Muzu nosit "oblekovou" kosili bez saka a kravaty?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

PetrK77r
3 příspěvky 10.09.17 18:00
Muzu nosit "oblekovou" kosili bez saka a kravaty?

Vim, ze se obecne povazuje za velky prohresek, kdyz si muz ve spolecnosti sunda sako a zustane jen v kosili s kravatou. Zajimalo by me, jestli totez plati i o kosili bez kravaty. Tedy abych byl presny, neplanuji se svlekat ze saka a odlozit i kravatu, ale jednoduse vyrazit z domova pouze v kosili (s dlouhym rukavem). Tedy vzit si na sebe „oblekove kalhoty a kosili“, ale bez saka a bez kravaty. Je toto pripustne nebo ne?

Je v tomto ohledu treba rozdil mezi tim, jestli si vezmu ciste bilou kosili, svetle modrou nebo nejakou tmavsi?

Zmenilo by se neco, kdybych oblekove kalhoty vymenil za jine (treba jeans)?

Mam si v takovem pripade zapinat kosili az ke krku?

Reklama

Reklama

Reakce:

JarkaJ
314 příspěvků 11.09.17 10:59

Myslím, že etiketa říká, že obleková košile je považována jako za spodní prádlo a měla by se nosit pouze do obleku, resp. pod sako. Osobně -když vidím muže v kalhotách evidentně od obleku a jen v košili, připadá mi to takové neúplné, jako když někde zapomněl sako. Zvlášť blbě to vypadá samozřejmě s bílou košilí, modrá nebo tmavší by na mě tak nepůsobila. Proč chcete mermomocí nosit oblekové košile bez saka? Máte jich hodně a potřebujete je unosit? Když je takové teplo, že chcete vyrazit bez saka, tak zvolte raději barevnou vycházkovou košili nebo košili s krátkým rukávem.

Alí Aziz
48 příspěvků 11.09.17 11:11

Na nošení oblekové košile bez saka mi nepřipadá nic nepatřičného, naoopak, může to vypadat i velmi dobře, a to i ve variantě s jinými než oblekovými kalhotami. Z čeho se mi naopak kroutí nehty, jsou košile s krátkým rukávem (pokud nejste autobusák v uniformě).
Co se týče barvy, bílou se podle mě nedá nic zkazit.
A zapínat košili až ke krku bych nepovažovala za nutné.
To vše samozřejmě, pokud jde o neformální oblečení.

Morrisst
3 příspěvky 13.09.17 11:34

Záleží na situaci a kam takhle oblečen chcete jít, což z vašeho příspěvku nebylo jednoznačné.

Do společnosti (ples apod.) - Rozhodně ne. Tam si vezměte oblek kompletní. Na formální události nám etiketa předepsala jasná pravidla co nosit a jak nosit.

Jen tak do města a na neformální příležitosti - Rozhodně ano.
Pokud nejdete do divadla nebo na schůzku, nemusíte mít sako a kravatu, a jen tak do města jsou oblekové kalhoty a formální košile pěkný a elegantní outfit.

Pochopitelně záleží na konkrétním provedení, jak vám to sedne. Dojem „neúplnosti“, který zmiňuje JarkaJ, budete vzbuzovat, pokud oblekové kalhoty budou černé, pak každý postřehne, že jsou to kalhoty od večerního obleku. Pokud si vezmete kalhoty od šedého nebo modrého obleku, docílíte mnohem lepšího výsledku. Jako obuv jsou vhodnější kožené polobotky.
Na neformální nošení je pak jedno, jakou barvu má ta formální košile a jestli ji vezmete k oblekovým kalhotám nebo k jeansům.

Bez kravaty vypadá košile lépe s posledním knoflíčkem rozepnutým. Můžete si vyhrnout rukávy. Formální košili noste vždy zastrčenou do kalhot(!), i když byste ji měl jen tak do města a jen tak k jeansům.

PetrK77r
3 příspěvky 13.09.17 12:35

Dekuji vsem za vase rady i povzbuzeni. Abych trosku upresnil svou situaci: Mam zamestnani, do ktereho si muzu chodit oblecen, jak chci (temer doslova :)). Ale asi jako kazdy jiny clovek se proste citim lepe, kdyz mam pocit, ze jsem oblecen aspon trochu zajimave. Vetsinou chodim v neformalnich kosilich nebo proste v tricku, ale obcas mam chut udelat nejakou zmenu. Na druhou stranu, v obleku vypadam mezi svymi kolegy az trochu vystredne. Tak proto ten muj dotaz.

Sam jsem se pred zrcadlem neumel rozhodnout, jestli se mi kombinace oblekovych kalhot a svetle modre kosile libi nebo ne. Mozna, presne jak pise Morrisst, je problem v barve kalhot - mel jsem na sobe cerne. Sice nejsou soucasti obleku (koupil jsem je samostatne), ale rozhodne tak vypadaji.

Kdyz jsem si pres kosili oblekl jeste cerny svetr, uz se mi to celkem libilo. Limecek a konce rukavu pekne kontrastovaly se zbytkem cerneho obleceni a navic tak krasne vynikl strih svetru u krku. Ale jakmile jsem si svetr sundal (coz vetsinou v praci delam), uz jsem si tim outfitem opet nebyl vubec jisty.

Schvalne se zkusim podivat po kalhotech v jine barve nez cerne nebo priste zvolit barevnejsi kosili. Nebo proste nesundavat svetr (k cemuz uz touto rocni dobou stejne pocasi moc nesvadi).

Morrisst
3 příspěvky 13.09.17 14:11

@PetrK77r
Do práce košile+oblekové kalhoty bude dobrá volba. Určitě vyzkoušejte to, co jste napsal v posledním odstavci. Nebo si to vezměte jeden den na sebe a ptejte se lidí ve vašem okolí, jestli se jim líbí vaše oblečení a hlavně se jich zeptejte, čím by to změnili či vylepšili (protože většina lidí automaticky odpoví, že „líbí“, tak je potřeba z nich dostat něco konkrétního).

Zkuste se podívat i po kalhotách chinos. Moc lidí ani neví, že existují a přitom jsou pohodlné a přesto elegantní. Takový mezistupeň mezi jeansy a oblekovými kalhoty. :) A jsou univerzální - vypadají dobře k triku i košili. Nejlépe se mrkněte po slim fit střihu a barvě béžové, tmavě modré, šedivé. Takové barvy se snáze kombinují a budou se tedy hodit k tomu, co už máte v šatníku.

Mimochodem, ani já v práci nemám předepsaný dress code a přesto do práce často chodím v bílých košilích a k nim oblekové nebo chinos kalhoty (teď na podzim plus svetr či sako). Občas přijdu do práce v tmavomodrém obleku a i když jsem byl oproti ostatním oblečen neúměrně jinak, po čase se tím i kolegové nechali inspirovat/ovlivnit a začali se sami zajímat o to, co nosí.

lukinohk
42 příspěvků 26.09.17 11:07

Otázka, je co chápete prod pojmem „obleková“ košile?

Pokud to je bílá košile s francouzskou manžetou se smokingovými knoflíčky pro black/white tie, potom nošení bez saka není moc OK/hezké.

Pokud je to obyčejná bílá nebo modrá košile, pak je to zcela v pořádku.

JMaravelo
532 příspěvků 28.09.17 02:23

?! Jste normální? Je rok 2017 a vy se ptáte, jestli můžete jít ven v oblekových kalhotech a košili?

A ty odpovědi tady mi taky baví. Vzpamatujte se proboha, vy „gentlemani“ z třicátých let.

Hlavně bez saka nezapomeňte na pásek, který by měl ladit k botám.

Rozepnutý nebo zapnutý límeček závisí na dvou věcech:

1. Typ košile - některé oblekové košile mají vyšší límce a tam s rozepnutým budete vypadat jak „pimp“ ze 70. let - obdobně kontroverzně ale budete vypadat i se zanutým.

2. Vkus - dnes obecně se zapnutá košile ke krku (pokud samozřejmě nejde o košili v obleku) považuje za něco výstředního a obecně platí pravidlo to tak nenosit - samozřejmě existují vyjímky. Na většinu žen to ale působí trochu „úchylně“.

chinos = plátěné kalhoty – „moc lidí neví, že existují“ :D LOL fakt klenoty tady

motorová pila
119 příspěvků 28.09.17 08:03

Vzhledem k tomu, že v mém okolí je každý druhý muž denně oblečen v košili s tenkým svetrem, přijde mi to jako esence největší nudy, průměru a šedi. Zajímavé je spíše pokud muž umí zkombinovat barvy a mít košili barevnou s barevnými kalhotami event. vzorem na košili, který nejsou bílo-modré nebo červeno-černo-bílé proužky, drobné puntíky a kostičky. V oblasti oblekové košile souhlasím s @lukinohk

lukinohk
42 příspěvků 28.09.17 18:44
chinos = plátěné kalhoty – „moc lidí neví, že existují“ :D LOL fakt klenoty tady

Tohle je ale pravda, mezi českými muži jsou zatím stále docela vzácnost, pokud teda nepracujete v Praze v nějaké reklamce v kolektivu 20-35 let… ;-)

JMaravelo
532 příspěvků 29.09.17 17:09

@lukinohk Za mě je tohle naprostý český basic teda, který vídám už od dob komunismu naprosto všude.

Pokud se budeme bavit o „barevných chinos“, tak tam je to asi jako s barevnými ponožkami a nemůžu říct, že bych byl rád kdyby se o nich „moc lidí dozvědělo“ :D

Co ale není vůbec poslední dobou vidět jsou normální kalhoty a ne pánské legíny, kalhoty s laclem a manžestráky - existují ještě vůbec? :D

lukinohk
42 příspěvků 29.09.17 19:05

Tohle ale nejsou klasické chinos, ale typické jeansy v pískové barvě. (podle střihu, kapes, materiál tedy z fotky poznat není).

Chinos vypadají střihově takto (a i látka se používá jiná než u jeans) a u nás je na ulicích fakt moc nevidíte:

Reklama

Váš příspěvek

Reebok spojuje síly s hvězdnou Victorií Beckham

Zatímco manžel David Beckham oslavil 20 let spolupráce se značkou... Celý článek

Reklama

Už víte, co si koupíte? Černý pátek je tady a s ním i uragán slev!

Všechny nákupní maniačky, pozor! Největší slevová akce roku je zpět... Celý článek

Poslední článek:
Instagram: Realita vs. Iluze

Autor: Kateřina Hl.

Jestli vám slova jako my story, squad nebo selfie nic neříkají, pak... Celý článek

Reklama