Nepořádek v domácnosti - please help

Fotoalbum tématu (7) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 25 Další »
shirla
881 příspěvků 25.09.12 12:22

@Soňa3
Předem musím napsat, že mě teda dost překvapuje, kolik je tu mezi námi bordelářů…Já se k nim teda, poté, co mám svou vlastní domácnost, neřadím.
A na vaši otázku, jestli a kolik lidí, kteří mají doma uklizeno pořád znám…Znám jich opravdu několik. Mamky kamarádka má doma stále uklizeno(2děti, psi), moje min. 3 kamarádky doma mají také stále uklizeno, je pravda, že u nich je to i dost puntičkářská záležitost, ale i tak, je příjemnější jít na kávičku k někomu, kdo má uklizeno, než k někomu, kdo má bordel. A jak tu někdo psal, že nestíhá uklízet. Myslím si, že se to dá stíhat, místo výletu o víkendu se prostě jednou za týden uklidí. Sama bydlím v domečku, kde teda bohužel ještě nemám tolik skříní, kam bych potřebovala uklidit plno krámů, co mi překáží, ale i tak se snažím mít uklizeno, min. v kuchyni, kde nesnáším mít nepořádek. To že přítel stále někde nechává své krámy mě sice rozčiluje, ale stále si říkám, že se to časem naučí :-)
A rada, jak mít aspoň trochu uklizeno je: Nemít zbytečné krámy, které nepořádek dělají. Zbavit se koberců, závěsů ost. krávovin a věc, kterou si vezmu, vrátit na místo.

LadyPapajka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.09.12 12:23

Zapomněla jsem zmínit jeden dost důletižý důvod ke všem těm ostatním, proč vlastně nemám byt jak z katalogu: Jsem líná jako prase.

LadyPapajka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.09.12 12:25

@shirla Je to hold o prioritách, moje mamka radši pojede na celej den na kolo a bude mít doma bordel, než aby v přijatelném počasí (což u ní znamená pokud není sněhová vichřice) byla doma.

z_dediny
1107 příspěvků 25.09.12 12:26
@LadyPapajka píše:
Chápu vás. A jsem podobnej typ jako vy. V pubertě se v mém pokoji doslova nedalo projít, vsuše na zemi vrstva bordelu po kolena.

Když jsem začala bydlet sama, docela se to zlepšilo (protože mi nevadí uklízet bordel po sobě, ale po jiných).

Ted bydlím s přítelem v pokoji u jeho rodičů, je tu tak málo místa, že se tu ani nedá udělat bordel. Ale pozor, když uklízím, myslím tím, že posbíram kapesníky, petlahve a oblečení. Prach utírám jednou za tři mesíce a okna jsem nemyla ještě ani jednou, luxuju tak jednou za tři týdny a myslím si (i když mě tady nejspíš většina uramínkuje) že to je naprosto v pořádku.

Jak to tak čtu, moje děti byly DOKONALÉ. Protože poházené oblečení, petlahve, kapesníky se u nich v pokoji nevyskytovaly a prach utírali každý týden a každý týden taky vyluxovali byt. Budu jim muset ještě dodatečně poděkovat, že nebyli čuňata. No, možná žijete někde mimo město,, kde se nepráší.

Pavučinec plyšový
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.09.12 12:26
@shirla píše:
@Soňa3
Myslím si, že se to dá stíhat, místo výletu o víkendu se prostě jednou za týden uklidí.

No, právě, já raději na ten výlet…

Soňa3
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.09.12 12:29

@BezNicku To je sado, ale jestli vás potěší cizí neštěstí, čtěte moji příhodu:

Bydleli jsme s manželem v 1+0 s naší asi 9-měsíční dcerou. Zavelela jsem, že to takhle nejde a našla přes inzerát byt 2+1 - krásný, za nájem cca 4000 měsíčně čistého nájmu. S paní pronajímatelkou jsem se sešla, domluvily jsme nájemné a den stěhování. k onomu datu jsem sbalila celý byt, a vydala se podepsati nájemní smlouvu a složit kauci ve výši 12000 (3× nájem). A tak jsme smlouvu podepsali, já vyložila těch 12000 tisíc na stůl a paní říká: „a ještě těch dalších 12tis,“, říkám „co?“ a ona, že studuje v Praze a musí tam přece z něčeho žít..Nevím co čekala, že se leknu a z mateřské vyčaruju dalších 4000 měsíčně, nebo nevím, co to mělo být. Celou dobu, co jsem se spolu před tím bavily, o tom nepadlo ani jediné slovo. Podle domluvy bych platila i s energiemi tak něco přes 6000 což byla v té době v té lokalitě cena hezká ale obvyklá, kdybych přistoupila na její požadavek, tak by mě ten byt vyšel na desítku měsíčně - zcela nedosažitelná suma pro mě v té situaci.
Tak jsem se sbalila, řekla, že jsme se asi špatně domluvily a šla jsem domů, vybalila sbalený byt a snažila se na to „zapomenout“.:-)

Soňa3
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.09.12 12:42

@zwedavka ó díky.

shirla
881 příspěvků 25.09.12 12:42

@Judith11
Naprosto souhlasím.
@LadyPapajka
Ano, je to o prioritách. Když je venku pěkně, je jasné, že být doma zavřená a uklízet je blbost, ale vždycky se najde nějaká výmluva, proč neuklízet, protože koho by bavilo uklízet? Asi jen ty puntičkáře. Mě bohatě stačí jeden den o víkendu na výlet. Ale to bude asi rozdíl, páč jsem na mateřské dovolené a na výlety, sport mám čas i jindy.
Když se uklízí častěji, nezabere to tolik času- asi tak jak to psala Judith11.

Já mám ráda pořádek asi proto, že bydlím v nově zrekonstuovaném domečku, uvnitř pěkně-nově zařízeném-kdyby tu byl nepořádek, už by to nebylo tak pěkné a mě by to nedělalo takovou radost.

@Pavučinec plyšový
Já taky raději na výlet, to je zase boj mezi mnou a přítelem. Toho, než někam vykopu, to mám uklizeno a pak v klidu můžeme někam jet-jít.

gulietta
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.09.12 12:44
@shirla píše:
Myslím si, že se to dá stíhat, místo výletu o víkendu se prostě jednou za týden uklidí.

Sama mám doma vzorný poriadok, ale nikdy v živote by som sa nechcela dopracovať k tomu, aby som namiesto výletu o víkende upratovala. Raz za týždeň, všetky víkendy v živote stráviť s handrou v ruke, je smutná predstava života.

Dáma_s_hranostajem
136 příspěvků 25.09.12 12:49

Jednou týdně - v sobotu dopoledne (přizpůsobuju tomu náročnost sobotního oběda) - uklidím celý byt a vytřu schody v domě. Pokud je doma manžel, tak vyluxuje, já udělám vše ostatní, trvá mi to cca dvě hodiny. Obývací pokoj a kuchyně nevydrží uklizené celý týden, takže pořádek průběžně udržuju. Za žádnou cenu nechci, aby naše domácnost působila sterilně nebo jako z časopisu - narozdíl od mojí mamky, která má úplně opačný názor a můj úklid pro ní někdy není dost dobrý (pracovala pár let jako uklízečka a neskutečně ji to poznamenalo - k horšímu). Snažím se mýt nádobí každý večer, je to pak ráno super pocit, že už je to za mnou. Na to, že jsme jen dva, máme dost špinavého nádobí, protože ráda vařím a nebojím se ani složitějších věcí. A v pátek peru, podle historického hesla „Freitag ist Waschtag“ :) přes víkend to uschne, v neděli odpoledne/večer to vyžehlím a mám na týden pokoj. Kdyby moje mamka věděla, že zrovna já dávám rady k úklidu, asi by jí kleplo.

GreatSusan
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.09.12 12:50

.

Příspěvek upraven 19.11.12 v 19:43

Atlacoya
2689 příspěvků 25.09.12 12:51

Já mám pocit, že věci by měly mít své místo. %Ze hrníčky patří do 2. police, talíře do 3., ponožky do 1. šuplíku v prádelníku, trička do 4. Ne že bych všechno uklidila hned, ale jednou za den se stačilo projít po pokoji a věci zařadit na správné místo. Bejvávalo. Teď žiju s tvorem, který dojí sušenku a obal nevyhodí ani když to má ke koši půl metru. Ani nevrátí propisku do stojánku, který má 10 cm u ruky. Místo toho bydliště neustále zapleveluje (a kupuje nové a nové propisky, protože v tom stojánku věčně žádná není) a jednou za měsíc se rozhodne udělat velký úklid. To spočívá v tom, že 10 minut uklízí, pak se do něčeho začte, za 2 hodiny si vzpomene že vlastně uklízí a opět se na 10 minut do úklidu vrhne. Čili místo toho, aby to měl za hodinu hotové dělá to celý den, nestihne to a pak je příliš vyčerpaný na to, aby mohl pokračovat. Dřív mě to rozčilovalo ale teď nad tím mávám rukou. Můj koutek je uspořádaný a jeho zoufalé hledání čehokoli přehlížím. Mám se rozčilovat? On je nevychovatelný, s jeho maminkou si rozumíme a vím, že se snažila ho k něčemu vést leč on je naprosto imunní.
Pardon za ten výlev, já ho nechci pomlouvat před kamarády a tady anonymně to jde tak nějak lépe. Jinak má spoustu kladných vlastností, kvůli kterým stojí a to s ním zůstat.

Příspěvek upraven 25.09.12 v 13:03

Judith11
1168 příspěvků 25.09.12 12:52

Obecně - věřte tomu, že když zvládnete každodenní „úklid“ - takový ten rychloúklid viz moje tipy, tak se nezahltíte tím hromadným bordelem, kdy pak už jen člověk zoufale sedí mezi hromadami a hroutí se, protože vlastně neví, kde začít.
Zjednodušeně řečeno, když nedovolíme nepořádek vytvořit, tak nemáme co uklízet- samozřejmě je to zjednodušené až moc, protože uklízet je bohužel pořád co, ale nepřeválcuje nás to.

Já z duše nenávidím uklízení koupelny a wc. Nenávidím chromové baterie, fakt z duše nenávidím - nechápu proč si to pořizujeme, když stačí jeden dotyk a stále vypadají hnusně umolousaně. Nesnáším sprchový kout, protože tenhle krám udržet v čistotě je nadlidský úkol. Nesnáším spáry v dlažbě. Nesnáším laminátové podlahy.
A v neposlední řadě nemám v oblibě ani nerezové spotřebiče, stačí když se k nim jen přiblíží pubescent a chmátne na dvířka mikrovlnky mastným prstem, otisky jsou vidět na deset metrů daleko.
Vlastnit nerezový dřez, to je už úplná noční můra, nemluvě o skleněných konferácích a nedej bože skleněném jídelním stole.

Chce to prostě eliminovat věci, které nás nutí otrocky otírat šmouhy a otisky.
Zkrátka to chce nějakou bezúdržbovou domácnost, ale jak k tomu dospět???

Malina jahodová
175 příspěvků 25.09.12 12:56

Počkej až v tom domečku budete mít děti. Pak pochopíš, proč někdo nestíhá uklízet. Ono totiž uklízet jednou za týden místo výletu spoustě lidem fakt nestačí. :)

Malina jahodová
175 příspěvků 25.09.12 12:57
@shirla píše:
A jak tu někdo psal, že nestíhá uklízet. Myslím si, že se to dá stíhat, místo výletu o víkendu se prostě jednou za týden uklidí.

Počkej až v tom domečku budete mít děti. Pak pochopíš, proč někdo nestíhá uklízet. Ono totiž uklízet jednou za týden místo výletu spoustě lidem fakt nestačí.

Judith11
1168 příspěvků 25.09.12 12:57
@GreatSusan píše:
Ja mam rada uklizeno, tim nechci rict, ze u nas doma je porad „jako v klicce“, ale prilisny bordel me deprimuje a nejsem schopna se na cokoliv soustredit, kdyz mam okolo sebe chaos a chuchvalce prachu. Ani nijak zvlast rada nenavstevuju lidi, kteri maji doma zabordeleno, pripada mi to prilis intimni - dozvim se o tech lidech to, co jsem vedet nechtela a jsem nucena koukat na jejich neporadek. Moje metoda je - pouzivam mycku na nadobi a sice program, ktery trva ca. 30 minut. Behem teto pulhodiny delam cokoliv pro domacnost - luxuju, utiram prach, nacpavam pracku, rovnam veci, uklizim koupelny a pod.. Kdyz to delam konsekventne, tak mam v podstate porad relativne uklizeno, takze tu pulhodinu ani neuklizim nejak desne intenzivne a neni to zadny stres, tj. netrva to ani pul hodiny. Jeste dodam - dulezite je, ze kazda vec ma sve misto, ktere znam ja a ktere zna i muj manzel (ktery je povahou spis bordelar), tim se znacne urychli cely uklid, protoze vim, kde dotycna vec „bydli“ a nemusim teprve vymyslet, kam ji ulozim. Svym zpusobem uchylne je, ze nez neco koupim, tak premyslim, kam to dam - a kdyz neni kam, tak nekoupim…Příspěvek upraven 25.09.12 v 12:53

Jen bych se ráda zeptala- co zvládne ten 30-minutový program myčky? Umyje to jen takový ten málo ušpiněný porcelán, skleničky…nebo i nějaký ten kastrol?

gulietta
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.09.12 12:58

@Judith11 ja márne premýšľam aký ešte existuje drez okrem nerezového.

shirla
881 příspěvků 25.09.12 12:59

@gulietta
Asi jsem to špatně napsala, nechci místo výletu uklízet. Dá se stihnout obojí. Jak psala @Dáma_s_hranostajem, dopoledne se uklidí a odpoledne se jede na výlet:-)

waw
336 příspěvků 25.09.12 12:59

Copak děti se nedají slušně vychovat, aby vracely věci na své místo a uklízely si po sobě?

Judith11
1168 příspěvků 25.09.12 13:02
@gulietta píše:

Nerezový dřez je zlý sen. Samozřejmě existují jiné materiály- můžete mít dřez z corianu, granitový, umělohmotný (ten nedoporučuju). Nevím jak se všechny ty materiály jmenují, ale dnes se dá skutečně bez problému vybrat dřez, který se téměř může honosit nálepkou „bezúdržbový“. Což v praxi znamená, že ho sice musíme čistit, ale nemusíme ho rozhodně leštit. Protože nerezový dřez zvláště pak ve spojení s nerezovým odkapavačem- to je zabiják veškeré snahy, aby kuchyně působila uklizeně. Zdůrazňuju teda tu odkapávací plochu, ta je na tom to nejhorší.

Pavučinec plyšový
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.09.12 13:02

@waw Asi dají, ještě naši rodičové to vesměs zvládali, ale nemůžu přijít na to, jak to dělali, a vidím, že spousta dalších lidí taky ne.

waw
336 příspěvků 25.09.12 13:02
@gulietta píše:

My máme doma už deset let něco podobného tomuto: http://www.atria.sk/…original.jpg
Doporučuju! Kapky vody a podobné hrůzy, které z nerezu snad samy vyskakují, tady nemají šanci :-)

Denyna
4105 příspěvků 25.09.12 13:03

U nás uklizeno celkem bývá. Vypracovala jsem si vlastní systém podle Fly Lady. Ty její rozpisy mě rozčilovaly, ale jako vzor se mi osvědčily.
Nejsem typ hospodyňky ani perfekcionistky, mám malé děti a dům v rekonstrukci, přesto špínu a haldy věcí nesnáším a držím je pod kontrolou minimalizováním výstavek, spoustou úložných prostor a půl hodinou práce denně (+ přičinění zbytku rodiny)

shirla
881 příspěvků 25.09.12 13:03

@Malina jahodová
Kojenec se asi nepočítá, že? Je to malé, žádný bordel to neudělá.

Prostě si myslím, že se plno lidí vymlouvá. Já tu mám prostě uklizeno, tak abych se nestyděla, když mi přijde nečekaná návštěva. Nedovedu si představit, kdyby někdo přišel a já tu měla bordel…blé. Nejsem puntičkář, uklizeno mám tak, abych se tu cítila dobře.

Judith11
1168 příspěvků 25.09.12 13:04

@waw Ano, přesná demonstrace.:-) To je názorná ukázka toho, jak má vypadat dřez vč. odkap. plochy, aby se hospodyňka nemusela chopit švédské hadry 100× za den.

Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 25 Další »
Váš příspěvek
Další podobná témata podle názvu

Před šesti lety se zřítila textilka Rana Plaza

Módní svět si připomíná šest let od zřícení textilní továrny Rana... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
Módní nákupčí: Povolání snů, nebo hrůzy?

Autor: Kamila

Svět skloňuje velká jména návrhářů, přitom o našem šatníku... Celý článek