Nejnudnější knihy světa

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Stránka:  « Předchozí 1 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 20 Další »
LadyPapajka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.1.13 07:40

.

Příspěvek upraven 19.02.13 v 17:21

ještěřička
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.1.13 08:21

Mně hlava nebrala Nesnesitelnou lehkost bytí od Kundery. Snažila jsem se do čtení „ponořit“,ale nešlo to.Je to napsané pro mě zvláštním a složitým jazykem. Proto mi asi připadala nudná, ačkoliv jsem ji dočetla skoro do konce. :-)

westane
35 příspěvků 4.1.13 09:21

@janiiiv To s tim stridavym ctenim nikdy nezapomenu. Strasne me to nebavilo, tak jsem si tu knizku vzdycky precetla doma. :-DA stejne jsem pak jeste cetla napred i v hodinach. Vzdycky nam ty knizky hromadne pro celou tridu objednala ucitelka, ale jednou rekla, at si kazdy prineseme z domova Robinsona a ve tride se seslo asi 15 ruznych vydani v rozmezi 100 let. :-D Ale ani to ji neodradilo od hromadneho cteni a kazdy vzdycky precetl kus ze sve knihy, takze to vubec nenavazovalo. :-D

coralline
840 příspěvků 4.1.13 09:35
@janiiiv píše:
Mimochodem, když jsem byla na 1. stupni ZŠ, četli jsme ve škole krom čítanek i knihy, dodnes si pamatuju, jak mě deptalo, když se to střídalo, že si to člověk neužil, pak ještě nedejbože chyběl, tak jsem se naštvala a půjčila si Robinsona Crusoe :) Měli jste to někdo taky tak?

My jsme to měli taky. Když jsme četli Bílého tesáka, měla jsem „dvojknihu“, kde bylo ještě Volání divočiny. Přečetla jsem během těch hodin obě. Akorát když jsem pak byla na řadě, netušila jsem, kde mám pokračovat :D

valery
1587 příspěvků 4.1.13 09:48
@LadyPapajka píše:
@valery Sto lidí, sto chutí, ale povinná četba jsou většinou hodnotné knížky a troufám si říct, že 98% knížek, který sem četla v rámci povinné četby, byly fakt zajímavé.

naprostý souhlas, ale znáte to: co je povinné -automaticky je odmítáno a bráno v předstihu jako otravné…

MaraJ
43 příspěvků 4.1.13 09:57

Já jsem velký fanoušek povinné četby na školách - bez ní bych se tenkrát v patnácti šestnácti letech třeba k takovému Dostojevskému nebo Joyceovi dostávala asi o dost obtížněji, což by byla škoda.

Ale hodně záleží na učiteli. Můj bratr, toho času na střední škole, má seznam povinné četby plný „skvostů“, jako jsou legenda o sv. Kateřině, Kříž u potoka nebo Zapadlí vlastenci. Jako nic proti středověkým legendám nebo proti českému realismu a ruchovcům a lumírovcům (no, i když něco proti by se určitě našlo), ale řekla bych, že takhle mladí lidé ke knihám moc pozitivní přístup vážně nezískají.

misusu
5 příspěvků 4.1.13 09:57

Já toho zkousnu teda docela dost, na gymplu mě bavila většina povinný literatury, ale přece jen do ruských velikánů jsem se nikdy nezamilovala, a můj největší OŘECH byl Gogol a jeho Mrtvé duše!! aneb jak spolehlivě uspat čtenáře do 5 sekund…

MaraJ
43 příspěvků 4.1.13 10:03

@misusu
Naopak, ruští autoři jsou skvělí! Ona „ruská duše“, pokud něco takového vážně existuje, musí být opravdu obrovská a strašně, strašně temná. Pokud vám nevyhovují autoři, které už učebnice uznaly jako „klasiky“, zkuste zapomenout na 19. století a pusťte se do současných ruských autorů – třeba Rusům dáte ještě literární šanci ;) Pro začátek bych doporučila asi Den opričnika od Sorokina, ten je tenký a v rámci současné ruské prózy hodně typický, takže pro dávání druhé šance jako dělaný.

Cinkitoo
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.1.13 10:34

@misusu Souhlas s MaraJ. Mrtvé duše mě taky nedostaly, ale spousta jiných ano.
Stručné a krásné: http://www.odaha.com/…es/racek.pdf

aailyyn
809 příspěvků 4.1.13 10:53

No, i ten výběr má svoje úskalí. Dáte lidem na střední k maturitě vybrat a oni si vezmou Malého prince, protože je to tenký. Což jako v sedmnácti nebo osmnácti je na tuhle knihu psychicky dorostlý málokdo. Není to pohádka. Učitel by měl být natolik znalý nejen četby, ale i svých svěřenců, že jim tituly „předvybere“. A co se pamatuju, jsou knihy, co se líbí i puberťákům a jsou s to je vstřebat. Líbí se realismus (paní Bovaryová, Otec Goriot), protože je v tom celkem snadno pochopitelný příběh a čtenář se má čeho chytit, je to přesně to, co nezkušený čtenář od knihy očekává, že se tam bude „něco dít“, líbí se něco, co trochu provokuje (Lolita), je trošku temný (Poe), Orwell je taky docela sympaticky příběhový, literárně nijak „ukecaný“, takže to poselství nezaniká… Obvykle se nelíbí ruská literatura (moc dlouhé, moc popisné, moc psychologizující, tu zvláštní atmosféru dokáže vnímat jen málo lidí, typická „ruská duše“ fakt není výmysl), nelíbí se verše (ale pár rozervaných puberťáků vám Baudelaira i přečte). Obvykle je šílenství nutit lidi číst cokoli před nástupem romantismu. :-)

MP Barbucha
3716 příspěvků 4.1.13 11:01

Wow, tahle diskuse mě hodně překvapila. Většinu z těch knih jsem četla a většina se mi líbila. Uznávám, že jsou některé třeba těžší na čtení, ale nikdy bych je nenazvala nudné. Například takový Solženicin, to je pro mě autor, od kterého se nemůžu odtrhnout hned po první stránce…

Sibyla
2646 příspěvků 4.1.13 11:05
Jak jsem prolétla téma, nejdřív jsem se zlobila, kolik lidí dokáže nechápat a odsuzovat skvělé knihy (nespecifikuji, nechci spouštět flame) - a pak mě to spíš bavilo. Každý jsme jiný a každý potřebuje něco jiného.
@valery píše:
Ale obávám se, že repertoárem to nebude, čtenářem jste buď od chvíle co se číst naučíte a přečtete si první příběh - to je tak kolem 6 a7 let, anebo prostě mate jiný koníčky než četbu…

Tohle je asi bohužel pravda. Dlouho jsem si myslela, že je to výchovou, ale asi ne úplně: já od šesti let hltám vše tištěné a po celý život trpím pocitem, že nemám co číst - má sestra, byť vysokoškolačka, čte jen to co musí. Vštípit se asi dá jen úcta/neúcta ke knize. Vybavuje se mi pořad, v němž učitelka na učňovské škole s jistým zoufalstvím popisovala, jak se marně snažila dostat ze svých žáků, jakou knihu četli naposled. Nic, nemohli si vzpomenout. „No ale ve škole jste přece něco četli, ne?“ naváděla s nadějí, že bude moci navázat třeba na Babičku. „Ale jó, pančelka nám něco četla…“ - „A co to bylo? Nevíte? Tak o čem?“ - „No, vo takovým broukovi…“ Pedagožka uzavřela: „Takže já jsem teď s těmi šestnáctiletými měla navazovat na Brouka Pytlíka.“

Kokoska1
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.1.13 11:06

Od dětství čtu ráda a hodně. Povinná četba mi nevadila, Kříž u potoka nebo Pohorská vesnice mi nedělaly problém. Nedokážu číst Kafku, nebaví mě Hrabal (to je snad jediný autor, u kterého se mi líbí víc filmy podle jeho knížek, než knihy samotné). Z ruských klasiků jsem vydržela něco od Turgeněva, Puškina, Lermontova, ale budovatelský román Cement, to teda byla darda :D Neprozřetelně jsem se přihlásila na referát, protože to byla celkem tenká knížka, ale v životě jsem snad nečetla větší blbost.

aailyyn
809 příspěvků 4.1.13 11:10

Je sice dobrý, že Máchův Máj nikoho časově nezruinuje a nestihne unudit k smrti, ale bez předchozí průpravy jsem tomu pořádně nerozuměla ani já a to literaturu studuju. Než do dětí nabušit důslednou znalost literární historie (samozřejmě, základní přehled by člověk s maturitou sice měl mít) a nucené přečtení a následný rozbor nějakého díla nad každou kapitolou, bych za úkol střední školy považovala ukázat, že klasika není jen Dostojevskij a Němcová, že to není strašná nuda a že nejste nekulturní barbaři, když vás Babička nebavila (taky to nejsem schopná přečíst), protože vás může bavit tisíc dalších knih, na vlastní vkus má člověk svaté právo. Nedělám si iluze, většina lidí nepochopí, proč, ačkoli se to téměř nedá číst, byl Kafka génius. Nemusí, na co, pokud se nechystá dát na dráhu literárního vědce, kde je nutné získat nadhlad nad osobním vkusem. Důležitější je si vytvořit vztah k četbě, hodně vám to rozšíří přehled, slovní zásobu, vyjadřovací schopnosti.

stric
762 příspěvků 4.1.13 11:13

@aailyyn Japak chcete učit literární teorii studenty, co přečetli nanejvýš tak Harryho Pottera?

MaraJ
43 příspěvků 4.1.13 11:20

@stric Co je špatného na Harrym Potterovi? To, že „přivedl děti zpět ke knihám“, jak se s oblibou říká, je podle mě pravda. Stejně jako mám dost kamarádů, kteří se z naprostých nečtenářů a často až odpůrců knih stali vášnivými čtenáři po přečtení knížky, nad kterou se sice mnozí ušklibují, ale pro ně byla natolik významným čtenářským zážitkem, že čtení konečně vzali na milost. Takovouhle zlomovou knížkou, co jsem vypozorovala, především u mladých mužů bývá Sapkowského Zaklínač, výše v této diskusi kritizovaný (kterého já mimochodem přečetla několikrát a nechápu, jak může někomu připadat nudný! :) ).

aailyyn
809 příspěvků 4.1.13 11:28

@stric

Nepsala jsem o literární teorii, ale o literární historii. (Literární teorie se učí - i několik - semestrů na VŠ.) Alespoň tak jako doposavad. Vysvětlíte jim, co to byl romantismus, kdy to bylo a kdo ho reprezentoval. Stejně v osnovách střední školy není časově reálný tohle vysvětlit, nechat lidi k tomu pokaždé něco přečíst a pak to s nima taky rozebrat, aby z toho něco měli. (To už by nemusely nakonec existovat literárně orientované obory na výškách.) Alespoň jim teoreticky vysvětlit, co a jak, jako se to dělá (dělalo? jsem z ročníku, který ještě netkly státní maturity), aby měli přehled a četbu jim holt naservírovat na oltář toho, že tam nebude zastoupené důsledně všechno, tak nějak přiměřenou jejich schopnostem a vkusu. Všechno se vám stejně nikdy líbit nebude, všechno vás nebude bavit a všechno nepochopíte. Tak je zbytečné se na sílu prokousávat Komenským jen proto, že z baroka se musí něco přečíst. U studenta střední školy bych očekávala alespoň teoretickou znalosti i odvětví, které tak nějak už nebude potřebovat (literatura) a ano, všichni mi stejně nezaplanou láskou ke knize a je to jejich legitimní právo, ale i tak si myslím, že kdyby se na střední škole čeština učila jinak, nadšených čtenářů by přece jen mohlo být víc.

stric
762 příspěvků 4.1.13 11:36

@MaraJ Zaklínač je úžasný, souhlas, taky nechápu, jak může někomu připadat nudný. Což ovšem nechápu ani u Jména růže, Lovcových zápisků, Pratchetta, Sto roků samoty, Babičky, Temna, Obrazu Doriana Graye a tak dále.
Co je špatného na Harry Potterovi, to by právě vydalo na hodně dlouhou přednášku z literární teorie. Znám ho a tvrdím, že dobře, a vím, o čem mluvím. Nachytat nezkušeného čtenáře je snadné a uznávám, že JKR zamaskovala hodně dovedně, že nezvládla dějovou linku ani podstatu zápletky, logiku rozuzlení, charakteristiku postav, žánr, pravidla vlastního světa a vlastně ani sloh moc ne. Všechno zakryla čtivost, rafinovaně prodlužované napětí při čekání na pokračování a některé skutečně zdařilé postavy. Nejspíš se nepletu, když si myslím, že neopakovatelný fenomén se nejpozději do pěti let zařadí mezi šedý průměr literatury pro mládež a spíš podprůměr světové fantasy a tím to zhasne.

aailyyn
809 příspěvků 4.1.13 11:46

Harry Potter je z literárního hlediska neskutečná blbina (která Pánu Prstenů nesahá ani po palce u nohou), ale to většinu čtenářů trápit fakt tak nějak nemusí. Smířila jsem se s faktem, že většina lidí nikdy nebude nekriticky milovat Dostojevského a Němcovou a pokud je do toho budeme nutit, nebudou číst nikdy nic. (To je dobrý a to se mi líbí, jsou dvě různé věci. Nemá smysl na nich rigidně trvat.) Což je ta blbější varianta a důvod, proč jsem pro středoškolákům opravdu nenutit Kafku a vybrat něco stravitelnějšího. Ať se naučí číst to, co se jim docela prostě líbí. Číst to, co se mi subjektivně možná až tak nelíbí, ale uvědomuju si a dovedu říct, co je na tom to geniální, to už je vyšší level. Většina lidí si s líbí/nelíbí prostě vystačí.

Příspěvek upraven 04.01.13 v 13:29

Cathero
200 příspěvků 4.1.13 12:08

Tak já zase nechápu, jak někdo může považovat za nudného Huga, vždyť je to geniální. I když chápu, že jeho popisy zabírající mnohdy jednu celou kapitolu nejsou nic moc, pokud vás zrovna nezajímají třeba Napoleonovy bitvy, ale ono vám to na pochopení děje neubere, pokud to přeskočíte..
Jinak souhlasím, že kriminálky ze severu, jako je Milénium, Jo Nesbo nebo Lars Kepler se čtou jedním dechem, takhle rychle jsem v životě četla snad jen Šifru mistra Leonarda.
A pokud chcete číst nějaké sprosťárny, 50 odstínů šedi mi taky připadá trochu nudné, doporučuji spíš Lady Fuckingham od Wildea, i když je to občas tak sprosté, až se mi to přestávalo líbit :D.

blacken
2464 příspěvků 4.1.13 12:26

Taky bych nečekala na seznamu nudné literatury Kafku nebo Kunderu…
Ale rozhodně bych na školách nerušila povinnou četbu - neříkám to jako někdo, kdo měl většinu četby rád a četl vše, ale spíš jako někdo, kdo považuje jisté znalosti za obecný přehled. Přijde mi dost mimo, aby třeba budoucí středoškolák neměl páru, o čem je třeba Spalovač mrtvol/ Bídníci/ Jméno růže, protože ho to nebavilo číst. (Měli jsme systém - vypsal se na pololetí seznam knih a každý si vybíral z několika skupin, takže bylo částečně možné se vyhnout neoblíbenému. A pak se diskutovalo - takže čtenářský deník online nebyl řešení a muselo se to opravdu přečíst.)

valery
1587 příspěvků 4.1.13 12:36
@Sibyla píše:
Jak jsem prolétla téma, nejdřív jsem se zlobila, kolik lidí dokáže nechápat a odsuzovat skvělé knihy (nespecifikuji, nechci spouštět flame) - a pak mě to spíš bavilo. Každý jsme jiný a každý potřebuje něco jiného.Tohle je asi bohužel pravda. Dlouho jsem si myslela, že je to výchovou, ale asi ne úplně: já od šesti let hltám vše tištěné a po celý život trpím pocitem, že nemám co číst - má sestra, byť vysokoškolačka, čte jen to co musí. Vštípit se asi dá jen úcta/neúcta ke knize. Vybavuje se mi pořad, v němž učitelka na učňovské škole s jistým zoufalstvím popisovala, jak se marně snažila dostat ze svých žáků, jakou knihu četli naposled. Nic, nemohli si vzpomenout. „No ale ve škole jste přece něco četli, ne?“ naváděla s nadějí, že bude moci navázat třeba na Babičku. „Ale jó, pančelka nám něco četla…“ - „A co to bylo? Nevíte? Tak o čem?“ - „No, vo takovým broukovi…“ Pedagožka uzavřela: „Takže já jsem teď s těmi šestnáctiletými měla navazovat na Brouka Pytlíka.“

u nás se četlo neustále, protože jsme neměli televizi;
u stolu u jídla každý obklopený hradbou své právě čtené knížky (to by se nemělo, vím ;-)), venku v přírodě, ve vlaku, na záchodě, ve škole pod lavicí (co já měla zabavených knih za ten školní rok), na cestě z knihovny domů (takhle jsem jednou přišla k pěkný bouli na čele, když začtená do právě vypůjčený knihy a pĺížíc se podél zdí domů, abych nevrážela do kolemjdoucích nezaregistrovala jsem členitý vchod do nějakýho baráku- pecka, že mě to málem složilo na zem).Já nemít co číst, začnu asi psát vlastní knihy…
No a moje děti - ty už radši čučely na televizi…

Judith11
1171 příspěvků 4.1.13 12:54
@Cathero píše:
Tak já zase nechápu, jak někdo může považovat za nudného Huga, vždyť je to geniální. I když chápu, že jeho popisy zabírající mnohdy jednu celou kapitolu nejsou nic moc, pokud vás zrovna nezajímají třeba Napoleonovy bitvy, ale ono vám to na pochopení děje neubere, pokud to přeskočíte..
Jinak souhlasím, že kriminálky ze severu, jako je Milénium, Jo Nesbo nebo Lars Kepler se čtou jedním dechem, takhle rychle jsem v životě četla snad jen Šifru mistra Leonarda.
A pokud chcete číst nějaké sprosťárny, 50 odstínů šedi mi taky připadá trochu nudné, doporučuji spíš Lady Fuckingham od Wildea, i když je to občas tak sprosté, až se mi to přestávalo líbit :D.

Hm, já se domnívám, především jak to tady čtu, že je to otázka vývoje. Vkus (literární vkus) se vyvíjí, ale pokud se vůbec vyvíjet má, pak je třeba mu dát šanci.
Osobně nepochopím, jak může někdo nazvat úžasnými knihy (oprava-čtivo) jako je Milenium nebo Šifra mistra Leonarda. Podle mě to není nic jiného, než komerční literární s prominutím sračka.
Samozřejmě - to neznamená, že si je nemůžeme přečíst - ani to nevyvrací výše uvedený názor, že jsou čtivé. Ale současně to ani neznamená, že jsou dobré.

Tady často neoblíbený Kundera, Hrabal - to je přece výkvět české literatury, narozdíl od Viewegha, který nepíše literaturu, ale živí se prostě pseudoliterárním řemeslem. Do stejné kategorie řadím Coehla. Nebo Vaculíkova Sekyra, tohle je knížka která se fakt zasekne člověku do mysli.

stric
762 příspěvků 4.1.13 13:01

@Judith11 Tak tak. Duševní lenost začíná neochotou přečíst si něco neprvoplánového a formálně náročnějšího a končí seriálem Ulice a vytahanýma teplákama, do sámošky dobrý.

Pattie
23 příspěvků 4.1.13 13:06

Na základce jsem povinnou četbu hluboce nenáviděla (a hlavně jsme o každé knize museli psát A4 recenzi; no na dobrou známku být člověk upřímnej stejně nemohl a co za recenzi od nás očekávali na Bibli, to teda netuším doteď - škoda, že jsem ve čtrnácti ještě neznala divadlo Sklep), ale na střední - gymplu - nám už naštěstí dali seznam zhruba stovky knih, ze kterých jsme si měli vybrat tituly k maturitě. A to byla naprostá bomba, oblíbila jsem si díky tomu takového knihy, jako třeba Jméno růže, Svět podle Garpa, Bídníci, Mistr a Markétka… a ještě měl člověk iluzi svobodné volby :)

Ale abych nebyla moc OT, tak za k uzoufání nudného považuju Jiráska. Jasně, chápu, národní dědictví a tak, ale pět stránek vzpomínání, jak hlavnímu hrdinovi maminka v mládí mazala chleba - tak na to teda fakt nemám. Taky nemám ráda většinu české poezie - za prvé v tom nikdy nevidím ten skrytý význam (modré záclony jsou pro mě modré záclony, ne symbol hluboké deprese), za druhé mi třeba takový romantický Máj kazí fakt, že Mácha svou ženu tyranizoval. Jo, a mám ráda Pána prstenů (+ další Tolkienovy knihy), ale nebaví mě C. S. Lewis (navíc si to u mě zazdil tím koncem se Zuzanou).

O Fifty Shades of Grey raději pomlčím, nejenže je to zoufalá nuda, ale navíc je to kniha, která používá obraty typu „obkroužil mi prstem TAM a přitom měl výraz samice křečka, která se chystá sežrat své třínohé mládě“ a přitom nepatří do žánru humorné literatury… a ta slovní zásoba mi připadá fakt smutná, co stránka, to termín „tam“ nebo „vnitřní bohyně“ - mám dojem, že pokud by do té knížky někdo zašeptal slovo „vagína“, tak by nejspíš zasyčela a vzplála…

Stránka:  « Předchozí 1 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 20 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek