Nejnudnější knihy světa

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Stránka:  « Předchozí 1 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 20 Další »
Cathero
200 příspěvků 4.1.13 13:09

@Judith11 Nojo, bavíme se o nudných knihách, ne o jejich literárních kvalitách. Mám ráda romantismus, realismus, naturalismus, klasickou četbu, sdílím názor, že aktuální literatura vám nedá tolik, jako tyhle časem prověřené klasiky. Na druhou stranu, proč to zatracovat, nepovažuji za ztracený čas, když věnuji pár dní chytlavé četbě moderní prózy. Třeba haruki Murakami mě naučil spoustu věcí a jeho knihy a hlavně názory miluji, jsou velmi inspirující.

llolla
2102 příspěvků 4.1.13 13:13

@stric
Já myslím, že se tady nechtěně začaly směšovat dvě odlišné věci- knihy nudné a špatné. Literární kvality- dejme tomu- Hledání ztraceného času- jim nikdo neupírá (aspoň ne já), což ale neznamená, že nejsou zdlouhavé, místy nezáživné. To, že se mně osobně nelíbil Pán prstenů a považuju to za nudné neznamená, že si myslím, že je to pokleslá a špatná literatura.

coralline
840 příspěvků 4.1.13 13:15
@Sibyla píše:
Jak jsem prolétla téma, nejdřív jsem se zlobila, kolik lidí dokáže nechápat a odsuzovat skvělé knihy (nespecifikuji, nechci spouštět flame) - a pak mě to spíš bavilo. Každý jsme jiný a každý potřebuje něco jiného.

Taky nechci flamovat, jen se pokusím vysvětlit. Když říkám, že třeba Babička a Utrpení mladého Werthera jsou nudné knížky, tak je tím nechci odsoudit a dokonce si myslím, že jsem je pochopila (byla jsem poučena o společenské situaci a dalších okolnostech, za kterých vznikly atd.). Říkám tím jen to, že mě osobně nebavily a dejme tomu, že jsem se neztotožnila s tím, co sdělují. Uznávám, že mají své místo v klasické literatuře a že patří ke všeobecnému vzdělání. Na druhou stranu klidně řeknu, že třeba Stmívání je naprosto zbytečný výtvor, ačkoli mě nijak zvlášť nenudilo. Prostě chci říct, že odlišuju, jestli mě knížka baví a jestli má nějakou literární hodnotu.

Edit: koukám, že než jsem to sepsala, došli tu další k podobným závěrům.

Příspěvek upraven 04.01.13 v 13:20

Judith11
1171 příspěvků 4.1.13 13:18

@stric, ano, přesně tak jsem to myslela.

@Pattie, uznávám, že Jirásek taky nepatří k mým oblíbencům. Ta rozvleklost je úděsná.

Pirek
7062 příspěvků 4.1.13 13:23

To, že někomu (mně) připadá nudný Kafka může být dáno třeba odlišnou povahou, světonázorem, nadějemi a strachy apod. Já bych vážně nechtěla vědět, jak by Zámek dopadl, kdyby ho býval dopsal. Ale to neznamená, že nejsem schopná ocenit jeho kvality literární a vůbec celou Kafkovu osobnost. Ze stejného důvodu taky nemusím Bohumila Hrabala.

My na střední povinnou četbu neměli, což bylo možná dáno tím, že jsme měli celých 8 let (gympl) jedinou češtinářku, která učila podle osobních preferencí. I přesto si myslím, že povinná četba není zbytečná - i když nudná nebo se třeba netrefí do životní fáze, v člověku takové „prověřené kvality“ něco zanechají a jak zde již bylo několikrát uvedeno, člověk se k nim vrátí za pět deset let a najednou je to kniha jiná.

Zato 50 odstínů šedi zanechá akorát tak dojem „Co to je za věty? To nedává smysl! Kdo to psal?“

Judith11
1171 příspěvků 4.1.13 13:23
@Cathero píše:
@Judith11 Nojo, bavíme se o nudných knihách, ne o jejich literárních kvalitách. Mám ráda romantismus, realismus, naturalismus, klasickou četbu, sdílím názor, že aktuální literatura vám nedá tolik, jako tyhle časem prověřené klasiky. Na druhou stranu, proč to zatracovat, nepovažuji za ztracený čas, když věnuji pár dní chytlavé četbě moderní prózy. Třeba haruki Murakami mě naučil spoustu věcí a jeho knihy a hlavně názory miluji, jsou velmi inspirující.

Souhlas. Ale já zmiňovala klasiky v návazností na předchozí příspěvky. Upřímně taky daleko raději čtu moderní prózu a konkrétně Murakami je velmi dobrý autor.
Z té modernější literatury - Barnes, McEwan, Irving a řada dalších - to je samozřejmě hodnotná literatura.
Stejně jako příklad se severu - Sofi Oksanen a její Očista, to je úžasná knížka, přitom nesmírně úsporná a psaná takovým ryzím, nepřikrášleným jazykem.

PaolkaH
83 příspěvků 4.1.13 13:24

Já tedy dočtu vždycky všechno. Ale u čeho jsem vždycky umírala, protože tam byly sáhodlouhé pasáže o ničem, byl Korán a knížky od Boženy Němcové zejména Babička.

Sibyla
2646 příspěvků 4.1.13 13:45

Přidám se k zatracení Jiráska. V dětství, kdy jsem zhltla vše, od agitky, jak pionýři stavěli umělou líheň až po jedenáct (?) dílů Pařížských mohykánů, jsem Bratrstvo nedokázala dočíst. Jirásek neumí psát. Byl to zřejmě dobrý, upřímný člověk, bohužel bez sebemenšího tvůrčího ducha. Vždycky se hájil: „Je to čistá pravda, jak jsem to našel v kronikách, tak jsem to napsal.“ No, a to byla chyba. Lze ho přirovnat k Sienkiewiczovi - lidová literatura, obsáhlé historické romány, vlastenecké ladění - jenže Sienkiewicz dokázal vytvořit scény a postavy, které člověk nezapomene, zatímco od Jiráska si stěží zapamatujete, že psal o nějakém Věkovi - a to ještě díky Brzobohatému. Julius Zeyer to myslím vystihl, když nedočetl jakousi Jiráskovu knihu a odložil ji s poznámkou: „Bože, to je kantor!“

Pirek
7062 příspěvků 4.1.13 13:53

A jakou knihu jste měli rádi jako děti?

Já milovala Malého Bobše - jak on byl chudák vždycky unešený z rohlíku s párkem :D Pak Záhadu hlavolamu a Stínadla se bouří, ale třeba Hoši od Bobří řeky mne už neoslovily. A Timura a jeho partu, tam jsem nechápala, proč je tak důležité, aby nebyl žádný cíp rudé hvězdy pokroucený :D A Pohádky o mašinkách, Tři mušketýři. A oslovila mne i básnická sbírka Ryba v kleci:

Houpy hou, houpy hou,
ryba v kleci pod vodou
tři dny marně přemýšlela,
co se asi v kleci dělá.

Houpy hou, houpy hou,
přišla na to náhodou, že se může aspoň chvilku
krásně houpat na bidýlku.

Grete
800 příspěvků 4.1.13 13:53

@Sibyla Jirásek podle mě psát umí, ale jako každý autor má své silnější a slabší knihy, zvlášť z období, kdy to sekal jak Baťa cvičky. Zkuste Temno. Bez legrace.

kiwi
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.1.13 14:19

Naše moderní rychlokvašený „bestsellery“. Viewegha jsem párkrát otevřela - a s úlevou zavřela… a k vánocům jsem dostala (od synka, je ještě mladej a nesečtělej :-) ) dvakrát Simonu Monyovou. Tak TO je literární peklo, přátelé.
Pro koho to píšou?! Pro čtenáře, vypomáhající si dosud slabikářem? Zlatej Páral blahý paměti, a že to byl taky pěknej brak! :-)

Rosalyn
925 příspěvků 4.1.13 14:30

@Pirek Mezi moje nejoblíbenější dětské knihy patří trilogie o ježku v kleci a Alenka v říši divů a za zrcadlem. Jako malá jsem četla hodně, knížky jsem si převážně půjčovala v knihovně. Taky jsem četla ráda různé sbírky pověstí.

KKristýna
473 příspěvků 4.1.13 14:48

Pro mě určitě Pipi Dlouhá punčocha!

Nixe Lulu
344 příspěvků 4.1.13 15:02

@Pirek Já jsem jako dítě milovala např. knihy Enid Blyton, Foglara, Alenku v kraji divů a za zrcadlem, Hobita a Pána prstenů (to mi zůstalo nepochybně už napořád), Annu ze Zeleného domu a její další díly, verneovky. Nedávno se mi taky zastesklo po knížkách Gabra a Málinka, docela bych si to ráda zase přečetla.

Karoleenah
2322 příspěvků 4.1.13 15:14

@Pirek Ha, to se asi rozepíšu, mě nemohli odlepit od knížek sotva jsem se naučila číst! :D Ale milovala jsem Děti z Bullerbynu (dodnes si občas čtu mé oblíbené pasáže, zejména tu s piknikem na ostrově a tu s kouskem falunské uzenky, té nejlepší!), pak jsem sbírala Foglarovky a podobné „tábornické“ záležitosti (třeba Tábor pod modrou hvězdou nebo Za fialovým šípem, autory nevím), taky mám z dětství slušnou zásobu Čtyřlístků… no a pak taky Báječný trest, nevím jak moc je to známá knížka, je to o dětech co musí za jistý prohřešek přes prázdniny pomáhat s opravami zámku a dějí se jim tam různé podivné věci a tak. Hrozně napínavé mi to tenkrát připadalo! A pak detektivní příběhy pro děti - Případy detektiva Ouška a Pohádkový detektiv Břetislav Hostivít! Takové úžasné knížky… A Heidi děvčátko z hor, ta pasáž jak si s dědečkem opékají sýr! Já jsem asi byla nadšená ze všeho, jediné, co se mi jako dítěti nikdy nepřirostlo k srdci byl Čaroděj ze země Oz, ale chci jít na to nové filmové zpracování, tak dám asi znovu šanci i knize.

llolla
2102 příspěvků 4.1.13 15:20

@Pirek
Letadýlko Káně, Kája Mařík, Gabra a Málinka, Boříkovy lapálie, Děti z Bullerbynu a pak Anna ze Zeleného domu + pokračování, když jsem byla trochu větší (no, asi 10-11 let=)

coralline
840 příspěvků 4.1.13 15:22

@Pirek Z Malého Bobše jsem měla trauma, když mu umřel bratříček. Nebyl to s tím párkem v rohlíku Kája Mařík? Toho jsem měla ráda. Taky Pipi Dlouhou punčochu a vůbec knížky od Lindgrenové. Pak ještě Verne, Foglar, Arthur Ransome, Enid Blytonová a tak dále a tak dále :) A jedna z mých vůbec nejoblíbenějších knížek z dětsví je Bibi:

http://www.mestskakniznicabojnice.sk/…0/010175.jpg

llolla
2102 příspěvků 4.1.13 15:25

@coralline
Jasně, Holky z internátu. To jsem hltala, uměla jsem je nazpamět=)

westane
35 příspěvků 4.1.13 15:44

@Karoleenah Bajecny trest se mi taky strasne libil. :-D Cetla jsem to, kdyz mi bylo asi 8 a neuveritelne me pobavilo, ze psovi rikaji Usaty torpedo. :-D

Rosalyn
925 příspěvků 4.1.13 15:54

Já vím, že se na to ptát nemám, ale zajímalo by mě, proč mám už dvě červená ramínka u svého příspěvku o dětských knihách. Mám tam chybu nebo jsou mnou uvedené knihy tak hrozné?

Nixe Lulu
344 příspěvků 4.1.13 15:57

@Rosalyn Taky jsem nějak nechápala, proč se to tam objevilo… Já mám uvedené knihy taky ráda a žádnou chybu ve vašem příspěvku nevidím.

Kay_Adams
1614 příspěvků 4.1.13 15:59
@Rosalyn píše:
Já vím, že se na to ptát nemám, ale zajímalo by mě, proč mám už dvě červená ramínka u svého příspěvku o dětských knihách. Mám tam chybu nebo jsou mnou uvedené knihy tak hrozné?

Možno preto, lebo opäť začínate pleveliť diskusiu nazvanú „Najnudnejšie knihy sveta“ ukážkovým off topicom o knihách obľúbených?

Ako keby tu na to nebolo vlákno samostatné (doporučte knihu, marí sa mi).

Nixe Lulu
344 příspěvků 4.1.13 16:02

@Kay_Adams Tak v tom máte pravdu. Ale to už je spíš chyba toho, kdo se tu na to ptal, než těch, kdo na to odpovídají.

Rosalyn
925 příspěvků 4.1.13 16:04

@Kay_Adams Ale ostatní reagující tak rychle červená ramínka nedostali. Ale co už, já to přežiju. :-) A zaplevelené diskuze jsou snad všechny.

Kay_Adams
1614 příspěvků 4.1.13 16:05

@Nixe Lulu
Ani nie.
Nedvíhať hodenú rukavicu, madame…

K téme - najnudnejšia kniha môjho života bolo Utrpenie mladého Werthera (povinné čítanie). Nemala som silu to dočítať, referát si stihala z webu. To bola tak zúfalo zúfalá kniha, že až. Strašne ma ten mládenec iritoval.

Stránka:  « Předchozí 1 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 20 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek