Oblečení a obuv pro učitelku

Fotoalbum tématu (6) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
bini
5 příspěvků 8.8.17 18:00
Oblečení a obuv pro učitelku

Dobrý den. Jsem začínající učitelka a v září nastupuji na střední školu. Posledních pár dní začínám přemýšlet, jestli nebude zapotřebí trošku pozměnit nebo doplnit šatník. Nemám vyloženě vyhraněný styl, nosím ráda elegantnější oblečení a podpatky, ale i džíny a tenisky. Záleží na příležitosti a náladě.
Učitelky i učitelé na dané škole chodí spíše v elegantnějším oblečení, takže bych nerada působila víc jako žákyně než učitelka. Navíc můj největší problém je, že je mi sice 27, ale vypadám mnohem mladší, často mi hádají sotva 20. Proto si říkám, že bych se asi měla oblékat tak, abych se jasně odlišila od žáků. Nebo co byste mi poradili? Ještě jako studentka jsem nesnášela povinné přezouvání. Výhodou je, že učitelé se nemusí přezouvat, takže si říkám, že hezké lodičky by mě mohly udělat trochu starší a odlišit od žáků, protože ti mají nařízenou otevřenou domácí obuv s bílou podrážkou. K tomu nějaká formálnější sukně a halenka, nevím. Díky za případné rady.

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
vlm
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.8.17 19:23

Nechodila jste na praxi? v něčem jste snad chodila ne? Buďte ráda, že vypadáte mladě, až budete stará budete vzpomínat

bini
5 příspěvků 8.8.17 20:29
@vlm píše:
Nechodila jste na praxi? v něčem jste snad chodila ne? Buďte ráda, že vypadáte mladě, až budete stará budete vzpomínat

Na praxe a náslechy jsem chodila stejně jako ve škole. Džíny, svetřík, tenisky. I díky tomu mám zkušenost, že si mě pletli se žákyní. Já jsem samozřejmě ráda, ale zrovna pro učitelku to má své nevýhody.

Demode
2054 příspěvků 8.8.17 21:10

Učitelka - to by neměla být diagnóza.

vlm
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.8.17 21:35

@bini oblečení vám autoritu nezajistí

jjjhhh
1 příspěvek 8.8.17 22:36

Nikdy - opakuji NIKDY - jsem neměla potřebu reagovat na příspěvky na MP, ale přezíravé, až pohrdavé reakce na dotaz začínající učitelky mě opravdu vytočily. Oblečení autoritu nezajistí, na mladý vzhled jistě budete vzpomínat, ale to neznamená, že je něco špatného na tom, když řešíte, v čem vlastně vystoupit před žáky - zejména na střední škole.
Z vlastní zkušenosti - lodičky si nechávám ve škole jako pracovní přezutí, když džíny (zřídka), tak s halenkou, ne s tričkem, zkrátka vzhled ve stylu business casual. Nedělám si násilí a není to póza - je mi prostě lépe v šatech nebo sukni než v džínách.
Přeji pevné nervy a nadhled, a vaše oblečení ať jen přispěje k dobrému pocitu! :-))

andano
865 příspěvků 8.8.17 22:38

Poradím spíš na co si dát pozor (většina neplatí, učíte-li malé děti) na
a) výstřihy a průsvitné látky (pozornost chlapecké části třídy bude v háji)
b) šaty, které se vyhrnují při zvednutí rukou (tabule)
c) svetry přes hlavu (špatně se svlékají při výuce a občas se zpotíte…)
d) boty s nebezpečím pádu
e) černé nebo bílé oblečení (křída, fixy nechávají stopy)
To, že vypadáte mladší neřešte - stačí, že to budou řešit vaše kolegyně :-)… autoritu to nedělá ani neohrožuje.

ProfZav
103 příspěvků 8.8.17 22:49

@andano Tesat do kamene :-)
Ještě doplním: pozor na oblečení, na kterém je dobře vidět pot.
I já vypadám o dost mladší, než jsem, na většině fotek rodiče dost dlouho hledali učitelku :-) ale já teda první roky nosila džíny a trička s obrázky, přezůvky ano, protože mi přijde příšerné být celý den v jedněch botách. U nás ve škole chodí ve stylu „casual bussines“ oblečená menšina kolegů. Postupem času ubírám rifle a přidávám sukně a jednobarevná trička, na halenky a kalhoty si nepotrpím, neumím tyhle kousky nakupovat a kombinovat. Nechodím vyzývavě oblečená, roztrhaná, nečouhá mi nikde spodní prádlo. Zatím si nikdo nestěžoval :-)

Bossygirl
619 příspěvků 8.8.17 23:12

@bini Zdraví Vás bývalá učitelka. Dovolím si pár komentářů a tipů. Především si myslím, že Vaše pochyby a dotazy jsou zcela legitimní. Jen blbec o sobě nepochybuje. Děti a zvláště dospívající, nejen dívky, dovedou být velice kritičtí pozorovatelé. Je určitě na místě dát najevo své odlišné a vyšší postavení, klást důraz na eleganci a kvalitu. Zcela jasně se odlišit od žáků, ale dovolit si i módní trendy, zajímavé barvy. Povolit pak můžete na mimoškolních akcích apod. Pozor na nedostatky jako potrhání, skvrny, oka na punčošce. Učitelka je trochu v postavení herce na jevišti. Doporučuji mít ve škole rezervní punčochy, deodorant apod. A vždy se prohlédnout v zrcadle. Hodně štěstí a hodné žáky!

zuzitaa
56 příspěvků 9.8.17 10:49

Zdravím,
Přeji radost z práce a pevné nervy!

Příspěvek upraven 09.08.17 v 20:53

LUCCYYY
4 příspěvky 9.8.17 16:17

Kombinovala bych kalhoty v neutrálních barvách - šedé, camel s halenkou, barevným svetříkem. Vyhnula bych se shrohé černobílé, černošedé kombinaci. Lodičky vyměňte za baleríny na klínku. Mám kožené lodičky, velmi pohodlné a stejně po pár hodinách stání nohy trpí. Než budete nakupovat, Ada tu vytvořila pár zlatých článků ohledně materiálů, nakupování oblečení a bot. Pamatujte, kvalita znamená víc než kvantita.

bini
5 příspěvků 9.8.17 16:51

@jjjhhh @andano @ProfZav

Mockrát děkuji za rady a postřehy. Ještě doplním, že každá škola je v tomto ohledu úplně jiná, to jsem poznala už během praxí. Třeba na základce bych to asi nijak neřešila.

bini
5 příspěvků 9.8.17 17:04
@Bossygirl píše:
@bini Zdraví Vás bývalá učitelka. Dovolím si pár komentářů a tipů. Především si myslím, že Vaše pochyby a dotazy jsou zcela legitimní. Jen blbec o sobě nepochybuje. Děti a zvláště dospívající, nejen dívky, dovedou být velice kritičtí pozorovatelé. Je určitě na místě dát najevo své odlišné a vyšší postavení, klást důraz na eleganci a kvalitu. Zcela jasně se odlišit od žáků, ale dovolit si i módní trendy, zajímavé barvy. Povolit pak můžete na mimoškolních akcích apod. Pozor na nedostatky jako potrhání, skvrny, oka na punčošce. Učitelka je trochu v postavení herce na jevišti. Doporučuji mít ve škole rezervní punčochy, deodorant apod. A vždy se prohlédnout v zrcadle. Hodně štěstí a hodné žáky!

Krásně jste to vystihla. Sice tu někdo zmínil, že oblečení nezajistí autoritu, to jistě ne, ale hraje také svou roli. Přesně jak píšete, že je potřeba dát najevo odlišné a vyšší postavení.

Bossygirl
619 příspěvků 9.8.17 20:30

@bini Hezký večer. Děkuji za reakci. Je to náhoda, moje dcera také od září nastupuje jako vyučující na gymnáziu. Tam je to ovšem s odlišením jednodušší. Studenti nosí uniformy. Stejně jsem s ní ale toto téma probírala a radila vlastně totéž, co Vám. Tak pravou nohou, slečny profesorky.

Roxxanna
99 příspěvků 10.8.17 11:42
@bini píše:
@jjjhhh @andano @ProfZavMockrát děkuji za rady a postřehy. Ještě doplním, že každá škola je v tomto ohledu úplně jiná, to jsem poznala už během praxí. Třeba na základce bych to asi nijak neřešila.
… no vidíte, já učím dlouhá léta právě na základce - a řeším to… ale ne kvůli tomu, abych vypadala starší, to na mě v mém věku každý pozná, že nejsem žákyně ZŠ… a pravda - autoritu Vám oblečení nezajistí… ale zajistí Vám, že se budete cítit dobře a sebevědomě a to zase vycítí Vaši žáci resp. studenti - a odtud je už jen krůček k tomu, aby Vás uznávali jako opravdovou osobnost a podle toho se k Vám chovali… mně se to takhle už léta vyplácí…
VeronikK
1330 příspěvků 10.8.17 16:07

Kromě výše uvedených rad, ještě pozor na délku sukně. Pokud si sedáte na lavici, tak byste pořád musela myslet na kolena :-) Celkově doporučuju zohlednit i pohodlí - nezdá se to, ale můžete se dost pohybovat a rozhodně budete alespoň zvedat ruce třeba při psaní na tabuli.
A co jsme se o oblékání učitelů učili, to platí myslím stále. Je dobré, pokud je učitelka moderně oblečená, ale pozor na výstřelky. Je třeba, abyste působila dostatečně s dobou, ale ne tak, že neřešíte nic jiného, než módu a musíte mít všechno, co se nosí, bez ohledu na vlastní vkus a názor :-) (křídu nebo fixu na oblečení nebo obličeji vám studenti odpustí, alespoň působíte trochu lidsky :-) )

bini
5 příspěvků 10.8.17 22:40
@Roxxanna píše: … no vidíte, já učím dlouhá léta právě na základce - a řeším to… ale ne kvůli tomu, abych vypadala starší, to na mě v mém věku každý pozná, že nejsem žákyně ZŠ… a pravda - autoritu Vám oblečení nezajistí… ale zajistí Vám, že se budete cítit dobře a sebevědomě a to zase vycítí Vaši žáci resp. studenti - a odtud je už jen krůček k tomu, aby Vás uznávali jako opravdovou osobnost a podle toho se k Vám chovali… mně se to takhle už léta vyplácí…

Já jsem to samozřejmě nemyslela tak, že bych to na základce neřešila vůbec, ale šlo by mi asi právě zejména o to, abych se cítila dobře a sebevědomě, bez nutnosti se nějak výrazněji odlišit, na deváťačku už naštěstí nevypadám. :)

Roxxanna
99 příspěvků 11.8.17 11:45

@bini tak pokud Vám vyhovuje elegantnější styl, zkusila bych „okopírovat“ něco z příspěvku od @LUCCYYY … myslím, že je tam spousta prima nápadů… takhle totiž dnešní studentky středních škol oblečené nechodí :))

lady.izabell
7 příspěvků 13.8.17 11:24

Také trochu přispěji. Učím na gymnáziu už několik let. Je mi kolem třiceti. Co se mi osvědčilo:
Příjemné splývavé materiály, které umožní volnost pohybu. Např. košili a pouzdrovou sukni zrovna nedoporučuji, omezovala by při psaní na tabuli a chození po třídě, nenosím ani saka. Obecně nic, co se musí upravovat, trčí, povytahuje se.
Džíny skoro nenosím, když už, tak úzké, tmavé a bez aplikací.
Oblíbila jsem si úzké černé kalhoty, splývavé halenky, trička, doplněné svetříky.
Jednobarevné kousky ráda doplním jemnější bižuterií a v zimě třeba šátkem na krk, mám hodně ráda kruhové.
Hodně jsem si oblíbila šaty, hlavně úpletové. V zimě přidám svetřík a teplejší punčochy. Mám i pár sukní.
Přezouvat se musíme. Cokoli bez přezky nebo zavazování mi padá z nohy (mám úzké nohy), takže podle potřeby střídám lodičky s přezkou na nižším podpatku a pantofle.
Myslím, že je důležité působit upraveně, ale zároveň uvažovat nad tím, že budu třeba celý den pobíhat po škole, mám třeba náročný rozvrh, zapotím se a o přestávkách si stihnu tak vyměnit věci do hodiny.

lemyk
1 příspěvek 18.8.17 20:04

Ahoj, učím pátý rok na ZŠ. Oblečení miluju :). Chodím pohodlně, hodně barevně. Mám oblíbené kalhoty se sníženým sedem, nosím ráda sukně, halenky. Pravda je, že se od kolegyň trochu odlišuji, ale ve výuce mi to nijak nepřekáží. Také je pravda, že do mých vyučovacích předmětů spadá i výtvarka. Co tím chci říct? Buď hlavně sama sebou, na nic si nehraj. Žáci fungují jako takový lidský radar a hned tě odhalí :). Hodně štěstí a vykročit správnou nohou! Pevné nervy!

oliviax21
103 příspěvků 18.8.17 22:30

Jsem taky učitelka na ZŠ. Je fakt, že někdy to někteří žáci opravdu řeší a sledují víc, co máte na sobě, než co říkáte, je mi to líto, ale mám na paměti, že není na světě člověk ten, aby se zalíbil lidem všem.
Oblékněte se tak, abyste se cítila dobře a nemusela se během dne oblečením zaobírat. Nejdůležitější je osobnost učitele, která logicky mnohdy se vzezřením koresponduje.
Jinak je zajímavé sledovat, jak často jdou stereotypně dohromady oblékání a aprobace - potetované mladé angličtinářky, ulítlé výtvarkářky (@lemyk promiňte), tělocvikářky to neřeší, češtinářky konzervativní, informatici tričko s potiskem a rifle nebo hůře rejoicky…Samozřejmě s výjimkami potvrzujícími pravidlo ;-).

czDanda
656 příspěvků 19.8.17 07:25
@oliviax21 píše:
Jinak je zajímavé sledovat, jak často jdou stereotypně dohromady oblékání a aprobace

Matikář v omšelém sáčku? :-)

VeronikK
1330 příspěvků 19.8.17 16:59
@czDanda píše:
Matikář v omšelém sáčku? :-)

já vám dám omšelé sáčko! I když teď po mateřské na něj možná dojde…

Femur
683 příspěvků 23.8.17 15:26

Ahoj, taky jsem nikdy nepřispívala do diskuze, ale tenhle dotaz mi připomněl, co jsem sama před lety řešila. Měla jsem to úplně stejně, vypadala jsem mladší, chtěla jsem působit dospěle a zároveň mít praktické oblečení. Učím na základce (teď jsem momentálně na MD), tam je to trochu jiné. Učím Aj a Vv, při výtvarce se člověk víc pohybuje a víc může ušpinit. Hlavní pravidla tady zazněla, přidala bych k tomu dobré nenápadné líčení, které vydrží. Děti si všímají opravdu všeho, ale na druhou stranu u nich můžete hodně zabodovat. Stalo se mi, že se mě o přestávce dva kluci zcela vážně ptali, jaký používám mejkap, že si dělají průzkum. A hned dodali, že mi to moc sluší. Pak povyprávěli, co se dozvěděli od ostatních kolegyň. Nutno dodat že šlo o takové dva zárodky metrosexuálů. :-) Ale vážně, děti si všimnou, jaké máte upravené nehty, jaký máte penál, hrníček na čaj nebo klíče. Díky tomu se mi moje někde založené klíče vždy velmi rychle vrátily, děti prostě věděly, čí jsou. Hlavní je, abyste se vy cítila dobře.
Přeji hodně zdaru a samé fajn studenty.

blacken
2464 příspěvků 26.8.17 06:27

Osobně žiju v iluzi, že učitel by měl dodržovat určitý dress code. Jednak jít příkladem dětem a druhak mít nějakou úroveň. Z let ve škole si pamatuju jen dva extrémy u mladších učitelek - buď stará-mladá, anebo džíny triko mikina. Dodnes si pamatuju, jak jsme ve třídě pomlouvali učitelku, protože nosila volné kalhoty a vypadala jako s plenou. Jasně, na samotné učení to vliv nemělo, ale rozhodně jsme to vnímali a řešili. Rozhodně bych se vyhnula roztrhaným džínám, vyhnula bych se i staropannenskému stylu (třeba koláž alá Ada se mi zdá až moc usedlá). Asi bych šla do něčeho jako nosí blogerka Extra Petite.
Jinak - do reality jsem byla vržena na prvním rodičáku. Přišla slečna učitelka s makeupem typu PetraLovelyHair (nic proti, ale na den na rodičák trochu moc) potkává karimakeup. K tomu šaty se síťovaným vrškem, v délce těsně pod zadek. V průramcích byly vidět košíčky krajkové podprsenky + doplněno lodičkami na platformě s jehlovým podpatkem s cvočky.

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek