Okopané kožené boty - jak jim znova vrátit šmrnc?

Fotoalbum tématu (2) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Stránka:  « Předchozí 1 2
chekotay
411 příspěvků 30.12.12 09:44

Indulona váže vodu. V 18 jsem mazal kanady indulonou a pak jsme o ně v mrazech přišel. :) A jak psal MP MS61, po aplikaci indulony nelze leštit.

eva64
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.12.12 21:37
@chekotay píše:
Indulona váže vodu. V 18 jsem mazal kanady indulonou a pak jsme o ně v mrazech přišel. :) A jak psal MP MS61, po aplikaci indulony nelze leštit.

Babička po umytí bot a jejich vyschnutí natírala kožené boty kůží od slaniny nebo kouskem sádla na hadříku. Pořádně rozetřela, nechala zaschnout a pak leštila flanelem. Je to nejpřirozenější cesta? Sice jsme se vždycky smáli, že boty sežerou myši, nebo že se za námi potáhnou psi, ale fungovalo to.

chekotay
411 příspěvků 31.12.12 19:19
@eva64 píše:
Babička po umytí bot a jejich vyschnutí natírala kožené boty kůží od slaniny nebo kouskem sádla na hadříku. Pořádně rozetřela, nechala zaschnout a pak leštila flanelem. Je to nejpřirozenější cesta? Sice jsme se vždycky smáli, že boty sežerou myši, nebo že se za námi potáhnou psi, ale fungovalo to.

Také jsem to tak dělal, a v nouzi (na čundru) ještě dělám, protože v mokru je kanadám každá vrstva tuku dobrá; konečně, na botách promaštěných sádlem mašíruje celé české dřevárnictvo. Myší jsem se také bál, ale nikdy mi nic natírané slaninou neohlodaly.
Je to ovšem jen provizorium, které dnes nemá opodstětnění - Olej na obuv Active outdoor od Sigy stojí třicet korun a koupíte jej v každém obuvnictví. Stejně tak leštící krémy, třeba i kdyby jen to vojenské leštidlo (myslel jsem kdysi, že to bude odfláklé, jak už vojenská výstroj bývá, ale naznal jsem, že jde o docela kvalitní výrobek). Toto považuji za základ péče o obuv, někde na úrovni „rifle - neodrbané, tričko - správné veikosti, baťovky - neokopané“. Pro lepší výsledky, pro společenskou obuv vizte co píše MS61.
Je nutno si uvědomit, že vydělaná useň už není kůže, a i kdyby byla, vyškvařené sádlo nebo vyuzená slanina nejsou tuky určené (ani přirozeně, ani nepřirozeně) k promaštění kůže. Jsou slané, sají vodu, mají nevhodné poměry směsi tuků s krátkými a dlouhými řetězci, nejsou stabilizované a zkrátka nikdy s nimi nedosáhnete tak dobrých výsledků, jako s pro konkrétní učely namíchanými směsmi vyživujících, impregnačních a leštících přípravků.

pettua
2 příspěvky 20.6.13 22:42
okopané boty

Ahoj prosimtě ty jsi tenkrát vkládala komentář že je super Collonil na okopané boty a jich je myslím více druhu jaky to byl? :)

pettua
2 příspěvky 20.6.13 22:42
okopané boty

@katerzina Ahoj prosimtě ty jsi tenkrát vkládala komentář že je super Collonil na okopané boty a jich je myslím více druhu jaky to byl? :)

andreama
228 příspěvků 20.6.13 23:18
@linda147 píše:
Bohužel, okopané špičky jsou o kvalitě obuvi, přičemž samozřejmě neplatí, že dražší jsou lepší. Otázka odrbaných podpatků je na tzv. historických dlažbách našich měst neřešitelná. Cas od času nechat potáhnout znova.

Jo jo, koupila jsem si Adidas rádoby do terénu a než jsem v nich vyrazila, škobrtla jsem o schod a byly odřené, zatímco boty koupené v Rockpointu mám šest let a nemůžu se jich zbavit.

megusa
431 příspěvků 20.6.13 23:49

Neřekla bych, že okopané špičky jsou záležitostí nekvalitní obuvi.. záleží na tom, jak je kůže barvená.. když je probarvená celá tloušťka kůže, tak barvu prostě neokopete.. ale spousta bot je z kůže která je jen namořená na povrchu (jak popisovala Ada nedávno v článku o páscích) - kůže má pak jakoby patinu, ale snadno se okope.. rozhodně to neni vada materiálu..

jinak já okopané boty vezmu tónovacím krémem, nechám uschnout a pak promastím.. a můžu v nich chodit dál..

Zebra33
2038 příspěvků 21.6.13 08:34

Kdyz uz se to tema znovu ozivilo, mela bych podobny dotaz. Dostala jsem od babicky svetle kozene lodicky v barve slonove kosti, ktere ale ocividne lezely hodne dlouho nekde ve sklepe, takze je ta kuze takova vyschla (uz se mi samozrejme podarilo zajet podpatkem do spary v mestske dlazbe a kuze na podpatku se natrhla a trochu shrnula jako papir). Da se takova kuze nejak zregenerovat? Zkusila jsem ji natrit takovym tim Nilfett, ale moc velky rozdil nevidim. Treba ty boty namazat silnou vrstvou nejakeho tuku a nechat pres noc pusobit?

chinin
2788 příspěvků 21.6.13 16:34

@Zebra33
Zkusila bych boty namazat „modrou Indulonou“ - tou klasickou mastnou. A pred pouzivanim naimpregnovat.

chinin
2788 příspěvků 21.6.13 16:39

Tip:
Na „oziveni“ lehce osoupanych/okopanych/flekatych.. tmavych bot ze semise ci nubuku se mi skvele osvedcila cerna barva ve spreji na semisove a nubukove boty z Humanicu. Pouzila jsem ji i na „normalni“ hladkou kuzi a vysledek super. Rovnez na tmave sedy nubuk - vysledkem jsou cerne boty „jako nove“.

jumbeee
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.6.13 16:42

Chci se zeptat - mám světle růžové lodičky, přítel mi šlápl na jednu špičku a druhou jsem sama trochu „okopala“ - dá se následek nějak zmírnit? Nebyly ani nakrémované ani nic jiného a obuvník mi tvrdil, že bezbarvý krém neexistuje, že by na těch botách byly fleky.

chinin
2788 příspěvků 21.6.13 21:09

@jumbeee
Bezbarvy krem na boty urcite existuje. Dle profilu jste z Prahy, poradim vam, abyste se zastavila v OD My, v opravne obuvi v suterenu (u Tesca), boty s sebou. Pan - myslim, ze majitel/vedouci - mi tam skvele poradil ohledne ruznych pripravku na cisteni a „oziveni“ kozenych kabelek. Maji jich tam spoustu, dokonce mi poradil rozmluvil nejaky drazsi pripravek, ktery jsem si vyhledla ve vitrine behem cekani ve fronte.

jumbeee
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.6.13 21:10

@chinin Super, děkuju :). Stavím se tam!

Stránka:  « Předchozí 1 2
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek