Oblečení jiných etnik

Fotoalbum tématu (10) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Stránka:  « Předchozí 1 2 3
yamama
185 příspěvků 5.12.12 15:35

@BriElle To je pravda, mama's treba v Nigerii, Tchadu nebo Cote d'Ivoire, ty se umi nosit! Nigerijske katalogy na bubu jsou jedny z nejuzasnejsich prehlidek zenskosti na svete!
Take mohu doporucit marocke tasjeety, ty se vyborne hodi i na noseni v evropskych podminkach, treba jako prekrasne saty na ples, do divadla… muzete jich mit a kombinovat… vyniknou v nich Vase zenske tvary a schovate, co nechcete ukazovat!
Joo, holky, Ethno neni jenom Indie! :-)

mulen
870 příspěvků 5.12.12 15:39

@BriElle Vida, v zimě mě zatím nenapadlo polosárí vytáhnout..

@yamama Jak vypadá ten marocký tasjeet? Vůbec se mi nepodařilo nic vygooglit.

Tebah
4257 příspěvků 5.12.12 15:48

Mně přijde trochu zvláštní, že někdo se rozplývá nad sárí nebo nad dirndlem, ale o českých krojích nepadlo ani slovo. Přitom české kroje jsou taky krásné a náročné na vypracování a třeba k tomu dirndlu mají dost blízko. Přijde mi smutné, že české kroje trendy nejsou, ale sárí ano.
Jsem z Hané, takže tam třeba na hodech je možné potkat zejména ženy v krojích, ale jinak jsem nikoho v kroji nepotkala. Takže se zájmem o etnooděvy bych možná začala tady.

EDIT: Proti sárí ani jiným tradičním oděvům nic nemám, některé se mi líbí, a ani nejsem xenofobní :-)

yamama
185 příspěvků 5.12.12 16:03
TAKCHITA

@mulen zkuste se podivat treba na http://caftans-et-takchita.tumblr.com/
Tasjeeta se sklada z nekolika vstev, ktere muzete mezi sebou ruzne kombinovat - muzete mit treba kratke, prostrihane, anebo prusvitne rukavy, teplejsi anebo lehky horejsek… vzdy je prepasana velkym paskem, ktery lahodi Vasi postave (proste si zvolite styl a velikost podle sebe, kazda zena pak vypada jako absolutni kralovna!)

yamama
185 příspěvků 5.12.12 16:05

@Tebah Ona se ta diskuse jmenuje „Obleceni jinych etnik“, tak proto - o krase moravskych kroju by stal zato poradne naucny clanek s milionem fotek. Jsou nejuzasnejsi!

mulen
870 příspěvků 5.12.12 16:11

@yamama Tak to vypadá hodně slavnostně. Ale některé ty šaty jsou opravdu nádherné.

edit.: něco jsem vygooglila pod názvem takchita a teď jsem si všimla, že je to i ve vašem příspěvku :-)

PaolkaH
83 příspěvků 5.12.12 17:50

@Tebah Já se nerozplývám nad českým krojem, protože se mi české kroje nelíbí.

666mahu
1490 příspěvků 5.12.12 17:53

@Tebah, ať už jste myslela můj příspěvek či ne, klidně podám vysvětlení. :-)) Našich krojů se téma opravdu netýkalo, ale i kdyby, byla bych na tom stejně. Naše kroje jsou krásné, ale to je tak všechno, co o nich vím. Žádný bližší vztah jsem si k nim, jako Pražačka (se všemi předky nejméně ve 3 generacích z Prahy a žádnými příbuznými v oblasti, kde se kroj nosí), nevybudovala. O pořízení a nošení našeho kroje bych mohla uvažovat v případě, že bych se ocitla (pravidelně nebo dlouhodobě) v té části republiky, kde se aspoň občas nosí.

yamama
185 příspěvků 5.12.12 19:35
Kroje z kraje...

@PaolkaH @666mahu moje babicka castecne pochazejici z Hanacka se vzdy ceskym - jednoduchym - krojum vysmivala. Uznavala jedine ty slovacke, hanacke a pak jeste nejake slovenske. Ale cesky modrotisk, to pro ni bylo synonymum pekelnosti. Stejne, jako hodinky bez mechanickeho pohonu (boze, jak ta nenavidela moje Swatch model 94 :-), spatne boty, umele kozichy a spatne obrazy… Jojo, babi! Skoda, ze jsi se Modniho Pekla nedozila - myslim, ze bys' byla velice pravoplatnou diskuterkou!
Na babi pocest a i pro svuj pocit si kroj poridim. Krasny, vysivany a se vsim vsudy.

666mahu
1490 příspěvků 5.12.12 21:23

@yamama, měla jsem na mysli kroje obecně - z celé republiky. Nevím nic o krojích českých ani moravských. Praha snad žádné kroje neměla. Snažila se kopírovat Vídeň a Paříž. Moje prababičky chodily v klobouku, rukavičkách a se slunečníkem, aby se neopálily, byly měšťky. Města a venkov se dřív hodně lišila.
Já si zas na počest své babičky pořizuju oděvy z kvalitních materiálů, které milovala moje babička a naučila mne to taky (stejně jako třeba lásce k dirndlu, protože vyrostla v Jižních Tyrolích). ;-))

staramama
150 příspěvků 6.12.12 10:07

@666mahu jej, už jsme sice dost OT, ale mně to nedá: Praha samozřejmě taky měla svůj kroj, ale ustoupil městskému oblečení, které popisujete vy, mnohem dřív, než ve venkovských oblastech.

666mahu
1490 příspěvků 8.12.12 19:36

@staramama, ráda se nechám poučit podrobnějšími informacemi. Vím jen rozdělení na oděv šlechty, měšťanů a služek(dělníků). Slyšela jsem o pražském kroji pouze někde v médiích, nevím, jestli to není něčí výmysl.
Znám akorát kroj sokolský a pak je na netu nějaká zmínka o baráčnickém kroji, ale ten je dost mladý, to nebude původní pražský kroj.
Jak vypadal, kdo ho nosil a kdy vymizel?

kappa
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.12.12 16:48
@arwen_undomiel píše:
Mně třeba přivezl muž ze služebky do Tadžikistanu jejich tradiční dámské slavnostní šaty, je to něco na tenhle střih http://www.google.cz/imgres?… tzn. „noční košile“ s rameny jako zápasník a pod to kalhoty. Je na tom nádherná, opravdu náročná ruční výšivka včetně kovových nití, korálků apod., ale co s tím, žejo :-)Příspěvek upraven 03.12.12 v 17:06

ja by som si k tomu zobrala opasok, sako na zakrytie ramien a hned do ulic :-) a nejake drobne presitie na nositelny odev v tychto podmienkach by tomu tiez nemuselo uskodit.

Katjinka
177 příspěvků 1.1.13 09:50

Já mám indického přítele a sárí doma mám. Je hodně zdobé, hedvábné, tmavě zelené. Bohužel jsem ho zatím vytáhla pouze jednou - do Rudolfina na koncert, jelikož v 9. měsíci těhotenství mi nic jiného společenského nebylo. Normálně bych ho nenosila, jelikož je hodně slavnostní i na normální nošení v Indie. Nechám si z něj ušít část svatebních šatů. Jako „znesvěcení kroje“ mi to nepřijde, Indky také nosí džíny a tričko a nikomu to nepřijde divné :)

monr
29 příspěvků 8.1.13 20:56

@modny guru K tomu obchodu v Dunajskej Strede, čo písala @Amonute, tak vždy, ked som pýtala sari, povedali, že nemajú, len látku na vyrobenie. tak neviem, či som len mala smolu, alebo hotové sari nemavaju. ja zvažujem, že si dám zohnať priamo z indie, alebo druhá možnosť skočiť do brna, tusim, že ganga (sarishop) tam ma tiež predajňu.

modny guru
280 příspěvků 12.1.13 13:10

@monr
to je v pohode, sari si z latky urobim, len som nevedela, kde taku najst.

lindiste
348 příspěvků 13.1.13 09:47

Miluju etnické prvky, hlavně v doplňcích! Např. sárí se mi líbí hodně, některé jsou vážně dechberoucí, ale podobně jako u jiných z vás ho nenosím na ven, protože bych se cítila trochu nepatřičně - ne kvůli pohledům ostatních, ale protože nejsem vyloženě spjatá s indickou kulturou. Takže mám zatím jedno na doma, ale musím se přiznat, že při pohledu na tyto kousky http://www.sarishop.cz/index.php?… se mi chce skoro až brečet :)
Opravdu mám ale slabost pro naše kroje, především slovácké. Na běžné nošení jako celek to sice není, snažím se ale využívat některé prvky - nedávno jsem si pořídila vyšívanou krojovou vazačku (i když ta je nejspíš původně pro chlapy), mám několik krojových stuh - pro ty jsem ale zatím nenašla způsob integrace (na okraj sukně, do vlasů???) a mimo to jsem ulítlá na šátky, zejména s „kašmírovými“ vzory, bábuškovské (tímto děkuji Adě na upozornění na stránky www.platki.ru v jednom článku), flamenkové atd.

marmota-b
532 příspěvků 27.2.13 01:59
@yamama píše:
moje babicka castecne pochazejici z Hanacka se vzdy ceskym - jednoduchym - krojum vysmivala. Uznavala jedine ty slovacke, hanacke a pak jeste nejake slovenske. Ale cesky modrotisk, to pro ni bylo synonymum pekelnosti.

Počkat, já mám modrotisk za výrazně valašskou záležitost! A se svými valašskými kořeny si na modrotiskovou sukni brousím zuby… S vaší babičkou bych se nepohodla. Možná kritizovala nějaké „takykroje“, něco jako sestra měla před lety mít na školní akademii? Měla mít modrotiskovou sukni, a samozřejmě neměla, jen modrobílou, protože sehnat ve středočeském městečku pravý modrotisk tenkrát nebyla žádná sranda. Bez internetu…

A když jsme u těch modrobílých látek :-), moc se mi líbí jihoafrické shwe-shwe. http://shewearsshweshwe.typepad.com/

Chari
541 příspěvků 27.2.13 02:50

@chinin Taky jsem si na tu diskuzi vzpomněla, tady je http://www.modnipeklo.cz/…lekani-1129/

Lilith.III
15 příspěvků 27.6.13 12:59

Vb -

Stránka:  « Předchozí 1 2 3
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek