňují nikoho.
Sheellyho miluju, pak mi přijde skvělý ten Kutrapálí - nebo jak se to píše. Ale Sheldonův roztomilý egocentrismus je neodolatený.

Andrássy
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.6.12 19:18
@uu píše:
přesvědčovat vědátora o tom, že má místo trekovek sledovat módní trendy a ladit kabelku s páskem mi přijde zhruba stejně efektivní, jako přesvědčovat nějakou omezenou našňořenou nanynu o tom, že jsou i zajímavější věci ke čtení než web cosmpopolitanu :)

Až na to, že jsme se tu vůbec nebavili o tom, že by vědátoři měli sledovat módní trendy a ladit pásek s kabelkou, ale že při zvláštních příležitostechtypu návštěva Národního divadla, maturitní zkouška, svatba na radnici, přebírání cen za přínos vědě atd. jsou trekovky a jiný nevhodný oděv zcela nepřípustné. To platí jak pro vědátora, tak pro našňořenou nanynu, tak pro Mařku z kravína. Vzít si oblek, košili a polobotky snad není zas tak těžké a není ani nezbytně nutné kvůli tomu sledovat módní trendy.

MUDr.Lant
389 příspěvků 10.6.12 19:20

V mém okolí se vědci pohybují a někteří krom nadání pro svůj obor dostali do vínku i vkus a schopnost obléknout se adekvátně dané příležitosti. Bohužel jich není až tak moc. Řekla bych, že u některých vědců docela záleží na tom, do čeho jej oblékne manželka.
Poměrně velký šok jsem zažila na jednom zasedání vědecké rady (byla jsem se podívat na kolegovu přednášku), většina přítomných prof. a doc. byla dle mého názoru oblečena tak nějak nedadekvátně, a přišlo mi docela líto, že se v jejich šatníku nenajde jeden! obstojný oblek, ve kterém by mohli jít. Většina obleků (pokud měli dotyční oblek) dotyčným padla asi tak v době jejich inženýrských promocí. Jen jsem si říkala, „proboha, snad si v tomto nešli na Hrad pro jmenování profesorem“.

lilip
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.6.12 19:48

@Andrássy ano, z takových akcí není omluven nikdo a ničím, ani bůhvíjakou inteligencí. Fakt si myslím, že výjimky tohoto druhu nemají důvod existovat. Mohu mít titulů kolik chci, získat Nobelovku, ale když jdu přebírat Oscara v teplácích, není to pro mne naprosto žádná omluva. Pro to není žádná polehčující okolnost. A neměla by být.

Ani
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.6.12 20:15

@lilip @Andrássy Podle mě je výjimkou z vyjmenovaného ta svatba. Nějaký defaultní dresscode existuje, o tom to asi platí… ale jinak podle mě platí, že svatba je taková, jak řekne oddávaný pár.

A jinak nevím, asi všechno, co mě napadalo, už padlo :) Snad jen že jsou lidi, kteří tím vzhledem dávají najevo určitý životní styl. Ale i ti se většinou oblečou dobře na těch pár výjimečných akcí.

uu
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.6.12 20:19

.

Příspěvek upraven 10.08.13 v 15:08

D.C.M
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.6.12 20:45

Myslím, že by nás možná překvapilo zjištění, kolika dobře oblečeným vědátorům vybírá oblečení maminka, manželka, dcera nebo partner. Velmi dobře si vzpomínám, jak bylo poznat, když měl jeden z našich docentů doma „krizi“. To pak opravdu vypadal jako bezdomovec.
Věřím tomu, že některým vědátorům na oblečení nezáleží a bafnou první věc, co ve skříni najdou. Asi mají jinou mozkovou frekvenci. Nic není tak důležité jako jejich výzkum.

lilip
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.6.12 20:51

Vždyť to je jedno z výborných řešení - obléká je maminka, manželka, přítelkyně. Ať si nechají poradit - tak to má být.
Já považuju slušně oděného manžela taky za svou vizitku. On se obléká sám, ale oblečení mu kupuju - někdy bez něho, co se nemusí zkoušet, prostě přinesu nebo vrátím - kalhoty spolu - sekunduju a nosím z věšáků.

blacken
2464 příspěvků 10.6.12 21:04

Jak už jsem psala - studuju a velká část profesorů chodí oblečená a upravená tragicky…ale jsou to velice inteligentní lidi - mají přehled o světě kolem o všem možném, ale zpravidla žijí s někým, kdo má na věc stejnej pohled. A neodsuzuju to. Jasně, jsou i inteligentní lidi, kteří se oblékají slušně, ale zase nevhodné oblečení není ukázka inteligence. A za sebe asi raději budu koukat na někoho s trikem s dírama ve vytahaných manšestrákách, než se bavit s někým, kdo nemá přehled o ničem krom toho, jaké oblečení se hodí na tu a tu příležitost. Holt někoho zajímá to a někoho něco jiného. A pak se může stát, že půjde na ples fakulty v sandálech… nelíbí se mi to, ale zase to nelze kritizovat a uzavřít to tak, že tohle inteligentní člověk neudělá.
A není to arogancí - oni se nad tím prostě nezamyslí. Většina z nás taky nepřemýšlí nad tím, jakej biochemickej proces probíhá při ranní snídani, což zase třeba dělají oni…

lilip
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.6.12 21:17

@blacken neblázněte, takhle to nestojí. Nikdo neodsuzuje inteligenci ani vědomosti, ale špatný úsudek.
Rozhodně není příjemné sedět vedle páchnoucího tabakisty, který je sice chytrý, ale dýchat se vedle něho nedá - moje vlastní zkušenost se spolužákem. Okolo něho byl prázdný kruh lavic.
Jsou meze, přes které vlak nejede. Společenské meze při zvláštních příležitostech, jak udala Andrássy.
Jako alkoholismus nesouvisí s inteligencí.

viktorka_od splavu
7777 příspěvků 10.6.12 21:24

pokud přijde profesor na ples fakulty v sandálech, protože namísto nad vhodným oděvem přemýšlel o biochemických pochodech, měl by ho asi někdo na vhodný dress code upozornit (pochopitelně ne studentka). pokud je skutečně inteligentní, víckrát to neudělá (nebo tam nepůjde - taky řešení). pokud přijde v nepadnoucím obleku, neladící kravatě a letitých polobotkách, protože se nezajímá o módu a tenhle oděv je jediný „slušný“, který vlastní, a jeho doprovodu to nevadí, je to podle mě ok.

Andrássy
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.6.12 21:47
@blacken píše:
Holt někoho zajímá to a někoho něco jiného. A pak se může stát, že půjde na ples fakulty v sandálech…

Kamarádka mi vyprávěla, že takto jednou vyrazil na jmenování docentů a profesorů katedry chemie jejich pedel (ten co nese žezlo). Měl letní bermudy, zpod taláru mu čučely holé nohy v sandálech, ponožky prý neměl. Nevím, zda přemýšlel o biochemických procesech nebo o něčem přízemnějším, nicméně příště již za pedela nešel.

Příspěvek upraven 10.06.12 v 23:38

Stránka:  1 2 3 4 5 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek