Nepořádek v domácnosti - please help

Fotoalbum tématu (7) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 25 Další »
Alhambra
861 příspěvků 25.09.12 11:52
@Já První píše:
@Pavučinec plyšový
Já do pokoje svých synů ani nechodím, nechci se rozčilovat.

Ten starší už mi dokonce hlásí: Mami, radši tam nechoď! :-)

Sekhmet
1918 příspěvků 25.09.12 11:53

@Soňa3 No, snad jen - každý nepořádek uklidit hned, než se to nahromadí. Odnést tu skleničku hned vypláchnout, uklidit ten talíř do myčky hned. Vyčesaný chuchvalec vlasů ihned sebrat, ukládat věci na své místo teď hned a ne až později. Proti usedajícímu prachu a špinavým oknům fígl nemám, zkoušela jsem jim to zakázat, ale úspěšně mé zákazy ignorují.

Já První
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.09.12 11:54

Já kdybych žila sama, mám pořádek. Nemám ráda zbytečné věci a uklízím po sobě průběžně. Kdybych chtěla ale totéž po své rodině, musela bych být pořád naštvaná a oni taky, takže jsem se pragmaticky rozhodla to ignorovat. Mnohem snáze se to ignoruje, když je jeden venku a dělá si nějakou zábavu. Sedět doma, jsem zpruzená v jednom kuse. A co mne fakt nebaví, je zbytečná a Sysifovská práce, jako je tzv velký úklid. Vždycky mi napadnou lepší způsoby, jak se zabavit.

waw
336 příspěvků 25.09.12 11:55

Prachu člověk nezabrání, ale ostatnímu binci se dá pomoct tím, že ho prostě zbytečně nevytvářím. Vypitou lahev hned do koše, talíř umýt nebo do myčky, vypadané vlasy na umyvadle do koše, oblečení na sluhu či do skříně a je to :-)

Sekhmet
1918 příspěvků 25.09.12 11:55

@Alhambra Připomíná mi to jednu mou známou, která při příletu z dovolené dostala (ještě na letišti) sms ve znění: „až přijdeš domů, nic se nelekej, na kolena neklekej“ Samozřejmě se ihned vyděsila. Ukázalo se, že její syn komplet vyboural kuchyň vč. obkladů s tím, že se pořídí nová. To už ale nestihl (ukázalo se, že na novou kuchyň nemá peníze), neboť odletěl na půl roku do států… Známá tak má vybouranou kuchyň, přičemž peníze na novou nemá a starou použít nemůže, neboť při bourání se zcela rozpadla.

666mahu
1490 příspěvků 25.09.12 11:55

@Soňa3, jestli jsem příšerná osoba, ať posoudí jiní.

Přidávám se k @ooola a
@mujercita píše:
Vzorně uklidit a odejít z bytu :-)
dokud je tam prázdno, pořádek vydrží

dobré rady. ;-))

Sama potřebuji přiměřený prostor k bydlení. V příliš malém se pořádek špatně udržuje, v příliš velikém je uklízení zas moc.
S tím prachem jak kde. Když jsem bydlela v centru, bylo to hrozné. Teď bydlím na kraji Prahy a je to v pohodě.

Já První
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.09.12 11:56

@Sekhmet
Ty králičí bobky mi opět způsobily záchvat bezděčného smíchu.

Alhambra
861 příspěvků 25.09.12 11:57

@Sekhmet Snad tam na tu novou kuchyň vydělá.

Sekhmet
1918 příspěvků 25.09.12 11:58

@Já První Aspoň někdo se pobavil, já tam jednou musela přespat… A do smíchu mi teda nebylo, zvlášť když onen známý rozkládal gauč se slovy: „levý roh se musí podložit sedmým a třetím dílem Harryho Pottera a pod pravý roh tu mám někde šesté vydání Encyklopedia Britannica…“

Pavučinec plyšový
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.09.12 12:01

@Soňa3 Zlepšováky nemám, ale například jsem zjistila, že když se takový ten „týdenní úklid“ (přejet byt vysavačem, setřít podlahy, umýt vanu a podobně, oprášit prach) zvládne udělat skutečně jednou za týden, není to taková hrůza a stačí na to dvě hodinky. Jakmile se to člověku vymkne a propracuje se k týdennímu úklidu jednou za měsíc, je to v háji. Ale co dělat se členy rodiny, kteří nechávají všechno, jak jim to odpadne od ruky, to nevím.

Soňa3
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.09.12 12:01
@waw píše:
Prachu člověk nezabrání, ale ostatnímu binci se dá pomoct tím, že ho prostě zbytečně nevytvářím. Vypitou lahev hned do koše, talíř umýt nebo do myčky, vypadané vlasy na umyvadle do koše, oblečení na sluhu či do skříně a je to :-)

Když u nás se stává, že na toho sluhu si hodí oblečení všichni čtyři a ten sluha se pak překotí a na zemi leží změť oblečení různého stupně špinavosti, včetně montérek - to jen pro představu, kam u nás takovéhle ušlechtilé myšlenky vedou :-) Jo uklízet věci zpět na své místo, to je dobrá rada, ale musím říct, že se lépe řekně než udělá, ale snažím se :-)

Sekhmet
1918 příspěvků 25.09.12 12:03

Já na to přišla: Budu volit toho, kdo do Listiny základních práv a svobod prosadí právo na vlastní uklízečku a vlastního sluhu pro každého!

Alhambra
861 příspěvků 25.09.12 12:07

@Soňa3 Něco se dá minimalizovat - čím méně poliček a obecně věcí, tím méně různého oprašování atd. Vyprané prádlo je dobré hned poskládat, to nejnutnější vyžehlit, nevytvářet žádné „mezisklady“. Já se snažím část prací delegovat na syny. Nejsou už úplně malí, takže mají na starosti nádobí, vysávání, mytí koupelen, a práce kolem domu - sekání zahrady, nošení dřeva atd. Ale musím jim to samozřejmě neustále připomínat. Až jednou udělají něco sami od sebe, asi jim změřím teplotu, jestli jsou v pořádku. Okna mi jednou za čas umyje tchýně, když je u nás na víkend, protože jednak nevydrží sedět a relaxovat a jednak se na moje okna na rozdíl ode mě nemůže dívat. Jestli mě pak pomlouvá u zbytku příbuzenstva nevím a neřeším :-)

Alhambra
861 příspěvků 25.09.12 12:09
@Sekhmet píše:
Já na to přišla: Budu volit toho, kdo do Listiny základních práv a svobod prosadí právo na vlastní uklízečku a vlastního sluhu pro každého!

Já navrhuji stanovit zaměstnaným ženám matkám čtyřdenní pracovní týden, v pátek by měly zůstat doma. Tak by měly čas dát do pořádku domácnost, nakoupit na víkend a ten si pak normálně užít s rodinou, místo aby v sobotu a neděli doháněly to, co přes týden nestihly. :-)

Soňa3
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.09.12 12:09
@Sekhmet píše:

Jste geniální, problém nezaměstnanosti, chudoby a sociálního vyloučení vyřešen :-) Všechny nezaměstnané osoby plného zdraví do 50 let věku by měly na starost trávníky, mytí aut, opravy domu, osoby nad 50 let by zajišťovaly klasický úklid a čekatelé na důchod mezi 65 a 70 lety by už jen poklidně utírali prach, zalévali květiny a rovnali dečky - A VŠICHNI BYCHOM BYLI SPOKOJENÍ. Jojo, kéžby to tak šlo.

waw
336 příspěvků 25.09.12 12:10
@Soňa3 píše:
Když u nás se stává, že na toho sluhu si hodí oblečení všichni čtyři a ten sluha se pak překotí a na zemi leží změť oblečení různého stupně špinavosti, včetně montérek - to jen pro představu, kam u nás takovéhle ušlechtilé myšlenky vedou :-) Jo uklízet věci zpět na své místo, to je dobrá rada, ale musím říct, že se lépe řekně než udělá, ale snažím se :-)

My jsme doma čtyři a každý má sluhu - toho němého ;-) - vlastního. Špinavé montérky se nechávají v garáži, v předsíni pak věci na zahradu, do lesa apod., takže v pokoji máme jen slušné oblečení na běžné nošení.
Chce si to najít systém, který vám bude vyhovovat, a ten prostě dodržovat. Já vím, snadno se to říká, ale hůře dělá :-)

Soňa3
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.09.12 12:10

@Alhambra Tak pro čtyřdenní pracovní týden bych hlasovala z fleku i za cenu poklesu příjmů.

Já První
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.09.12 12:10

My máme doma tašky na tříděný odpad, už mockrát se stalo, že když se naplnily, moji hoši to tam normálně házeli dál, až vznikl takový malý smeťák. To samé s oblečením: Mami, nevíš, kde mám…(libovolný kus oděvu)? V otevřených dveřích pokoje vidím velkou hromadu šatstva, vyhřezlou ze skříně, další kopky na psacím stole, mezi tím lahev od piva.
Mockrát jsem přemáhala chuť jim to všechno normálně podpálit.
V koupelně jezero, všude vlhké zmuchlané ručníky, drobky v klávesnici, linka lepkavá kdoví od čeho. Aspoň, že chlapci umějí vařit, utěšuju se.
Tak se nadechnu…a jdu ven.

BezNicku
159 příspěvků 25.09.12 12:11

Zrovna dnes resim podobny problem (a nejen dnes, ale dnes je to o to palcivejsi)…musim se dnes ucit na zitrejsi seminar, ale misto toho uklizim nas pronajaty 2+kk…protoze kdyz jsme s pritelem podepisovali prodlouzeni najemni smlouvy, tak nam hodna pani majitelka 5 minut pred tim rekla, ze hodla byt prodat a hned prisli 1. zajemci…v soku jsem jeste ted…dnes prijdou dalsi cizi lide (s maklerem prijemnym jak zadek 3 dny po oholeni), a tak misto toho, abych se jen ucila, tak uklizim sve osobni veci a vysavam…fakt super :-( pritom na to ted vubec nemam cas (kdyby to bylo jen par taliru ve drezu, neresim to)…

Judith11
1168 příspěvků 25.09.12 12:12

Já jsem v podstatě líný a nepořádný člověk, který ale nesnáší to, čemu se dá říct VIDITELNÝ bordel. Binec ve smyslu neumytá okna nebo trocha nepořádku uvnitř kuchyňské linky mě nerozhází.
Nejspíš jsem takový ten perfekcionista navenek, což se projevuje tím, že stačí mít to, čemu já říkám „urovnáno“ -takže na první pohled domácnost působí uklizeně.

Metoda na udržení jakéhos takéhos pořádku existuje- má název „hodně úložných prostor“ - je vynikající právě na udržení toho viditelného - takže cokoliv co je někde položené, okamžitě vrhám do šuplíků nebo kopu do škříní. Pro mě to zneviditelní a jsem vcelku spokojená. Jednou za čas se přinutím uklidit i uvnitř těch úložných prostor, to mám zase spojený s takovou tou propagovanou „očistou duše“, která u mě ale fakt funguje. Dokud něco nevytřídím nebo nevyhodím, nejsem spokojená.

Pak jsem nabyla přesvědčení, že -naopak než tu kdosi psal- je super mít velký prostor. Líp se uklízí, krámy nejsou tolik vidět, prostě se to jaksi rozvrství.
V malé místnosti je to podle mě tragedie.

Snažím se udržovat takové ty rady jako - nechoďte spát s plným dřezem nádobí a hrnky na konferáku - apod. Jasně, jsou to ty populisticko-ženské rady z časopisů, ale něco na tom je.
Nezabere to téměř žádný čas a nemáte pak ten stres buď ráno nebo po příchodu z práce.

Rady pro každodenní udržení předstíraného pořádku:

Sklízejte - nedovolte mít všude poházené časopisy, nádobí, skleničky, popelníky..

Podle stavu podlahové krytiny vysávejte. Jestliže máte koberec, jste vítěz. Pokud máte polovoučku, musíte se chopit vysavače tak zhruba obden

Nevrstvěte! Snažte se, aby každá věc měla svoje místo a okamžitě!! ji tam vracejte

Vymezte společný prostor (obývák, kuchyň spojená s obýv.), kde to máte na rozkaz vy a ostatní se musí přizpůsobit. Ať si pubescenti dělají bordel v pokoji, to neřešte. Ale nedovolte jim zasahovat do pomyslně „vašeho“ území. Takže v praxi- povzneste se nad hromadami v jejich pokojích, neřešte zbytky jídla, talíře, petky, flašky od piva,,, to je daň za to, že nebudou tyhle propriety cpát do obýváku

Snažte se vytvořit si minimalistickou domácnost - žádné zbytečné vázičky, výstavky, pičičundičky - tahle rada ale nesouvisí s minimalismem jako takovým, viz rada dál

Pokud nejste precizní na pořádek, pak si rozhodně nepořizujte minimalistický styl bydlení, protože jakákoliv nepatřičná věc, pohozená deka, větrající manželova košile na rotopedu, umolousaná linka, dokonce i kniha položená ve špatném směru, to jsou zabijáci stylu.

Pokud minimalismus i přesto milujete, pak si udělejte testík

• mám děti?
  • mám manžela/přítele/přítelkyni bordeláře?
  • mám zvířata?

Pokud na tyhle otázky zní odpověď ANO, pak se rozlučte s myšlenkou minimalismu minimálně do doby, než zemře zvěř, rozvedete se a zbavíte se potomků.

zwedavka
1014 příspěvků 25.09.12 12:13

Dobré rady k nalezení zdarma česky na www.pojdte-dal.cz a anglicky na www.flylady.net

Já První
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.09.12 12:15

@Soňa3
Já ne, protože to by nikdy už zbývající členové rodiny nic neudělali, protože „ty na to máš ze zákona volno“. Ani zanic. Mým snem je mít tolik volného času, kolik mají zbývající členové rodiny.
Dnes jsem si vzala dovolebnou a nedělám nic. Mohla bych mýt okna, ale kašlu na to. Když si vezme dovolenou můj muž, jede surfovat a mýt okna by ho ani omylem nenapadlo, tak proč bych nemohla i já se na to vykašlat a jen relaxovat?

Alhambra
861 příspěvků 25.09.12 12:15

@Judith11 Velmi výstižné! :-)

MP Monny
480 příspěvků 25.09.12 12:19

V naší domácnosti zahrnující mě, přítele a naši čivavu nijak extra uklizeno není, ale bordel myslím taky nemáme. Vyrůstala jsem ve „sterilní“ domácnosti, mamka vždycky uklízela všude, vše a vždy a dělá to tak dodnes. Když měla přijít třeba jen sousedka na kafe, tak uklízela celý byt včetně mého pokoje a ložnice protože „co kdyby tam náhodou sousedka vlezla“. A tenhle přístup má pořád, jak už bylo zmíněno od někoho jako rada, uklízí vše ihned jak se to vyskytne nebo jak si toho všimne, takže nádobí umývá ihned po jídle, boty hned jakmile přijdou z procházky, otcovo propocené sportovní oblečení z něj svléká pomalu už ve výtahu aby je hned hodila do pračky… no co dodat, dá se tam jíst ze země :) A jediné pravidlo, které ohledně úklidu má, je opravdu že se má uklízet průběžně a pořád, protože pak to jde snáz.
Já osobně uklízím v kuchyni skoro každý den (uklidit nádobí, utřít linku a varnou desku), koupelnu jednou týdně, obývák a ložnici jednou týdně zametu nebo vytřu (tenhle týdenní úklid dělám většinou v pátek nebo sobotu, protože přijdou známí), peru průběžně, prádlo ze sušáku sundám když potřebuji místo na další prádlo. Jo a žehlím jen přítelovi košile ;)

666mahu
1490 příspěvků 25.09.12 12:22
@Sekhmet píše:

Hezké, obávám se, že k tomu nedojde. :-))

Bobky jsou hrozné! Tam bych nespala. :-((

Mám podobnou historku, aneb jak naučit dítě uklízet.
Moje kamarádka s dcerou (asi 12 roků) šla navštívit svou kamarádku, která se zrovna rozváděla a neměla šťastné období. Nezvládala své dva malé synky, dala se na pití, domácnosti se nevěnovala vůbec. Děti byly na návštěvě odeslány hrát si do dětského pokoje. Dcerka kamarádky se za chvíli vrátila, že tam nechce být, ať jdou domů. Moje kamarádka shledala hned, že domácnost nevypadá moc k světu, ale když přišla do dětského pokoje, tak byla v šoku, nic podobného prý neviděla - strašný nepořádek, špína, mezi špinavým oblečením a hračkami se všude válely zbytky jídla (rozlámané sušenky, chipsy, kosti od kuřat a další). Dcerka kamarádky už do tohoto bytu nikdy nechtěla jít a sama od sebe začala hned uklízet svůj pokoj a udržovat v něm pořádek. Byla to neplánovaná léčba dítěte šokem. :-))

Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 25 Další »
Váš příspěvek
Další podobná témata podle názvu

Před šesti lety se zřítila textilka Rana Plaza

Módní svět si připomíná šest let od zřícení textilní továrny Rana... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
Módní nákupčí: Povolání snů, nebo hrůzy?

Autor: Kamila

Svět skloňuje velká jména návrhářů, přitom o našem šatníku... Celý článek