Nepřechýlená ženská příjmení

Fotoalbum tématu (3) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
rivka
87 příspěvků 19.8.14 14:42
@dagino píše:
možno tam je zakopaný pes, že v škole tajili logiku gramatiky

V podstatě ano. Ale školy toho tají…:)

MichaelaZ
1 příspěvek 19.3.15 08:21

Zítra jdu na matriku a ještě stále nejsem rozhodnuta, v jaké formě si nechat své budoucí příjmení. Přítel je Slovák a jeho jméno končí na -o, příjmení je bez diakritiky a s ová zní divně. Pracuji v mezinárodní firmě, kde je veškerá komunikace v angličtině. Z čeho mám obavy, jsou běžné situace jako návštěva lékaře, úřadů apod. a následné reakce.. jak se žije bez ová? :)

sandrinn
961 příspěvků 19.3.15 08:26

@MichaelaZ Úplně normálně. Na kvalitu života to vliv opravdu nemá. Akorát si pak o Vás vousatí pánové z ústavu pro jazyk český budou myslet, že na sebe potřebujete upozornit a jinak to neumíte :-D

Kavinka1970
4 příspěvky 20.7.17 12:33

ZÁSADNĚ nesouhlasím s nepřechýlenými příjmeními!!!Čeština má koncovky -á, -ová a -ů. Jinak to zní DĚSNĚ. Takže doporučuju všem takto nenormálně se jmenujícím se začít nazývat tak jak je tu zvykem, já nikdy taky jinak nikoho nepojmenuju než se správnou koncovkou. V cizině to vem čert, ale tu jsme v česku!!

Jordaan
8819 příspěvků 20.7.17 16:35
@Kavinka1970 píše:
Takže doporučuju všem takto nenormálně se jmenujícím se začít nazývat tak jak je tu zvykem

Nebo co?

Gorilka
1176 příspěvků 20.7.17 19:08

@Kavinka1970

• Pravidla českého pravopisu umožňují nepřechylovat.
  • Pravidla matričního úřadu umožňují mít nepřechýlené příjmení - za určitých podmínek.

Nesouhlasíšli s tím, kontaktuj svého senátora.

Leppäkerttu
642 příspěvků 20.7.17 20:45

@Gorilka :D :D

Zrovna dneska jsem tu zadost o neprechylene prijmeni podala. Pokud nekdy budeme mit dceru, tak bude tez bez -ova. Co si o tom mysli nejaka Anca z Horni Dolni je mi fuk, neni to jeji prijmeni a tak ji do toho, jak se jmenuju, nic neni.

Kavinka1970
4 příspěvky 21.7.17 08:13

Nemám slov..ať ta žádost je zamítnuta!!!

Vlaaa
258 příspěvků 21.7.17 08:57

@Leppäkerttu
Jsem už osm let bez -ová, manžel je Němec, zatím jsme v ČR.
Tříletá Dcera taktéž.
Když někam přijdu poprvé, tak koukají a snaží se to přečíst, někde to neřeší a přechylují si sami.
Neřeším to.

czDanda
629 příspěvků 21.7.17 13:29

Když máte partnera cizince, bydlíte v cizině nebo tam hodláte přesídlit, je příjmení bez -ová logické. Jiný rozumný důvod mě nenapadá.
Opravdu by mě zajímalo, podle jakého klíče je některým žádostem vyhověno.
Takovou Konvalinku Průšovou nejspíš schválili z ryzí zlomyslnosti. :-)

Leppäkerttu
642 příspěvků 21.7.17 17:03

@Vlaaa me nove, v CR vlastne oficialne zatim neschvalene (nicmene je to jen formalita), prijmeni konci na kratke -a. Je mi jasne, ze to budou lide komolit, davat na konec dlouhe -a nebo pridavat prave to -ova (a vznikne z toho uzasny paskvil). Nevadi, opravim dotycneho/dotycnou a jede se dal :)

@czDanda ta Konvalinka je tak zvlastne silena, ze se nemuzu rozhodnout, jestli bych si mela klepat na celo nebo jestli se mi to libi. Na matrice se ale urcite pri schvalovani pobavili.

Liaa
73 příspěvků 23.7.17 18:01
@Kavinka1970 píše:
ZÁSADNĚ nesouhlasím s nepřechýlenými příjmeními!!!Čeština má koncovky -á, -ová a -ů. Jinak to zní DĚSNĚ. Takže doporučuju všem takto nenormálně se jmenujícím se začít nazývat tak jak je tu zvykem, já nikdy taky jinak nikoho nepojmenuju než se správnou koncovkou. V cizině to vem čert, ale tu jsme v česku!!

Ehm, v Česku. ;)

JanieB
134 příspěvků 24.7.17 10:02

Mně osobně přechylování nevadí. Žiju v zahraničí, příjmení mám cizojazyčné bez -ová (oficiálně), ale v komunikaci s Čechy tady i v ČR (neoficiální) sama používám -ová a jsem ráda, když „mě“ přechylují i ostatní. Konkrétně moje jméno zní s přidaným -ová téměř česky a tak nějak normálněji. Věty typu „Byl jsem v hospodě s Bauerem a přišly tam za námi Novák a Maurer s Merkel a Kaplicky“ mi úplně trhají uši. Obzvlášť ve srovnání s mužskými jmény, které i při nečeském původu stejně skloňujeme, jsou neskloňovatelná ženská příjmení (často i českého původu) taková divná, aspoň pro mě tedy;-)

Dóbře_zlato_moje
330 příspěvků 30.7.17 00:22

Já mám taky nepřechýlené příjmení (manžel je cizinec) a problémy s tím teda nikde nemám (když teda nepočítám známé, co mi při oslovování „-ová“ přidávají, aby mě poškádlili, protože nevědí, že mi to vůbec nevadí). O nepřechýlené příjmení jsem si zažádala, protože z toho mám nějaké výhody ve své profesi, ale musím přiznat, že by mému českému uchu přechýlené znělo i líp… (Případné dcery chci s přechýleným.)

drze
9 příspěvků 30.7.17 01:06

No, len jednoducho, ja mám slovenské neprechýlené a zahraničné prechýlené (po mužovi a po tatovi). Po sobáši s prihliadnutím na praktické záležitosti ako dĺžka koloniek vo formulároch :D

Paris1789
3960 příspěvků 30.7.17 08:39

Mně je o teda úplně jedno, jak s kdo jmenuje, respektuji to a nechápu, že to někdo řeší. Co jsem tak ale slyšela, v některých zemích berou koncovku -ová jako jiné jméno, než manželovo a nepovažují vás tímto za manžele. Proto je lepší, kdy to jméno máte stejné, tedy žena nepřechýlené, případně muž s ženským přechýlením.

Paris1789
3960 příspěvků 30.7.17 08:40

@Kavinka1970
Myslím, že jste v nicku zapomněla „r“

Kavinka1970
4 příspěvky 30.7.17 09:01

Kráva je tu úplně někdo jinej! kdo asi???

vlm
4714 příspěvků 30.7.17 09:06
@Kavinka1970 píše:

trochu přeháníte ne? Tím jak jste se tu uvedla se nemůžete ničemu divit

Paris1789
3960 příspěvků 30.7.17 11:23
@Kavinka1970 píše:

Kráva je milé a užitečné zvíře, nemám s tím problém, stejně jako nemám problém s nepřechýlenymi jmény, vy dogmatická omezená osobo

Kavinka1970
4 příspěvky 30.7.17 13:22

Nehodlám se tu bavit s takovými…na svém si prostě trvám a trvat budu!!!Normální jsou přechýlená!!!sbohem!

rozmlsaná
446 příspěvků 30.7.17 13:28
@Paris1789 píše:
Mně je o teda úplně jedno, jak s kdo jmenuje, respektuji to a nechápu, že to někdo řeší. Co jsem tak ale slyšela, v některých zemích berou koncovku -ová jako jiné jméno, než manželovo a nepovažují vás tímto za manžele. Proto je lepší, kdy to jméno máte stejné, tedy žena nepřechýlené, případně muž s ženským přechýlením.

Přesně s tím bojovala kamarádka v Itálii. Manžel Ciatti a ona Ciattiova a Italové je často nepovažovali za manželé. My máme v rodině paní s krásným českým příjmením Krejčí. Můj muž je cizinec a i když já žijí většinou v ČR oba používáme příjmení Sarli.

Paris1789
3960 příspěvků 30.7.17 13:38

@rozmlsaná v některých zemích, kde můžete na veřejnost jen v mužském doprovodu, se jako zdánlivá ne - manželka dostáváte do nepříjemných problémů, o těch ale omezenci nemají sebemenší páru

Gorilka
1176 příspěvků 30.7.17 16:20

@Kavinka1970 Není to zas tak dávno, co bylo normální že manželka držela hubu a krok a nemohla nic vlastnit. ;-)

dagino
788 příspěvků 30.7.17 18:22

Ja som mal tiež prichýlené priezvisko. Bol som s manželkou na recepcii u jej anglického obchodného partnera. Nakoľko oni poznajú naše priezvisko len s koncovkou -ová, mal som ju na vysačke aj ja.

Stránka:  « Předchozí 1 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
Módní nákupčí: Povolání snů, nebo hrůzy?

Autor: Kamila

Svět skloňuje velká jména návrhářů, přitom o našem šatníku... Celý článek