Nejnudnější knihy světa

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Mayim
401 příspěvků 3.1.13 15:04

Spoustu těch autorů jsem nikdy nečetla, i když vím, že existují (Coelho, Marquez atd.). Ještě na SŠ jsem měla načtený dost velký objem klasiky - tehdy jsem hltala ruskou - Tolstého (jen Annu Kareninu asi budu číst až teď, ale vůbec ne kvůli filmu, a navíc v polském překladu), Dostojevského (Zločin a trest v 15 byl docela masakr, ale tehdy jsem ani nepřemýšlela o tom, že bych si dovolila tu knížku nedočíst; navíc ve čtenářském deníku se dobře vyjímala), měla jsem ráda Čechovovy povídky. Stejně tak jsem četla českou klasiku - jen k Jiráskovi asi dorůstám postupně; Filosofskou historii jsem přečetla před pár lety, F. L. Věka taky (a obojí se mi docela líbilo), ke zbytku se odhodlávám (na SŠ jsem měla ráda Světlou, Baara a podobné). A s mým posledním úletem, který se týká polské literatury - Sienkiewicze mám ráda téměř nekriticky, zatím jsem si vylámala zuby jen na Rodině Polanieckých. Co jsem nebyla schopná přečíst - Boleslawa Pruse: Faraon (dlouhé, nepřehledné), Loutka (navíc mi hlavní hrdinka značně lezla na nervy) - první díl jsem ještě dala, druhý už ne. A nebylo to tím, že by na mě to polština byla náročná, ale ta knížka se opravdu nedala…

Miluna Mia
194 příspěvků 3.1.13 15:45

Někdo tu zmínil Doktora Živaga jako nejnudnější knihu. Tak to já ji zase miluju, jakož i další klasická ruská díla, a to jak v ruském originále, tak i v českém a anglickém překladu. Mám všechny tři a pomýšlím na německou verzi. Je to taková tradice, že je dostávám od manžela pod stromeček.
Já jsem nejvíce trpěla u Pána prstenů a podobných kravin od Tolkiena. Ani jako pohádku, ani jako sci-fi jsem to nemohla strávit. O filmovém zpracování raději nemluvím. Nechápu, že se z toho stal takový trhák.

Anifly
5 příspěvků 3.1.13 16:11

Leonid Platov - Údolí sedmi trav - cosi velmi socialistického snad o stavbě přehrady a jejích budovatelích, nějakých vědcích, tajemném kmeni, co ve skutečnosti nebyl kmen, ale vesničani skrývající se před carem, který už ale taky dávno nebyl… A to jsem přečetla i opakovaně, neboť ta kniha nějakým řízením osudu byla pro mě 14 dní jedinou dostupnou.
J. Littel - Laskavé bohyně - Prý je to kniha, kterou člověk dočte s pauzami na zvracení. Já ji tedy nedočetla první rok vůbec. Na druhý pokus pak jen díky tomu, že jsem četla tak každou desátou stranu.

Mayim
401 příspěvků 3.1.13 16:21

Vida, na Doktora Živaga jsem zapomněla… taky jsem ho četla ještě na SŠ (v době okouzlení filmem; byla to pro mě první srážka s četbou po shlédnutí adaptace a přežila jsem to - a ta knížka se mi hodně líbila).

Judith11
1171 příspěvků 3.1.13 18:28
@superla píše:
Teda tohle je rána přímo na solar!

Člověk jakýmsi zázrakem přežije televizní Události věnované amnestii, potřebuje se odreagovat, zabrousí na Peklo… aby tu našel vlákno, založené patrně studentkou literatury(?), a přečetl si tu, že mezi top-pomatence, kteří jako fakt psali k nepřežití nudně, patří zejména Pasternak, Hemingway, Salinger, Márquez…

Ach, Richarde Parkere, do čeho jsi to duši vrazil :-)

Naprostý souhlas.

Uživatel je onlineDalmitka
1784 příspěvků 3.1.13 19:30

Som knihomoľ snáď od narodenia - pokiaľ mi pamäť siaha, ležala som v knihách a čítala doslova všetko. Určite som sa stretla aj s knihami, ktoré ma nudili a nedočítala som ich, ale naozaj si konkrétne neviem spomenúť. Čo však spomenúť chcem - najhnusnejšiu knihu, ktorá sa mi dostala do rúk a to darom a síce v situácii, keď mi chýbali slovenské knihy a tak som ju bohužiaľ prečítala. Kniha
z prostredia slovenskej mafie od J. K. - chápem, že je to prostredie a téma mimoriadne drsná, ale dodnes nepochopím, prečo bolo nutné do knihy vtesnať toľko hnusu, sadizmu, perverzity a zvrátených úchylností - až sa nemôžem zbaviť dojmu, že sa v tom autor trochu, alebo aj dosť vyžíval. Po prečítaní mi ostalo psychicky a fyzicky doslova zle a urobila som jednu vec - prvú knihu v mojom živote som fyzicky zničila, roztrhala a hodila do kontajnera, pretože som nezniesla pocit, žeby to niekto môj blízky náhodou prečítal. Dodnes mi je pri spomienke na tú knihu zle. Čo nemám rada a nemusím čítať - sci fi a tzv. sladké ženské romány. A čo som vyhrala v jednej súťaži ako hlavnú cenu? Celé jedno ročné vydanie /všetky knihy 2012/ jedného známeho slovenského vydavateľstva, ktoré sa špecializuje na ten najväčší brak v oblasti ženskej literatúry. Ach, jo. Ale veľmi mám rada rôzne encyklopédie, kroniky, motivačnú literatúru a detektívky - tie milujem. Sorry za dlhý príspevok.

indyka
625 příspěvků 3.1.13 19:39
@Dalmitka píše: Čo nemám rada a nemusím čítať - sci fi a tzv. sladké ženské romány. A čo som vyhrala v jednej súťaži ako hlavnú cenu? Celé jedno ročné vydanie /všetky knihy 2012/ jedného známeho slovenského vydavateľstva, ktoré sa špecializuje na ten najväčší brak v oblasti ženskej literatúry.

Tipnu si - Evitapress? :) Z tohoto vydavatelství jsem něco četla a nemám jednostranný názor - „Čistá nuda“ byla skvěle napsaná, ale „Stalo sa mi všetko“ mi přišlo, jako kdyby autorka chtěla hlavní hrdinku vymáchat ve všech hnojích světa.

Cinkitoo
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.1.13 19:48

Nechápu, jak může někoho nebavit Obraz Doriana Graye nebo Utrpení mladého Werthera (jak já slzela). Čachtickou paní jsem na dovolené četla ve slovenštině a bavilo mě to, akorát jsem narazila na problém kostol/kaštiel :D Pak jsem si uvědomila, že vlastně nevím, kam momentálně jedou :D
Kafka ani Kundera mě taky moc neoslovili, ale Kunderovi bych chtěla dát ještě šanci, jestli jsem už dorostla.

Kamaela
157 příspěvků 3.1.13 19:53

Já jsem tedy velký knihomol a většinou se snažím dát každé knize šanci a dotáhnout jí do konce i když někdy to stojí dost přemáhání :-). Co jsem v poslední době opravdu nedala bylo Souostroví Gulag. Čekala jsem od toho něco jiného.

llolla
2102 příspěvků 3.1.13 20:00

@Kamaela
Já jsem po jedné stránce se silným pocitem nevolnosti zavřela Rakovinu. Na Souostroví gulag se tak ani nedostalo…

Uživatel je onlineDalmitka
1784 příspěvků 3.1.13 20:04

@indyka - bingo!

system_error
855 příspěvků 3.1.13 20:32

Tak Sto roků samoty se mi svým způsobem líbilo, ale podruhý bych to už asi nečetla. Pratchetta mám ráda, teda některé jeho knihy vysloveně miluju a směju se jen při přečtení názvu, jiné (zvlášť ty pozdější), mi přijdou moc ukecané a málo vtipné.

Nedočetla jsem Silmarilion, Pán prstenů jako filmy se mi líbil moc, tak jsem si chtěla přečíst předlohu, ale zrovna ji v knihovně neměli volnou, tak jsem zkusila tohle.
Ne že by byl tak nudný (i když zábavný taky ne), ale strašně mě štvalo to pojetí, ten, co byl líčen jako špatný, protože měl nějaké svoje ambice mi přišel jako jediná zajímavá postava, které jsem fandila.

P. S. jo a z poslední doby mě nebavilo Stmívání, sice jsem to přečetla, ale jen proto, že jsem přeskakovala stránky kde se nic nedělo. Ale zase je to o hodně hodně snesitelnější než filmová podoba, už jen proto, že si člověk může představovat hlavní postavy jako hezký a sympatický :-)

coralline
840 příspěvků 3.1.13 22:35
@Cinkitoo píše:
Nechápu, jak může někoho nebavit Obraz Doriana Graye nebo Utrpení mladého Werthera (jak já slzela).

Tak Werther celou knihu úpí, jak moc miluje svou vyvolenou, ale nemůže s ní být, protože je zadaná. A jak to skončí víte. Upřímně řečeno jsem s ním vůbec nesoucítila, spíš jsem měla chuť ho profackovat, aby se vzpamatoval. Jsem hnusnej cynik :-D

Olinka
2582 příspěvků 3.1.13 23:18
@Kalanka píše:
Jáchym Topol - Sestra. Ostatní jeho knížky mám ráda, ale Sestru jsem nebyla schopná přelouskat. Robert Musil - Muž bez vlastností. Tam si věřím, že to dokážu, ale zatím je to na hranici mých čtenářských sil.

Ano, to je jediná knížka, kterou jsme zahodila po třetí straně. Jinak jsem od něj nic nečetla, respektive nezkoušela…

Na gymplu jsem četla docela šílenosti ve stylu zmíněné Paní Bovaryové, Červený a černý… Hemingayovy povídky jsem začala číst asi třikrát a vždycky jsem skončila u páté. Nesnesu Hrabala, absolutně, po jedné stránce se mi z toho „literárního blití“ dělá fyzicky špatně. Tím myslím nepoužívání vět, nedělení na odstavce, fakt mi to vadí.

valery
1587 příspěvků 3.1.13 23:49

Když si tu tak pročítám diskuzní příspěvky, říkám si: kdy už konečně na Ministerstvu školství pochopí, že disciplína Povinná četba je úplně na hovno - jen trápení lidí, co dobrovolně číst stejně nikdy nebudou, a pokud ano, tak určitě nic z tzv. Povinné ( či doporučené četby?). A nutit někoho do čtení konkrétních knih či utorů je stejně debilní, jako nutit někoho do určitých jídel.

llolla
2102 příspěvků 3.1.13 23:53

@valery
Kdyby to byla jen doporučená četba, tak by to nikdo nečetl=) A navíc by možná stačilo trochu pozměnit repertoár- vypustit hity typu Babička (ze které si děti pamatují jen kterak babička šukala po kuchyni), Malý princ a podobné.

Anifly
5 příspěvků 4.1.13 00:03
@coralline píše:
Tak Werther celou knihu úpí, jak moc miluje svou vyvolenou, ale nemůže s ní být, protože je zadaná. A jak to skončí víte. Upřímně řečeno jsem s ním vůbec nesoucítila, spíš jsem měla chuť ho profackovat, aby se vzpamatoval. Jsem hnusnej cynik :-D [/citace
Neustálé váhání a tápaní a fňukání Anny Kareniny ve mě vyvolávalo naprosto stejné pocity. Ten vlak na konci byla skutečná úleva…
valery
1587 příspěvků 4.1.13 00:04
@llolla
@llolla píše:
@valery
Kdyby to byla jen doporučená četba, tak by to nikdo nečetl=) A navíc by možná stačilo trochu pozměnit repertoár- vypustit hity typu Babička (ze které si děti pamatují jen kterak babička šukala po kuchyni), Malý princ a podobné.

jasně… A Sultán a Tyrl si líně lízali koule… Ale obávám se, že repertoárem to nebude, čtenářem jste buď od chvíle co se číst naučíte a přečtete si první příběh - to je tak kolem 6 a7 let, anebo prostě mate jiný koníčky než četbu…

llolla
2102 příspěvků 4.1.13 00:08

@valery
Jo, ale minimálně na základce by se ještě v těch dětech měla pěstovat všestrannost- nejen počítače, angličtina a schopnost oběhnout dvacetkrát tělocvičnu, ale i četba. Na vyšších stupních vzdělávání už je to jiná, to je fakt.

katja_k
34 příspěvků 4.1.13 00:08

@valery
to je sice všechno pěkný, že pokud dítě číst nebaví a baví ho jiné věci, tak by se mělo rozvíjet tím směrem, ale pak se nesmíme divit, že nedají dohromady jednu kloudnou větu o více než deseti slovech.. :(

valery
1587 příspěvků 4.1.13 00:24
@katja_k píše:
@valery
to je sice všechno pěkný, že pokud dítě číst nebaví a baví ho jiné věci, tak by se mělo rozvíjet tím směrem, ale pak se nesmíme divit, že nedají dohromady jednu kloudnou větu o více než deseti slovech.. :(

souhlasím naprosto, ale knihy mají v dnešní době těžkou konkurenci v TV, počítačích- já to neodsuzuju, my měli jen rádio, kniihy a mnohem později i tu TV a knihy tudíž pro mne byly, jsou a budou nepostradatelnou soućástí mýho života a přesto se mi nepodařilo tuhle vášeň předat vlastním dětem :-( Čtení je ale rozhodněnnejsnadnější cestou jak se naučit mateřský jazyk

Příspěvek upraven 04.01.13 v 00:26

Ems
1482 příspěvků 4.1.13 00:24

@valery @llolla tak na střední škole je nejlepší rozdat maturitní kánon (plus kolik knih z kterého úseku) a je vystaráno, nebo dát na výběr mezi něčím… člověk má víc pocit, že to čte dobrovolně…

janiiiv
781 příspěvků 4.1.13 00:25

.

Příspěvek upraven 01.10.13 v 02:25

valery
1587 příspěvků 4.1.13 00:36
@janiiiv píše:
@valery U nás to třeba bylo tak, že jsme na nižším gymplu měli „povinnou četbu“ - nadiktovala nám třeba 10 bodů, z toho jsme si měli vybrat třeba 5. Některé byly konkrétní (Staré řecké báje a pověsti), některé obecné (kniha se zvířecím hrdinou). Bylo mi to sympatické, byla to cesta, jak vést děcka ke knížce, ne jim cpát konkrétní tituly „báječného zlatého fondu“, které tady naopak padaly jako neoblíbené.
Mimochodem, když jsem byla na 1. stupni ZŠ, četli jsme ve škole krom čítanek i knihy, dodnes si pamatuju, jak mě deptalo, když se to střídalo, že si to člověk neužil, pak ještě nedejbože chyběl, tak jsem se naštvala a půjčila si Robinsona Crusoe :) Měli jste to někdo taky tak?

tyhle detaily si fakt nevybavím, ale co vím jistě, že od 2. Třídy jsem začala chodit do knihoven ( jednu dobu až do 3 najednou) - ale to všechno díky tomu, že jsme neměli televizi, toho žrouta času

Holka_Hnědooká
84 příspěvků 4.1.13 06:03
@DanielaS píše:
Aha, ja se kupodivu taky nemohla do Tri musketyru jako mala zacist, ac mi je okoli doporucovalo. On se ten zacatek trochu tahne. Ale najdete si, jak se D'Artagnan v Parizi hlasi k musketyrum (snad druha kapitola) a pak uz to jede, souboj za usvitu, kralovnin nahrdelnik, Mylady…

Zkusím to, díky.

Stránka:  « Předchozí 1 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 20 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek