Opravujete/zašíváte oblečení?

Fotoalbum tématu (3) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Stránka:  « Předchozí 1 2 3
continuity
5853 příspěvků 04.10.12 10:26

@gulietta heh, moj muz zas strasne nadava, ked nieco doma opravuje. vobec to nechapem, lebo v praci nieco opravuje stale a tam vraj tolko nehresi.

takze ja odchadzam do uctivej vzdialenosti a co je dobre, ze starsia to uz tiez pochopila a pletie sa mu vtedy popod nohy co najmenej, i ked sa inak nanho dost lepi.

JarkaJar
432 příspěvků 04.10.12 10:43

Prodřené ručníky mi připomněly jednu věc. Kdysi jsme s mámou prodlužovaly životnost prostěradlům tím, že jsme je po délce rozstřihly a sešily k sobě původní okraje. Takže používáním ztenčené středy se octly na kraji a neopotřebované okraje uprostřed. Bylo vlastně zajímavé, že poválečné povlečení vydrželo při častém provozu a častém praní 20 let. Vydržel by to dnešní textil?

oskarina
266 příspěvků 04.10.12 10:53
Dělám to dodnes,

Protože mám ráda klasická lněná prostěradla a ta už se dnes prakticky nevyrábějí…
Ale přestřihuji je uprostřed, ne na délku, tak máte šev v místě, kde vám prakticky nevadí, ne pod celým tělem.

Bugatti
4084 příspěvků 04.10.12 10:57

@JarkaJar Více než 20 let jsem používala povlečení s ručně vyšívanými nádhernými monogramy, které jsem zdědila po pratetě, která zůstala svobodná. Narodila se v roce 1900!!! čili to povlečení vzniklo nejpozději kolem roku 1920 a já to dostala v roce 1977, když jsem se vdávala. Spali jsme v tom až do konce 90. let!!! Pak se rozdrbaly rožky. To přešívání prostěradel také pamatuji. A pamatuji si, jak jsem byla zklamaná, když jsem v asi desíti letech začala dostávat k vánocům povlečení, ručníky a jiné věci „do výbavy“. A také pamatuji fronty na povlečení, dokonce i na damašek, z kterého se to povlečení šilo doma. Ještě mám jedno vlastnoručně šité, pořízené někdy kolem roku 1990 z velmi kvalitního damašku. Dnešní povlečení vydrží v závislosti na kvalitě, kterou koupíte. Ale tak dlouho určitě ne.

chainbreaker
19 příspěvků 09.10.12 23:12

Jasně, a dokonce si zužuju kalhoty, trička apod.

anju
55 příspěvků 25.11.12 15:24

Mám 48 rokov. Keď som bola študentka a neskôr mladá mamička, šila som všetko, sukne, šaty, košele, páperové vetrovky, tričká z úpletu, bundy, kabáty a plietla som pre celú rodinu svetre a pulovre. Ale vtedy nebolo možné niečo pekné v obchode na seba dostať kúpiť. Šijací stroj som mala stále rozložený v spálni. Dnes, keď mám niečo skrátiť, zúžiť, zašiť, tak ma chytajú nervy a odkladám to na neskôr. Moje dve dcéry nevedia poriadne ani gombík prišiť. Asi je to moja vina, neboli na to odkázané, lebo majú mňa. Keď vidím ako držia ihlu, ježia sa mi chlpy. Stratila som už zmysel pre precíznu krajčírsku prácu.

MP Barbucha
3716 příspěvků 25.11.12 16:24

Opravuji a ráda. Své oblíbené kousky nosím dokud to jde. Takže malé věci jako přišít knoflík nebo urvané poutko dělám. Složitější věci čekají, až si konečně koupím šicí stroj:-)

anju
55 příspěvků 25.11.12 21:15

Mám taký úsmevný príbeh ako som sa naučila šiť na šlapacom šijacom stroji. Veľmi som mamu otravovala, aby ma naučila šiť na stroji. Mala som 12 rokov (rok 1976)! Mama súhlasila. Keď som dolámala prvú ihlu, mama trpezlivo nastavila novú. Keď som dolámala druhú ihlu. Znovu nastavila ďaľšiu. Keď som dolámala aj tú, mama mi buchla buchnát do chrbta (symbolický, nikdy ma nebili)a povedal, že to je posledná. A verte-neverte odvtedy som šila perfektne. A tu platí pravidlo: „čo sa za mladi naučíš, na starosť akoby si našiel.“ Mám neklamný dojem, že moje deti budú stále nosiť upravovať odevy ku mne. Ja nie som tak rázna, ako moja mama. Amôj šiajací stroj som si kúpila pre 28- timi rokmi. Vtedy bol plat inžiniera 1600,– Sk a stroj stál 6000,– Sk. Mám Veritas - Famulu, slúži dodnes. Premasťujem, čistím a starám sa. Možno bude raz predmetom dedičstva. Ha-Ha-Ha.

viktorka_od splavu
7774 příspěvků 25.11.12 21:44

@anju upravovat oblečení je nudné, já už to taky dnes ráda přenechám mamince, aby se v důchodu nenudila;-) šít na šlapacím stroji jsem se naučila sama, protože maminčiny výtvory mě neuspokojovaly (dnes vím že byly skvělé a nejen dané nutností, ušila nám všechno vč. zimních bund, šponovek, kabátů perfektně vypracovaných aj, a to není rozhodně z oboru). mašinu po babičce mám dodnes, dcera na ní (zatím:-) nešije, ale zato si v ruce přešívá a vylepšuje různé hadříky, vyrábí doplňky atd. nebojte, když budou chtít děti „něco jiného“, tak to určitě zvládnou:-) každopádně starý šicí stroj by součástí dědictví být měl, protože ty nové mají sice spoustu „super funkcí“, ale ten skutečný základ - pravidelný steh, prošití silnější vrstvy látky aj. často perfektně nezvládají.

zwedavka
1011 příspěvků 26.11.12 08:12

Zašívám to, co má smysl zašívat.
Svého času jsem byla schopná u drahých vlněných podkolenek nabrat očka a doplést novou patu.
Dceru (15) nutím i přes hodně protažený obličej zašívat si drobné díry sama, ať se to naučí. Ale náročnější opravy na viditelném místě jí dělám já.

top topic
967 příspěvků 26.11.12 09:14

@Bugatti: nevíte, jestli se dá damašek koupit v látkách? Chtěla jsem si příležitostně damaškové povlečení koupit, kdyby se dalo sehnat v látkách, tak bych si ho ušila.

JarkaJar
432 příspěvků 26.11.12 12:21

@top_topic
Damašek se dá koupit ve firemní prodejně Veby v Praze na Vinohradech hned za náměstím Jiřího z Poděbrad - ve Velehradské ulici. Mívali tam damaškové povlečení a doufám i metráž.

takvselijak
287 příspěvků 05.09.15 23:20

Prosím vás poradíte mi, jestli půjde nějak zašít tyhle dírky na tričku? Nevím, jestli to je možné udělat nějak nenápadně a jestli to navíc není takový ten typ díry, co když se zašije, tak se proděraví vedle toho..? Mám to tričko ráda, tak bych ho chtěla pokud možno nějak zachránit. Doufám, že mě tu neukamenujete za stupidní dotaz, zkrátka s tím ještě nemám žádné zkušenosti.

vlm
4500 příspěvků 06.09.15 08:13

@takvselijak jedině nějak zalátat ale bude to hrozně vidět, já bych, pokud je triko fakt pěkné a chtěla ho zachránit, ustřihla prun kde jsou dirky, vypadá to na dolní kraj, a nastavila upletem v nějaké vhodné barvě…jak se znám, takhle bych to naplánovala..schovala a za pár let stejně vyhodila, když jsem byla mladá uzčitě bych ho nastavila nebo z něj udělala šaty…místo pruhu, nabíranou sukni nejlépe až na zem :-)

Bugatti
4084 příspěvků 06.09.15 09:09

@takvselijak Takovéto dírky nenápadně zašít nejdou, ale pokud je to spodní okraj, můžete zkusit pruh odstřihnout a nastavit kouskem plátna (dala by se na to dobře použít spodní část jinak obnošené košile, pokud by se to barevně hodilo) a využít efektu „čouhající košile“. Není to moc práce, ale chce to trošku zkušenosti, aby se spodní okraj při našívání nevytáhnul.

Nebo, jak píše vlm, ustřihnout pod prsy, našít lehkou dlouhou sukni a máte pěkné domácí šaty.

takvselijak
287 příspěvků 06.09.15 13:14

@vlm @Bugatti Děkuju moc za rady. Bohužel to je rukáv, takže tam už asi tím pádem nebude pomoci :(

vlm
4500 příspěvků 06.09.15 13:21

@takvselijak tak je ušmikněte a podle nich udělejte černé…nebo jen rukáv zkratte…podle toho jak to vychází

takvselijak
287 příspěvků 06.09.15 13:28

@vlm To je nápad, děkuju!

vlm
4500 příspěvků 06.09.15 13:31

@takvselijak …a přitom taková blbost :-D

Stránka:  « Předchozí 1 2 3
Váš příspěvek

Před šesti lety se zřítila textilka Rana Plaza

Módní svět si připomíná šest let od zřícení textilní továrny Rana... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
Módní nákupčí: Povolání snů, nebo hrůzy?

Autor: Kamila

Svět skloňuje velká jména návrhářů, přitom o našem šatníku... Celý článek