Pavouk nebo stonožka? Chov exotických živočichů

Fotoalbum tématu (114) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Temperance
3146 příspěvků 25.6.20 08:48
BeKaa
643 příspěvků 25.6.20 11:48
benyka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.6.20 12:28

333.

Pohlednice
44 příspěvků 25.6.20 12:48

650

pavka_l
1305 příspěvků 25.6.20 13:06
Femur
669 příspěvků 25.6.20 13:44
DruI
400 příspěvků 25.6.20 15:03
czDanda
654 příspěvků 26.6.20 05:04

582

vlm
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.6.20 06:42

780

Vinca_minor
2570 příspěvků 26.6.20 12:16

666 :D

s_sirena
170 příspěvků 26.6.20 22:28

480

Porkpiehat
2748 příspěvků 29.6.20 15:01

Pokud někdo bude chtít ještě tipovat, tak fotka je na předchozí straně a výsledek hned neuvidí. Řekla jsem si, že pokud už nikdo během dvou dnů nepřidá tip, tak zveřejním výsledek.
Vítězem tipovací soutěže se stává @s_sirena . Jestli to dobře propočítávám, tak na druhém místě je @czDanda a na třetím @Temperance, v těsném závěsu za ní @BeKaa
Celkový počet vajíček na papírku (včetně poškozených, která nemůžete na první pohled rozeznat) je 503. Já jsem odečetla šest vajíček, která měla špatnou barvu, mechanické poškození, plesnivé nakonec bylo jen jedno jediné a to bylo hned u kraje a bylo poškozené při stříhání papíru. Takže životaschopných vajíček bylo podle mých propočtů 497. A z nich zůstalo nevylíhlých pouze sedm, takže se vylíhlo 490 housenek!. Čtyři z nich nabraly nejspíš vlhkost z hnědé skvrny (tekutina vyloučená motýlky po narození), zbylá tři mají uvnitř vidět stočené housenky do tvaru C, ale nejspíš neměly sílu prokousat se obalem vajíčka. Vajíčka mají průměr 1 mm, takže to chce dobré oči :-)
Některé housenky samozřejmě umírají, z chovných housenek to bude už několik desítek (30?), z divokých housenek jich také pár zemřelo. Kritické jsou hlavně první dny života. Loni jsem se trápila na každou housenkou, letos to beru s větší lehkostí, přeci jsem jsem zkušená chovatelka.

Ještě před epidemií jsem nabídla paní učitelce mladšího syny (1.třída), že bych mohla dětem udělat přednášku ve škole. Včera jsem jí poslala fotky housenek a ona slíbila, že zkusí projednat můj vstup do školy (i když pracuji ve škole, tak to není to samé, pořád platí hygienické předpisy a omezení kontaktu). Také jsme jí nabídla hibernované housenky pro vlastní potřebu, má o ně zájem, takže se nejspíš domluvíme a dostane vajíčka.

Stará zebra
67 příspěvků 29.6.20 19:15

Housenky jsou fascinující, ráda se na ta videa koukám
https://www.youtube.com/watch?…
Přeji hodně úspěchů.

Porkpiehat
2748 příspěvků 29.6.20 19:47

@Stará zebra Tomu se říká dva měsíce práce ve třech minutách :-) Tahle videa jsem ještě neviděla, děkuji! Synové se postavili za mě a koukali se mnou a vykřikovali - jé, ty jsou krásné (jako by je neznali z loňska). Na tom delším videu je vidět, že chovatel vyhazuje nepovedené kokony (nedodělané, nestandardní, kukly bez kokonu atd.). To je poprvé, co to vidím. Já jsem měla samozřejmě také několik takových, brala jsem to jako normální, protože nic není v životě dokonalé, ale nikdy se o tom nikdo nezmiňoval. Zrovna tak jen cvičené oko chovatele ve videích pozná, kdy chovatel vybírá z velkých housenek mrtvolky.

Dnes jsme si poprvé hladili divoké housenky, už jsou trochu větší, tak se nemusíme bát, že jim ublížíme. Jsou stejně příjemné na dotyk, jak si pamatuji z hlazení jejich rodičů, strýčků a tetiček :-) Loni jsme si troufli sáhnout až na velké housenky, protože ta zaměstnankyně muzea mě tak vystrašila, že jsem se v přítomnosti housenek málem bála dýchat, abych nezměnila jejich životní podmínky :-)

Stará zebra
67 příspěvků 29.6.20 20:47

@Porkpiehat Já si zase myslela, že morušovník je velký strom, ale oni ty stromy ořežou jako vrbu a sklízí ty výhony.
Ale všechna ta čínská videa jsou jako z rodinných farem, prostě nic velkého.
Tak třeba jich příští rok budete mít o nějaký tisíc víc. A nikdo už to ani nespočítá.

s_sirena
170 příspěvků 29.6.20 20:47

@Porkpiehat díky, mám radost, snažím se kvalifikovat na vlastní chov:grin:, ale množství housenek je trochu strašidelné…

Porkpiehat
2748 příspěvků 29.6.20 22:44

@s_sirena Až sem napíše příspěvek manžel s tím, že jsem skončila v blázinci, tak pochopíte, že těch 500 (včetně divokých) bylo fakt moc. Ale loni do toho zasáhla i tropická vedra, která zapříčinila úhyn, tak proto zatím žádné housenky nevyřazuji.

Porkpiehat
2748 příspěvků 29.6.20 22:51

@Stará zebra Také mě to v jednom z těch předchozích videí zaujalo, bude to nejspíš kvůli praktičnosti sběru listů, nenechají ho růst do výšky a zkrátí hlavní kmínek. Také jsem tam poprvé viděla, že řežou celé větvičky, ve všech předchozích videích (i z jiných zdrojů) se sbírají listy. Tohle je jednoduché a rychlé. Ale v Evropě jsou morušovníky stromy nebo mají aspoň výšku keřů. Nejspíš nikoho ani nenapadlo, že by mohl sklízet celé větvičky. Já bych se bála, že příští rok morušovník neobrazí.

Porkpiehat
2748 příspěvků 29.6.20 22:57

@s_sirena Opět jsem před pár dny narazila na e-shop, který kromě vajíček nabízí i kompaktní hmotu z listů, která slouží jako potrava pro housenky. Přijde mi to jako úžasná vychytávka. Krmení pro 500 housenek stojí 11 euro. Navíc to umožní celoroční chov housenek, protože nejsou závislé na čerstvém listí, které je k dispozici jen omezenou část roku.
https://www.bombyxstore.fr/…baaaabha.asp Nevím, jestli obchod stále funguje, dávám to sem jako příklad. Dá se tam koupit snad úplně všechno, co by začínající chovatel mohl potřebovat.

czDanda
654 příspěvků 30.6.20 06:13
@Porkpiehat píše:
Vítězem tipovací soutěže se stává @s_sirena . Jestli to dobře propočítávám, tak na druhém místě je @czDanda a na třetím @Temperance, v těsném závěsu za ní @BeKaa

To mě těší.
Co jsme vyhrály? Nemohly by po nás být pojmenovány některé z životaschopných housenek? :-)

kobylkalucni
433 příspěvků 1.7.20 00:55

Zajímalo by mě, jestli housenky žerou zmrazený a znovu rozmrazený list. Mohla bych poprosit o provedení pokusu a potvrzení/ vyvrácení teorie? Předem moc díky :-)

Jordaan
9363 příspěvků 1.7.20 01:12

@Porkpiehat

Pripomelo mi to souseda, ktery pro sveho hada kupoval mrazene krysy. Rozpekal je v kuchyni, v troube.

Porkpiehat
2748 příspěvků 1.7.20 07:46

@kobylkalucni Můžu se o to pokusit. Housenky musí mít listí suché, takže orosené listy po vyndání z lednice otírám. Mám je uložené pod mokrými froté žínkami (čtvercové z IKEA). List každého druhu morušovníku je trochu jiný a i v rámci jednoho stromu budou na zmrazení reagovat jinak čerstvé výhonky z konce větviček a jinak „staré“ listy. Záležet bude i na vývojovém stádiu housenek, malé housenky potřebují mladé listy, starší housenky jedí všechno. Četla jsem, že velké housenky nesmí mít ovadlé listy. Takže i kladný výsledek pokusu (budou to zřát) nemusí znamenat, že to u někoho jiného bude fungovat.

Máte konkrétní požadavek na způsob zmražení? Má bý list volně v mrazáku nebo má být v sáčku?

Porkpiehat
2748 příspěvků 1.7.20 07:48

@Jordaan A kde je měl jako rozpékat, chudák? :-) Když jsem to četla, tak se ve mně mísily pocity milovníka (a bývalého chovatele) krys a milovníka hadů. Ony i miminka krys jsou děsně roztomilá.

kobylkalucni
433 příspěvků 1.7.20 22:22

@Porkpiehat zase tak náročná nejsem, jak vám to bude vyhovovat :-). Prostě mě jen napadlo, jestli to jde, protože vy o těch housenkách mluvíte tak krásně a u nás jako na potvoru žádné morušovníky nejsou. Tak jsem si říkala, že by třeba mohl být mrazák možnost…

Stránka:  « Předchozí 1 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek