Pekelné ulice objektivy čtenářů

Fotoalbum tématu (1289) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
vaanavi
97 příspěvků 15.7.21 19:06

S obezitou je to podľa všetkého ešte komplikovanejšie - napr. už dávno je jasné, že sa dá pozorovať istý vzťah medzi telesnou hmotnosťou a vekom dožitia. Avšak vôbec nie taký, ako sa pôvodne predpokladalo - starí ľudia s vyšším BMI sa dožívajú vyššieho veku ako tí s nízkym či „ideálnym“. Z hľadiska veku dožitia sa tak ako výhodný javí BMI medzi 29,9 - 34. Štúdie potvrdili takúto súvislosť osobitne pre pacientov s cukrovkou 2. typu.

Údaje sa rôznia, dá sa vyhľadať ako „paradox obezity“, čiastkové info napr. tu: http://www.cims-ops.cz/…dox-obezity/ alebo v úvode tohto článku: https://slovenskypacient.sk/…eny-vypocet/.
Starí ľudia niekedy vraveli, že kým tučný schudne, chudý umrie. Tieto výsledky im do istej miery dávajú za pravdu… (A áno, viem, že je dôležité i to, aké má človek množstvo svalov, rozloženie tuku, celkovú kondíciu atď. a že sa, samozrejme, nehovorí o morbídnej obezite typu „nosím veľkosť 64 a milujem svoje krivky“.)
P. S. Matka príroda je aj rasistická - ideálna hmotnosť pre černochov začína pri BMI 30, pre belochov už pri 25. Nedopraje nám ;)

ertz
1041 příspěvků 15.7.21 19:30

@giuliettka Mně by stačil nějaký sport jako basket, volejbal, badminton. Kdysi si na to stěžovala známá, že její dcera není na tanečky (folklor, aerobic) a nic jiného v místě není. Teď už není ani aerobik. Ale máme kroužek inline bruslení (a jednu cyklostezku, na které se dá jet asi 7 km). Celé je to složité - nejsou lidi, kteří by to vedli (a byli spolehliví a něco o tom sportu věděli). A když už to dělají, tak chtějí vidět nějaký výkon, efekt a to ty tlusté děti zrovna vyloučí ze hry. Plus ta časová náročnost.

ertz
1041 příspěvků 15.7.21 19:33

@porjk Všude se chodilo pěšky, doma se muselo mnohem víc pomáhat. Stačí se podívat ráno před školku, kolik dětí se veze autem. Na prstech ruky jsem spočítala, kolik jich jde pěšky.

giuliettka
9045 příspěvků 15.7.21 19:45
@ertz píše:
Kdysi si na to stěžovala známá, že její dcera není na tanečky (folklor, aerobic) a nic jiného v místě není. Teď už není ani aerobik. Ale máme kroužek inline bruslení (a jednu cyklostezku, na které se dá jet asi 7 km).

Objednajte autobus a príďte k nám, máme tu ten okruh čo nás stál miliony a splácať ho budú naše pravnúčata, ale je krásny a dá sa tam super zajazdiť. :-D Časť je však krpál, aj keď to tak na fotke nevyzerá a vyjde to len človek s dobrou kondičkou.

Paris1789
5527 příspěvků 15.7.21 20:50
@Lakerol píše:
@Paris1789 Není to tak jednoduché. Dá se kojit i po sekci a kolonizace se dá zajistit dodatečně. Bohužel tyto články neslouží ani tak pro osvětu jako spíš pro démonizaci sekce a legitimizaci předčasného rozhodnutí nekojit.

Vy jste ten článek četla? Žádná démonizace tam nebyla, jen výsledky výzkumu. Vesmír není démonizační časopis. Že se po sekci nedá kojit jsem taky nepsala.
Ve článku bylo uvedeno, že se mikrobion dá upravit, ale chce to čas.

Vinca_minor
2984 příspěvků 15.7.21 21:40

To bych nečekala, jakou diskusi rozjede jedna slečna s přetékající pneumatikou v seprané hadrovité bandeau podprsence :D

Lakerol
259 příspěvků 15.7.21 21:55

@Paris1789 Ano, četla. Je tam právě dost těch zjednodušení a zkratek. Jsou pod tou statistikou a seriózností dobře schované, ale jsou tam, nejspíš nechtěně. Kromě toho je to založeno na dost starých datech a starší praxi. Vy jste navíc vykousla jen jednu část tak, že to zní dost fatálně. Vesmír čtu ráda, hlavně články trošku mimo můj obor :-)

Oveeec
3064 příspěvků 15.7.21 23:34

@ertz U nás před domem rozšířili počet parkovacích míst K+R pro dovoz dětí do školy, která stojí naproti. Samozřejmě že když není kde parkovat (a pokud vím, nesmí se tam vůbec nikdy, ani večer, kdy se žádné děti do školy nevozí), nadáváme, že si musí děti vozit zadky autem až do školy. Ale zase teď tu školu rozšiřovali, určitě tam chodí i děti, které bydlí dál. No a chápu, že když třeba ráno odjíždí rodiče do práce, je tak nějak přirozené, že si děti do toho auta vlezou a jedou všichni spolu, když mají třeba společnou cestu. Ačkoli můj táta taky jezdil ráno do práce a měli jsme kus cesty společný a taky nás do školy nevozil. Za mě to byla snobárna, na kterou jsme si ukazovali prstem. Jezdila tak jenom jedna spolužačka - cizinka. Chodili jsme pěšky, občas jsme měli společnou cestu se spolužáky, tak se člověk bavil ještě po cestě. Tuhle jsem na to vzpomínala, když se do autobusu na zastávce před školou nahrnul dav dětí, které vystupovaly o dvě zastávky dál. Říkala jsem si, že by jim neuškodilo dojít si domů procházkou. Ale pak jsem si řekla, ty v tom autobuse sedíš taky, místo abys šla pěšky, tak mlč :)

Judy24
1368 příspěvků 16.7.21 09:09
@ertz píše:
U sportovních kroužků je kromě peněz taky ten problém, že většina z nich už jede na výkony a zabírá moc času. Že by dítě chodilo hrát pro radost dejme tomu basketbal a vedl ho trenér nebo poučený tatínek, to teda asi není moc časté.

Tohle jsem přesně v dětství nesnášela. Rodiče trvali na jednom sportovním kroužku týdně, ale já to byla ochotná dělat jedině v případě, že nebudu muset na žádné závody. Moje sestry dělaly moderní gymnastiku a na závodech jsme trávili celé víkendy, nenáviděla jsem to.
Naštěstí jsme rozmazlení Pražáci, takže jsem měla nejdřív tenis a pak beach volejbal, kde byly turnaje jen doporučované a decentně nabízené a pak kurzy kondičního plavání, které jsem měla úplně nejradši, protože byly z podstaty názvu bez jakékoliv snahy z nás udělat závodníky.

MP Janka
834 příspěvků 16.7.21 10:16

Moje základní škola měla mraky kroužků. Ze sportovních si vzpomenu na cvičení pro první stupeň (nějaké základy gymnastiky, opičí dráha po tělocvičně), volejbal, florbal, stolní tenis, aerobic, fotbal, možná gymnastika. Z atletiky nic, protože jsme neměli ovál. Kolik to stálo na rok netuším, když jsem 2005 končila a chtěla chodit dál na volejbal, dávala jsem paní učitelce 20 korun za jeden trénink. O víkendu závody žádné, účastnili jsme se školních soutěží O pohár starosty, to bylo místo vyučování, takže nechápu, proč se některé spolužačky víc nesnažily :-D Naše sportovní partička se takhle krásně zbavila i 5-6 vyučovacích dnů, plus nějaké vědomostní olympiády a rázem 14 dnů (pro literárně a umělecky nadané i víc dnů) bez školní docházky a ještě člověka učitelé chválili, že „reprezentuje“ :-D
Vlastně vůbec nevím, jestli takový systém školních soutěží a vědomostních olympiád ještě funguje, mimopražské kamarádky o tom nikdy moc nemluvily, spíš měly občas nějaké běhání v rámci více vesnic/měst, ale přišlo mi, že město reprezentovala sportovka a zbytek škol se těchto aktivit neúčastnil.

Vinca_minor
2984 příspěvků 16.7.21 11:12

@MP Janka Jo, existuje. Když máma učila na vesnici, tak měli soutěž v sudoku, okresní Naší přírodou, matematickou olympiádu a určitě i další. A k tomu nacvičovali vystoupení pro maminky a pro důchodce.

ertz
1041 příspěvků 16.7.21 13:33

@MP Janka @Vinca_minor Letos byly soutěže i online - ty předmětové olympiády. Ale na rovinu - ta příprava zabere dost času učiteli i dítěti. Pak nezbývá čas na sport :-) Mně u těch sportovních kroužků ještě překvapil i tlak na stálou docházku. Pokud chyběl kluk na tréninku, nemohl na zápas a ostatním pak chyběl v mužstvu. Slabší kusy pak rychle odpadnou.
Ještě poznámka k obezitě na venkově: v našem okrese se pěstují rajčata ve skleníku, přímo v místě je prodávají za 149 Kč za kilo. O 20 km dál ( v mně nejbližším městě) za 199 Kč kilo. Kolik lidí si to za tu cenu koupí? Ještě když vezmu v úvahu místní platy.

ertz
1041 příspěvků 16.7.21 13:38

@giuliettka okruh je nádherný, bych si sedla na ten kopec pod strom a kochala se krajinou.
Díváte se na čt 2 na seriál Cesta za oceán? Jednak je tam krásné oblečení a pak se natáčel i v Liberci.

bao-baba
1985 příspěvků 16.7.21 19:06
@ertz píše:
U sportovních kroužků je kromě peněz taky ten problém, že většina z nich už jede na výkony a zabírá moc času.

Přesně, sportovní oddíly pro děti nemají zájem o děti, které by ten pohyb potřebovaly, ale jen o talenty. Jen si tak někam chodit nezávazně zacvičit nebo jinak zasportovat je problém.

giuliettka
9045 příspěvků 16.7.21 19:57

@ertz Seriál som nepozerala, ale skúsim ho nájsť na nete. Ja som si raz kúpila knihu s fantasy, ktoré ma absolútne neberie, lebo dej knihy sa odohrával v Liberci. ;-)

andano
865 příspěvků 16.7.21 22:03

@bao-baba @ertz
Což jste mi připomněli, jak mě před lety naštvalo, když mi trenérka volejbalu 14leté dcery sdělila, že nemá potenciál výškového růstu a nemá smysl, aby dále do oddílu chodila - nebyla sama, byla to nějaká „čistka“ neperspektivních - a čeho nebo kde se má pak holka v tomhle věku chytit? Nemluvě o sociálním kontextu - do té doby to byly víkendy, tábory, soustředění… a najednou nic.

Lakerol
259 příspěvků 16.7.21 22:31

Mě by poctivý vyhazov kvůli dispozicím zachránil od vnuceného kroužku :worried: Asi byla fakt jiná doba.

ertz
1041 příspěvků 17.7.21 10:20

@andano To mi teď říkala spolužačka, její dcera chodila do házená, byla v bráně a pořád dávali přednost druhé brankářce. Když holka trávila většinu zápasů na lavičce, přestalo ji to samozřejmě bavit. A až jim odešla „hvězda“, volali tuhle zpátky. Myslím, že už se nevrátila, ta křivda v tom dítěti zůstane. Přitom šlo o vesnickou „ligu“.

květušína
716 příspěvků 17.7.21 19:17

@ertz já se na seriál dívám. Libí se mi.

VeronikK
1330 příspěvků 18.7.21 08:37

@bao-baba obvykle takový druh všestranného pohybu nabízí sokol. Sokol bývá i v menších obcích a má oddíly tzv. všestrannosti. Navíc je Sokol opravdu levný. Jediný problém bývá, že není dost lidí, kteří by to cvičení vedli. Je to totiž bez honoráře. Ale zase jsou vám schopni zajistit (a možná i zaplatit) kurz pro cvičitele. Chodila jsem s dětmi na cvičení rodičů s dětmi, pak chodili od tří let jako předškoláci a mladší žáci. Některé roky jsem pravidelně pomáhala cvičitelce nebo občas zaskočila za ní. Potom starší - tak druhý stupeň si už našli svůj sport. Taky už pak nebyl, kdo by děti vedl, tak se někteří rodiče domluvili a cvičili si tam s dětmi. (Mého syna tam tady nevzali.)
Sokol má spoustu možností, hlavně prostorů, kde se dá cvičit. Je skoro všude. Jen je to takový moloch, nejsou schopni se modernizovat.

VeronikK
1330 příspěvků 18.7.21 08:43

@andano tak to je síla. Tady v obci (malé město) chodí holky na volejbal, ovšem až se někdy usmívám, když je vidím, že jsou právě některé malé… Jsou to bývalé spolužačky syna, takže tak 14-15 let. Nikomu to zjevně nevadí, tady ale hraje volejbal spoustu lidí, byla tu i nějaká mužská liga (druhá?), i seniorky (báby jako já a starší) hrajou soutěže, schází se tu spoustu skupin na hraní jen rekreačně. (Já tedy volejbal moc nemusím)

Oveeec
3064 příspěvků 18.7.21 16:18
@VeronikK píše:
@andano když je vidím, že jsou právě některé malé… Jsou to bývalé spolužačky syna, takže tak 14-15 let. Nikomu to zjevně nevadí

Ale ono to teoreticky vadit nemusí, když mají výskok, ne? Viděla jsem i malé hráče, ale tedy ne na nejvyšší úrovni, tam nevím, jak to vypadá.

VeronikK
1330 příspěvků 20.7.21 08:21

@Oveeec já si právě myslím, že můžou být dobré. No asi se tím nebudou živit, ale přesně - jde o to, aby mohly sportovat. A leckterá menší ženská je ve volejbalu (basketbalu,…) lepší než já. Já na míčové sporty nejsem moc šikovná :-)

giuliettka
9045 příspěvků 26.7.21 12:49

Fotka je z článku o bitke miestných s vodákmi. Ale mňa by strašne zaujímalo, prečo si preboha pani nevzala podprsenku na von a jak sa jej podarilo dostať tie prsia tak proklatě nízko. :-D

Ophelie
1263 příspěvků 26.7.21 13:51

@giuliettka jako by měla směrem od klíčních kostí 15 čísel navíc.

Stránka:  « Předchozí 1 945 946 947 948 949 950 951 952 953 954 955 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek