Pavouk nebo stonožka? Chov exotických živočichů

Fotoalbum tématu (114) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
kobylkalucni
433 příspěvků 1.7.20 22:28

@Jordaan já jsem viděla video od chovatele hadů, měl jich docela hodně a různých velikostí. Na videu ukazoval, že má speciální mrazák jen pro hady, vyjmenovával vše, co potřebuje na krmení- od myších holátek přes dospělé myši, mláďata potkanů, dospělé potkany, králíky… Otevřel ten mrazák a mezi všemi těmi haldami zmrzlých hlodavců ( a zajícovitých ) měl strčené krabice mražené pizzy.

Vinca_minor
2570 příspěvků 1.7.20 22:56

@kobylkalucni My jsme v zoo měli společnou ledničku s hady v zázemí a občas mi ležela svačina vedle holátek. Takže mrazák a trouba mě nemůžou rozházet.

Porkpiehat
2748 příspěvků 2.7.20 09:11

@kobylkalucni Tenhle týden je dost hektický, takže si to nechám na příští týden.
Včera jsem až do půlnoci připravovala prezentaci pro 1.třídu, protože ředitel nepovolil, abych mohla do školy přijít (mimo moji pracovní dobu), tak jsem sepisovala popisky přihrádek a pokyny pro manipulaci (co může nechat kolovat, protože to není křehké a co ne) pro paní učitelku. Připravila jsem i pikslu se sedmi divokými housenkami, původně jsem nechtěla, protože se nedoporučuje přesun housenek, ale aspoň to bude experiment. Nemyslím si, že hlavním problémem by byl ten přesun, spíš vyšší teplota ve třídě. Do zprávy jsem paní učitelce napsala, že si housenky vyzvednu ještě před začátkem mé pracovní doby, abych je mohla dát do chladu v naší šatně. Zbytek si může nechat až do odpoledne. Paní učitelka je motivovaná zkusit chovat housenky doma, druhá paní učitelka (2.třída) chce chov zkusit ve škole. Budu si s ní muset promluvit, protože housenky musí o víkendech někdo krmit. A nesmí to být moc pozdě, aby ještě bylo listí na stromech. Jinak v pozdním chovu není problém. Už to vidím, že si bude housenky na víkend domů nosit můj syn (bude ve 2.třídě), protože jsme zkušení chovatelé.

Já listy uchovávám v přihrádce na zeleninu (máme velkou a ještě příruční ledničku, takže místo je). Listy jsem natrhala tuším 2.6., když jsem 4.6. našla divoké housenky, tak jsem je mohla hned krmit :-) Ty úplně prvotní listy jsem dávala tři týdny, některé začaly mít hnědé fleky, ale housenky je jedly i tak, novým (chovným housenkám) jsem dávala jen ty bez fleků. Když jsem ale dala divokým housenkám místo těch flekatých čerstvé listy, tak jim šmakovaly o hodně víc. Z mého pohledu stačí mít zdroj listí, kam se můžete dostat tak jednou za týden až 14 dní. Ale nemělo by to být někde přes půl republiky, protože se u větších housenek těžko odhaduje množství, které sežerou. Po čtvrtém svléknutí (5.věk) housenka sežere tolik, to za celou předchozí dobu a nejspíš i víc. Když byly housenky velké, tak to činilo asi jeden list o velikosti dlaně na housenku, ale je to jen hrubý odhad. Housenky málokdy sežerou úplně celý list, takže se musí počítat s odpadem. Já mám hlavní zdroj asi 30 km, pak mám „záložní“ zdroje do vzdálenosti 0-15 km. Kdybych měla jen třeba 20 housenek, tak mi stačí ty morušovníky na parkovišti supermarketu, tak malého úbytku listů by si nikdo ani nevšiml. Uvidím, jak se budou tvářit na rozmražené listy.

Stará zebra
67 příspěvků 14.7.20 16:20

Pro mne je ten chov housenek fascinující. ráda to zde sleduji a moc mne to zajímá. Ale přiznám se, že asi nemám odvahu to sama zkusit. Morušovník mám v dosahu - roste už dlouhé roky před místní hospodou asi 200m od našeho domu. Ale chybí mi to nadšení, které máte Vy.
No tak jsem si pod vlivem všech těch videí alespoň objednala letní přikrývku plněnou hedvábím. Ještě nepřišla, ale jsem zvědavá, jestli bude příjemná. Byla ve výprodeji na Zalando Lounge za slušnou cenu, tak jsem to riskla.

Porkpiehat
2748 příspěvků 15.7.20 13:28

@Stará zebra Odvaha není potřeba, stačí ten morušovník :-)
O víkendu jsem se asi poprvé setkala s názorem, že proč to jako dělám, když toho není ani dost na výrobu (čehokoli) nebo to není na kšeft. Bylo to od jednoho Čecha. Překvapilo mě, že někdo nemůže pochopit, že je to jen pro radost a také pro prožití „dobrodružství“ při provádění tohoto experimentu.

Novinky z chovu moc nejsou, etapa krmení (vykrmování) je celkem stereotypní období :-) Ale pár divokých housenek se už blíží do finále. Fáze od posledního svléknutí je opravdu pozoruhodná, manžel byl teď čtyři dny doma a i on sám musel konstatovat, jak za ty čtyři dny ty nejstarší housenky vyrostly. Zdá se jakoby rostly před očima. Ale ono to ani není zdání jako realita.

A musím pochválit manžela, který kromě toho, že můj chov podporuje (a hájí ho před bezvěrci), tak mi na požádání vyrobil z kartonové přepravky od zeleniny nový kokonovník. Já jsem si ho vymyslela, on ho realizoval. Přinesla jsem si přepravky z obchodu, a on mi do jedné přepravky (zatím do první, protože to nekvaltuje) vyrobil z jiné přepravky kartonovou mřížku, aby měla každá housenka jedno „okénko“ na dělání kokonu. V přepravce je 40 okének, která se budou moci používat opakovaně, protože již hotové kokony budu vyndavat. Přepravka se bude moci postavit na výšku na delší stranu a zabere méně místa. Kartonové proužky na mřížky do druhé přepravky má manžel už předpřipravené.
Je to zatím jen teorie, protože housenky se mohou rozhodnout jinak. Jako „model“ mi sloužily mřížky, které se používají ve velkochovech, ty nemají ovšem zadní stěnu, aby se daly kokony pomocí speciálního stroje vymáčknout všechny naráz. U loňského kokonovníku jsem si také myslela, jak budou housenky nadšené z připravených větviček a nakonec si dělaly kokony všude možně jen ne na větvičkách (kromě několika poslušných jedinců).

Temperance
3146 příspěvků 15.7.20 13:45

@Porkpiehat „Rostou před očima“ - mně tohle dělají feferonky na balkoně. Loni jsem si je koupila v Lidlu (pardon ;-)!) jako letničky, přezimovala je na okenním parapetu, v květnu dala ven, obalily se květy a teď už tam je první várka zatím zelených papriček.
„Kokony na větvičkách“ - a dala jste jim náležité školení?
Máte báječného manžela!

s_sirena
170 příspěvků 15.7.20 22:22

@Porkpiehat díky za zprávu, říkala jsem si, jak se mají housenky:slight_smile:

Porkpiehat
2748 příspěvků 24.7.20 09:39

Nový kokonovník. Tenhle je určený pro divoký chov. Mám ještě jeden úplně stejný pro chovné housenky. Mám zatím 23 kokonů a jeden je ve fázi tvorby. Ale velikost kokonů je značně nestandardní, od hodně malinkatých po normální velikost. Z těhle kokonů motýly líhnout nenechám, byl by to pokus jako pro Frankensteina :-) Motýlky nechám líhnout z chovných housenek, abych mohla vajíčka schovat na příští rok, kdyby je někdo chtěl.
Kartonovou přepravku jsem původně nechala ležet naplocho, ale housenky byly zmatené, jak potřebují lézt směrem nahoru. Tak jsem jí takhle naklopila (stojí na hraně). Housenky sice putují oběma směry, ale nakonec se někde usadí. Navíc takhle přepravka zabírá málo místa.

Vinca_minor
2570 příspěvků 24.7.20 16:02

@Porkpiehat No můžete mít dvě linie chovu - ukázkový a Frankenstein :D Fakt by mě zajímaly rozdíly třeba po 10 generacích :D

Birdonawire
634 příspěvků 24.7.20 16:25

@Vinca_minor A pak nějaký zmutovaný unikne do volné přírody a bude z toho veselo. :-)

Stará zebra
67 příspěvků 24.7.20 16:55

@Porkpiehat přepravka je super, mají to jak hotelové pokoje a když vidím ty kokony, tak si uvědomuji, proč je hedvábí tak drahý materiál. V té mé přikrývce je náplň z hedvábí o váze 600 gramů. Do přikrývky sice dávají materiál asi té nejhorší kvality, ale stejně na tu váhu to muselo být hodně kokonů. Jinak se pod přikrývkou spí velice dobře, není těžká prostě na léto ideální. Já totiž musím být zakrytá až po uši i když je teplo, jinak neusnu. Taky si pokaždé na Vás a ty Vaše housenky vzpomenu, když jdu spát.

benyka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.7.20 18:53

@Birdonawire Supernakažlivý bourcovirus! Nedávno jsem narazila na alarmistický článek o kalamitě, kterou způsobuje bekyně velkohlavá v kterési lokalitě. (Těchto housenek jsem měla asi před rokem na zahradě závěje, nevím, kde se tam vzaly, možná jsem je koupila se sazenicemi okrasných stromů, letos tam není žádná). Závěr článku byl, že letos sice sežerou nějaké listy, ale na stromech škodu neudělají a příští rok bude všechno O. K.

Porkpiehat
2748 příspěvků 24.7.20 21:18

@Vinca_minor Dejte pokoj s 10 generacemi! Už jich začínám mít plné zuby (teda spíš toho shánění listů). Dneska jsem udělala zásadní rozhodnutí, všechny divoké housenky jsem přesunula do kokonovníku, ať se ukážou, co v nich je. Ony už na platu překonaly svojí maximální velikost, začaly se zmenšovat, ale žraly pořád a snaha o tkaní veškerá žádná. Většině se do ničeho nechce, takže je akorát naháním po kokonovníku a vracím do přihrádek. Také se promenují mezi hořáky sporáku, jednu jsem našla v dřezu, další na zemi u skříněk kuchyňské linky.

Porkpiehat
2748 příspěvků 24.7.20 21:23
@Birdonawire píše:
@Vinca_minor A pak nějaký zmutovaný unikne do volné přírody a bude z toho veselo. :-)

Myslíš jako, že se přecvičí na jiné listí než morušovník? Nejbližší morušovník je v jedno zahradě vzdálené od nás asi 50 metrů, a to by ještě musely housenky vědět, kterým směrem se vydat. Takže by se fakt musely přeučit.

Porkpiehat
2748 příspěvků 24.7.20 21:33

@Stará zebra Z těch zplesnivělých kokonů z loňska mi zůstalo několik kokonů (plných i vylíhlých), které jsou v pořádku. Zvážila jsem ty vylíhlé, je jich 8, váží dohromady 3-4 gramy. Uvnitř je ještě poslevní svlečka kukly, takže to bude max. 3 gramy. Váženo na kuchyňské váze s přesností na gramy. Na 600g mi tedy vychází 1600 kokonů. Samozřejmě to bude +- několik set kokonů, ale globálně to bude asi takhle. Když si představím, že bych na peřinu potřebovala čtyřikrát tolik housenek než co mám, tak mě jímá hrůza, fakt nevím, kam bych na to listí chodila.

Vinca_minor
2570 příspěvků 24.7.20 21:38

@Porkpiehat No jak vás tak sleduju, tak vy máte Frankenstein chov už teď :D A nějaká vyrovnaná teplota a podmínky jsou jim ukradené, jsou to dobrodružné housenky.

Zetina
85 příspěvků 25.7.20 09:21

@Porkpiehat
Možná by po pár generacích vypadali bourci takhle :relaxed: :relaxed: :relaxed:

Porkpiehat
2748 příspěvků 26.7.20 01:05

@Zetina Jé, můj klobouk :-)

vlm
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.7.20 20:33

Už máme pulce v různém stádiu vývoje, z některých už jdou žabky

Temperance
3146 příspěvků 30.7.20 23:42

@vlm Ty jsou rozkošné!

Porkpiehat
2748 příspěvků 31.7.20 07:16

Divoké housenky téměř dokončily kokony, zbývají už jen čtyři, z toho dvě větší a dvě menší (už se úplně vyprázdnily). Potřebovala bych, aby s tím pohnuly, potřebuji jejich kokonovník pro chovné housenky, kterých je hodně. Několik divokých housenek (tak pět?, letos si nevedu statistiku) zesnulo před dotkáním, občas někde napnuly pár vláken z podpůrné sítě, ale nic nedotáhly do konce. Kokony od divokých housenek jsou většinou malé, řekla bych, že je poznat, že rodiče nebyly kvalitní. Chovné housenky mají až na pár výjimek kokony větší. Odebraných kokonů z kokonovníku mám k dnešnímu ránu 80, spousta kokonů od chovných housenek je „uvězněno“ nově se tvořícími kokony nad nimi. Rekord byly čtyři kokony v jedné přihrádce. Housenkám se samozřejmě lépe tvoří tam, kde už je podpůrná síť hotová, mohou jí částečně využít k výrobě vlastní podpůrné sítě pro kokon.

Porkpiehat
2748 příspěvků 3.8.20 09:20

@Stará zebra Včera jsem si na vás vzpomněla, protože se děti koukaly na naučný pořad o motýlech a housenkám bource tam byla věnována celá pasáž. Chovatel/zpracovatel kokonů tam nechával projíždět hotové kokony na takovém stroji, který z kokonů odebírá ochranná/podpůrná vlákna. Říkají, že je to hedvábí nižší kvality (tak už jen z principu, že to nejsou dlouhá vlákna, bude levnější), a že se používají na výrobu oděvů. Už nějakou dobu doma také schovávám tyhle podpůrné pavučiny (jsem vizionář? :-) ), protože jak mám hodně kokonů, tak toho byla pěkná hromádka a napadlo mě to schovat. Vlákna jsou jemná, dokáži si představit, že by to na peřinu muselo být hrozně příjemné.
V žádné z předchozích videí o tom nemluvili a mě přišlo líto, že se to nejspíš vyhodí, když je to vlastně také hedvábí. Tak mě potěšilo, že tomu tak není.
Jestli to chcete vidět, tak tady je to video. Začíná to v 15:30 a končí 15:52 https://www.youtube.com/watch?…

Stará zebra
67 příspěvků 3.8.20 21:48

@Porkpiehat Ano, myslím si, že v té přikrývce budou tato vlákna, protože výrobce musí zpracovat i nespřadatelná krátká vlákna. A ve videu je vidět, že toho pán má nastřádanou pěknou hromádku. Pokud těch vláken máte trošku nasbíráno, zkuste s nimi vycpat třeba jehelníček nebo nějakou menší hračku. Mě by lákalo je na něco použít, jen tak pro radost.

Porkpiehat
2748 příspěvků 3.8.20 21:54

@Stará zebra Mám obavy, že to budu považovat za takovou vzácnost, že si to budu hýčkat, občas na to sáhnu a pak zase odložím na ten nej projekt, který možná ani nikdy nepřijde :-)

Porkpiehat
2748 příspěvků 11.8.20 11:35

Poslední housenky doplétají kokony, jsou to zesláblí opozdilci, takže kokony jsou všelijaké (nedopletené, trpasličí, tenké).
Celkově je kokonů přes 200, přesný počet nemám, až vyprostím z kokonovníku poslední kokony, tak udělám účetní uzávěrku. Část kokonů (tak 12, nechce se mi to jít teď ověřovat) jsem nechala na líhnutí motýlků. Jestli děti budou naléhat, tak možná ještě přihodím nějaké z těch, co jsem dala stranou na ponechání kokonů.

Před dvěma dny se vylíhl první motýlek. Po loňských zkušenostech jsem hned poznala, že je to samička. Musela si počkat do dnešního rána na další kamarády. První byl sameček a asi půl hodiny po něm další samička. Takže to vypadá, že příští generace je zachráněna. Samička teda ještě neklade, užívá si se samečkem, kterého ovšem drždí feromony ta druhá nová samička, tak je chudák z toho nějaký zmatený a občas třepotá křídly.

Stránka:  « Předchozí 1 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek