Normální spolubydlící - legenda z dávných dob?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Stránka:  « Předchozí 1 2 3
LCH
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.2.15 22:22
@Dadoo píše:
@bohyne.z.kuchyne Má u vás nějaké věci?? Resp. ve „svém“ pokoji?? Vyměňte zámek u bytu, aby se tam už nedostal a věci mu vraťte až po doplacení dluhu. Nemá žádný doklad, že v bytě bydlí, nemá tam co dělat.

Tohle znám z praxe a určitě to nedělejte. Věci mu zadržovat nesmíte, právně to paradoxně odnesete vy. Viděl jsem to na vlastní oči i s policii (její asistenci), dokazováním a většinu se pak smějí hajzlové, kteří vás obviní z krádeže. Nejsem právník, ale spadá to do kategorie velkých kamarádů před kterými vás varovala @Grete Je z toho cítit jedna „dovednost“, která leze z toho, co píšete - umí dlouhodobě mávat s lidmi a tak určo umí zahrát i nevinnou oběť. Prostě se ho co nejrychleji zbavte. Jasné datum, s tím, že pak má kufry před dveřmi, nebo ve sklepě v kóji.

Karja
4837 příspěvků 16.2.15 22:33

@bohyne.z.kuchyne Neberte to jako svou hloupost, ale jako hodně tvrdé poučení do budoucna. To co navrhují některé uživatelky výše o výměně zámků, držení věcí proti pěnězům, já nevím, musíte ho pořádně odhadnout, co je to zač, aby se Vám těch pět tisíc ještě pořádně neprodražilo. Osobně bych do toho asi moc nešla.
Já jsem měla podobně hrozivé bydlení celkem nedávno, asi měsíc. Stres jako blázen, v ten samý měsíc jsem navíc dostala jakýsi impulz z domu od rodičů, že tam jsem už jen návštěva a přítel přišel z rodinných důvodů o byt, kam jsme občas jezdili na víkend. Vše se semlelo najednou a ten pocit, že nemáte žádný pořádný domov, žádné útočiště, jen nějaký děsivý spolubydlení s magorama, je hroznej. Začaly mi z toho padat vlasy a začaly mi migrény, které mám jako památku dodnes. Vážim si bydlení, co máme teď už sami, a o to víc mě děsí, že partner se chce kvůli v mých očích malicherným důvodům stěhovat pryč a já už se teď děsím, co třeba budeme mít na patře za sousedy a tak.

Bacteria
436 příspěvků 17.2.15 00:57

Píšete, že sama máte výpovědní lhůtu 2 měsíce. Pokud nemáte odvahu jít s ním do konfliktu a pohybovat se na hraně zákona, tak se prostě odstěhujte, dva nájmy doplaťte a jděte pryč. Je to sice asi pro vaši situaci velmi drahá varianta, ale zajistíte si bezkonfliktní řešení vaši situace a nemusíte se bát potkat toho člověka na ulici, měnit na své náklady zámky (asi i bez vědomí majitele), hádat se o jeho věci, nedej bože za asistence policie (opravdu mu je nemůžete zadržet jen tak v zamčeném bytě), nebo být vystavena z jeho strany manipulaci, citovému vydírání, naschválům… Svalnatého kamaráda bych tak maximálně požádala o pomoc finanční. Nebo ty dva měsíce využijte k hledání lepších podmínek k pronájmu, jemu do toho nic není, abyste mu říkala, že jste ve výpovědní lhůtě, a můžete bláhově doufat, že z něj ještě něco vyrazíte.
Pronajímáme v Brně byt a také má každý nájemník smlouvu zvlášť, má vymezeno, které prostory může používat, že do cizích pokojů nesmí (šmejdění v cizích pokojích je vlastně porušení smlouvy), ve smlouvě má dáno, s kým konkrétním bydlí v pokoji, takže z naší strany neexistuje mu tam někoho nasáčkovat bez jeho souhlasu. Kauce ve výši dvou nájmů se platí hotově při podpisu smlouvy, zvlášť podepisuje, že převzal klíče, co zaplatí, když je ztratí, jaký je postih, když je někomu půjčí…No a pokud nezaplatí 2 nájmy, dostane okamžitou výpověď, kauce propadá a za věci, které si neodstěhuje do 14 dnů je účtováno skladné 100 Kč na den…Je to sice strašného drbání s tím, ale je to založené na mnoha ponaučeních z minulosti, kdy jsem s těmi lidmi ten byt i sdílela a občas mě to také stálo nemilé výdaje. Jako spolubydlící bych doporučila hledat spíš studentky nebo studenty. Je tam větší šance, že když přestanou platit, ještě je možnost kontaktovat jejich rodiče. No přesné právní a odborné rady to sice nejsou, jsou to jen pouhé zkušenosti, ale doufám, že Vám to alespoň poskytne inspiraci. Držím palce

Maedel
88 příspěvků 17.2.15 01:29

Pronajímatel právo zadržovací od 1.1.2014 skutečně má - odpadl dřívější požadavek, aby se nájemce stěhoval či odnášel věci pryč, což zakládalo zástavní právo. Výslovná úprava § 2234 NOZ.

http://zakonyvkapse.cz/…onajimatele/

Čímž nijak nezpochybňuji všechny další reálné nepříjemnosti, které tím mohou vzniknout a kde Vám znalost §§ bude k ničemu. To už je o odhadu povahy toho „milého podnájemníka“.

Bacteria
436 příspěvků 17.2.15 07:18

@Maedel děkuji za informace. Věděla jsem, že naše smlouva je zastaralá a bude potřebovat úpravy, mrknu na to:-D.(asi 3 roky už jsem neřešila nějaký malér, nájemníky podrobujeme výběru, jde to poznat). Nicméně to nic nemění na mém názoru vyřešit situaci odchodem i za cenu ztráty. Možná bych jeho věci zadržela v případě, že by šlo o něco hodnotného a lehce zpeněžitelného. Otřískaný notebook, nebo rozvrzaná postel by pro mě byl akorát další krám komplikující mi život, jelikož musím aktivně věnovat další čas tomu někde ty věci prodat. Je to tedy jen můj názor vyplývající ze zkušenosti, že těchto pijavic se bez psychické úhony rozumně zbavit nedá.

Lenka M.
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.2.15 10:34

@Kokoska1 Je to ako hovorí @Kralovna Bitche. Keby ste s dcérou spísala zmluvu stačila by jej tá zmluva-bez zmluvy je potrebný súhlas poskytovateľa ubytovania.

bohyne.z.kuchyne
56 příspěvků 18.2.15 07:36

Zdravím, dámy, tak jen jsem vám chtěla říst o aktuálním vývoji situace. K výměně zámků jsem se nakonec neodhodlala z toho prostého důvodu, že přece jen mám strach, aby se to neobrátilo proti mě. Ale donutila jsem milého chlapce podepsat, že do pondělí nejpozději zaplatí a do úterý vypadne, zbývající dny, kdy by teoreticky měl stále bydlet, beru jako penále za způsobené problémy a pozdní placení. Souhlasil, podepsal, šoupal nohama. Je samozřejmě otázka, jak to nakonec dopadne, ale tohle je pro mě takový signál, že on je hlavně srab, takže stále doufám, že to z něj nakonec dostanu. Doufám, že se mi povede si na ty poslední dva-tři dny tam nastěhovat někoho, kdo dohlédne na to, že se opravdu sbalí a vypadne.
Sečteno a podtrženo, bez smlouvy už nikdy víc a příští nájemník letí při prvním náznaku problémů.

ajatar
672 příspěvků 18.2.15 08:01

.

Příspěvek upraven 04.12.15 v 07:10

andano
805 příspěvků 19.2.15 19:20

@bohyne.z.kuchyne držím palce - vzpomněla jsem si na Vás před chvílí v autobuse, kluk vedle mě telefonoval s kopií toho vašeho spolubydlícího, po kterém chtěl, aby sakra platil nájem - nešlo to přeslechnout, prakticky stejná story - nastěhoval se, první nájem zaplatil pozdě, další už vůbec, tři měsíce… za ten krátký hovor musím vašemu Lukášovi připsat k dobru, že podle všeho zatím nepoužívá nejtěžší kalibr citového vydírání… ten na druhé linky kluka z busu pravděpodobně vyhrožoval sebevraždou.
Takže - nejste v tom sama.

Ava
650 příspěvků 19.2.15 22:01

@Bacteria A není okamžitá výpověď po nezaplacení dvou nájmu čistě náhodou protizákonná? Musí to být tři (vč. poplatků) či jiné zvláště závažné porušení povinností. Sice to jako pronajímatel chápu, ale právo na takové ustanovení nemáte. Právník pravda nejsem, ale myslím v tomto NOZ hovoří celkem jednoznačně. Pokud se pletu, ráda se nechám poučit (bez ironie). Uvedené teda platí pro nájemní smlouvu, pokud jste to vyřešili kličkou s podnájemní, tak samozřejmě ne.

Bacteria
436 příspěvků 19.2.15 22:52

@Ava máte pravdu, jsou to 3 měsíce, ale důvodem k výpovědi jsou 2 nezaplacené nájmy, trošku jsem ten svůj příspěvek zkracovala a zkrátila jsem to nesmyslně. Trošku jsem se inspirovala tímto vláknem a smlouvy předěláváme pro další období, už byly zastaralé a nesmyslné. Spíš jsem chtěla zakladatelce ilustrovat, že existuje i nějaká smlouva a že si jako pronajímatel může diktovat a nebát se toho. Nejsem přímo majitelka bytu, jen se o něj starám, je to blízký příbuzný a tomu je to naprosto šumák, jen když mu to tady nezapálíme…Byt pořídil, abych měla kde bydlet při studiu a tak nějak se tu „nanečisto“ učím s ním nakládat. Taky se učím na vlastních chybách (jen to pro mě nemá existenční důsledky)

razorblade_reloaded
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.2.15 09:53

@bohyne.z.kuchyne na penize se vykaslete v tomhle pripade. az nebude doma, sbalte mu veci, dejte mu je pred byt a vymente zamek od bytu

Pavlena
841 příspěvků 29.3.15 19:48

@bohyne.z.kuchyne Jak se vyvíjí Vaše bydlící kauza? Vím o volné gasonce v Brně, je k dispozici velmi dlouhodobě a od rozumných majitelů. Připadně napište SZ.

bohyne.z.kuchyne
56 příspěvků 29.3.15 21:51

@Pavlena Děkuji za optání. Všechno naštěstí dopadlo dobře. Ty peníze za nájem jsem nakonec dostala. Chlapec se odstěhoval v dohodnutém termínu. Bohužel zmizel i s klíči (musela jsem být v práci a zrovna tam neměl kdo být a hlídat), takže jsem promptně vyměnila zámek. Už mám nového spolubydlícího, zaplatil kauci i nájem a chová se velmi slušně. Takže doufám, že jsem si vybrala všechno to špatné nadlouho dopředu :)

elssa
59 příspěvků 29.3.15 23:30

@bohyne.z.kuchyne : tak to je dobře, že to dobře dopadlo:-)

My pronajímáme byt v Brně jednomu studentovi - ten má ve smlouvě povoleno ho pronajímat dál a to z toho důvodu, že nemáme čas a ani chuť hledat další podnájemníky. A hlavně - my tam bydlet nebudeme, sednout si musí hlavně oni.

Když jsem si vyřizovala trvalý pobyt, musela jsem mít jak podnájemní smlouvu tak i majitele bytu s sebou..Kdy se to měnilo, jen abych byla v obraze. Nevíte někdo?

Moir
2284 příspěvků 30.3.15 13:52
@elssa píše:
@bohyne.z.kuchyne : tak to je dobře, že to dobře dopadlo:-)

My pronajímáme byt v Brně jednomu studentovi - ten má ve smlouvě povoleno ho pronajímat dál a to z toho důvodu, že nemáme čas a ani chuť hledat další podnájemníky. A hlavně - my tam bydlet nebudeme, sednout si musí hlavně oni.

Když jsem si vyřizovala trvalý pobyt, musela jsem mít jak podnájemní smlouvu tak i majitele bytu s sebou..Kdy se to měnilo, jen abych byla v obraze. Nevíte někdo?

pokud byt pronajímáte od přímého majitele, tak k zapsání trvalého bydliště potřebujete právní titul k užívání nemovitosti (=nájemní smlouva) nebo ověřený či přímý souhlas majitele, pokud pronajímáte od vlastníka družstevního podílu (není majitel nemovitosti) nebo někoho, kdo má nemovitost již pronajatou a podnajímá ji dále, potřebujete souhlas majitele
pokud platí případ a) tak je vyžadování obého zároveň právní kutilství příslušného úředníka či rovnou úřadu

elssa
59 příspěvků 30.3.15 21:58

@Moir : Děkuji. Přepisovala jsem si bydliště někdy před třemi lety, tak se to asi fakt změnilo.

SweetPotato
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.3.15 22:14

@elssa
Pronajímám byty déle než dvacet let, kvůli trvalému bydlišti jsem s žádným nájemníkem nikdy nikam nemusela. Možná jiný kraj, totiž úřad, jiný mrav?

elssa
59 příspěvků 31.3.15 00:09

@SweetPotato : Brno - město. Třeba jsem se jenom paní úřednici nelíbila… I to je možné.

Lutra
30 příspěvků 3.4.15 18:13

@bohyne.z.kuchyne To je fajn, že Vám to nakonec dobře dopadlo. A nejste sama, zde je pro odlehčení můj spolubydličský příběh, nejdřív mladík: divný patron, který si pod spolubydlením představoval asi něco víc a ke konci už mě tím seriózně děsil, takže za 2 měsíce přišla slečna: nejdřív neplacení nájmu, pak krádeže, s nimiž se přes PČR ale nedalo nic moc dělat a nakonec, když už se mnou dávno nebydlela, ji u nás naháněli exekutoři. Společný jmenovatel: já, tak hodná, až blbá, obou mi bylo líto a oba s tím myslím docela počítali. Od té doby se snažím držet hesla Každej lúzr může za to, že je lúzr (abych tak samou dobrotou nakonec neskončila taky, totiž) a myslím, že jsem se poučila jednou provždy. Teda doufám! :)

bohyne.z.kuchyne
56 příspěvků 6.4.15 18:55

@Lutra Tak to je mi Vás líto, taky jste si užila… Máte to jako já, taky doufám, že jsem se už poučila. Ale tak nějak se obávám, že jednou zase nějak někomu naletím. Na druhou stranu si říkám, že je to pořád lepší, než se stát stejným hajzlíkem jako někteří.

Stránka:  « Předchozí 1 2 3
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
Módní nákupčí: Povolání snů, nebo hrůzy?

Autor: Kamila

Svět skloňuje velká jména návrhářů, přitom o našem šatníku... Celý článek