Pekelné ulice objektivy čtenářů

Fotoalbum tématu (1289) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
oliviax21
106 příspěvků 13.7.21 21:21

@Vinca_minor Děkuji, hned se mi zvedlo sebevědomí :smile:.

giuliettka
9045 příspěvků 13.7.21 21:41
@Vinca_minor píše:
Foceno z dálky. Ale opravdu je to náctiletá slečna široká stejně zepředu i z boku.
Čaká ju kariéra v politike. :-D
Paris1789
5527 příspěvků 14.7.21 08:30

Včera jsem se připletla k diskusi pod článkem, v němž autorka sugestivně popisovala, kterak jsou doktoři zlí na pacientky s nadváhou a provozují bodyshaming. Diskuse byla plná HLP typu „poslyšte, co mi ten bídák řekl“. Šlo samozřejmě o to, že se lékař vyjádřil v tom smyslu, že má pacientka nadváhu a opravdu hodně by jí prospělo, kdyby shodila, že by už nemusela taky k němu chodit. Mimo jiné.
Tak kdo by to měl asi těm lidem říct, když ne doktor? Myslela jsem, že je tam taky od toho? Dámy v diskusi se samozřejmě předháněly v tvrzení, že ony za svou tloušťku nemůžou, to asi samo, ráno se prostě vzbudily a měly 30 kilo nadváhy a teď trpí bodyshamingem okolí.
Fakt jsem nevěřila vlastním očím a jen prozíravá ruka osudu mě uchránila od nějakého neprozřetelného příspěvku, v diskusi bylo totiž i několik lidí, které znám. A jo, jsou tlustí a je to rozhodně jejich vina.

xSx
1165 příspěvků 14.7.21 08:39

@Paris1789 uprimne me ten body positivity tred taky uz mistama sejri. Jako je ok byt v pohode se svym telem, ale ty kydy o milovani svych 50kg speku navic me toci. Ted jsem parkrat byla nekde u vody a kdyz jsem se rozhledla, tak to mistama bylo fakt neuveritelny. POmalu kazdej treti clovek je tlustej jak prase. Ne ze by mel nekde nejakej spek, ale proste neuveritelny mnozstvi visceralniho tuku. Dost smutny.

Adeena
1440 příspěvků 14.7.21 09:24

@Paris1789 Souhlasím s Vámi, doktor musí pacientovi říct, že svojí tloušťkou ohrožuje svoje zdraví. A v drtivé většině si pacient za tloušťku může špatnou životosprávou. Občas mají ale lékaři tendence automaticky předpokládat, že za pacientovy problémy může za všech okolností tloušťka, i když může být příčina jiná. Prostě vidí tlouštíka a mají jasno. Což také není v pořádku.
Já nevidím důvod, proč tlusté lidi nějak hanět a strefovat se do nich, ale ani nehodlám obezitu oslavovat.

mikrob
364 příspěvků 14.7.21 09:34

@xSx Já se fakt snažím milovat svůj špíček na břiše, ale moc mi to nejde :-) Asi dělám něco špatně.

MP blanka
2956 příspěvků 14.7.21 13:10

Ako často som si už spomenula na spolužiačku z 5.triedy, ktorá bola skutočne tlstá. Pavlínu som vtedy ľutovala, lebo trpela tým, ako sa jej deti vysmievali, možno práve preto, že bola v celej veľkej škole s takou nadváhou jediná. Teraz je ale podobných detí hafo, je to bežné, a mnohí z nich svojou hmotnosťou úbohú Pavlínku prekonali - a spoločnosť už to má takmer ako normu. Dnes proti mne na ulici išla buď staršia mama, alebo mladšia babička :-) s chlapcom, ona mala červené nohavice a on červené tričko, takmer rovnakú farbu. Mala som čas si to porovnať - šírka tela toho asi 8 ročného dieťaťa odpovedala šírke stehna tej asimamy. Samozrejme, že sa z nej nevysmievam, ale je skutočne nezdravé, ako národ tlstne.

Femur
688 příspěvků 14.7.21 22:19

Já jsem si pohled na masitá těla užila včera na koupališti. Nejvíc mi to asi vadilo na těch dětech. Šel proti nám kluk, asi tak 10-12 let, a ten tuk na něm vypadal, jako kdyby se ten kluk rozpustil a tak podivně se mu ty špeky houpaly na těle, měl i prsa, nohy do X, asi jak nesly tu váhu, špatně se mu i chodilo. Můj čtyřletý syn na něj zíral a potom mi (naštěstí potichu a bez ukazování) zašeptal, jestli jsem si všimla, jak je ten kluk tlustý, a jak se mu to asi stalo? Tak jsem mu potichu, až jsme byli z doslechu, vysvětlila, že asi jedl hodně sladkostí. Pak jsem tam viděla i pár jen mírně obtloustlých klučíků, hlavně měli panděro a většinou jim plavky pak seděly pod pupkem a při pohybu sjížděly dolů ze zadku. Aaaargh. Fuj.

MP blanka
2956 příspěvků 15.7.21 08:14

@Femur - máte pravdu, pri deťoch je to najhoršie a ako rýchlo pribúda ich počet, ide o ďalšiu svetovú pandémiu. Začalo to tak nejako nenápadne, ale šírí sa to rýchlo. Zaťiaľčo úbohá Pavlínka bola terčom krutých posmeškov a trpela / neviem, čo bolo za tou jej obéznosťou / dnešní tlouštíci -aj preto, že už tak nevytrčajú z davu, že nie sú žiadnou zvláštnosťou - svoj vzhľad, ani zdravotné dôsledky zrejme neriešia, a ak to bude / a bude! / takto pokračovať, o nejaký čas sa možno budú spolužiaci obracať s posmeškami za jedincom ktorý tú nadváhu nemá. Príde „ Sumo doba“?

Ghost B.C.
4131 příspěvků 15.7.21 08:37

Nejde mi citovat, tak takhle: „Dámy v diskusi se samozřejmě předháněly v tvrzení, že ony za svou tloušťku nemůžou, to asi samo, ráno se prostě vzbudily a měly 30 kilo nadváhy a teď trpí bodyshamingem okolí.“ (Paris1789)

Trochu oslí můstek, ale připomnělo mi to bývalou kolegyni. Nadváha, cukrovka, kouření. Teď pro změnu cituji ji: „Ghost B. C., představ si, ta doktorka je na mě tak strašně zlá, protože se mi ta cukrovka zase zhoršila! Ona už se se mnou nechce bavit, ona už mě odmítá léčit, ať si najdu někoho jiného, když se mi to nelepší. No to přeci nesmí, co já budu dělat, to mě jako nechá umřít?!!!“
Taktéž kolegyně horuje o tom, jaký je chudák, jak má jíst jednou za tři hodiny a hlavně přiměřeně a hodně zdravě, přičemž jí „3× za hodinu větrník posypaný uherákem“ a pak si jde zapálit. Krevní cukr si testuje naprosto nesmyslně, jak jí zrovna napadne a protože náhodou vyšel tak nějak plus mínus autobus asi dobře, tak se radši „něčeho nají, protože musí přeci něco jíst!“ aby neměla hypoglykemii. Na další kontrole kupodivu žádné zlepšení a ona je celá špatná z toho, že jí doktorka „vyhrožuje“ pícháním inzulinu. A proto si se mnou musíš dát zákusek, vždyť to je moje poslední radost ze života. A cigáro, že jo.

A takových KDY ZA TO ALE JÁ NEMŮŽU znám hromadu. Případně je naprosto příšerné, když doktor něco zjistí/potvrdí, tím pádem je na to štempl, „už to stejně nezlepším“ a můžu to dělat dál a ideálně i víc. Například znám případ lékařsky potvrzeného sklonu k závislostem a tam to bohužel zafungovalo přesně jako oficiální výmluva a povolenka.

Čím víc a hlasitěji člověk ostatní přesvědčuje, že on za to nemůže, že vina je na straně doktorů (nebo kohokoliv jiného), tím méně je to pravda.

bao-baba
1985 příspěvků 15.7.21 08:41

@Femur Je to špatné, rodiče těm dětem zadělali na problémy na celý život. Málokteré obézní dítě se z toho dostane, nadváha jim zůstává napořád. Brzy mají cukrovku, vysoký tlak a cholesterol, dostávají zabrat klouby, mají opruzeniny v záhybech kůže. Kluci mají prsa a ani nevypadají jako kluci, holky se nemůžou hezky obléknout, protože se na ně musí kupovat oblečení o několik velikostí větší, takže mají dlouhé rukávy, nohavice a kapsy u kolen, nebo jsou do toho narvané. O posměšcích od ostatních dětí a mindráků v pubertě ani nemluvím. Mám takový případ v příbuzenstvu, vždycky mě vnitřně rozčílí. Já sama mám nadváhu, můžu si za to jen já a nikdo jiný, ale to dítě vykrmované rodiči od nejútlejšího věku je chudák.

xSx
1165 příspěvků 15.7.21 08:55

To jo, deti jsou kapitola sama o sobe, ted jsem zrovna videla takovou povedenou rodinku, mamka byla fakt koule. A kdyz rikam koule, tak opravdu. Normalne jsem na ni nevychovane zirala (nejak jsem si nemohla pomoct, protoze jsem nechapala, jak se muze pohybovat). No a mela s sebou dve dcery a jak ony dve vypadaly muzete hadat dvakrat.
Nicmene jsem si ted vzpomnela, kdyz mluvila @MP blanka o spoluzackach, tak my jsme byli celkem holcici trida a tlustsi (ale ne tluste) holky jsme meli dve. Jedne to delaly hooodne obri prsa, mela je uz asi od deseti let a ta druha mela hodne siroke boky a velky zadek, ale jinak nebyla obezni. No a par (deset) let po sve maturite jsem se byla podivat na plese nasi skoly a ten maturitni rocnik mel taky skoro same holky. A stihla byla jedna.
Nevim, mozna by to chtelo zase zavest nejakej poradnej telocvik na skole, at se lidi hejbou alespon takhle (a bez vymluv na zada a doktory a bla bla bla, trenink jde udelat na miru i lidem s nejakym zdravotnim hendikepem). protoze byt tlusty ve strednim veku, ok, ale u deti a mladistvych by to snad ani nemelo byt akceptovatelne.

Příspěvek upraven 15.07.21 v 08:58

Femur
688 příspěvků 15.7.21 08:57

@Ghost B.C. Já zase znám případ, kdy mojí švagrové v těhotenství „prý“ lékař řekl, že nemá cenu přestat kouřit, neboť by jí to přivodilo stres a ten není pro dítě dobrý. Tak vesele čadila dál. Pro jistotu po všechna svá tři těhotenství. A po dvou dětech s nízkou porodní váhou, to třetí se pro změnu narodilo předčasně. Netvrdím, že to nutně způsobilo to kouření, ale přijde mi to jako vrchol sobectví.

květušína
716 příspěvků 15.7.21 08:59

Já se tedy trochu musím dětí zastat, jelikož spousta z nich nabrala v době pandemie. Byly bez pohybu a s téměř neomezeným přístupem k jídlu. Všude se dočtete, jak i dospělí přibrali v době lockdownu a ty děti byly zavřené doma rok. Taková situace je těžká i pro dospělého, vyžaduje v tomto směru velkou dávku vůle a sebekázně. Samozřejmě, tam, kde byly problematické stravovací návyky dříve, tam se ještě zhoršily. A jak @bao-baba píšete, je to problém rodičů. Znám 15 letou dívku, která má výraznou nadváhu. Je si toho vědoma a už sama říká, že ona jí málo. Ale kdyby změnila sladké snídaně na zdravější a vynechala sladkosti během dne (ne všechny, ale podstatnou část) a sladké pití, nastala by výrazná změna. Jenže to by musela stravovací návyky změnit celá rodina.

Femur
688 příspěvků 15.7.21 09:07

@xSx Já vždycky žasnu, na co všechno se děti vymlouvají, že nemůžou cvičit. A kolikrát to mají potvrzené od lékaře. A když u nás mají deváťáci plavání, tak se samozřejmě stydí jít do plavek. Přitom se zjistilo, že někteří v 15 letech neumějí plavat! Což je divné, když plavání mají i na prvním stupni.

Femur
688 příspěvků 15.7.21 09:13

@květušína V tom máte naprostou pravdu. Viděla jsem to ve škole po návratu v květnu. Co dětí opravdu hodně nabralo… A přesně jak píšete, jsou to ty sladkosti během dne, sladké pití, sladké snídaně, brambůrky, co si koupí o polední pauze a pak to chřoupají celé odpoledne. V některých rodinách se to tak dělá, šuplík se sladkostmi a do něj se prostě hrábne. Schválně se někdy koukám lidem do nákupního vozíku a opravdu to vždycky odpovídá jejich vzhledu. Když si tam vezou celá balení sušenek a bonbónů a k tomu několik lahví coly, jsou to většinou tlouštíci.

xSx
1165 příspěvků 15.7.21 10:59

@květušína nene, děti začínaly být tlusté i před pandemií. Neříkám, že to ten stav nezhoršilo, ale není to vývoj během jednoho roku. Navíc kdo sakra zakazoval chodit do parku nebo ven? Tyhle zákazy trvaly celkem krátce a i když se k aktivitě člověk musel nutit, tak to šlo.
Jinak off topic, doufám, že se Vám podaří překonat problémy s loktem co nejdříve! (a vrátit se k pletneí :) a i jiným věcem)

Paris1789
5527 příspěvků 15.7.21 11:00

@xSx my měli na gymplu obézní jednu spolužačku a jednoho spolužáka. Už jsem své spolužáky docela dlouho neviděla, ale při posledním setkání byli všichni ok, jen jeden byl alkoholik, ale nebyl tlustý. Ta obézní spolužačka už je pro smrti, bylo jí 46, zemřela na komplikace po operaci žlučníku, banální záležitost by se dalo říct. Oni si to ti lidi příliš neuvědomují, ale obezita je riziková tak nějak celkově, nejen, že vám hrozí cukrovka a ischemická choroba, ale máte i vyšší riziko komplikací u všech možných zdravotních problémů, hůř se ti lidi hojí, je tam vyšší riziko zánětů apod. Plus teda vyšší riziko vzniku zhoubných nádorů všeho druhu.

MP Janka
834 příspěvků 15.7.21 11:31

Že jsou dnešní děti tlustší než dřív nepopírám, ale jen si tak na hlas zapřemýšlím.
Je to fakt tím jídlem? Za mého dětství (devadesátky) se mlsalo pořád. Přespání u kamaráda k snídani puding se šlehačkou, chleba s nutelou a (domácí) malinovka. Palačinky, lívance nebo v létě ovocné knedlíky, hlavně oblíbené blbouny, se jedly ve velkém. V každé domácnosti, kterou jsem navštívila, byla na lince u dřezu šťáva jupí. Někam se přišlo a hned se hostilo nějakým pišingrem a slazeným čajem. Na koupališti hranolky a vlnky. Na výletě nanuka.
Babička s dědou snídali sladké kakao, po obědě si dávali slazený čaj se sušenkou. Všude jsme se sestrou dostávali bonbóny, mikulášská čokoláda v nás mizela. A přesto ségra byla vyloženě hubená a já sice byla na tu dobu tlustá, z dnešního pohledu a když se kouknu zpětně na školní fotky, tak jsem byla jen lehce oplácaná, že mi nelezla žebra, jako spolužačkám, ale netřepala jsem se, neměla faldy.

Není ten dnešní stav také daný složením těch potravin, že se tam dávají víc „hnusy“? Nemyslím nějaké extrémní případy fakt špatných stravovacích návyků, ale spíš to celkové tloustnutí populace. Protože z okolí mi fakt nepřijde, že by se jedlo o tolik hůř, ale možná je to jen moje sociální bublina.

květušína
716 příspěvků 15.7.21 11:49

@MP Janka myslím si, že je to kombinace několika faktorů. Děti byly více venku jen tak, neorganizovaně, kde měly pohyb a neměly čas na jídlo. Za mého dětství nebyly dostupné fastfoody, vařilo se ze základních potravin. Sladkosti jsme doma měli, ale v obchodě nebyl zas až takový výběr nejen sladkostí, ale ani sladkých jogurtů, různých sladkých pudinků, slazených mlék, sladkého pečiva, sladkých nápojů, brambůrek všech myslitelných příchutí… Dnes je dostupné vše, velký výběr lákadel a potraviny jsou vzhledem k platu daleko levnější, než před třiceti lety, dostupnější a i pro děti je velmi jednoduché si to koupit. Já si moc nepamatuju, že bych třeba cestou ze školy se zastavila někde v krámě a koupila si sladkost nebo sladké pití. Když už nebyly obchody zavřené, tak byly daleko, že mě opravdu nenapadlo jít si tam něco kupovat. nehledě na to, že opravdové kapesné ve formě peněz jsem měla až na gymplu.

Příspěvek upraven 15.07.21 v 11:53

Tyana
165 příspěvků 15.7.21 11:50

@MP Janka Základní potraviny jsou přece pořád stejné. To, že valná část lidí kupuje polotovary, ať už mražené, nebo v konzervě, pytlíku (to nejsou základní potraviny) pochybnýho složení je přece jejich volba. Stejně jako to, jestli si dají přeslazený ochucený jogurt, nebo si smíchají bílý jogurt s vločkami, ovocem, ořechy, medem apod.. To, že někdo kupuje procesně zpracovaný potraviny nechápu, mají špatný složení, v porovnání se základníma surovinama jsou dražší a čas tím vlastně taky neušetří.

Gorilka
1448 příspěvků 15.7.21 11:53
@MP Janka píše: Že jsou dnešní děti tlustší než dřív nepopírám, ale jen si tak na hlas zapřemýšlím.
Je to fakt tím jídlem? Za mého dětství (devadesátky) se mlsalo pořád. Přespání u kamaráda k snídani puding se šlehačkou, chleba s nutelou a (domácí) malinovka.

No ty vole, tohle kdybych měla ke snídani (v dětství) tak si myslím že jsem v ráji.

IMHO, po 89' se postupně zvyšoval jak obsah cukru/tuku + náhražkové přísady, tak množství jídla a zároveň se snižovalo množství pohybu a snižoval se vymezený rádius. Jako dítě jsem se pohybovala na ploše o poloměru cca 5km od domova.

Puffin
379 příspěvků 15.7.21 11:55

@MP Janka Řekla bych, že průmyslově vyráběná strava je prostě v mnohém horší, než domácí blbouny. K tomu slazené nápoje, spousta děti pije energy drinky a podobně. Taky porce jsou často mnohem větší. Důležitá je ale absence pohybu. Každodenní chození na nákup, jeho nošení, cesty do školky, školy, pohyb venku někde na hřišti, za barákem, na louce, výlet vlakem, kdy jen dojít na nádraží a z nádraží bylo opravdu jiné, než jet autem z domu na parkoviště.

Oveeec
3064 příspěvků 15.7.21 11:56

@MP Janka Něco na tom je, protože kdo v té době něco věděl o všech těch stravovacích zásadách, které dneska umíme všichni (všechny) vyjmenovat, jako když bičem mrská? Kdo věděl něco o celozrnném pečivu, nasycených a nenasycených kyselinách, glykemickém indexu? O tom, že nízkotučné potraviny na hubnutí vlastně nejsou? Samozřejmě ty principy fungují pořád stejně, ale kdo se jimi tenkrát řídil? Někdo možná intuitivně nebo proto, že mu chutnala zelenina, ale pochybuju, že měl někdo výčitky svědomí z bílého rohlíku (diety sice frčely, ale diety jak známo dobré nejsou). Ale nevím, já byla tenkrát malá a tak nedovedu posoudit ani to, jak lidé vypadali. Já si tedy myslím, že Češi vypadají tak nějak pořád stejně. U dětí je možná rozdíl v tom, že dřív se lítalo venku, dneska se sedí u počítače.
Ale vybavuju si jeden příspěvek z hubnoucí diskuze, možná byl od Sekhmet, o tom, co všechno způsobuje obezitu, a že v tom ani odborníci nemají úplně jasno. Že v tom můžou hrát roli plastové lahve a kuchyňské náčiní a obecně hormony všude možně. Bylo to fakt zajímavé a děsivé.
Jinak já mám ve svém okolí jedno obézní dítě, které to tak nějak ví a myslím, že ho to docela trápí, sem tam se mu někdo směje. Jenže v té rodině jsou problémy a je úplně evidentní, že zdravá strava je z různých důvodů asi to poslední, co je zajímá. Což je špatně, ale to se prostě nezmění. A dítě má hrozné stravovací návyky, kterých se taky asi hned tak nezbaví. Možná až trochu vyroste, vytáhne se, třeba začne samo cíleně cvičit, těžko říct.

květušína
716 příspěvků 15.7.21 11:57

Jen aby bylo jasno, nevzpomínám tady nostalgicky, jak bylo za mého dětství dobře a teď je vše špatně, to ani omylem. Ale tak snad chápete. Nicméně ze všech dnešních dostupných lákadel nejvíce nesnáším sladké pití.

Stránka:  « Předchozí 1 945 946 947 948 949 950 951 952 953 954 955 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek