Pekelné ulice objektivy čtenářů

Fotoalbum tématu (1289) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
květušína
716 příspěvků 15.7.21 12:06

@xSx no, ono to nebylo lehké ani pro rodiče ani pro děti. A opravdu jsem se i já musela nutit. Byla jsem unavená, dítě doma znechucené. Vůbec se nedivím, že spousta lidí měla problém. Když si vzpomenu, že jsem přišla kolem páté domů vyčerpaná z práce, pak uvařit na druhý den, něco málo uklidit, chvilku se věnovat dítěti a jeho škole (a to mám už samostatnou osmačku, vůbec jsem nezáviděla rodičům dětí v nižších ročnících) a jít s ním aspoň na chvíli ven. A věřte, že procházky nebo běh v parku nebo i ten badminton na zahradě s matkou se se za pár týdnů omrzí (navíc, když to pubertální dítě ze všech sportů nejvíce nesnáší atletiku). No, tak koupili jsme dětem pingpongový stůl a vidíte, jak jsem dopadla. :D

xSx
1165 příspěvků 15.7.21 12:17

@Oveeec Možná až trochu vyroste, vytáhne se, třeba začne samo cíleně cvičit, těžko říct.

Jako jo, ale už má ten člověk založeno. Pokud si vytvoříte blbé návyky, tak se jich fakt blbě zbavuje a zároveň už máte narostlé tukové buňky. Jakmile se ta buňka totiž zmnoží, tak už nezmizí. Ano, je v nich méně kapének a může se zmenšit, ale už nezmizne, tzn máte potom pořád trochu potenciál rychle přibrat.

xSx
1165 příspěvků 15.7.21 12:20

@květušína jako jo, máte pravdu, že děti se asi hůř motivují dělat něco bez kamarádů. Já s tou motivací byla na štíru taky a peklo to bylo i pro mě jako bezdětnou celkem zvyklou na to být sama.

bao-baba
1985 příspěvků 15.7.21 12:22
@MP Janka píše: Že jsou dnešní děti tlustší než dřív nepopírám, ale jen si tak na hlas zapřemýšlím.
Je to fakt tím jídlem? Za mého dětství (devadesátky) se mlsalo pořád. Přespání u kamaráda k snídani puding se šlehačkou, chleba s nutelou a (domácí) malinovka. Palačinky, lívance nebo v létě ovocné knedlíky, hlavně oblíbené blbouny, se jedly ve velkém. V každé domácnosti, kterou jsem navštívila, byla na lince u dřezu šťáva jupí. Někam se přišlo a hned se hostilo nějakým pišingrem a slazeným čajem. Na koupališti hranolky a vlnky. Na výletě nanuka...........Není ten dnešní stav také daný složením těch potravin, že se tam dávají víc „hnusy“?

Internet nebyl zdaleka samozřejmostí a mobily drahé, tablety nebyly. I do kroužků děti nikdo tolik nevozil. Takže děti více lítaly venku. Jidla byla zřejmě méně umělá.

Oveeec
3064 příspěvků 15.7.21 12:23

@xSx Právě, a i proto mi přijde hloupý ten argument, že kdo chce, ten může, že jsou to výmluvy atd. atd. Někdo si na to tímhle způsobem asi založil sám, ale holt už se stalo, a pak to opravdu má těžší.

Jinak jsem našla ten příspěvek od Sekhmet, není tam všechno, co jsem zmiňovala, to bylo asi jinde, ale tady je výtah (je to z diskuze Obézní děti):

"Problematika tloustnutí světové populace v tzv. vyspělých zemích a obezity obecně je natolik komplikovaná, že již pouhé definování všech příčin obezity by bylo na Nobelovu cenu. Do dnešní doby vědci nevědí, co přesně obezitu způsobuje. Jediné, co víme, je, že je prakticky neléčitelná (dlouhodobá úspěšnost zhubnuvších obézních pacientů se udává v jednotkách procent).
Vliv na obezitu (nejen dětskou) má celá řada ekonomických, sociálních, výživových, výchovných a dalších faktorů, přičemž doba strávená dětmi u PC je pouze jedním z nich a to ještě zdaleka ne tím nejdůležitějším.

(…)

Jednou z příčin je samozřejmě nadměrný příjem potravy nekompenzovaný adekvátním výdejem. Jenže vyčíslete onen „nadměrný příjem“ - zjistíte, že je pro každého jiný. Jak to, že někdo může sníst kombajn a nepřibere, kdežto jiný nezhubne ani při přísné hladovce (pokusy s interminentními hladovkami prof. Doberského v ne až tak dávné minulosti budiž příkladem). Jak to, že někdo nemá potřebu jíst a jiný nedokáže přestat. Jakou roli hrají leptin a ghrelin při vzniku a léčbě obezity? Jak to, že některé národy jsou štíhlejší a jiné (např. Samoa) mají za standard dvousetkilového tlouštíka (ač zrovna Samoa není zrovna vzorem špatného jídelníčku a lidé tam byli tlustí vždy). Jakou roli hraje genetika, výchova, kulturní zvyklosti, jaký vliv mají nemoci typu hypofunkce štítné žlázy, cukrovka. Co je příčina a co následek? Jakou roli má při léčbě obezity pohyb? Zjistíte, že moc velkou ne, že pohybem ovlivníte tak 20%, protože většina kalorického výdeje připadá na tajemnou krabičku jménem bazální metabolismus, se kterou si vaše tělo dělá co chce. Prostě zjistíte, že nevíme vlastně nic. Obezita není jen o tom, že někdo moc žere."

Oveeec
3064 příspěvků 15.7.21 12:25

A mimochodem u těch dětí je opravdu hloupé, že sportovní kroužky jsou tak drahé. Určitě se třeba ve škole najde něco, co je zadarmo, ale je mi hrozně smutno z toho, když vidím, že zmíněné dítě by chtělo chodit na nějaký konkrétní sport, ale nemůže, protože na to prostě nemají.

Paris1789
5527 příspěvků 15.7.21 12:27

@MP Janka teda u nás doma se něco takového nejedlo, má máti vyloženě neměla ráda sladká jídla a tak je ani nevařila. Že bych někdy měl k snídani to, co píšete, by nenastalo ani omylem. Ale já jsem asi starší ročník.
Rozhodně jsem ale měla víc pohybu, než mají děti dnes, autem jsem do školy nejezdila a můj otec vyloženě dbal na to, abych byla zdatná. Bral to jako věc osobní cti. Díky jemu jsem schopná zapojit se skoro do každého sportu. Je ale pravda, že jsme ve svém okolí spíše výjimka, nedávno jsem byla na jedné takové akci a tam naše rodina vypadala, jako by nás právě propustili z Dachau.
Jezdíme teď hodně mimo Prahu a zkuste si tam zajít do restaurace, obézní jsou všichni a patrně jim to ani nepřijde, protože většinou vypadají podobně: tetování všude, chlapi panděra, že si přes ně nevidí, v létě nazí do půl těla bez ohledu na to, kde právě jsou, ženy obrovské ve všech směrech, všichni kouří, děti většinou obézní a hodně uřvané, jak na ně rodiče pečou. Jak přes kopírák.

bao-baba
1985 příspěvků 15.7.21 12:32

@Oveeec „Rozčilujou“ mě lidi v rodině, kteří jsou štíhlí až hubení a jedí porce, které bych do sebe nenacpala ani náhodou. Za nadváhu si sice člověk může z 90% sám, ale štíhlost není vždycky zásluha a výsledek zdravého stravování.

bao-baba
1985 příspěvků 15.7.21 12:35

@Paris1789 Děsí mě množství vyloženě tlustých holek - teenagerek, vždycky si říiám, jak asi budou vypadat, až budou staré jako já, když jsem proti nim tvigouš.

Paris1789
5527 příspěvků 15.7.21 12:40

@Oveeec tak Sekhmeth… její schopnost argumentovat vždy ve prospěch svého názoru neměla konkurenci, ona to je i její práce, že.
Fakt je, že obezita je sociální problém. Už jsem to tady myslím jednou psala, že jak jednou vyemigrujete z města do satelitu, potřebujete dvě auta, pak jimi jezdíte úplně všude a nemáte najednou čas na nic jiného, ani na vaření a nějaké ty aktivity, všechen čas vám pohltí dojíždění a práce, abyste to všechno utáhli.
K tomu se navíc ukazuje, že hodně dětí má založeno od narození, jak se často rodí sekcí a ženy nekojí, mají děti jiné složení mikrobiomu a má se za to, že obezita je jedním z následků takovéto praxe. Když se to všechno spojí dohromady, máme tady nemocnou populaci. Co s tím nevím.
Jedno vím ale jistě, blahobyt je zhoubný a člověk by si ho neměl moc připouštět k tělu. Ve svém vlastním zájmu.

Oveeec
3064 příspěvků 15.7.21 12:53

@Paris1789 Tak on proti svému názoru argumentuje málokdo, a nemusí být ani právník :) Samozřejmě netuším, co vědci o obezitě ví nebo neví, ale docela mi to, co psala, dává smysl, stejně jako to, co píšete vy.

květušína
716 příspěvků 15.7.21 12:58

Musím říct, že u nás doma se na extra zdravou stravu moc nejelo (ale taky ne na vyloženě nezdravou) a ani sport nebyl priorita. Důležité bylo obstarat polnosti a hospodářství u obou babiček a po té dřině se pak dobře najíst, aby měl člověk sílu dřít zase následující den.
@bao-baba co vám budu povídat, já jím k obědu daleko menší porce, než mužova desetiletá dcera, která je hubená jak tyčka. :D Nicméně já jsem byla v už v dětství spíše oplácaná, kdežto můj bratr byl pro svou přílišnou hubenost měsíc v ozdravovně. Už ve školce pro mě prý musel být připravený speciální malý krajíček, jelikož jsem víc nesnědla a přitom jsem byla baculatá a učitelky se divily, z čeho taková jsem. A musela jsem se opravdu od cca 15 let už hlídat, abych nepřibírala. Nyní mám váhu pořád stejnou jako v osmnácti (protože se pořád hlídám), kdežto můj kdysi rachitický bratr má výraznou nadváhu, řekla bych že až obezitu.

MP Janka
834 příspěvků 15.7.21 13:39

Po mě v restauraci dojídá sestra, která i přes 165 cm a svaly nesplňuje minimální hmotnost na darování krve. Její porce oběda by mi dala na 2-3 jídla, do toho do sebe tlačí oříšky a semínka, dezerty po obědě, aby vůbec pokryla výdej a nehubla.
My nějak po venku nelítaly, leda na chalupě, nechodily jsme do školky ani do družiny, odpoledne jsme trávily s prarodiči spíš hraním si na koberci. Já teda od 1. třídy měla pravidelně alespoň jeden a později 2-3 sportovní kroužky týdně a navíc jsem chodila na 2. stupni do sportovní třídy a fakt na těch 5 hodinách tělocviku a 3 hodinách míčových her makala, narozdíl od štíhlých spolužaček, které to nebavilo.
Sestra chodila místo sportu na keramiku, paličkování a normální třídy se 2 hodinami tělocviku týdně.

Na druhou stranu musím říct, že když kouknu na staré rodinné fotky třeba babičky se sourozenci nebo prababičky z druhé strany, tak jsem z nich nejméně objemná, i když z pohledu 90-60-90 jsem tlustá. Muži byli až na tátu a dědu sušínky, ale narozdíl od žen se nedožili důchodu. Tak babo raď, jaká tělesná konstituce je pro moji genetickou predispozici lepší.

A jak tu někdo zmiňoval, že nebyly polotovary, sladká pití a tak. Ve školní jídelně jedině sladké pití, občas jsme měli k obědu makovec nebo perník, Mlíčka do škol byla jedině slazená (vanilka, čokoláda nebo jahod), ve školním bufetu byly sušenky s čokoládou, brambůrky, v automatu horká čokoláda, kluci na svačinu měli několik rohlíků, v podstatě jsme všichni ke svačině měli klasiku pečivo, máslo, uzenina, sýr bez zeleniny nebo ovoce. O polední pauze se chodilo na zmrzlinové poháry. Jako z pohledu mého dnešního stravování jsme jedli fakt prasácky a stejně je většina do dnes štíhlá nebo aspoň ne obézní.

Oveeec
3064 příspěvků 15.7.21 13:51

A jenom taková úplně nevědecká poznámka - já nevím, občas prostě vidím člověka, který má takovou širokou, objemnější konstituci, a u některých těch lidí si prostě neumím představit, že by byli hubenější nebo méně objemní. Pořád si myslím, že někdy to jejich tělo prostě takové je a že by to asi za cenu velkého odříkání dokázali, ale že by se snad to tělo k té jejich běžné váze prostě vrátilo. Čímž nemyslím obezitu. Ale takové ty kulatější, „nehubené“ lidi.

giuliettka
9045 příspěvků 15.7.21 15:11
@Paris1789 píše:
Fakt je, že obezita je sociální problém. Už jsem to tady myslím jednou psala, že jak jednou vyemigrujete z města do satelitu, potřebujete dvě auta, pak jimi jezdíte úplně všude a nemáte najednou čas na nic jiného, ani na vaření a nějaké ty aktivity, všechen čas vám pohltí dojíždění a práce, abyste to všechno utáhli.

Skoč si do nejakého satelitu. :-D Tie decká tam majú v pondelok karate, v utorok hokej, v stredu francužstinu, štvrtok rozšírenú angličtinu s rodilým mluvčím a v piatok Ju-jitsu. V sobotu idú s rodičmi na závody v jednom z tých športov a v nedeľu na Snežku, veď predsa keď susedia idú na výlet, tak by bola hanba zostať doma. Čo by decká v pondelok v škole povedali, že trčali doma? Čo sú socky? :-D

xSx
1165 příspěvků 15.7.21 15:14

@Oveeec ale to je preci v poradku, nemusi byt vsichni hubeni. Jen je proste desne lidi obeznich, ne oplacanych, nebo bytelne stavenych. Obecne jsem hodnekrat slysela od lekaru, ze preferuji cloveka se slusnou zakladnou svalu a trochu vice tuku spise nez hubeneho, protoze jako pacient v pripade delsi hospitalizace ma vetsi rezervy. Nikdo ale nemluvi o obezite, ale proste BMI na hrane.

a @Paris1789 myslim si, ze jste to s tim kojenim trefila, taky mi prijde, ze po porodu sekci zena spise nekoji (jakoze nemuze) a spise ma obejmnejsi dite, nez kdyz rodi normalne a koji. A ted jsem hledala nejake publikace a nektere to tvrdi a nektere ne.

kalmar
227 příspěvků 15.7.21 15:29

@giuliettka no a co dělali teď ten rok bez kroužků? Seděli před těma internetama.
Fakt si myslím, že jsme přišli o přirozený pohyb - do školy pěšky (nebo aspoň na autobus), lítání po venku atp a projevuje se to na těch dětech, co jsou obludně tlusté. Mnohá zábava je na tabletech a tak.
Také vzpomenu na staré časy - byla jsem jediná tlustá ve třídě, zažívala brutální fatshaming a to prosím jenom proto, že mi trochu narostla prsa a zadek cca o dva roky dříve než ostatním. Nadváhu jsem neměla.

giuliettka
9045 příspěvků 15.7.21 15:39
@kalmar píše:
@giuliettka no a co dělali teď ten rok bez kroužků? Seděli před těma internetama.

No sedeli, ale tí satelitový až tak zase nepribrali. Väčšina z nich sa snažila udržať formu, aby nevypadli z klubov a po znovuotverení sezón, pokračovali tam, kde prestali. Netvrdím, že decká neboli na internete, ani že nikto nepribral, ale zrovna tie deti z tých satelitov sú v tom priberaní nevinne. Tým organizujú rodičia život do poslednej minúty a predstava, že by decko nedajbože bolo horšie ako susedove, mnohým rodičom nedá spať. Mimochodom viete čo je pohybová aktivita závodného plavca v čase zavretia bazénov? Veslovanie na domácom veslovacom stroji. Do covidu som ani netušila, že niečo také sa dá kúpiť na doma. :-D Jo a je to na udržanie svalstva a sily v rukách. :-D

Paris1789
5527 příspěvků 15.7.21 16:01

@xSx ten vztah sekce-nekojení-mikrobiom-obezita/autoimunitní potíže se poměrně detailně rozebíral v jednom článku Vesmíru tuším už v roce 2016. Jde o to, že když dítě neprojde porodními cestami, osídlí se jeho střeva tím, co je kolem něj v nemocnici, což je často sajrajt, však nemocnice. No a umělá výživa to často dorazí. Samozřejmě ne u všech dětí to takto dopadne, ale korelace tam je. Cílem samozřejmě není nabádat matky, aby za všech okolností rodily spontánně, někdy to jinak než sekcí nejde. U toho kojení je už ale myslím na výběr.

Temperance
3336 příspěvků 15.7.21 17:48

@giuliettka Veslařský trenažér je na celé tělo, ruce, nohy, záda, břicho…

giuliettka
9045 příspěvků 15.7.21 17:52

@Temperance tak jasně, píšem ku posilňovaniu ktorej časti tela ho používa plavec.

Lakerol
259 příspěvků 15.7.21 18:05

@Paris1789 Není to tak jednoduché. Dá se kojit i po sekci a kolonizace se dá zajistit dodatečně. Bohužel tyto články neslouží ani tak pro osvětu jako spíš pro démonizaci sekce a legitimizaci předčasného rozhodnutí nekojit.

Příspěvek upraven 15.07.21 v 18:32

ertz
1041 příspěvků 15.7.21 18:10

U sportovních kroužků je kromě peněz taky ten problém, že většina z nich už jede na výkony a zabírá moc času. Že by dítě chodilo hrát pro radost dejme tomu basketbal a vedl ho trenér nebo poučený tatínek, to teda asi není moc časté. V mém okolí - florbal: trénink třikrát týdně (ve městě za 30 minut busem), o víkendu zápasy v okruhu 50 km. Takže celá rodina se řídila rozpisem a na nic jiného nebyl čas. Pokud rodič neřídí nebo pracuje v nepřetržitém provozu, už se to komplikuje. Po 5 letech takového režimu začaly kluky bolet kolena, takže skončili. V místě jen fotbal. A těch malých fotbalistů je tak málo, že se musí slučovat mužstva z (dříve soupeřících) vesnic, aby si zahráli. Ne že by jen málo sportovali, ale rodí se málo dětí. Několikrát tu zkoušeli rozjet sportovní kroužky, ale dětí je prostě málo. Pro holky je toho ještě míň - mažoretky, gymnastika nebo tenis (vše ve městě, min. 2krát týdně trénink a často ještě něco o víkendu).

porjk
3289 příspěvků 15.7.21 18:54

U nás bývaly dost často sladké večeře. Obědy jsme měli ve školní jídelně a večer třeba buchty, žemlovku, šišky s mákem apod, k tomu meltu, kakao nebo čaj. Všichni jsme přesto byli hubení, při pohledu na fotky ze školy to vypadá skoro jako děti zralé na ozdravovnu. Mam za to, že i koláč, nebo ovocné knedliky nejsou totéž, co sušenky. Ovšem, mívali jsme to jako jídlo, takže ne mlsani mezi jídlem, to je velký rozdíl. A když připočítám hodiny prolítané venku, vychází mi, že ty dnešní děti prostě musí být tlustší, než dřív.

giuliettka
9045 příspěvků 15.7.21 19:03

@ertz Dcéra mojej kamarátky chodí na plutvové plávanie. (obrázok je islustračný)A to mi ako šport pre diavčatko pripadá zaujímavé.

A kolegyňa ma dcéru, ktorá je na boxe. Chce to väčšie mesto. :-D

Stránka:  « Předchozí 1 945 946 947 948 949 950 951 952 953 954 955 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek