Normální spolubydlící - legenda z dávných dob?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Stránka:  « Předchozí 1 2 3 Další »
ima
247 příspěvků 14.2.15 17:45

Máte to v soukromé zprávě. :-)

Leather lover
342 příspěvků 14.2.15 18:20

Máte s ním sepsaný nějaký papír s podmínkami výpovědi? Jeďte podle sjednaných podmínek, jakmile bude záminka ho vyhodit za dveře, tak to udělejte, ale radši si opravdu zajistěte ochranu.
Myslím, že min. to, že se vám hrabal ve věcech, by byl důvod řešit to s PČR, můžete mu tím případně alespoň pohrozit.
Pro příště bych vám doporučila najít si spolubydlící ženu, vzdělanou, zaměstnanou, případně studentku vyššího ročníku VŠ. A hlavně nejdřív zaplatit, pak se nastěhovat, nikdy jinak.

llolla
2102 příspěvků 14.2.15 19:08

@bohyne.z.kuchyne
Ja vam bohuzel neporadim, jak to resit (sama jsem v tomhle ohledu neschopna a nastesti mam jednu super spolubydlici, ktera se s nicim nemaze a ochotne vybehne s kazdym a vsechno zaridi…), ale chci vas povzbudit- za skoro 10 let co bydim po studentskych bytech jsem mela asi 11 spolubydlicich a vsechny byly normalni- nebo i divny, ale vzdycky se s nima dalo domluvit na kompromisu. Vy jste bohuzel narazila na blba a sraba, coz je blba kombinace, ale az se ho zbavite a najdete si nekoho jinyho, tak je velka sance, ze to bude fajn clovek…
Edit: v prvni rade bych rekla majiteli bytu, jak na to s tim manikem jste. Nevim, jakej vas bytnej je, ale treba bude mit pochopeni pro nejakou pozdni platbu, nebo bude ochotnej se domluvit na nejakym pockani, splatkach…

AnoNe
884 příspěvků 14.2.15 19:49

No já vás teda obdivuju. U mě v bytě už by dávno nebydlel. Počkala bych, až odejde, vyměnila bych zámek, zavolala bych mu, že pro svoje věci si může přijít leda s pětitisícovkou (kterou mi dluží) v ruce a nazdar.

Doporučuju řešit to tak, jako jsem to udělala já. Vykašlat se na spolubydlení a najít si vlastní byt. V Praze se dá najít s trochou snahy za 7000 i s poplatkama, v Brně se tímpádem za tuhle cenu dá určitě sehnat taky. A to soukromí a klid stojí za ty 2000 navíc.

Moir
2532 příspěvků 15.2.15 09:59

Moc neporadím, ve spolubydlení jsem bydlela jen jednou a to se známou, která sice měla poněkud laxnější přístup k úklidu, ale jinak byla skvělá. A když došlo na situaci, kdy se měl pronajímat další pokoj (měla ho pronajatý holčina, která tam z nějakých důvodů proletěla jen jednou měsíčně, ale platila za něj plnou částku), tak jsem se raději dohodla, že budeme byt platit napůl, než tam mít cizího člověka, a když E. po roce a půl chtěla přece jen spolubydlícího, aby se platilo míň, ta jsem si našla garsonku. Ale to je rada z rodu hraběcích :(.

Příště, chtít peníze předem a smlouva jedině na majitele pro každého z bydlících + optimálně ještě kauce jednoho nájmu. A domluvit se s majitelem, aby se udělaly jednotlivé pokoje zamykací, mělo by to jít poměrně snadno, investice několik set korun.

Morže
1094 příspěvků 15.2.15 10:52

Zase bych si to tolik sama sobě nevyčítala. Udělala jste blbost, že jste s ním nesepsala smlouvu a nevymáhala po něm ty peníze hned. Avšak ponaučila jste se a tak pro příště budete chytřejší.
Mně se to samotné bude říkat krásně, když jsem takovou situaci ještě neřešila, ale být paní domů, rozhodně bych si budoucího spolubydlícího vyptala na jeho příjmy, co dělá za práci nebo na školu, jaké má koníčky, co rád dělá doma nebo jak často bývá doma… Nevím, zdali bych měla právo znát všechny jeho příjmy, ale pokud je člověk slušný, normální a spolehlivý, tak nemá problém prozradit, co dělá. Kdyby mi to říct nechtěl, už bych měla podezření, zda-li bych s ním chtěla bydlet. Asi trpím předsudky, ale myslím, že bych preferovala hlavně ženy namísto mužů. Co jsem tak poslouchala různé historky, tak to byli hlavně kluci z pochybných poměrů, se kterými byli vždy problémy. O pochybné spolubydlící jsem taky slyšela, ale tu holku znám a je taky od pohledu taková, že osobně bych jí doma nechtěla ani za zlaté prase.
Měla jsem štěstí, že v době, kdy už jsem přemýšlela o osamostatnění a měla jsem víceméně stálou brigádu, tak bratr mojí nejlepší kamarádky sháněl spolubydlící a já jsem slušná, spolehlivá holka, která chce mít co nejméně problémů a tak mě rádi uvítali. Bydleli jsme ve třech s tím, že on tam bydlel se svou (teď už bývalou) přítelkyní a velké problémy jsme neměli. Oni teda dost lpěli na čistotu společných prostor a já měla nervy z odpadů na třídění na plasty a papír naházený pod kuchyňskou linkou zakrytý závěsem.
co mě hodně štvalo bylo to, že oni jsou až moc skromní a tak nějaké společné vylepšování bytu nepřipadalo v úvahu, protože třeba i když mají stoletou pračku, která je šíleně usazená, hnusná, blbě máchá a tak se moje atopie krásně rozšířila a fleky to taky neumělo vyprat, tak přece pořád pere že…
No ale jsem ráda, že jsem mohla bydlet mezi lidmi, které mají jiné zvyky a něco jsem se od nich mohla naučit nebo naopak ujistit, že tohle doma u sebe dělat nebudu.

A vám přeji, abyste si našla konečně někoho normálního. Hlavně si ho předtím pořádně proklepte, než si ho k sobě necháte nastěhovat. Držím palce.

SweetPotato
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.2.15 11:10

I kdybyste třeba smlouvu nakrásně měla, mohla by nastat úplně ta samá situace. Dostaňte ho z bytu co nejrychleji a smiřte se s tím, že z něj po dobrém nic nevyrazíte.

Otázka do pléna: opravdu existují majitelé svolní uzavřít několik smluv s několika nájemci?

Giulietta
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.2.15 11:17
@SweetPotato píše:
Otázka do pléna: opravdu existují majitelé svolní uzavřít několik smluv s několika nájemci?
Áno. Málokto chce dať byt niekomu, kto si tam v rámci ušetrenia nasťahuje ďalších 5 ľudí, ktorých ste Vy ako majiteľ bytu nikdy nevidela.
SweetPotato
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.2.15 11:20

@Giulietta
S tím samozřejmě souhlasím. Ale řeším to jednou smlouvou, kde jsou uvedeni všichni uživatelé bytu.

bohyne.z.kuchyne
56 příspěvků 15.2.15 11:32

Ještě abych to uvedla úplně na pravou míru, on ve smlouvě napsaný je. Jako můj podnájemník. Já jsem v nájmu a mám právo, protože majitelé s tím souhlasí, vzít si na byt až tři lidi, ale všechny je musím dopsat do smlouvy, aby majitelé věděli, že si tam netahám nějaké random lidi. Některé jste mi tu psaly, že bych si měla najít samostatnou garsonku. Všemi deseti bych to brala, ale zase tak jednoduché to není. Jednak mám dvouměsíční výpovědní lhůtu a hlavně, pokud se v Brně objeví nějaká garsonka za rozumnou cenu, je většinou okamžitě pryč nebo v naprosto nevhodné lokalitě. A to je právě to - já jsem s tím bydlením jinak velmi spokojená a stěhovala bych se jen vážně nerada.

Olinka
2582 příspěvků 15.2.15 11:54

@bohyne.z.kuchyne Bydlela jsem 6 let s dalšími lidmi a teď jsem konečně sama, dalo mi to ale docela práci - nabídku bytů lustruju tak nějak už od dob, co jsem odešla na výšku (respektive nejdřív jsme hledaly podnájem společně a pak jsem v okamžicích zoufalství projížděla servery, že se odstěhuju:-)), když jsem hledala už „doopravdy“, tak jsem si jednak nechala posílat nabídky na mail, jednak jsem každý den pročesávala servery a hledala. Prostě buďte připravená. S mým aktuálním bytem to bylo šup šup - po 14 dnech jsem dojela z dovolené, sedla k počítači, padl mi do oka, volala jsem makléři a druhý den jsem vyrazila z Brna do Prahy a hned platila zálohu. Musíte být připravená okamžitě vystartovat. Je jasný, že pokud nad tím bytem začnete přemějšlet, tak vám ho někdo vyfoukne…

Dadoo
5536 příspěvků 15.2.15 11:58

Tuším, že s platností nového OZ může nájemce bytu byt dále pronajímat i bez souhlasu majitele. Stejně tak si tam může chovat zvířata.
Jo, je to tak - a tady je další důvod, proč nepřihlašovat nájemce k trvalému pobytu:

Práva a povinnosti stran: Nájemce je povinen užívat byt řádně a v souladu s nájemní smlouvou. Nájemce může v bytě podnikat, pokud tím nepůsobí zvýšené zatížení pro byt. Novým pravidlem, které NOZ zavádí, je oprávnění nájemce chovat v bytě zvíře, pokud tím nepůsobí pronajímateli nebo dalším obyvatelům domu nepřiměřené obtíže. Pronajímatel je povinen udržovat byt po dobu trvání nájmu ve stavu způsobilém k užívání.

Pokud nájemce v bytě trvale bydlí, může dát část bytu do podnájmu třetí osobě i bez souhlasu pronajímatele. Pokud však nájemce v bytě trvale nebydlí, může byt nebo jeho část dát do podnájmu jen se souhlasem pronajímatele. Žádost o udělení souhlasu s podnájmem i souhlas s podnájmem musí mít písemnou formu. Podnájem vždy končí nejpozději společně s nájmem

Olinka
2582 příspěvků 15.2.15 12:53

@Dadoo Ta třetí osoba ale může být ošetřena ve smlouvě, třeba já tam mám něco ve smyslu, že osobě, se kterou nebyla uzavřena smlouva, není dovoleno pobývat v bytě déle jak 14 dní v kuse. Trvalý pobyt teda nemám, ale podle mě by se to podobně dalo zformulovat i v tom případě. Dobrá smlouva je základ, jako u všeho.

Maedel
88 příspěvků 15.2.15 13:02

Tak jsem se kvůli Vám i zaregistrovala. Zkušenosti s pronájmem jednak celého bytu i podnájmem části bytu, ve které jsem bydlela, mám v ČR i Německu. Jak na straně nájemce, který podnajímá, pronajimatele, tak naopak. V Německu je například naprosto normální nejen se ptát na příjmy a styl života, ale i požadovat výpis z registru dlužníků a dokládat příjmy za poslední tři měsíce, případně i pracovní smlouvu na dobu neurčitou. Kauce je i trojnásobek jednoho nájmu, a to nájmu s poplatky. Nejde vůbec o to, zda na to má zákonné právo pronajímatel či nájemce v případě podnájmu, ale o fakt, že Vy „taháte za delší část provazu“, Vy se rozhodnete, zda pronajmete nebo ne.

A tento delší provaz máte i nyní (samozřejmě, že kauce a nájem předem by byl ještě lepší…) Ve Vašem případě je otázka, jako co je v nájemní smlouvě zapsán. Jako podnájemce nebo jako další nájemce? V prvním případě smlouva o podnájmu vznikla, požadavek písemné formy není dán. V druhém ručíte společně a nerozdílně za nájem. Věřím pro Vás, že jako podnájemce - zde je možná okamžitá výpověď - nic jiného sjednáno písemně nemáte, to, že jste mluvila o měsíční výpovědi Vám těžko dokáže. Zámek vyměnit můžete, o okamžité výpovědi ho informujte třeba esemeskou. Ještě tu nepadlo, že existuje právo zadržovací, § 1395 an. NOZ. Věřitel má právo jednostranně, aniž by to druhé straně předem oznámil, zadržet movitou věc dlužníka, dokud není uhrazen jeho dluh, jediné, co by v tomto případě mohlo být sporné je, že věci nesmí být u věřitele neprávem - získány lstí nebo násilím, ale ani to snad není ten případ (bylo by to na delší zkoumání a argumentaci).

Tolik k teorii. V praxi bych si opravdu pozvala dobrého kamaráda, aby s Vámi pár dní pobyl, pokud máte tu možnost, od okamžiku výměny zámku, věci podnájemce bych zabalila a napsala mu, že mu je proti penězům okamžitě vydáte. Pokud víte, že v pracovní den, například zítra v pondělí, nebývá doma, zorganizovala bych kamaráda i zámečníka. Sama musíte odhadnout, co je za typ člověka a zda se bojíte, že by se Vám i v příštích týdnech chtěl mstít, ale jak popisujete tu absolutní nespolehlivost, lži, tak bych se toho spíš nebála. Snažila bych se jen jakoukoliv komunikaci udržet na věcné úrovni bez osobních urážek, vzedmuté emoce jsou zbytečné riziko a nic nepřinesou. Držím palce! Stres je to obrovský, člověk se cítí před spolubydlícím bezbranný a nechráněný, protože má přístup do jeho nejosobnější sféry, či si tento přístup může opatřit. Znám to. Člověk to musí co nejrychleji rozetnout.

Maedel
88 příspěvků 15.2.15 13:13

Ještě jsem zapomněla zmínit, že i v případě, kdy nelze dokázat vznik podnájemní smlouvy (tady ho máte zapsaný v nájemní smlouvě - dokázat lze), lze vymáhat bezdůvodné obohacení za užívání v ceně v čase a místě obvyklé. Vymáhat za něj pochopitelně můžete i poměrnou část podnájmu za únor - do dne okamžité výpovědi, splatnost zřejmě dokazatelně sjednanou nemáte, lze ji argumentačně dovodit ze splatnosti nájmu, tedy 15., což je dnes.

AnoNe
884 příspěvků 15.2.15 13:47

Jo, a kdybyste se někdy rozhodla přeci jenom hledat vlastní hodně levný byt (a zároveň bez nějaké zásadní vady jako WC na chodbě, suterén, cikánská čtvrť apod.), tak malá rada - musíte trvat na tom, že si ho půjdete prohlédnout jako první.

Jakmile budete třetí, čtvrtá, tak už ani nemá cenu tam chodit - protože ho vezme hned ten první, max. druhý člověk. Takže jakmile uslyšíte, že vás chtějí zařadit na konec nějaké řady zájemců, tak nasadit - to je na mě pozdě, nehodí se mi to, nešlo by to dřív, dnes, hned, přijedu kdykoli atd. Jinak to bude pro vás jen ztráta času, protože se po cestě tam dozvíte, že ten první už to vzal.

coralline
840 příspěvků 15.2.15 15:05
@Dadoo píše:
Pokud nájemce v bytě trvale bydlí, může dát část bytu do podnájmu třetí osobě i bez souhlasu pronajímatele. Pokud však nájemce v bytě trvale nebydlí, může byt nebo jeho část dát do podnájmu jen se souhlasem pronajímatele. Žádost o udělení souhlasu s podnájmem i souhlas s podnájmem musí mít písemnou formu. Podnájem vždy končí nejpozději společně s nájmem

Ta formulace „tvale bydlí“ znamená „má trvalý pobyt“? Není to třeba jen tak, že nájemce musí v bytě skutečně bydlet? Tedy že např. nemůže na půl roku odjet do zahraničí a nechat v bytě podnájemníka.
Ptám se, prože mi ta formulace připadá zvláštní. Kdybych to psala já a myslela jsem trvalý pobyt, tak napíšu trvalý pobyt. Ale fakt nejsem právník.

čokoteniska
41 příspěvků 16.2.15 11:03

To je mi moc líto, že tohle prožíváte :( Držím Vám pěsti, ať se to brzo vyřeší. Jak to zatím vypadá? Vím, jak je to těžké, zažila jsem něco podobného. Na nástavbě jsem bydlela s kamarádkou na pokoji (fungovalo to jako kolej, pokoje po třech, vlastní koupelna, wc, klíče..). Protože jsme měly volnou třetí postel, dali k nám nějakou cizí holku. Ze začátku si hrála jak je hrozně ohleduplná, přátelská, tichá apod. Postupem času jsme si začaly s kamarádkou všímat, že nám mizí věci. Nejdřív jsem to neřešila, říkala jsem si „jo, kamarádka asi potřebovala máslo tak si půjčila..“, pak jsem se ale při pokecu dozvěděla, že ona si myslí to stejné a hned jsme věděly odkud vítr fouká. Sežraný tuňák, v lednici prázdná plechovka. Rozbila vajíčko a vrátila ho do lednice. Pomazánka pryč. Jogurty pryč. Čaje, cukr, těstoviny, psací potřeby, sprcháče v koupelně, všechno si brala jakoby to bylo její. Ve chvíli kdy jsem si potřebovala sníst jogurt, vidím že má lžička je bez ostychu v jejím kafe apod. Když jsme na ni zaútočily, zapírala ani se nezačervenala. Občas slíbila, že nám to jídlo teda zaplatí. Samozřejmě nikdy nezaplatila. Svoje věci žádné neměla, takže nebylo jak jí to oplatit. Zamykaly jsme si všechno, i jídlo, ve skříňce, ale občas to prostě nešlo pořád lítat sem a tam do skříňky, pořád schovávat klíče, všechno hlídat. Nakonec to došlo tak daleko, že z ní byla pořád cítit tráva, vodila si na pokoj kluky a zamkla se tam, takže jsme pak čekaly u dveří hodinu až se milostivá dáma uráčí vydělat klíče ze zámku. Když se provalilo, že nechodí do školy a celý den se jen poflakuje, konečně jsme na ni měly pořádnou páku a dvou dnů letěla na ulici a ještě schytala pěknou přednášku od vedoucí. Ale byl to neskutečný stres takhle půl roku žít, skončila jsem v nemocnici se zánětem střev od nervového vypětí. Jsem z toho dodneška poučena s nikým cizím už bych nikdy bydlet nešla. Měsíc po tom, co jsem se zotavila jsem si našla práci a odešla do „svého“ 1+kk a neskutečně se mi ulevilo, soukromí je prostě soukromí.

Malvin
309 příspěvků 16.2.15 11:35

@SweetPotato Po různých podnájmech, ve kterých jsem bydlela, jen dvakrát byla nájemní smlouva psána na jednoho spolubydlícího. Na tom dá i vydělat. Jeden spolubydlící měl smlouvu na sebe a jak jsem pak zjistila, nájmy dalších dvou obyvatel bytu, mu pokryly dvě třetiny jeho podílu na nájmu za byt. A to měl samozřejmě ten nejlepší pokoj. I z jiných důvodů jsem tam bydlela jen dva měsíce. Ve většině případů byla samostatná smlouva s majitelem bytu. Jak jsem psala výše, přijde mi to výhodnější.
Hromadnou smlouvu se všemi nájemci si moc neumím představit. Ve většině bytů, kde jsem bydlela, byla docela velká fluktuace obyvatel. Většina lidí vydržela necelý rok. Můj nejdelší pobyt v jednom podnájmu trval tři roky. A v ostatních dvou pokojích se během té doby vystřídalo 8 lidí. To bych měla při každé změněn spolubydlícího podepisovat novou smlouvu?

Lenka M.
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.2.15 17:19

@Dadoo Ale nájomník si može trvalý pobyt nahlásiť bez súhlasu majiteľa..A obrat „trvale býva“ skutočne znamená, že sa tam zdržuje vetšinu času, takže ten trvalý pobyt ani nemusí mať nahlásený.

Kokoska1
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.2.15 17:24

@Lenka M. Když se dcera chtěla trvale přihlásit do mého bytu, musela jsem s ní jít na úřad, předložit doklad, že je byt skutečně můj, a podepsat souhlas s tím, že tam ona bude trvale hlášená.

Jordaan
9360 příspěvků 16.2.15 18:14

@Kokoska1

to je ale proto, ze dcera nemela s Vama najemni smlouvu. Kdyby ji mela, tak ma doklad o tom, ze ten byt smi uzivat a Vase ucast (a souhlas) neni nutna.

Olinka
2582 příspěvků 16.2.15 20:17

Zjišťuju, jak jsem měla strašné štěstí, když asi nejhorší, co jsem za léta spolunájmů řešila, bylo něco zpkesnivělého jídla v ledničce a odlišný názor na frekvenci úklidu…
Nebo je to takhle normální a @bohyne.z.kuchyne a @čokoteniska si prostě jen vyžraly smůlu :-(

Kralovna Bitche
382 příspěvků 16.2.15 21:10
@Kokoska1 píše:
@Lenka M. Když se dcera chtěla trvale přihlásit do mého bytu, musela jsem s ní jít na úřad, předložit doklad, že je byt skutečně můj, a podepsat souhlas s tím, že tam ona bude trvale hlášená.

a není to proto, že u vás neměla nájemní smlouvu? Já si totiž myslím, že na trvalé bydliště nájemní smlouva stačí, a nemusí u toho být majitel a tak

Marisol
22 příspěvků 16.2.15 21:58
@SweetPotato píše:
Otázka do pléna: opravdu existují majitelé svolní uzavřít několik smluv s několika nájemci?

Ano - bydlela jsem na několika privátech, a vždy jsem měla pronajatý jeden pokoj + povolené užívání společných prostor.

A k otázce, zda se dají najít normální spolubydlící - dají, ale k zásadní chybě došlo už na začátku, chce to dávat klíče až proti prvnímu nájmu + kauci.
Samozřejmě jsou i problémoví lidé jiného druhu, ale obecně vzato, velká část „těchto lidí“ neudrží korunu a dát do kupy částku od sedmi tisíc nahoru je pro ně nadlidský úkol. A hlavně nemají motivaci se o to snažit. Protože vědí, že se jim podaří zadarmo nasáčkovat někam jinam.

Stránka:  « Předchozí 1 2 3 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek