Pavouk nebo stonožka? Chov exotických živočichů

Fotoalbum tématu (114) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Stránka:  « Předchozí 1 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
Porkpiehat
2627 příspěvků 11.8.20 11:43

Asi před 14 dny jsem dala učitelce mladšího syna vajíčka z lednice, napsala mi zprávu, jak to probíhá. Housenky se vylíhly v plánovém termínu během dvou dnů, vrhly se na listy, ale do tří dnů byly všechny mrtvé. Neví, proč se to stalo. Až se s ní uvidím, tak s ní zkusím probrat možnosti, proč se to stalo. Není mi ani tak líto těch housenek, jako jejího syna, protože ho znám ze školy, má rád přírodu, takže to pro něj muselo být velké zklamání. Naštěstí se nevzdala myšlenky na chov, prý to odloží na vhodnější část roku. Ještě nevím, jestli tou vhodnější částí roku myslí třeba září a nebo až příští rok. Z toho důvodu bude lepší, když budu mít vajíčka na příští rok. Sice jsem se zapřísáhla, že se na chov už vykašlu (kvůli shánění listů), ale zaručit to nemůžu :-)

Temperance
2881 příspěvků 11.8.20 13:20

@Porkpiehat Jestli to nebylo teplotním šokem, tady jsou tropická vedra.

Porkpiehat
2627 příspěvků 11.8.20 15:26

@Temperance Na teplo jsem jí upozornila dopředu, že jsem měla loni problém ve vedru, takže by si na to měla dát pozor. Ona sama mi v emailu psala, že si nemyslí, že by bylo v domě takové vedro. Já jsem loni měla asi 10% úmrtnost, ona 100%. Mým housenkám tehdy bylo asi 20 dní, ty její byly novorozené. Takže nejsem schopná posoudit, jak moc velký vliv to mohlo mít. Napadlo mě, jestli jim během dne obměnila listy, protože psala, že zjistila, že celkem rychle usychají. Posílala jsem jí už předtím odkaz na ten blog, kde je krátce a výstižně popsáno, jak vést chov, já čerpala hlavně z něj. Nechtělo se mi v emailu moc vyptávat, aby to nevyznělo tak, že jí obviňuji ze smrti housenek (je to určitě mrzlo hodně). Přijde mi, že letos není takové vedro jako loni v červnu, když jsem měla chov já. Vedro sice posledních pár dní fakt je a ještě bude, ale pořád je to o pár stupňů nižší než loni.

Temperance
2881 příspěvků 11.8.20 17:11

@Porkpiehat Ty Vaše loňské taky byly z lednice?

Porkpiehat
2627 příspěvků 11.8.20 17:37

@Temperance Loňské jsem kupovala v muzeu a byly hibernovane. Menší část letosnich je nehibernovanych a většina z lednice.

Porkpiehat
2627 příspěvků 13.8.20 21:29

Příští rok opravdu nemůžu v chovu pokračovat, protože letošní chov mi začíná nahánět strach a to jsem si myslela, že už mě nemůže nic překvapit.
Ráno jsem našla vylíhlého motýlka (samečka), přesunula jsem ho k již vylíhlým motýlům. Za chvíli jsem viděla, že ještě jeden kokon je „namočený“. Za nějakou chvíli jsem si všimla, že na tom vlhkém místě je hnědá skvrna (motýlci se po narození ještě neposledy vyprázdní). Pak už se nic nedělo. Hnědá skvrna začala zasychat, tak jsem usoudila, že je potřeba motýlka vysvobodit. Sice byl opačný konec kokonu trochu vlhký, ale nevěděla jsem, jestli bude mít dost slin na pokus o otevření z druhé strany. Vzala jsem nejdřív manikurové nůžky, ale nedařilo se mi kokon rozstřihnout, tak jsem vzala nůžky na papír a začala se do kokonu dobývat. Když se mi podařilo udělat do hnědého fleku otvor, tak jsem viděla zadeček motýla. Opatrně jsem rozstříhávala dál a postupně se pokoušla rozevírat kokon. Motýlek byl očividně už dobře probuzený, pochopil, co po něm chci a otvorem vylezl. Jen co se dostal ven, tak z kokonu vystříkla hnědá tekutina. Bylo mi to divné, tak jsem se podívala do kokonu a tam… byl druhý motýl!!! Nemohla jsem tomu uvěřit! Kdybych je našla vylíhlé mezi ostatními kokony, tak si myslím, že jsem někde nějaký kokon přehlédla a motýlek se vyklubal z něj (a strávila bych hodiny hledáním toho kokonu). Že mě nešálí oči jsem zjistila, když motýlek vylezl. V kokonu byly dvě svlečky z housenek (takové dvě tmavé hroudičky) a dvě svlečky s kukly, z toho jedna úžasně zachovalá. A aby nebylo bizarnostem dost, tak se jednalo o samičku a samečka, kteří se hned začali pářit. Možná nemusí být sourozenci (je teoretická možnost, že pochází od jiných samiček, které kladou vajíčka kde se jim zlíbí a vajíčka jsou různě pomíchaná), ale vyrůstali ve společném kokonu! Takže jsou něco jako dvojvaječná dvojčata :-)
Manželovi jsem večer ten výtvor přírody předvedla a nemůžeme se dopátrat toho, jak je možné, že se dostaly do stejného kokonu. Buď se vyskytly na stejném místě a tkaly zároveň nebo je možné, že jedna se vyčerpala tkaním někde jinde, nedodělaný kokon opustila (to se párkrát stalo) a přichomýtla se do právě tvořeného kokonu a nechala se obetkat.
Loni jsem si myslela, že vrcholem hrátek přírody bylo vylíhnutí motýla z kukly bez kokonu. Letos jsou do motýlí dvojčata. Fakt se bojím, co by mě čekalo příští rok…

Vinca_minor
2049 příspěvků 13.8.20 21:42

@Porkpiehat Máte dobrý základ na ten Frankenstein chov!

Porkpiehat
2627 příspěvků 13.8.20 21:47

@Vinca_minor Jen jestli se housenky nechodily na tajňačku koukat na kreslený film Addams Family, který mají děti v oblibě, a nevzaly si z nich příklad.

Vinca_minor
2049 příspěvků 13.8.20 21:56

@Porkpiehat A ta dvojčata byla z chovné sekce, tj. loni vybraní, hibernovaní a tak? Pokud ano, tak radši ani nechci vědět, co by vyrostlo z těch nechovných. Ruším původní nerozumný návrh na deset generací Frankensteinů, s vašimi úspěchy hrozí, že začnou žrát lidi.

Porkpiehat
2627 příspěvků 13.8.20 22:21

@Vinca_minor Jestli tam nebyli nějací přeběhlíci, tak by to měly být chovné housenky :-)
Hned první oplodněná samička docela vyváděla. Podívala jsem se na misku, kde měla poklidně snášet vajíčka na hedvábný papír. Nebyla tam. Nahlásila jsem okamžitě, že se v kuchyni musíme dívat kam šlapeme, a vydala jsem se jí hledat. Našla jsem jí na barové stoličce, kde si spokojeně kladla vajíčka. Přesunula jsem jí spátky na misku (je to spíš podnos se zvýšenými okraji, ale to vůbec útěkářce nevadilo). Starší syn se zeptal, jestli si můžeme ta vajíčka na barové stoličce nechat (mohlo jich tam být tak padesát). Řekla jsem mu, že při našem štěstí by se z nich do roka v kuchyni vylíhly housenky. A že barová stolička je hodně velká na to, abychom jí dali do lednice na hibernaci :-) Pak jsem ještě zjistila, že vajíčka jsou nakladená i na barovém pultu. Kudy šla, tudy kladla :-) Potom jsem jí musela nadále usměrňovat, protože měla tendence klást na okraj podnosu a ne na papír. Ještě se jí podařilo jednou utéct, našla jsem jí u země na futrech dveří do kuchyně. Pak už se zklidnila. Dnaska děti našly nakladená vajíčka na vnější straně podnosu (podle barvy (dostávají tmavý odstín) jsou od první samičky).

Temperance
2881 příspěvků 14.8.20 00:03

@Porkpiehat „Nevím, proč“ jsem si při čtení Vašich příspěvků vzpomněla na britský dokument o ježcích, který nedávno vysílala ČT2 (https://www.ceskatelevize.cz/…ni-s-jezkem/) - paní Eileen Dreweryová (nebo jak se to píše, čas 4:15 a dál) jich má plný dům…

Vinca_minor
2049 příspěvků 14.8.20 07:19

@Porkpiehat Mám pro vás návrh - uskutečněte ten Frankenstein chov a pak natočte horor. Bude to kasovní trhák!

benyka
8786 příspěvků 14.8.20 09:17

@Temperance Tak to se mi zrovna hodilo. Včera jsem vyrobila a usadila domeček pro ježka, tak doufám, že se tam nějaký zabydlí (soused mi říkal, že je na naší zahradě viděl). Měli by tam ideální prostředí, protože nepráškujeme, hlemýždů je tam hodně a pohyb celkem žádný. :-)

chitrá alex
349 příspěvků 14.8.20 09:53
@Vinca_minor píše:
@Porkpiehat Mám pro vás návrh - uskutečněte ten Frankenstein chov a pak natočte horor. Bude to kasovní trhák!

představa, že někdo dokáže sáhnout na housenku (a možná při tom ani nemá rukavice!) je pro mě hororová. Nic na světě by mě k tomu nepřimělo. horor nemusí být jen frankenstein, housenky stačí. (a ano, tohle hororové vyprávění od @Porkpiehat sleduju ráda)

vlm
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.8.20 13:22

Obava z žabí invaze se nevyplnila, žabky dorůstaly postupně, tak tu a tam to tu nějaké byly. o poslední dávku pulců se nejspíš postarala užovka objevená v neděli.

Stránka:  « Předchozí 1 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek