Nepořádek v domácnosti - please help

Fotoalbum tématu (7) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Stránka:  « Předchozí 1 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 25 Další »
gulietta
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.09.12 23:19
@MaláMyš píše:
Vlastně je to pravda…KDYŽ CHCE…já chtěla jediné SPÁT!

To ja tiež, ale zásadne upravená a nalíčená ako ženy v americkom filme. :-D

MaláMyš
201 příspěvků 25.09.12 23:24

@gulietta ohne sranda, nelíčila jsem se několik let

Šošana
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.09.12 23:31

@gulietta To je dneska zvláštní den. Já taky:-) Slyšela jsem zničehonic nečekaně na plný pecky puštěnou jeho oblíbenou hudbu.
edit: (citace aj ten moj mi chýba) - omlouvám se, jsem v dočítání diskuse pozadu

Zharah
118 příspěvků 25.09.12 23:49

@Soňa3 mozno to tu uz niekto postol (ospravedlnujem sa, ale necitala som diskusiu, len vas uvodny prispevok), ale doporucujem vam pozriet sa sem: http://www.pojdte-dal.cz/ a ak ste naozaj odhodlana na boj so sustavnym neporiadkom, tak aj sem: http://www.flylady.net/…r-babysteps/. Drzim palce!!! :)

lueur
40 příspěvků 26.09.12 00:03

Já to mám s úklidem podobně jako zakladatelka tématu. A mám velký problém s radami všech, že se má všechno uklízet hned na svoje místo a pak není binec. Já totiž když něco dělám, tak já jsem asi v nějakém transu a nedokážu si to hnedka uvědomit, že to mám udělat a pak se divím, že mám binec. Když vařím, na linku se ani nevejdu. To samé s hledáním oblečení, mám neustále komínky ve skříni na spadnutí protože si prostě v tu chvíli neuvědomím, že si mám dát bacha…Tak jsem si vylila srdce, dlouho o tom už přemýšlím, že mám asi nějakou poruchu, tak mi téma přišlo vhod:-)

Jinak se omlouvám, pokud to tu už někdo zmínil, ale nečetla jsem všechno. V nové marianne je zmínka o tom, jak zvládnout rychle úklid a to tak, že se ho účastní celá rodina (nevzpomenu si, jak přesně to byl nazvané). Spočívalo to v tom, že v určitou hodinu je vyhlášena chvíle úklidu (vyhlašuje matka rodiny:-), kdy každý v domácnosti se něčeho chopí a během chvíle je uklizený celý byt. Rychle a bezbolestně, jako když strhnete náplast. Přijde mi to jako zajímavá myšlenka, děti sice nemám, ale zkusím to někdy aplikovat na přítele :-D

Soňa3
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.09.12 07:48

Trochu přispěju svojí trochou k rozebírané filozofické stránce co se týče úklidu a rozdělení prací v domácnosti. Já jsem hrozná konzerva a musím říct, že mi těch pár hodin, co tím týdně strávím, přináší spíš radost, než pocit, že otročím. Naopak, na rozdíl od mého zaměstnání, mi to právě přináší ten pocit, že výsledky své práce vidím HNED. U úklidu si odpočinu od všech, ale problém je spíš v tom, že ty moje činnosti nejsou dostatečně efektivní a místo toho, abych si vyleštila zrcadla, vyluxovala, trávím první hodinu úklidu poklízením blbostí, ošacení atd. rozptýleným po bytě v několika vrstvách. Naštěstí manžel docela rád vaří, děti se nechají překecat k pověšení prádla a vynesení odpadků. To mi jako pomoc stačí, ráda se o byt starám sama. Prostě to tak mám.

Soňa3
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.09.12 07:55
@Dáma_s_hranostajem píše:
Tak třeba já to všechno nedělám z povinnosti, já to dělám ráda, jak vaření, tak uklízení. Nikdy jsme si práce oficiálně nedělili, prostě to tak přirozeně vyplynulo. Uznávám, že jsem dost konzervativní člověk a myslím si, že žena by se měla umět postarat o domácnost. Povinnost je silné slovo, co takhle to nazvat „poslání?“

Tady bych doplnila, že jsem hluboce přesvědčená, že ženy mají pro péči rodinný krb skutečně podstatně lepší vlohy, stejně jako chlap pro zpravování auta, montování kohoutků, nahazování baráku a pod. Nebudu si hrát na to, že místo vaření oběda v naleštěné kuchyni se raději budu válet pod autem a vyndávat olejovou vanu, to fakt ne.

zwedavka
1014 příspěvků 26.09.12 08:03

Ještě jeden citát: Já jsem pořádkumilovná, já pořádek miluju, já ho jenom nedokážu udržet. :-)

Soňa3
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.09.12 08:03

Když už tapetuju, přidám jeden zážitek, který mnou otřásl. To že jsem za to, že mužské a ženské práce existují, ještě neznamená, že jsem nějaká submisivní chudinka. Došla jsem k tomu prostým pozorováním, ale teď k tomu zážitku.

Pracovávala jsem na jednom hotelu, měli jsme i noční směny a samozřejmě to byla taková drbárna, protože hosti spali a nikdo nic nechtěl - no tak jednou tak sedíme, pijeme turka, asi tři holky, tři chlapi - kolegové a jak se blížilo ráno, sbalili jsme saky paky, umyla jsem si hrnek a šla na kutě. Když jsem druhý den přišla do práce, dostala jsem vynadáno, že po nás v noci zbyly nějaké hrnky a že se tam bordel trpět nebude. Tak jsem se kolegy, když přišel do práce, zeptala, jestli tam náhodou nenechal hrnek, že byl kvůli tomu řev a on se na mě, k mému naprostému šoku, silácky rozkročil a před asi 10ti lidmi mi oznámil, že jsem ty hrnky po nich měla umýt já, protože jsem ženská. Totálně mi to vyrazilo dech, dodnes nedokážu pochopit, kde ten skrček vzal tolik hovadské drzosti, že vážně očekával, že po něm bude cizí ženská mýt zaprasený hrnek. I já mám svoje hranice. A tohle bylo moc.

Pirek
7060 příspěvků 26.09.12 08:17

Pro mne je jednodušší, ač se to zdá divné, udržet pořádek než nepořádek. Těch cca dvacet minut denně na likvidaci nádobí, prachu nebo oblečení (špinavého i vypraného) si zatím dokážu najít.

Moje sestra byla jako malá děsný puntičkář na pořádek. Než ulehla, všechno v pokoji srovnala, včetně mé lampičky a židle, když byla pootočená. Teď jsem viděla, jak vypadá její pokoj ve čtyři odpoledne… no, asi se i v uklízení lidé mění.

Můj přítel se jmenuje křestním stejně jako můj otec, narozeniny mají den po sobě a oba stejně hnusně píšou (tatínkův vzkaz: Vyvenčete brzo psa, nechtěl být venku. Já čtu: Vyvenčete brzo psa, nechtěl být Lenin?! Sestra říká: Prosím tě, co je ta první věta? Já přečtu akorát, že nechtěl být venku.). Vypadá to na slušný komplex :D

Malina jahodová
175 příspěvků 26.09.12 08:47

www.pojdte-dal.cz
„Jak zvládnout domácnost s nadhledem a jak si začít vážit sama sebe“

:D :D :D
Která Stepfordská panička mohla strčit „domácnost“ a „vážit si sama sebe“ do jedné věty?

seznam.mih
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.09.12 08:59

@Malina jahodová Ale to není v jedné větě, je to akorát v jednom souvětí :))

Malina jahodová
175 příspěvků 26.09.12 09:17

@seznam.mih

No tak souvětí. Každopádně to chápu tak, že v důsledku zvládání domácnosti si začnu vážit sama sebe, což je demagogická pakárna.

Máme čtyři malé děti a momentálně jsem těhotná s dalším. Manžel má teď honičku v práci, takže domácnost teď jen na na mě. Mě je ale poprvé za život v těhotenství blbě, do toho pracuji a pečuji o děti, takže s nadhledem domácnost rozhodně nezvládám. No a nevážím si sama sebe o nic míň. Naopak před těhotenstvím jsme v domácnosti válčili celkem úspěšně, což byl s tolika dětmi a bez babiček výkon, ale nenapadlo mě, že bych si měla kvůli tomu sebe víc vážit.

Domácnost je jen vnější projev života rodiny a s mým sebehodnocením to nemá žádnou souvislost. Možná mám to štěstí, že si vážím sebe sama za úplně jiné a hlavně daleko hlubší věci, takže sebehodnocení nemám tak křehké, aby mi ho mohl rozhodit někdo, kdo mi nadělá doma bordel.

TinkaH
917 příspěvků 26.09.12 09:32
@Soňa3 píše:
Tak ještě jinak, znáte někoho, u koho fakt můžete konstatovat, že má doma pěkně uklizeno a má to prostě v malíku? Já jsem jednu takovou paní znala, sice to byla osobnostně příšerná osoba, ale ta když hovořila, tak jednou rukou otírala linku a druhou leštila zrcadlo. Je to jediný člověk, u kterého můžu říct, že měla doma pořád uklizeno. Moje maminka má taky uklizeno, ale je fakt, že je vidět, že ji to dost zmáhá. Je to náročné mít domácnost jak klícku. Ještě dodám, že jsem prostě rodinný typ a mě uklizený byt potěší, a i když to není nejdůležitější věc na světě, jistý význam tomu přikládám.

Znám, moje sestřenice. Je to šílené. Ona má uvařeno, uklize, furt se usmívá a je v pohodě. Nedělá jí to žádný stres. Zato, když se vrátíme od ní z návštěvy, já upadám do hluboké deprese a začnu gruntovat, to většinou přítel nevydrží a jde raději na pivo :-D. Posledně jsme se vráili v devět večer :-D
Jinak u mě jo to s pořádkem dost na štíru. Za prvé rekostruujeme, takže žijeme na stavbě, prakticky je obyvatelný jeden pokoj. Naučila jsem se ale pár věcí, které mi k aspoň jakésimu pocitu pořádku stačí:
1, co nejméně volných odkládacích ploch (já jim neodolá, přítel taky ne. Když nejsou vracíme věci na své místo)
2, úložné prostory s dvířkama, neprůhlednýma
3, žádné rotopedy, volné židle, křesla v místnosti, kde se svlékáme, jinak se z nich stane „věšák“. Když to tam není, musíme věci dát do skříně.
Ještě potřebuju radu, jak pravidelně zalévat kytky, abych je nemusela pravidelně vyhazovat mrtvé. Pak jse mi líto, že nemám doma kytky, jdu a koupím nové. Je to drahé, neefektivní :-(

Kalanka
707 příspěvků 26.09.12 09:32

@Malina jahodová To je uzasny, ze mate tolik deti, je mi to hrozne sympaticke. To s tim vazenim si sama sebe diky napulirovane domacnosti je samozrejme kravina - proboha snad me sebehodnoceni musi vychazet z mnohem podstatnejsich veci. Mam pocit, ze je to presne naopak - pokud mam vybudovanou nejakou solidni sebeduveru, nerozhodi me, ze ted zrovna uklid zas az tak nezvladam nebo ze jsem vybehla z domu neupravena nebo neco podobneho. Jasne, ze je fajn mit uklizeno a bejt upravena a hezky oblecena, ale obcas se tady tomu priklada az moc velka vaha na ukor jinych veci.
P. S. Jak tu nekdo zminoval to uslovi „zvenku huj, zevnitr fuj“, tak me se naopak vybavil text jedne pisne „zevnitr spinavej a zvenku cistej“ :)

Veselý Puntík
223 příspěvků 26.09.12 09:39

Já uklízím jednou týdně, věnuji tomu tak tři hodinky. Pustím si hudbu a trsám s mopem po bytě :-) Uklidím kuchyň, vyčistím varnou desku, vydrbu wc, umyvadlo a vanu, vysaju, vytřu podlahu, naházím prádlo do pračky… Myslím, že jsem takový uklízecí průměr. Nevadí mi hozené prádlo na židli ani rozstrkané knihy všude možně, zato nemám ráda takový ten „nanohylepivý“ binec na zemi. Máme kočku, takže aspoň jednou týdně to chce vzít, aby se mi v rozích neválely chuchvalce z kočičích chlupů a mých vlasů. Ale nejsem šílenec jako moje matka, jeden den neumyté nádobí mi naprosto nemůže „rozhodit sandál“ (výraz mojí milované sestry) :-)

Pavučinec plyšový
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.09.12 09:43

@Malina jahodová Jé, mně se hrozně líbí, když má někdo hodně dětí. Co jsem si tak všimla, většinou jsou tyhlety ratolesti mnohem vychovanější než jedináčci. Čistě teoreticky bych taky chtěla mít větší rodinu, ale jsem na to moc…já nevím…líná, sobecká…prostě se na to necítím.

Malina jahodová
175 příspěvků 26.09.12 09:44

@TinkaH

No zalívat buď míň nebo víc. Podle toho, jestli usychají nebo uhnívají od kořenů. Pozor, pozná se to podle zeminy, zda je suchá nebo moc vlhká a možná i plesnivá. Listy schnou a hnědnou v každém případě.

Nicméně většina rostlin vydrží celkem různorodou péči, co se zalévání týče. Důležité je ale ale správné množství světla. Některé mají rády přímé slunce a jiné naopak polostín. Když tohle vyřešíte a máte je ve správně velkých nádobách, tak potom budou prospívat, i když zalíváte trochu míň nebo víc než by bylo optimální.

seznam.mih
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.09.12 09:51

Tak zrovna dneska jsem si uklidila pokoj :D Ale opět přijít ke mně někdo mnohem pořádkumilovnější, tak by ještě moh uklízet :D Jedná se o věci, které nejsou schované ve skříni, ale mám je na stole, nebo mám položené krmení pro moje holčičky, staré učebnice, do kterých se občas podívám, plyšáky, které jsem dostala od přítele :D Na stolku mám uspořádanej bordel s lampičkou a materiály na finštinu :D U mě je základ úklidu mít ustlanou postel :D Na mě to působí čarovně tak, že bez ustlané postele vidím v pokoji šílenej chaos, kterej se nedá zvládnout, ale jakmile ustelu postel (rozumějte složím peřinu na půl, načechrám polštář, přehodím přes to deku, srovnám svoje mega plyšáky a hodím na to vše dekorační polštáře) tak najednou v pokoji vidím, že je uklizeno, jen sebrat ty haldy prádla, uklidit stůl a vysát :D

Nemám ráda, když je na poličkách prázdno. Působí ten byt tak strašně prázdně, neobydleně a neosobně. Když jsem ještě bydlela u našich, tak moje sestra měla jeden týden uklízecí období a tak se mi nabídla, že když já nevidím ten bordel, co ona jo, že to uklidí za mé asistence. Chtěla jsem vědět, jak vypadá teda ten správně uklizenej pokoj. Nejdříve sem teda uklidila tak, jak jsem normálně zvyklá a pak nastoupila sestra a všechno z polic a na skříních bylo pryč. Výsledkem byl pro mě odlištěnej neosobní neútulnej pokoj. Do teď si ze mě naši dělají srandu, že jsem asi tři dny chodila a naříkala, že mám ten pokoj strašně prázdnej :D

Co si tu tak pročítám tohle vlákno, tak na mě začíná zabírat ta myšlenka, že by každou chvíli mohla přijít nečekaná návštěva, tak abych se nemusela stydět uvést návštěvu přes můj pokoj na můj balkón :)

Sekhmet
1918 příspěvků 26.09.12 10:01

Tak jsem zjistila, že se tu rozlišují dva druhy nepořádku: Provozní bordel - tedy poházené věci, neuklizené krámy apod… Ten u mne nenajdete - i nádobí mám vždy umyté, všechno uklizené, v rámci možností (nevlastním zatím skříně, plánuju si dát vestavěnou skříň a šatnu k vánocům) se u mne nikde nic neválí, protože věci uklízím na své místo.
Druhý bordel je prostě to, že u mne na věci sedá prach. Není problém vzít do ruky koště a zamést. Není problém vzít do ruky hadr a umýt vanu, popř. umyvadlo. S vytíráním už trochu časový problém mám, bohužel. A drhnout dlaždičky? Zapomeňte rovnou. Já ráno vstanu, nasnídám se, obleču a namaluju a vyrážím do práce. Domů se vracím mezi osmou hodinou večerní a půlnocí. Když je to v osm, jsem ráda, že stihnu navařit na ty dny, kdy se vrátím kolem půlnoci a už nestíhám vůbec nic. Dám si něco k jídlu a padnu do postele. Televizi vlastním, ale kromě pár minut ze snídaně s Novou, jsem už hezkých pár let neviděla nic. V pátek přijdu z práce o něco dřív (tedy tak kolem šesté), sednu do auta a vyrážím 70km tam, kde mám taneční skupinu. Následuje celovíkendový program - tréninky, sport, posilovny, masáže, výlety. Vracím se v neděli kolem osmé večerní. Dojdu na týdenní nákup (zlatý Kaufland, co má otevříno do půlnoci), uvařím, upeču chleba na celý týden, kolem půlnoci padnu do postele a spím. Už jenom vyprat a vyžehlit znamená „noční směnu“ a to nemám rodinu. Kdy mám jako sakra mejt okna, proboha?
Nejsem prase. Jsem hezká, chytrá, vzdělaná, elegantní, vtipná, přátelská, zábavná, skvěle vařím a mám doma bordel, dokud si má hospodyně neujasní priority (nebo dokud si nepořídím víc nábytku a ona přestane odmítat ke mně chodit uklízet).

Curlygirl
1901 příspěvků 26.09.12 10:14

@Sekhmet já to tak teda nemám, ale naprosto chápu a dokážu si to představit. Řešení je jediné (jak jste psala o paní na úklid) - co nejrychleji zařídit někoho na úklid a možná bych uvažovala i o nějaké hospodyni, na pár hodin týdně, co by i třeba dle seznamu nakoupila nebo donesla věci do a z čistírny atd…

TinkaH
917 příspěvků 26.09.12 10:20
@shirla píše:
@Soňa3
Předem musím napsat, že mě teda dost překvapuje, kolik je tu mezi námi bordelářů…Já se k nim teda, poté, co mám svou vlastní domácnost, neřadím.
A na vaši otázku, jestli a kolik lidí, kteří mají doma uklizeno pořád znám…Znám jich opravdu několik. Mamky kamarádka má doma stále uklizeno(2děti, psi), moje min. 3 kamarádky doma mají také stále uklizeno, je pravda, že u nich je to i dost puntičkářská záležitost, ale i tak, je příjemnější jít na kávičku k někomu, kdo má uklizeno, než k někomu, kdo má bordel. A jak tu někdo psal, že nestíhá uklízet. Myslím si, že se to dá stíhat, místo výletu o víkendu se prostě jednou za týden uklidí. Sama bydlím v domečku, kde teda bohužel ještě nemám tolik skříní, kam bych potřebovala uklidit plno krámů, co mi překáží, ale i tak se snažím mít uklizeno, min. v kuchyni, kde nesnáším mít nepořádek. To že přítel stále někde nechává své krámy mě sice rozčiluje, ale stále si říkám, že se to časem naučí :-)
A rada, jak mít aspoň trochu uklizeno je: Nemít zbytečné krámy, které nepořádek dělají. Zbavit se koberců, závěsů ost. krávovin a věc, kterou si vezmu, vrátit na místo.

Co se přítele týče, věřete, nenaučí se to :-D To spíš vy si zvyknete :-D Problém s vracením věcí na místo jsem vyřešila nedostatkem poliček na odkládání blbin, fakt to pomohlo

LadyPapajka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.09.12 10:27

@Sekhmet Neberte tohle prosím jao rýpání, vážně to tak není myšleno, ale baví vás to takhle? myslím ten způsob života?

Curlygirl
1901 příspěvků 26.09.12 10:32

@LadyPapajka nad tím jsem taky přemýšlela, jestli by mně to bavilo.. rozhodně to není pro každého (pro mně určitě ne). Znám ale několik lidí, především dost hodně úspěšných singl chlapů kolem 35, kteří tak fungují už léta.

Já První
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.09.12 10:33

@Eireenfly
Ty příhodu s tatínkem špatně rozdejchávám, nesnáším, když takhle někdo s někým zachází a považuju to za normální násilí.
Normálně mi vyskočil adrenalin… jak může někdo takhle zacházet s vlastním děckem?
Už se vám nedivím.
Jediné, co by se s tím dalo dělat, by bylo toto: udělat si doma schválně úplně děsnej bordel, ale příášernej, pozvat otce na návštěvu a říct mu, že takhle se vám to líbí a jestli jemu ne, ať vypadne. Taková léčba šokem.

Příspěvek upraven 26.09.12 v 10:35

Stránka:  « Předchozí 1 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 25 Další »
Váš příspěvek
Další podobná témata podle názvu

Před šesti lety se zřítila textilka Rana Plaza

Módní svět si připomíná šest let od zřícení textilní továrny Rana... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
Módní nákupčí: Povolání snů, nebo hrůzy?

Autor: Kamila

Svět skloňuje velká jména návrhářů, přitom o našem šatníku... Celý článek