Opalování - ano či ne?

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Další »
Karin
3948 příspěvků 2.7.12 21:22

Teď se dívám, že je to pěkně stará studie, tak já se mrknu po nějakých novějších. Já nejsem dermatolog ani nic podobného, nicméně četla jsem o tom mnohokrát, ve všech možných (převážně neodborných) časopisech, tak jsem si tak nějak myslela, že je to všeobecně známá věc.

Ava
650 příspěvků 2.7.12 22:48

Já bych se jen ráda vyjádřila k těm dětem - když jsem byla malá (80. léta), tak jsme byli všichni pořád venku, přes léto u vody, mazání žádný a naštěstí (!!!) mně ani nikomu v okolí nic není. Chápu, doba se změnila, ale dnes se to podle mě opravdu žene do extrémů. Vidím to u svých malých bratrů - furt je rodiče mažou 50, navlíkají do takových těch UV triček, vůbec v létě nechodí k vodě, no a nedej bože, aby se vykoupali v přehradě nebo Mariánském údolí (přírodní nádrže - brňáci vědí), to taky nepřichází v úvahu… možná je to zdravější, ale já bych takový dětství teda nechtěla.

lilip
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.7.12 23:23

@Karin no vždyť to samé přece říkám :-) více méně exponuji celé léto volně. Bojím se akorát toho, aby syn udělal maturitu a dostal se na vysokou.

Ava - tak to je třeba přemrštěné a zbytečné. Nějaké UV oblečky jsou taky pěkný nesmysl. Obchod se strachem a nevědomostí. Ale my se jako děti pravidelně v červenci u Baltského moře spálili do puchýřů, zimnice, bolesti a máti s tím taky nic nedělala. Druhý extrém. Mám zničenou kůži na zádech, až běda, samá piha a dávám pozor, aby se nezvrtla. Brácha třeba měl melanom a je mu 50 :-(

Karin
3948 příspěvků 4.7.12 10:23

Ava: jsem podobného názoru.
Ale někdo se tady zase zmiňoval o souvislosti mezi spálením se v dětství a rakovinou kůže v dospělosti - pokud si to tak kůže opravdu pamatuje, tak asi nikdy nevíte, kdy se to „probudí“… já nevím, já z toho taky strach nemám, přece jen rakovinu nevyvolává jen jeden faktor. Každopádně zastávám názor „všeho s mírou.“ Žádné smažení, žádné sunblocky.
A speciální UV oblečky bych taky považovala za zbytečnou investici, vždyť pod obyčejným tričkem se člověk taky neopálí :)

sturnus_vulgaris
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.7.12 15:54

Ja se teda priznam, k tomu, co se tady (soude podle mnohych prispevku) moc nenosi, a to, ze se „smazim“ (jak jste to v poslednich prispevcich nazvali, tj. cas od casu, pokud mi to teda vubec deti dovoli, lezim na slunci) a rada. Duvody jsou tedy dva, jednak je to pro me prijemny zpusob relaxace (v kombinaci s knizkou ideal¨), jednak chytam tu barvu.
Co se tyce te „barvy“, mam totiz takovy problem, ze mam svetlou pokozku (chytra kniha by to asi nazvala jako studeny zimni typ), coz mi v zime vubec nevadi (do solaria nechodim, samoopalovacim kremem se trochu namazu jen pri zvlastnich prilezitostech, treba na ples..). Ale… jakmile zacne byt tepleji a prida se k tomu nedejboze nejaka telesna aktivita, jsem v tu ranu ruda nebo ruzova (chcete-li) jak to mlade od prasete. Proste byt bila, ale fakt bila nebo mirne do zluta, tak to neresim, ale ta ruzova/cervena mi vadi. Kdyz se trochu opalim, je to celkem v pohode.
Na druhou stranu, abych vubec chytla nejaky odstin, tak musim na tom slunci stravit relativne dost casu oproti jinym (na coz ted fakt nemam cas), takze nikdy nejsem nejak zvlast hneda, nerkuli cerna ci mrkvova.
S pribyvajicim vekem jsem taky podstatne opatrnejsi. Zbavit se pigmentovych skvrn vyjde celkem draho.

V obecne rovine bych se podepsala pod tyto hlavni myslenky:
Kazdy extrem je na prd, tj. nelibi se mi ani prilis opaleni (zejmena „presolarkovani“), ani extremne bili (u nichz je evidentni, ze maji ze slunce fobii). Libi se mi, mimo zminene extremy, jak lide „bili“, tak opaleni. K letu se vic hodi to opaleni, v zime zase ta „belost“, ale nevnimam to jako vadu na krase, pokud se nekdo v lete objevi s bilyma nohama.
Na spaleni deti jsem pomerne opatrna, ale v zasade souhlasim s nazorem, ze i odolnost proti nemu je vec zvyku. Konkretne ty nase deti mazu jen u more nebo pri delsim pobytu na slunci, jakmile maji nejaky zaklad, omezuju to (jedna-li se napr. o hodinu max. dve na slunci, mimo poledne, nemazu vubec).

Chanel-Diorová
27 příspěvků 26.7.12 16:03

Miluju sluníčko, ale nejsem typ, co by se,,vypleskl" na celý den na přímé slunko a jen se otáčela na záda-na břicho-na záda-na břicho. Spíš dávám přednost přirozenému opalování, když jdu ven na procházku se psem nebo hrát badminton.
Opalovacím krémem se natírám každé ráno, i když bych měla jet jen do práce a z práce. Vypadám sice jako ředitelka vápenky, ale rakovina kůže je sviňa :)

Jetthro
1130 příspěvků 26.7.12 16:29

Ja mam rada kdyz ma clovek takoveto zdrave opaleni, treba kdyz se opali pri praci venku a tak :) V solarku jsem v zivote nebyla takze se opaluju jenom v lete, celorocne hneda bejt nepotrebuju :) Kremem se mazu poctive, hlavne mista typu podkolenni jamky a tak, spalit se tam je fakt neprijemny :D

Alizon
1235 příspěvků 26.7.12 16:46

Cilene se opaluji maximalne tyden na letni dovolene (a to uz je mi po chvilce ze slunka spatne a lezu do stinu nebo me to prestane bavit a jdu si do stinu cist), samoopalovacimi kremy se nemazu a do solarka nechodim. Lehce opalena pokozka se mi libi, prehnane hneda uz ne.
Jsem ovsem od prirody docela tmavy typ a opaluji se velice dobre a rychle, takze to nejak neresim, kdybych vypadala jako reditel vapenky asi to „resim“ radikalneji.
Opalene nohy vypadaji urcite pekne, ale nic se nema prahanet hlavne v obliceji. Zrovna vcera jsem videla pani, svetle blond vlasy, svetle sede oci, svetlounke rasy a oboci a k tomu hrozne moc opalena (jak toho pri svem typu dosahla nevim - mozna nejaky opalovaci nastrik nebo se opravdu cilene pekla v solarku) a vypadalo to primo strasidelne.

lilip
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.7.12 20:52

@sturnus_vulgaris ovšem pokud jste takto světlý typ, který červená a růžoví, a dlouho vám trvá, než chytnete vůbec nějaký odstín, tak jste přesně ten fototyp, který ležet na slunci nemá vůbec. Vždyť se ta tabulka fototypů objevuje snad všude.?? Jsem na tom stějně a první, co mi kožařka řekla, když mě uviděla je, že se vůbec nemám vystavovat slunci, leda namazaná vysokým faktorem.
Paradoxně přírodní platinové blondýny se opalují velmi dobře, jak píše Alizon. Těch je v populaci ale velmi málo.

continuity
5853 příspěvků 26.7.12 23:34

Tak ja tedy deti matlam - podle toho co mi padne do ruky - mam Daylong 30 nebo miminkovsky Daylong baby snad 25 a Garnier 50+ (ten je hodne dobry, vychazel i v dTestu dobre - namerili faktoro temer 100+ a vydrzi i docela koupani). vzdy kdyz jdeme ven na delsi dobu treba na celodenni vylet do zoo nebo beha cely den naha u babicky po zahrade. - jasne, kdyz vyrazim v pul paty, tak to opravdu neresim.

jsem docela paranoidni: oba dva jsme svetli a ja mam spoustu znamenek. mne jako dite taky nikdo pred spalenim nesetril, ale to se da omluvit alespon tim, ze to matka nevedela. dnes uz vime, tak to resit chci.

s dcerou jsme byly predloni v rijnu na Cypru - cely den venku - ony tam uz nejsou az takova vedra a je brzo tma, nespalila se nam, jinom se opalila lehce do kavova i pri dukladnem mazani tou 50+ a oblekani tricka, kdyz zrovna nebyla ve vode a drzeni ve stinu, co to slo.

ale jinak dite se normalne od roka koupe i v rybnicich a leze mi po stromech :) nijak je neomezuji a nepobiram, co ma natirani opalovacim kremem s nepovolenim koupani.

MP Barbucha
3716 příspěvků 26.7.12 23:55

@continuity
To je klasický scénář, že se někdo najde, kdo začne básnit o návratu k přírodě a jak děti málo lezou na stromy a nesmějí se koupat, protože on přece zná jednu paní, která to tak s dětmi dělá…:-)
Děti mažu a slunci nevystavuju, přesto jsou obě teď hezky jemně opálené. Ono to totiž opaluje i ve stínu a i přes opalovací krém. Jsou prostě chránění před spálením, o to jde.
PS: V letních vedrech a u moře lékaři doporučují mezi 11tou a 15tou hodinou mít siestu (oni ti španělé vědí, proč to tak mají) a nechodit vůbec na slunce, nejlépe být doma a odpočívat. Já osobně to u malých dětí považuji za rozumné (mým dětem jsou 3 roky a 1 rok)

continuity
5853 příspěvků 27.7.12 00:23

A uplnej gol je, kdyz je jeden den v spravach, ze mame prudce stoupajici procento obeznich deti a druhy den, jak si hosik zlomil ruku protoze lezl na strom nebo jel na kole. co si z toho bezny obcan vybere = treba moje mama, ze kolo je tuze nebezpecny sport.

jinak na Kypru v rijnu bylo v poledne tak kolem 30 a slunicko zapadalo v pet. domaci se spis divili, ze deti poustime do more, aby se tam nenachladily. tamni skolni deti uz chodily v mikinach - tomu se rika aklimatizace. :D

Opravdovy P.
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.7.12 00:27

Diskusi jsem (zatím) nečetl, ale sympatizuji s Chanel-Diorovou (akorát nemám psa). Jsem úřednická krysa, úplně bílej, prosvítají mi kůží modré žíly, někdy si říkám, že to je hnus, ale na druhou stranu - nebývala bledá pleť znakem krásy (za romantismu se dokonce opěvovala nezdravě bledá pleť, ne?) a aristokracie? (kdo byl opálený, pracoval na poli, jen vyšší vrstva si mohla dovolit stranit se slunce). :-)

sturnus_vulgaris
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.7.12 14:28
@lilip píše:
@sturnus_vulgaris ovšem pokud jste takto světlý typ, který červená a růžoví, a dlouho vám trvá, než chytnete vůbec nějaký odstín, tak jste přesně ten fototyp, který ležet na slunci nemá vůbec. Vždyť se ta tabulka fototypů objevuje snad všude.?? Jsem na tom stějně a první, co mi kožařka řekla, když mě uviděla je, že se vůbec nemám vystavovat slunci, leda namazaná vysokým faktorem.
Paradoxně přírodní platinové blondýny se opalují velmi dobře, jak píše Alizon. Těch je v populaci ale velmi málo.

To cervenani neni od slunce, to je rozsirenost cev nebo jak to nazvat, nebo mozna moc tenka kuze??? Fakt nevim :-). Prave se to projevuje pri vyssi teplote a pri telesne aktivite (takze nezavisle na tom, zda na me sviti slunce) = zahreju se, zcervenam. Je to na me videt vic, nez na nekom, kdo je od prirody olivove-zeleny :-).
Jeste pro doplneni - ve stinu bych se neopalila ani smykem. Pri opalovani ani moc do cervena nejdu, jen chvili a rychle to zhnedne. Fototyp jsem pry neco mezi II a III, takze zadna hruza se nekona.
Ono je to ostatne s temi fototypy celkem zvlastni a nevim, nakolik se tim da ridit. Moje dcera je bila jak vosk a pritom se na slunci nespali, ale ani neopali. Paradoxne syn je tmavsi, ale je na slunce citlivejsi.

Ale co je podle me podstatne, nikdy jsem se neopalila, ani cilene, ani nahodne do podoby „smazka“.
Co je na tom, ze mam rada slunce a rada se semo tamo slunim? Ublizuju tim max. sama sobe. Ne treba jako kurak, protoze nevydavam zadne emise do ovzdusi nebo tak neco.
Kdyby byl zivot jen o tom, delat to, co je zdrave… byla by to asi dost nuda. Verim, ze kazdy si ve svem zivote neco „nezdraveho“ najde. A kdyz ne, tak keca.

lilip
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.7.12 14:59

@sturnus_vulgaris jo jo, to červenání je žilkama, i já to tak mám -. Dermatoložka mi doporučila léčebnou kosmetiku a fakt to zabírá. Je to Isis pharma, řada pro Kuperózu (cuperosa) nebo Rosacea - Růžovka. Prostě všechno pod heslem " červenání" Ona ta kuperóza je takový předvoj, syndrom, ze kterého se může časem ta růžovka, nemoc kůže, vyvinout - ale nemusí. Mám krém a fakt odstraňuje to začervená hlavně brady, nosu, tváří, kde jsem nejvíc flekatá - mám to odzkoušené. Ale musím se mazat pravidelně, jinak zase zarudnu Tak kdybyste chtěla, dá se to najít na internetu. když zadáte Isis pharma - kuperóza, doklikáte se do obchodu. už si nepamatuju odkaz.

lilip
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.7.12 15:05

@Opravdovy P. tak to s vámi cítím - mně totiž modré žíly velmi silně také prosvítají - všude na nohách, na pažích a hlavně dekoltu, já tam aspoň mohu požít pudr, abych tak nesvítila.
Ovšem přestože mi tak vyvstávají na rukách, na odběr mám použitelnou jen jednu jedinou tepnu v jednom místečku.

aailyyn
809 příspěvků 27.7.12 15:19

Mám ráda, že jsem bílá. Těším se, až se zase ztratí ta barva, co jsem jen tak mimoděk chytla při letním pobytu venku. Neopálím se sice nijak moc, ale ani tak se mi to nelíbí. Líbí se mi bledá pleť, připadám si výraznější, protože kontrastnější (bledá pleť, tmavé vlasy a zelené oči). Opálení zakrývá nedostatky podobě červených flíčků a podobných, to jo, člověk vypadá v obličeji líp. (Ale než se opálím, trvá to, chodím rudá jak prasátko a slunce mi stejně ucpává póry na obličeji.) Vybledlé jizvy a spol. ještě víc vystoupí a to žádná krása není.

sturnus_vulgaris
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.7.12 15:41
@aailyyn píše:
Mám ráda, že jsem bílá. Těším se, až se zase ztratí ta barva, co jsem jen tak mimoděk chytla při letním pobytu venku. Neopálím se sice nijak moc, ale ani tak se mi to nelíbí. Líbí se mi bledá pleť, připadám si výraznější, protože kontrastnější (bledá pleť, tmavé vlasy a zelené oči). Opálení zakrývá nedostatky podobě červených flíčků a podobných, to jo, člověk vypadá v obličeji líp. (Ale než se opálím, trvá to, chodím rudá jak prasátko a slunce mi stejně ucpává póry na obličeji.) Vybledlé jizvy a spol. ještě víc vystoupí a to žádná krása není.

To je prave ono!
Jestliva neni cela tahle diskuze trochu… zbytecna…
Jedna vec je moda - zda momentalne leti byt opalena nebo bila. To se meni a vlastne momentalne ani nedokazu rict, kde ten trend je. A i kdyby nejaky trend byl - copak je nutne ho slepe nasledovat? Urcite se shodneme na tom, ze ne.
Druha vec je, co se komu libi, jakasi preference, coz jde ruku v ruce s ad jedna, a proto je vlastne asi fajn, ze v dnesni dobe muzete byt bili i opaleni a zapadnete.
Treti vec je, jak se kdo citi, jak sam sebe subjektivne hodnoti. Idealni je, kdyz se kazdy citi dobre - pak ma mene starosti o druhe, atd. Opet to navazuje na vyse uvedene.
Ctvrta vec je, ze neni treba cinit rovnitko mezi smazkami a mezi lidmi, co maji radi slunce, teplo, lenoseni… anebo treba taky aktivni pohyb venku, u ktereho se prirozene opali. Ne kazdy, kdo se vystavuje slunci, musi byt automaticky cerny jak briketa (ja osobne znam nejvice extremne opalenych lidi mezi temi, co chodi do solaria) a naopak - ze je nekdo snedy neznamena, ze nutne travi hodiny na slunci nebo v solariu. A i kdyby… kazdeho vec. Tahle diskuze prave tim, jak byla nastavena (otazkou, co se komu libi), neni o tom, zda je opalovani zdrave nebo ne (opaleneho vzhledu lze konec koncu docilit i relativne zdrave), zda je to cool a trendy, zda by se mel nekdo citit divne, kdyz se opaluje/neopaluje/nesolarkuje/solarkuje/maze samoopalovakem/nemaze samoopalovakem.

Opravdovy P.
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.7.12 15:58

@lilip To nebude tepna :-) Ale taky mívám při odběrech problémy. A v dekoltu to mám taky nejvíc, ale já ho naštěstí moc neukazuju (tak nemusím uvažovat o pudru), hahaha.

MP Barbucha
3716 příspěvků 27.7.12 16:17

V této diskusi jsem byla kategoricky proti opalování (mám na mysli smažení se a zadělávání na rakovinu). Ale musím přiznat, že od přírody jsem snědá a i mimoděk se vždy opálím do pěkného bronzového odstínu. Možná bych to viděla jinak, kdybych byla úplně bílá..
Zase mám nevýhodu tvorby pigmentových skvrn - na to si musím dávat pozor.

motiva
128 příspěvků 27.7.12 16:20

Naštěstí se opaluji dobře, a to mi stačí jít k vodě až odpoledne. Stačí pár dní a už se mě kolegyně ptají, jestli jsem byla u moře. Jinak na slunku bez možnosti koupání nevydržím, nemám ráda horko a taky ráda plavu :-)), na zahradě zalézám pod stromy.

Sibyla
2646 příspěvků 27.7.12 17:17

Jak tak koukám kolem sebe, tak mi kvůli barvě pleti nejméně přitažlivé přišly dvě ženy: smrtelně bílá vyhublá mladice s brýlemi, provázkovými bezbarvými vlasy a výrazem vyděšené myši - a statná plavá pětatřicátnice, uvařená do růžovo-červena, která se po celý víkend spolehlivě opékala u rodinného bazénu. No a pak všechny ty vysmažené solárkyně s pletí tmavší Koratenga a vlasy jak len - ty jsou asi nejhorší.

CandyKendall
1177 příspěvků 30.7.12 21:26

Já mám od přírody opravdu velmi světlou pleť.
S opalováním to mám dost bídně - většinou se při první snaze o opálení spálím, oloupu a potom už to trošku jde. Problém je v tom, že se obvykle snažím vyhnout tomu prvnímu spálení, a tak se pořád mažu, až nakonec zůstanu celé léto bílá. :) Snažím se to brát jako svou přednost. Naštěstí mě příroda obdařila hezky červenými rty, a tak to většinou působí takovým sněhurkovským dojmem.
Druhá věc je postava. Nelíbí se mi, že mám tak bílé tělo. Vypadá pak takové tlustší a měkčí, než opálená pokožka. Proto se přes léto trochu snažím opálit, ale ne za každou cenu. Radši zůstanu bílá, než bolestně usykávat s každým dotykem na mém spáleném těle.

scully
63 příspěvků 31.7.12 20:45

Po bezmala dvou letech zivota ve Stredomori musim priznat, ze podle „vylozeni se na slunce za ucelem co nejcernejsiho opaleni“ se pozna turista :-)) Ovsem kazdy se nekdy utne - pro vsechny, co miri do Recka a chte nechte se spali - nejlepsi je koupit baleni praveho reckeho ziveho koziho jogurtu a natrit! Letos se mi poprve podarilo se tady spalit - nestastna kombinace vitr a slunce, to clovek neciti, ze tudiz by se mel natrit a pak to propasne, a v zrcadle uvidi jen prasatkove ruzovej zadek - a pokud jogurt nestaci, tak doporucuju i pro nase zemepisne sirky koupit kvalitni olivovy olej a natirat a natirat. Spalena kuze se sice stejne sloupe, ale jemne a postupne, ne jako kdyz mate pocit ze pod sprchou z vas tahaji kuzi na buben…

runningfox
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.7.12 20:52

Dnes jsem potkala paní, která byla opálená do zelenohněda. Vůbec nechápu, jak to dokázala, ale vypadalo to přímo otřesně. Zdálky se zdálo, že má na nohách natažené nějaké vojenské leginy, teprve zblízka jsem viděla, že je to její vlastní kůže. Nikdy jsem ještě nic tak vysloveně chorobného na vlastní oči neviděla. Ještě teď se z toho vzpamatovávám.

Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek