Pekelné ulice objektivy čtenářů

Fotoalbum tématu (1282) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Oldyn
6401 příspěvků 18.12.19 10:34

@benyka
Já teda nevím, kolik Vám je, ale dle věku Vašich dětí asi budete generace těch mojich a ti mi pokaždé když přijde řeč na volby, politiku, zaměstnanost, krizi, výchova potomků říkají: „My už jsme se napracovali, narozhodovali dost, teď je řada na vás". Jako fakt díky jim za to, že nevystrkujou, jak ten svět budovali pro nás.

bao-baba
1656 příspěvků 18.12.19 11:25
@xSx píše:
svět je dneska trochu jiný a věci jsou dělat jinak a možná snadněji a nepotřebujeme tvořit pracovní místa jen proto, aby byla. Když někdo chce žít tak, aby ho to bavilo a vyhnout se ‚klasické‘ práci, pro mě za mě. Když chce někdo makat až do smrti, prosím. Ale ať se mi pak nesnaží cpát, že ten jeho život měl větší smysl, protože svou prací přispěl víc do společnosti.

No, jestli je onen člověk, který se chce bavit schopen se uživit…ona i ta klasická práce může řadu lidí těšit. Nakonec i ty opovrhované peníze přinášejí uspokojení. Tím teď nemyslím, že si za ně koupíte diamantovou čelenku, ale že jsou měřítkem toho, nakolik si vás cení.
Teď vyslovím i trochu kacířský názor, že i ta pracovní místa mají smysl, nejen v tom, že se něco udělá, ale také vytvářejí určitou náplň času, dost lidí totiž neví co se sebou a jak ten čas naplnit a jako mladí vlčí a jako staří prudí. Strefím se do vlastních řad - podívejte se na důchodce, kteří najednou mají volný čas bez náplně, protože nemají sociální vazby a koníčky, kterým by se mohli věnovat.

bao-baba
1656 příspěvků 18.12.19 11:35

Pokud se týká generačního střetu v otázce životního prostředí, myslím že postoje typu „zničili jste nám planetu a teď si klidně umřete“ jsou krajně nespravedlivé: i my máme děti, případně vnoučata, a rozhodně nám jejich budoucnost není lhostejná.

isko
1855 příspěvků 18.12.19 12:40

Tak hlavně oni to předci většinou nedělali proto, aby tu planetu zničili. Spíš pokrok jaksi obecně, touha ulehčit si život, záchrana zdraví a životů…

porjk
3226 příspěvků 18.12.19 13:27

@isko Nechci se trefovat do žádné věkové skupiny, ale souhlasím s @isko, že ta potřeba nových technologií, ulehčování práce a dalších “zel”, která planetě neprospivaji, byla od nepaměti. Jinak bychom žili pořád v jeskyních. Ovšem tlak na novoty přichází velmi často od té následující generace. Starší už takovou potřebu pořizovat si nový mobil, nebo auto nemá. Zčásti proto, že nemá tak pružné myšlení a nerada se učí novým postupům. Z těch, co běduji, jak ta země trpí, si málokdo odepře pohodlí skýtající auto, sedačku na trávu, nebo nejmodernější elektroniku.

xSx
1048 příspěvků 18.12.19 13:54

@bao-baba ale ja samozrejme vitam, ze nekoho bavi delat svoji praci a jak rikam, at si pracuje klidne do sta. Jen nemam rada, kdyz to nekdo vytahne jako argument - ja jsem cely zivot drel a ty se jen flakas a vymyslis kraviny. Co je komu do toho.

vlm
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.12.19 14:01

@xSx to bude vždycky,," ta dnešní mládež „a“ to za našich mladých času.. " jsme slychali my, i naši rodiče a určitě i babičky..

Temperance
3104 příspěvků 18.12.19 14:23

Pak jsou tu ovšem ještě lidé, kteří pracují prostě proto, že potřebují platit složenky. A přivydělávají si i v důchodu, protože by zkrátka nevyšli… Pobavil mě nadpis článku „Minimální důstojná mzda v Česku je 31 463 korun. Berete ji?“ Odpověď: Brala bych ji! ;-)

isko
1855 příspěvků 18.12.19 14:39

@xSx
Ono by se na ten argument „já jsem dřel…“ dalo dívat i z jiného úhlu.

Vzdát se létání je (pro většinu uživatelů) nepříjemné. Vzdát se pračky bolí, protože valcha a méně oblečení. Vzdát se automobilů je náročné. Vzdát se mobilů nepředstavitelné. Vzdát se módního oblečení omezující.
Doplňte si cokoli chcete.

Změny kvůli klimatickým změnám přináší omezení.
Mladá generace volá po těch změnách.

Jenže chápe doopravdy, co to s sebou přinese za následky?
Já si myslím, že ne, protože mobily, auta, letadla - to všechno mají od dětství.
Jasně, teoreticky třeba řeknou, že dobrý, ale prakticky nikdo z nich nechodil do školy 2-3 km pěšky, nezažili, že jsou v televizi jenom dva programy a dětský pořad 1× za odpoledne, nezažili absenci počítačů… jo a počítače - to je nejenom bedna pod stolem nebo notebook, ale i ovládání výrobních linek a výrobní roboty, které umožňují výrobu a hlavně LEVNĚJŠÍ výrobu aut, praček, elektroniky atd. dostupných každému…

Takže abych se vrátila na začátek k tomu mezigeneračnímu rozdílu. Starší generace si jakžtakž možná umí představit, kam by se vracelo, mladá už tolik ne.

benyka
9115 příspěvků 18.12.19 14:49

@xSx Vždyť píšu, že je to náš komplex. Nodsuzuji mladé a nikomu necpu, že musí makat do sta. Taky souhlasím s tím, že 80% prací (i výrobků) je naprosto k ničemu, jenom spotřebovávají suroviny a ničí životní prostředí. Ale kromě komunistů (a to, zdá se, se lidem jaksi nelíbilo) ještě nikdo nevymylel, jak to udělat, aby se všichni měli tak akorát, a aby se ty zbytečné práce a výrobky mohly zrušit nebo ani nezačít vyrábět. Připadá mi prostě legrační, když současně probíhají huráprocesy výměny igelitek za papírové tašky a výměny papírových utěrek za látkové, když se kvůli úspoře vody doporučují myčky na nádobí, ale už nikdo nezkoumá, kolik chemikálií navíc kvůli tomu spláchneme do kanalizace a kolik z té ušetřené čisté vody kvůli tomu spotřebují čistírny odpadních vod, když se odsuzuje používání brček, ale nikdo se ještě neodvážil to našít do balených limonád, které by šly docela úspěšně vyrobit doma zalitím dvou lžic příslušného sirupu vodou z místního kohoutku, nikdo se neobul do tun slevových letáků a reklam všeho druhu, které z valné většiny nečteny končí hned v odpadu, atd. Prostě místo aby se vymýšlelo, jak něco nepotřebného zrušit bez náhrady, vymýšlí se, jak něco potřebného nahradit něčím jiným, co se musí zase nějak složitě vyrábět a přínos pro ekologii je mnohdy sporný (viz např. řepka do paliv).

giuliettka
8319 příspěvků 18.12.19 15:07
@Lizbeth píše: @Fabienne_m..ne že by si nevšimli..ale kdo by jako přišel? V pátek tím zabili studium, takže jasná volba, ale chtít po nich v 6h ráno o volno po dejme tomu nějakém flámu jít demonstrovat? Jaká by asi byla účast?

Ono nikto by neprišiel ani v prípade, že by to bolo vo štvrtok popoludní. Viete si predstaviť, že by išli chlastať po odštrajkovaní, keby museli ráno v piatok do školy? Čo myslíte kde končia štrajky? V najbližšom bare.

zwedavka
1270 příspěvků 18.12.19 17:53

https://neviditelnypes.lidovky.cz/…1_p_veda_wag
Přidávám konkurenční názor ke klimatické debatě.
Dále doporučuju články na serveru osel.cz.

Obávám se, že haló kolem GT prineslo běžnému občanu povědomí, že vlády se mají snažit něco udělat - ale že se musíme uskrovnit my všichni dle svých možností, tak o tom řeč nebyla…

giuliettka
8319 příspěvků 18.12.19 18:08
@zwedavka píše:
Obávám se, že haló kolem GT prineslo běžnému občanu povědomí, že vlády se mají snažit něco udělat - ale že se musíme uskrovnit my všichni dle svých možností,

Z jedného nemenovaného podniku, spomedzi bežných občanov. :-)
O Grete počuli všetci opýtaní a všetci svorne vyhlásili, že aj tak podľa nej umrieme, tak načo sa snažiť. A aj ja sama mám od toho plameného prejavu v Amerike tendencie hodiť sklo, plast čokoľvek recyklovateľné… do koša na směsný komunální odpad, so slovami, no a čo, Greta povedala, že aj tak umriem. :-D

Fuflík
251 příspěvků 18.12.19 18:15

@benyka Problém je v hodnotách. Většina lidí sebe i ostatní posuzuje podle vzdělání, práce, kariéry, peněz a majetku. Na tom se zakládá to, co hodnotíme za úspěc ha ti, co nemají práci a peníze, nejsou moc uznávanými členy společnosti. O tom je vlastně celý kapitalismus, který jde už z principu naprosto proti veškeré umírněnosti. Téměř každý se bude držet své práce, ať je sebezbytečnější a sebedestruktivnější. Lidé si to prostě nepřipustí a raději budou vyměňovat plastová brčka za bio bambus z Amazonie, což nás samozřejmě všechny spasí.

Musely by zcela změnit hodnoty lidí a to nedokáže asi vůbec nikdo a nic, rozhodně ne během jedné generace. Takže pokud nějaká vážná klima krize opravdu je, tak je jasné, kde jsme…

dagino
868 příspěvků 18.12.19 20:26
@Fuflík píše:Musely by zcela změnit hodnoty lidí a to nedokáže asi vůbec nikdo a nic, rozhodně ne během jedné generace. Takže pokud nějaká vážná klima krize opravdu je, tak je jasné, kde jsme…

Rozhodne to nedokážu politici volení na štyri roky. Určite volby nevyhrá politik, ktorý bude sľubovať obmedzovanie spotreby. Zatiaľ ľudstvo nemá inštitúciu schopnú presadiť zmenu. Fotky ľudí v kraťasoch vo vianočnom mestečku u nás ( nie na floride ) vyvolávajú úsmev, nie zamyslenie. Asi prvý problém, ktorý už možno zaznamenali aj tí, čo neveria vedcom, je v tom, že oteplenie atmosfáry zvyšuje jej energetický potenciál, ktorý sa musí niekde spotrebovať. To je to bláznivé počasie o ktorom stále častejšie informujú správy.

Anwen
704 příspěvků 18.12.19 21:09

Opravdu jste si v 16 nepřáli, že spasíte svět?
Vždy, když někdo chrlí hnusné a nenávistné plky na Gretu (naposledy třeba u kolegy na stáži, mgr z historie, který jen tak prohlásil, že by Gretu zabil) se mi vybaví mé mladé já plné ideálů. Které v hodinách občanky tvrdilo, jak si přeje mír pro tibeťany, na což mi vyučující odpověděla „haha, to je jak si modelky vždycky přejí světový mír. Nebo jak jsem šla večer z hudebky a viděla, že se uvnitř školy, kterou v mých očích místní papaláši zničili "rekonstrukcí“ spočívající v obalení všech zbývajících funkcionalistických prvků tunou polystyrenu a barvičkama, koná oslava zakončení tohoto počínání. Prostě jsem si nemohla pomoct, musela jsem vejít dovnitř a zařvat po nich, že tu školu zničili, a otočit se na podpatku. Něco vevnitř mě nutilo NĚCO udělat.
To mě teď přivádí k myšlence, kam by se lidstvo posunulo, kdyby nám to mladické nadšení vydrželo všem, ne jen skoro zanedbatelnému procentu.

Teď pracuji ke škole ve spisovně, třeba osobnísložky zaměstnanců se musí uchovávat 50 let po skončení jejich pracovního poměru. Když vidím ty roky jako 2047, 2050, 2070 říkám si - proč stát dokáže určit,'co tehdy bude dělat ten papír, ale na plánování jiných věcí mu to příjde příliš daleko?

blacken
2464 příspěvků 19.12.19 03:19

@Anwen To se přiznám, že jsem asi neměla ani v těch 16. Docela věřím, že lidstvo by dodnes sbíralo kořínky ve zvířecí kůži a místo domlouvání bychom jeden na druhýho vřískali (kdyby tohle jeliťáctví vydrželo dýl, jak do 18).

giuliettka
8319 příspěvků 19.12.19 05:36
@Anwen píše:
Opravdu jste si v 16 nepřáli, že spasíte svět?
Vždy, když někdo chrlí hnusné a nenávistné plky na Gretu …
@Anwen píše:
Prostě jsem si nemohla pomoct, musela jsem vejít dovnitř a zařvat po nich, že tu školu zničili, a otočit se na podpatku. Něco vevnitř mě nutilo NĚCO udělat.

Gretu nenávidieť nie je to isté ako nenávidieť a nadávať tým čo podľa vás zničili budovu? Podľa mňa áno.

Anwen
704 příspěvků 19.12.19 09:20

@blacken Jasně, existuje spoustu lidí, kteří mají takovou povahu, že nikdy necítí potřebu vyjádřit se nahlas k veřejnému dění (pak je tu ještě ta kategorie, kterým je všechno úplně jedno). Nebo třeba nemusí, protože se jich žádný takový problém nedotkne.
@giuliettka Chápu, že je tu jistá jazyková bariéra, ale já opravdu nikde nenapsala, že tehdejší městské představitele zodpovědné za tu představu nenávidím. Ani jsem neměla potřebu hodnotit jejich vzhled, jako třeba hustotu vlasů, protože jak to souvisí s tím, co udělali? Proč takhle zbytečně někoho zraňovat, i když s ním můžu názorově nesouhlasit? Jen jsem konstatovala, byť s emocemi, co udělali. Co je na tom nenávistného?

MP blanka
2859 příspěvků 19.12.19 09:24

Náš úžasný učitel matematiky (! ) na ZŠ nám raz rozprával o tom, ako bohatá, rozmařilá, nenasytná a sebastredná úroveň života v období starého Ríma túto civilizáciu zničila. Z historie vieme, že to bolo trochu zložitejšie, ale v princípe mal pravdu, a ja som si na pana Treteru v súvislosti s klimatickým problémom už veľakrát spomenula.

Gorilka
1384 příspěvků 19.12.19 10:06
@MP blanka píše:
Náš úžasný učitel matematiky (! ) na ZŠ nám raz rozprával o tom, ako bohatá, rozmařilá, nenasytná a sebastredná úroveň života v období starého Ríma túto civilizáciu zničila. Z historie vieme, že to bolo trochu zložitejšie, ale v princípe mal pravdu, a ja som si na pana Treteru v súvislosti s klimatickým problémom už veľakrát spomenula.

Ha, ha, ha, zapomněl zmínit davy nepracujícího proletariátu který žil z dávek.

benyka
9115 příspěvků 19.12.19 11:09

@zwedavka Hezký článek. O obrácení větru za posledních dvacet let něco vím z vlastní zkušenosti. Když jsme se před dvaceti lety nastěhoval tam, kde bydlíme teď, zjistili jsme až po měsíci, že když fouká od jihu, slyšíme docela dost hukot z několik kilometrů vzdálené dálnice. Ještě hodně dlouho se to stávalo jenom velmi zřídka. V posledních cca pěti letech je to slyšet takřka každý den… Z toho článku mi ale vyplývá jedna nepříjemná skutečnost, a to ta, že na to mají vliv zejména přímořské státy.

Byljednoujedenživot
219 příspěvků 19.12.19 11:44

@benyka A nezmizela někde v okolí alej vysokých stromů? U nás se stalo něco podobného, po vykácení aleje vysokých topolů ve vzdálenější vesnici.

MP blanka
2859 příspěvků 19.12.19 12:37

@Gorilka : Ha, ha, ha, zapomněl zmínit davy nepracujícího proletariátu který žil z dávek.
Nemyslím si, že by tam vtedy niekto dostával dávky, z ktorých by mohol žiť. Snáď je jasné, že v tomto zjednodušenom poňatí sa za predstaviteľov Starého Ríma považovala privilegovaná vrstva bohatých slobodných občanov, ktorí sa o postavení a životné podmienky nižšej spoločnosti netrápili. Ten pohľad na problém, ktorý si pamätám z poznámky nášho matikára sa týka toho, že„ horná spoločnosť“ už nevedela, čo by ešte chcela, a to, čo chcela, dostala. V niečom mi to preto pripomína súčasnosť. Nemienila som robiť rozbor sociálneho postavenia všetkých
starorímskych obyvateľov.

Iv_Sm
1585 příspěvků 19.12.19 13:42

@MP blanka Humor. Víme?

Stránka:  « Předchozí 1 937 938 939 940 941 942 943 944 945 946 947 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek