Pánské dioptrické brýle

Fotoalbum tématu (3) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
idp
133 příspěvků 16.10.12 17:15
Pánské dioptrické brýle

Zdravím,

vybírám nové dioptrické brýle a rád bych se zeptal na názor.

1. Styl brýlí. Vím, že každému sluší něco jiného, ale hodně v obchodech i v mém okolí doporučují silnější „retro“ černé plastové obroučky, jsou prý v módě. Nyní mám obyčejnější poloobruby, méně výrazné. Co byste brali vy? Přijdou vám poloobruby hodně „nemoderní“? Mám spíše větší výraznější obličej a navíc si ve výraznějších brýlích připadám starší, ale určitě je to změna a oživení. Poloobruby jsou taková trošku nudná klasika. Přikládám obrázky. Co máte obecně raději?

2. Kde vybírat? (Grand Optical, Eiffel Optic už mám projito)

3. Vyplatí se investovat více? Jsou obrovské cenové rozdíly v neznačkových a značkových brýlích (RayBan, Polo Ralph Lauren…). Vyplatí se dražší i kvůli něčemu jinému než značce?

4. Jde si říci o slevu? (zdá se mi, že marže jsou obrovské a např. Grand Optical má slevu váš věk = vaše sleva, proto si myslím, že mají prodejci velkou možnost kolik slevit).

5. Obecně - na co se při výběru brýlí zaměřit? (popravdě prodavačky v některých obchodech moc poradit neumí…)

Budu rád za názory a tipy.

Reakce:
m.amar
124 příspěvků 16.10.12 18:43

Dobrý večer,

nevím tedy, z jakého města jste, ale myslím, že se více vyplatí jít do optik, které nejsou „řetězci“. U nás ve městě je tam přístup a někdy i výběr rozhodně lepší.
Co se týče designu, tak mně osobně se líbí více plastové, výraznější obruby, ale to díky tomu, že mi zvýrazní obličej. Záleží taky, v čem se Vy sám cítíte lépe, moc bych na „módnost“ v tomto směru nedala, brýle jsou věc trvalejšího rázu, pokud si tedy nechcete pořizovat několikero brýlí, každé na jinou příležitost. Ale to vyjde poněkud draho ;-)
A jestli značkové nebo ne… myslím, že na tom až tolik nezáleží, pokud si nepořídíte brýle z drogerie, tak bych neřekla, že je v tom až takový rozdíl. Sama mám brýle Versace, které nebyly z nejlevnějších a zub času se na nich podepisuje stejně jako na neznačkových, ale zase je fakt, že jsem si na ně nejednou sedla a nepraskly ani šroubek nemají měněný, a to je mám tři roky. Ale i tak si myslím, že je to spíše pocit, že „mám brejle od Versaceho, heč!“ S tím jsem je taky kupovala :-D

kacenka.smile
428 příspěvků 16.10.12 19:22

Nevím, nakolik můžu radit, sama mám teprve krátce své první brýle, navíc je nosím pouze ve škole. Ale vybrat je dalo docela práci. Pročetla jsem diskuze tady a prošla pár menších optik ve městě. Prodavačky mě zklamaly, byly neochotné, cpaly mi pouze barevné divné brýle, které sice seděly na šířku (mám drobný obličej), ale koukala jsem spíše nad nimi, a tvrdily, že se na mě nic jiného nevyrábí. Nakonec jsem skončila v Axis Optik, kde jsem narazila na velmi příjemnou a ochotnou prodavačku, která mi velmi ochotně nabízela jedny obroučky za druhými, v různých tvarech, barvách, cenových relací. Dokázala zhodnotit, které mi sluší a které ne, takže nakonec jsem si vybírala ze třech už jen podle svého pocitu. Skončila jsem u tmavě šedých tenčích obrouček s většími skly. Původně jsem chtěla nějaké výraznější (třeba retro), ale k mému obličeji se to prostě nehodí. Na značce podle mě příliš nezáleží, já si vybrala cenově středí cestu (DG, model ve slevě). Nejspíš už nebudu mít potřebu navštívit jiné optiky, řetězec mi zřejmě vyhovuje.

Podle mě to chce zkoušet a zkoušet, protože každému sedne něco jiného. Všímám si, že retro sluší spoustě mužům, ale přijde mi, že už jich je všude až moc.

RoyalistGirl
75 příspěvků 16.10.12 19:23

1. Styl brýlí.
Mně se na mužích líbí nenápadné, jemné brýle. Sama nosím spíš výraznější, ale na muži mi to připadá zvláštní, jako šperky nebo make-up. Ty druhé, co jste vybral, se mi líbí, případně můžou být do stříbrna, nebo se silnější postranicí, ale pořád v neutrálních barvách.
Nemusí to být až tak „nudná klasika“, otec má třeba poloobroučky, kde je kombinované šedé dřevo a stříbrný kov, podle mě to díky tomu materiálu vypadá dost netradičně a luxusně.
Ale nějaké barvičky nebo silné obroučky bych chlapovi nedoporučila. Ty „hipsterské“ černé obroučky jsou cool tak na chlapcích pod 20 nebo hodně uměleckých typech =)

2. Kde vybírat? (Grand Optical, Eiffel Optic už mám projito)
To vám neporadím, mně tyhle řetězce nevyhovují a jsem věrnou zákaznicí jednoho malého krámečku v Liberci. Nabídka bývá dost podobná, takže hledejte nějakou optiku, kde se vám bude personál opravdu věnovat. Aspoň já teda preferuju při výběru brýlí takového specializovaného „stylistu“, ne jen „prodavače“, protože sama při tom nic nevidím a navíc jsem nerozhodná =) Nebo si s sebou vezměte někoho jiného, kdo vám to zhodnotí.

3. Vyplatí se investovat více? Jsou obrovské cenové rozdíly v neznačkových a značkových brýlích (RayBan, Polo Ralph Lauren…). Vyplatí se dražší i kvůli něčemu jinému než značce?
Já myslím, že u obrouček je to jedno, ty vybírám jen podle konkrétního modelu. Spousta těchhle „luxusních“ modelů se mi právě nelíbí, hlavně když mají po stranách obří nápisy se značkou. Záleží, jak dlouho vám jedny brýle vydrží, jestli nosíte jedny každý den nebo jich máte víc a tak… Ale ani s „levnějšími“ obroučkami se mi nikdy nic nestalo, příp. drobné opravy (nějaké ohnutí) a údržbu by měli ve slušné optice dělat zdarma.
Mnohem větší část ceny, aspoň u mě, tvoří skla, a tam je potřeba rozhodnout hlavně o míře ztenčení (rozdíl 1 mm jsou pro mě i 2 000…), případně povrchové úpravy… to už asi znáte.

4. Jde si říci o slevu? (zdá se mi, že marže jsou obrovské a např. Grand Optical má slevu váš věk = vaše sleva, proto si myslím, že mají prodejci velkou možnost kolik slevit).
Ano, marže budou dost velké. V té „své“ optice mám zjevně individuální slevu pro stálého zákazníka, a bývá to o dost. Ale pokud nemají nějakou takovouhle akci, věrnostní kartičky nebo něco, tak bych neměla odvahu nějak smlouvat, jako nesmlouvám nad drahýma botama nebo tak =)

5. Obecně – na co se při výběru brýlí zaměřit? (popravdě prodavačky v některých obchodech moc poradit neumí…)
Měla by vám sedět šířka brýlí (je na nich i nějaké značení, např. 51 - asi obvod hlavy?, ale moc to nesedí)- aby se „nerozjížděly“ do stran, aby byly prostě pohodlné, skla dost velká, aby vám „nepřekážely“ okraje… nic dalšího se takhle poradit nedá. Brýle nekupujete poprvé, takže určitě poznáte „ty pravé“, i když to vybírání je úmorné… neberte žádné, na kterých vám nesedí jakýkoli detail. A z optik, kde vám neumí poradit, utečte!

uu
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.12 20:09

.

Příspěvek upraven 10.08.13 v 12:05

alex_foster
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.12 20:21

Jak už bylo řečeno, místo řetězců zkuste obejít menší optiky. Mám brýle od William Morris ze zapadlého krámku, kde se mi prodavačka velmi ochotně věnovala (možná i proto, že tam měla jen mne)- každopádně brýle vypadají po dvou letech stále jako nové a stály něco málo pod tři tisíce. Oproti tomu sluneční optické mám z Grand Optical a už mě tam nikdo nikdy neuvidí- musela jsem dlouho čekat, že prodavač přijde a otevře mi skříňku s brýlemi, mezi obsluhováním mne poletoval ještě po celém obchodě a zhotovení skel se docela protáhlo, z prvního krámku jsem je měla do týdne.

PreppyGirl
27 příspěvků 16.10.12 20:56

Pokud jste z Prahy, doporučuji Eiffel ve Šterboholech. Velmi milý a ochotný personál a brýle máte opravdu maximálně za 90 minut. Případně pokud byste uvažoval o RayBanech, navštivte Crizal v Karmelitské, přímo u zastávky Hellichova. Můj otec má nenápadnou elegantní klasiku od Bognera, řada titanium a je více než spokojený.

Hina
10 příspěvků 16.10.12 21:16

Add 1(styl) + 5(obecně)
Důležité je, aby vám brýle lícovaly s obličejem, lícními kostmi a měly by lemovat obočí, aby bylo vidět, jinak to působí dojmem, že ho nemáte. Není nic horšího než malé brýle, větší se dají snést. Je dobré myslet na to, že například u plastových brýli je důležité, jak vám sedí na nose, protože už se nadají dodatečně upravit.Styl je hrozně indivuduální a není podle mě možné jen tak poradit na internetu, ale samožřejmě je všude hodně retra, ale to neznamená, že jsou to jen tlusté černé obroučky. Výběr je velký.

add 2 (kde?)
Já bych prosazovala nějakou malou optiku. Řetězce jsou dost problematické, například grand optical brousí čočky myslím v zahraničí, fokus z celé republiky centrálně v Praze, což trošku prodlužuje dobu zhotovení.

add 3 (značka?)
Jsou i jiné značky brýli, které možná člověk ani nezná a přitom jsou kvalitní. Např. OWP nebo Sillhouete. Hezké brýle má i diesel nebo mexx. Uvidíte sám až budete brýle držet v ruce.

add 4 (sleva?)
No upřímně napadlo by vás jít třeba do H&M a říct jim, že když mají na všem marži (Činan vyrobí tričko za dvarku oni ho prodaji za 200), že byste chtěl slevu? Přijde mi divné přijít k soukromníkovi do optiky a chtít po něm, aby kvůli mým krásným očím přicházel o obživu. Marže v optice u slušných prodejců nejsou vyšší než v jiných oblastech.
Slevy v řetězcích jsou často vázány nějakými podmínkami, což znamená sleva podle věku, ale při nákupu tenčených čoček, které jim tu finanční ztrátu vykompenzují.

llolla
2102 příspěvků 16.10.12 21:50

Pripojuji se k tem, co doporucuji male optiky. V retezci jsem byla pro svoje prvni bryle, byla jsem mala a blba a uz bych tam nesla. Na znacce nesejde, ja mam obroucky za 400 (jsou znackove, ale asi dva roky stare, coz nechapu, jak mohly „vyjit z mody“, ale jsem za ne rada). Ray bany jsou na chlapech uzasny, ale musite tomu mit prizpusobene obleceni a vystupovani- prece jen je pak clovek dost vyhranenej, nebo jak bych to rekla. Ta druha fotka- ty i prijdou ajtacky =]

idp
133 příspěvků 16.10.12 22:09

Díky všem za rady.

ad 1) styl: zatím pořád nemám jasno

ad 2) dnes jsem byl ve Fokus optik a znovu v jiném Grand Optical a zase jsem si utvrdil, že tam spíše ne. Stihl jsem totiž i jednu menší optiku a přístup prodavačky byl mnohem lepší, ceny výrazně nižší i u značkových brýlí, výběr shodný. Konkrétně to byla jedna pobočka www.bryle-online.cz, kde se mi paní věnovala v podstatě i po zavírací době.

Budu informovat dále, co jsem si nakonec vybral :-)

Karja
4837 příspěvků 17.10.12 17:28

Určitě se řiďte stylem, který sluší Vám osobně a neřiďte se módními trendy. Výrazné obroučky se mi na některých mužích líbí na některých ne, záleží na obličeji. Ovšem výrazné retro obroučky se mi líbí spíše na mladších (kolem dvaceti, nevím kolik je Vám). Ve škole máme jednoho učitele kolem třiceti, který tento typ nosí a opravdu mi připadá, jak kdyby věkově někde zastydnul.

Mě konkrétně dobře poradili v Žilka optik. Měly tam nepřeberné množství různých typů brýlí. Ty pražské Žilka optiky budou ale asi trochu dražší. Já byla v pobočce na Vysočině a chválím. Také bych spíše doporučovala oběhat menší optiky. Za sebe můžu říci, co optika, to trochu jiný sortiment.

idp
133 příspěvků 17.10.12 22:32

@Karja Je mi 26. Díky za rady. Žilku zkusím, našel jsem si i v Praze.

GalianosjednimL
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.1.13 01:19

Připojím se k názoru zajít do malých optik. Mám Minima bez obrub, kubisticky laděné a celkově tuněné. Nebylo to zas až tak drahé. Pokud však máte nějaké jemné, zkusil bych silnější obrubu, už proto, abych měl nějaké variace. Skla plastové, antireflexní. Líbí se mi černé obruby YSL a Zegna.

Marcel_T
7 příspěvků 26.2.13 18:51

Ahoj, já nerozumím moc tomu, kde a jak a podle čeho nejlépe vybírat. Mám brýle jen chvilku a ještě k tomu jen na občasné nošení, ne nastálo a tak jsem do toho nechtěl investovat hodně. Šlo mi hlavně o to, abych v nich trohu vypadal a měl tam ty správné skla, jaké potřebuji. Měl jsem štěstí, že jsem narazil na optiscont přímo u mého lékaře v Písku. Nemusel jsem s receptem běžet nikam do optiky a ztrácet tím čas. Vybral jsem si brýle přímo v čekárně a rovnou si je i objednal. Během pár dnů jsem je měl doma. A cena? Skoro o polovic levnější, než v kamenných optikách.

Maravelo
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.2.13 21:32

Hlavně si nevybírejte tyhle úzké hranaté brýle. Neznam snad nic horšího než zastydlé brýlé a podlouhlé brýle. Přiznejte je a udělejte z nich přednost. Brýle jsou jednou s dominantou obličeje a jsou součástí image. Proto myslím že zde, pokud jde o brýle dioptrické, je nesmysl nějak výrazně šetřit. Naopak bych chtěl to lepší.

Je spousta skvělých značek, ale já jsem fanoušek ray banů, které mají opravdu skvělé obroučky i skla a především, moje osobně jedna z nějoblíbenějších značek:
Persol.

Obojí jsou značky Luxotticy, ještě mají pod sebou Oliver People, ty vypadají také dobře a nejsou tak „provařené“ ale nemám s nimi osobní zkušenost.

Co se týká „tlustých“ obrouček pro muže nad 20, nevim o čem to tu kdo třepotá. Tohle jsou prostě názory, které patří do roku 95… Buďto nosim brýle, nebo čočky. Ale snažit se nosit „neviditelné“ brýle bez obrouček, je nesmysl. Nejlepší období pro pánské brýle jsou bezesporu 70 léta, která přinesla nejvíce stylů a mužnosti. Všude ve světě se toho drží, jen naše republika je vyjímkou. Proč? Neumim si představit Karla Lagerfelda v Minima brýlích… teda umim, a je to děsný!

Nick Wooster proves the fact:
http://www.gq.com/…%20-%208.jpg
http://www.trashness.com/…nglasses.jpg
http://sunglassesonstage.com/…icture-4.png

raskolnikov
173 příspěvků 26.2.13 23:10

Souhlasím do značné míry s Maravelem. Brýle jsem vybíral loni v prosinci. Předtím jsem nosil vrtané (zde by Maravelo asi nesouhlasil), tak jsem šel stylově do něčeho úplně jiného a to no name obroučky z černého plastu výrazné, preferuju mít víc typů pro víc příležitostí, ne pouze ty výrazné. Rozhodně však doporučuji zajít do menších optik

Minion
117 příspěvků 24.3.13 00:54

Také zrovna vybírám dioptrické brýle, sice dámské, ale měla jsem stejné otázky… Zatím jsem navštívila GO, Fokus optik a Doktor Klein. Nechtěla jsem značkové, zdálo se mi, že jsou zbytečně předražené… Chabá nabídka neznačkových brýlí s výraznými obrubami mě však donutila přeci jen zajít ke stojanům se značkovými… A má ruka sáhla po Ray Ban model 5206, seděly mi naprosto perfektně, odcházela jsem s těžkým srdcem… zdály se mi totiž drahé, tak jsem chtěla omrknout, kolik stojí třeba na internetu a zjistila jsem, že brýle, které jsem zkoušela za 4000 a 7000 Kč jsou na netu s cenou většinou do 3000 - ty samé, stejný model, stejný výrobce… Tak teď váhám a nevím, co dělat. Bojím se z internetu objednávat (nemáte někdo zkušenosti?) a zároveň mě láká ta cena… Navíc jsem se zamilovala ještě do modelu 5255 v růžovo-hnědém provedení, ten jsem však fyzicky nezkoušela, jelikož ho v optikách neměli. Ještě před týdnem jsem značkové nechtěla a teď toužím jenom po Ray Ban, asi jsem propadla jejich kouzlu, nechci napodobeninu, chci originál :-) Takže asi začnu šetřit nebo risknu internet…

Rayban 5255

Rayban 5206

Jinak mé zkušenosti s malými optikami v menších městech při nakupování brýlí v předchozích letech - přišla jsem, chtěla jsem se jen tak „nezávazně“ kouknout, co mají v nabídce… jenže to absolutně neexistovalo - hned se mne chytila prodavačka a začala mi snášet brýle, které se mi pokoušela vnutit. Připadala jsem si, jako bych nesměla odejít bez nových brýlí. Prostě mi v těch menších optikách přijde, že jakmile tam člověk vleze, tak nutně musí vybrat z toho, co mají. Neexistuje něco jako že se člověk jenom podívá a když se mu to nelíbí, tak prostě odejde… Chovají se potom velmi nepříjemně. Stalo se mi to v několika menších prodejnách. Navíc mají často v nabídce spíše velmi decentní brýle - žádná extravagance, spíše kovová klasika a v mé velikosti (54,18,135) velmi omezený výběr. Samozřejmě to tak ale asi nebude všude, některé menší optiky mohou být skvělé, jen já jsem narazila na ty horší.

marca
450 příspěvků 24.3.13 08:42

Zkusila bych projít více optik a popřemýšlet jaký styl. Také jsem vybírala nové brýle nejdřív v Eifel. Prodavačka neporadila, na ty co jsem si nasadila neměla názor. Takové optiky nebrat. Buď musíte mít štěstí na dobrého optika nebo si sebou vezměte někoho komu věříte.
Spousta lidí kupuje brýle bez obrouček, protože čeká, že budou méně nápadné. Ale to je nesmysl, i silné obruby můžou být fajn, hodně záleží na obličeji.

Za mě můžu doporučit http://www.optika-richter.cz/, byla jsem v Brně na Běhounské. Dali mi zákaznickou kartu pro příště na slevu. Jestli Váš zaměstnavatel poskytuje „benefity“, tak se dají utratit v optikách. Já jsem je potřebovala utrati na poslední chvíli a koupila tyhle husté brýle: http://www.preutzdesign.com/ Stojí za vyzkoušení, nic neváží a pokud není moc dioptrií tak doporučuju.

Značkové brýle mi nepřijdou lepší. Na první pohled v zmiňovaných Rayban nevidím nic úžasného, ale možná jsou pořádně udělané a vydrží dlouho. Brýle Prada, Mexx byly imho jen dražší, ale hezčí mi nepřišly.

marca
450 příspěvků 24.3.13 08:47

Minion: Já bych to přes net riskla. Co by mi dělalo starosti je, jestli pak budou v optice ochotní zasadit skla do brýlí, které jste si u nich nekoupila a co reklamace, když vypadne sklo apod. Zkoušela jsem to jen jednou se sportovníma brýlema (4× levnější než u nich), skla vsadili, ale brblali, že to je do plastového cvikru, a že je velká šance, že se zlomí, a pak mi oni nic platit nebudou…

Park
444 příspěvků 25.3.13 08:33

Já to zatim nepotřebuju, ale předpokládám, že budu i pak věrnej značce oakley…

Jolula
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.7.17 22:48

Osobně bych volila tuto značku wiley x contour, kupovala jsem tu brýle pro manžela a i přes to, že mu jen tak nějaké brýle nesedí, tak tyhle mu padly. Řekla bych, že tento tvar sluší každému, nehledě na to, že tady kupujete kvalitu.

viera666
967 příspěvků 11.7.17 09:34
no,

Ono dost zavisi aj od toho, ako chodite obleceny obvykle. Nie je nic horsie ako elegantne obleceny chlap a „sportove“ plastove okuliare (hlavne su za mna uplny hnus znacka, pripadne vyrazne logo ci pismenka naboku). Ale da sa vybrat aj elegantny model, ktory je zaroven zaujimavy a vyrazny, pripadne az extravagantny.
A hlavne plastove okuliare nemusia byt nutne cierne, krasne a makksie su aj tmavohnede polopriesvitne.
Priklady Tom Ford:
https://www.google.sk/search?…

LauraIsova
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.8.17 14:34

@Jolula kde jste je vybírala? Mají víc typů?

rineke
160 příspěvků 26.8.17 23:10

@idp

1. Nejlepší je, myslím, zajít do optiky (více optik) a zkoušet, a zkoušet. Zásadní rozdíl mezi plastovými a ostatními brýlemi je v provedení takových těch „opěrek“ na nos - na kovových brýlích bývají takové silikonové „čudlíky“, plastové brýle mají toto řešeno jinak. Mně ty silikonové čudly vadí - více se mi potí (a pak odírá) nos, navíc mi více kloužou, takže já vybírám pouze mezi plastovými. To nemusí být Váš případ, ale upozorňuji na to, protože to může být opravdu nepříjemné, když se to špatně sejde.

Další důležitý faktor je šířka nožiček - pokud si chcete zachovat periferní vidění, vybírejte brýle s tenčími nožičkami. Je to výhodné třeba když přecházíte silnici - kdysi jsem měla brýle, které periferní vidění znemožňovaly, a asi tisíckrát mě málem přejelo auto. Odnaučilo mě to poslouchat na cestách muziku. Přijít o dva smysly už je trochu moc. :-)

Poraďte se o materiálu v optice v souvislosti s Vašimi dioptriemi. Některé obruby a některá skla nejdou dohromady. Když jsme u skel - uvažte také, jestli chcete zabarvovací či nikoli. Máte-li více dioptrií, je to praktičtější. Já jsem třeba v klasických slunečních brýlích (bez dioptrií) prakticky slepá. Měnit jedny brýle za druhé je opruz. Zabarvení se dělá do hnědého nebo šedého odstínu - řekla bych, že ty šedé/černé vypadají lépe.

Ohledně inspirace zkuste Pinterest. Uvažte, jaké nosíte převážně oblečení (jiné brýle sednou k oblekům a jiné k větrovce a kapsáčím), a jaký máte účes, tvar obličeje, styl obecně. Pokud plánujete nějakou radikální změnu (třeba z culíku na ježka), doporučuji nejdřív měnit, a potom vybírat brýle.

Možná spíše než na materiál se v první fázi zaměřte na tvar - jestli spíše hranaté, kulaté, oválné… To je základ. Materál a barva se s dobrým tvarem vybírají samy. Poloobruby jsou teď asi celkem populární, dost často je v metru na lidech - zejména na ženách - vídám. Pro mne jsou zase zajímavé dvoubarevné plastové, kdy je ve vrchní polovině tmavší barva, která pozvolna přechází do světlejšího odstínu. To sluší mně.

Obecně: nejlepší brýle jsou ty, které na obličeji necítíte. Zkuste se v brýlích podívat i přes spodní okraj obruby - takto se budete často dívat třeba na schody. U některých dvoubarevných obrub (jiná barva zevnitř x zvenku, pruhy, transparentní) to může být nepříjemné. Vezměte si s sebou přítelkyni nebo maminku, prostě někoho, kdo na to má oko a upřímně Vám řekne, jak to vidí „zvenku“. (Já mám dioptrií více a při zkoušení se často sotva vidím.) Jsou optiky (zejména ty menší), kde Vám upřímně poradí i prodavač/ka. Já raději vybírám s muži - prodavači, pohled chlapa je pohled chlapa. Vám se možná bude lépe vybírat se ženou. ;-)

Dobré je zkusit si brýle i venku. Pod žárovkami často klame barva obrub, a taky uvidíte, jak se v nich láme světlo na slunci (to je zásadní u brýlí s transparentními obrubami, příp. bez obrub). Když hezky poprosíte a necháte jim v obchodě třeba občanku, většinou to není problém. Mně vždycky ještě půjčili zrcátko.

2. Řetězce nijak zvlášť nedoporučuji. Když už GrandOptikal, tak ten na 28. října, tam bývaly celkem příjemné prodavačky (jestli se už nevyměnily, byla jsem tam pár let zpátky). Obecně v řetězcích nejsou ochotni věnovat zákazníkovi takovou péči, prodávají brýle jak housky. (Nebo jsem možná měla smůlu. :-) ) Sortiment se na jednotlivých pobočkách obvykle liší minimálně, zpracování není nic moc.

Nejlepší (subjektivně) optika, kterou jsem v Praze navštívila, je Žilka na Ostrčilově náměstí (resp. Na Slupi - je to vedle Lidlu). Brýle mají poměrně drahé, ale jsou to profesionálové. Nemají brýle vyložené na stěnách, ale v krabičkách - sednete si k prodavači/ce, a on/a Vám na míru vybírá a nabízí konkrétní obruby (i dle velikosti, atp.). Přístup je opravdu velmi individuální, nebojí se s Vámi strávit čas. Je tam pán, a ten má na vybírání vážně oko. :-) Obruby jsou celkem zajímavých zahraničních značek, často i ručně vyráběné.

Levnější optika, kde jsou ale také příjemní, je panOPTIKum . Je to kousek od Náplavky. Radí upřímně, když vypadáte jako blbec, kulantně Vám to sdělí. Nesnaží se prodat za každou cenu, vyrábí rychle. Dostanete i kartičku s Vašimi dioptriemi, což je prima v případě budoucí potřeby.

Zajímavé se mi zdají i brýle Zew , ale nikdy jsem u nich v showroomu nebyla.

3. Záleží na úhlu pohledu. Obecně si myslím, že pokud člověk nežije od výplaty k výplatě, vyplatí se investovat více. Brýle budete nosit denně, několik let. Můžete v budoucnu do stejných obrub zasazovat nová skla. Dá se žít i s levnými brýlemi, ale je to jako se vším - kvalita je vždycky lepší (a málokdo je tak bohatý, aby si mohl dovolit nekvalitní věci, že). Kvalitní brýle Vám budou dobře sloužit - obvykle dobře sedí, nevyvracejí se jim nožičky, nevypadávají jim šroubky nebo skla (to se často děje mé babičce). Často je k nim k dispozici i lepší servis. Dražší skla se vyplatí určitě. Zajímejte se i o to, co se stane, kdyby se skla náhodou rozbila, abyste se např. nepořezal. Nikdy nevíte, co se může stát Zvažte i pojištění (já nekupuji, nosím brýle asi patnáct let a nikdy jsem je nerozbila), případně druhý - levný - kus pro horolezectví nebo jiné extrémní koníčky/sporty. Lepší zpracování (obrub i skel) Vám vždy zajistí delší životnost.

4. Zkusit to můžete vždycky, jak se říká, líná huba holé neštěstí. Jestli Vám ji dají, to už je věc jiná. Asi dost záleží na konkrétní optice a situaci, na tom, jakým způsobem se zeptáte. Nebojte se však v optice říci, jaký máte rozpočet, na tom není nic špatného, a optik se tomu při výběru přizpůsobí.

5. No, k tomu už jsem se vyjádřila asi víc než dost výše. :-)

Hodně štěstí při výběru! Neuspěchejte to, špatně vybrané brýle Vás budou štvát denně několik let.

Iva112
1 příspěvek 31.8.17 08:36
Brýle

Zdravím,

začala bych od konce, a to na co se zaměřit. Když jsem si vybírala své první brýle, tak jsem řešila cenu a barvu a módu… brýle nosím už patnáct let a pochopila jsem, že jde o něco jiného. Chci kvalitní servis, protože brýle se můžou rozbít a chci brýle, které mi sluší a ve kterých se cítím dobře. A přes které taky dobře vidím, tj. klidně si připlatím za lepší skla, protože vím, že to budu používat denně.

Brýle si kupuji v Optiscontu, protože mi na ně dají doživotní záruku, a to ne ve smyslu marketingových řečí, kdy nakonec zjistíte, že je to záruka jen na obruby a skla (která jsou dražší), zaplatíte znovu. Dají vám záruku prostě na celé brýle. Takže když jsem si vloni brýle rozbila, dostala jsem za poplatek dvě stovky brýle komplet nové. A to vám řeknu, že brýle se prostě můžou rozbít… já si je rozšlápla. Stane se…

Jinak cena taky stále rozhoduje a s tou jsem tam spokojená. To je taky odpověď na otázku slev – slevy mívají a nejen na první nákup, ale i pak na další nákupy, takže si můžete pořídit i brýle náhradní. Celkově mi přijde, že se prostě o své zákazníky starají a ne jako v řetězcích, kde vám prodají brýle a nazdar.

Tak snad jsem Vám pomohla s výběrem.

Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek