Nepořádek v domácnosti - please help

Fotoalbum tématu (7) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 25 Další »
Já První
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.09.12 15:34

@Judith11
Ano, já kdybych žila sama, nepořádek by pro mne byl neznámý pojem. Ani nevíte, jak se těším, až se budu vracet do bytu a budu vědět, co mne tam čeká - tedy ten pořádek, který tam byl ráno při mém odchodu. Dnes je to vždy trochu adreanlin, co doma asi bude? Budu se mít vůbec kam vrátit?
Na druhou stranu mne to naučilo na ničem moc nelpět.

666mahu
1490 příspěvků 25.09.12 15:39
@Já První píše:
@Dáma_s_hranostajem
To je zcela přesné!Ještě k těm dětem: některé děti uklízejí samy a spontánně (ano, hlavně dívky) a dělají tak maminkám radost. I já to zažila. Nechci vám popisovat ten zlom, jenž nastal v pubertě. Je to velmi individuální a opravdu bych vám neradila, abyste si tady honily triko, jak vaše děti nikdy! (nebudou pít, kouřit, dělat bordel, odmlouvat atakdále), protože fakt nevíte. Já jsem po svých zkušenostech velmi skeptická vůči takovému věštění budoucnosti.
Na druhou stranu je pravda, že i mně jsou asi milejší matky, které s dětmi jdou raději ven, než by je neustále honily z kouta do kouta, aby dětem zařezávaly angličáky v poličkách (i tohle jsem zažila, maminka vychovala slušného neurotika, který je dodnes sám a žen se regulérně bojí)
Ne nadarmo se říká: Bordel v bytě, šťastné dítě.

Nic se nemá přehánět, ani s tím bordelem. :-))

Pokud myslíte mne, tak já si triko nehoním, moje dítě není neurotik, nikoho jsem nebuzerovala ani neválčila. I u nás docházelo k drobným třenicím, ovšem žádné boje. Třenice byly proto, že jsme se synem podobní, máme část povahových rysů stehjných, oba dost tvrdou hlavu a neradi ustupujeme. :-))
Psala jsem o svém dítěti, moje kamarádky to mají podobné, něco se nám daří ve výchově víc, něco méně. Aby se dítě nedalo na alkohol nebo drogy, má strach každý rodič. To ví přece každý že „malé děti malé starosti, velké děti, velké starosti“. Když začnou jezdit děti v autě, má strach rodič ještě větší a na motorce, to už je lepší nepřemýšlet.
Já už nevěštím, psala jsem o minulosti, mám vychováno. ;-))

Eireenfly
55 příspěvků 25.09.12 15:39

Tak já sem jedna z těch úchylných ženských, které se snaží mít pořád doma uklizeno. :) Po pořízení mazlíčků (2 fretky) a přítele (1ks) do společné domácnosti se mi to sice daří méně často než bych chtěla, ale snažím se udržet tempo. Mě tohle uklízení ale opravdu naplňuje v mém asi jinak nudném životě. Můj tip je, například u toho nádobí, které mě vyloženě irituje, když je rozeseté po celém bytě, jít a skládat ho do dřezu hned, jakmile je ukončena činnost s ním, například dojezeno. Jakmile odložíte jeden talíř tam, skleničku tamhle, hrnec zase jinde bude v bytě pořád „bordel“ vizuálně. Vysvlečené oblečení neházet po sedačkách, židlích a rozích nábytku, ale odložit kam patří nebo na jedno místo, nejlépe schovávací za zástěnu a dodatečně pak roztřídit :) Hajzlík po fretkách také uklízím hned jakmile vykonají potřebu a v kleci také mají čisto. Párkrát mě někdo pozval na návštěvu a kdyby mi to nebylo blbé, tak bych jim poradila, které produkty jsou vhodné na vodní kámen, které na sklokeramickou desku a že ty okna by potřebovaly umejt, v obchodech s hadrama jim občas porovnám ramínka nebo poskládám svetry…ale tak aby mě nikdo neviděl. :) Dokonce bych to brala i jako povolání, paní na uklid nebo hospodyně zní skvěle, ale to bych k tomu chtěla i nějakou krásnou uniformu, abych byla šik. :D Ale já sem opravdu extrém, už sem se s tím narodila. :)

MP Barbucha
3716 příspěvků 25.09.12 15:40

Jako bych to nečekala. Zase se vyrojily chytré hlavy, které musí mít byt jako klícku a děti vydrilované k uklízení.
Já miluju uklizený byt. Nejlepším bytovým zařízením je podle mě prostor. Čím víc volného prostoru, tím lépe. S bordelem bojuju denně a mám pár tipů:
1.Vestavěné skříně, boxy a kufry, které do nich pasují (např. IKEA). Využít mrtvé prostory co nejefektivněji. úplně strohou vestavěnou skříň jsem šoupla i dětem do pokojíčku (za dveře, kde byl „mrtvý prostor“) Nemají sice roztomilé skříňky a prádelníčky, zato všechno oblečení a hračky jsou pod kontrolou a oni mají spoustu volného prostoru na hraní.
2. Nenechat to přerůst přes hlavu. Když se stane, že to přeroste únosnou mez, vypadá to příliš beznadějně a to je demotivující.
3. Snažit se malé děti zapojit. Já když uklízím, často mi vzniká nepořádek jinde. Maminky pořádkumiovných holčiček (znám takové) to nepochopí. Ale moji synové (3 a 1 rok) jsou schopní vyházet vše na co dosáhnou ze skříně na zem. Rozházet hračky po celém pokojíčku. Vyházet z postýlek vše, včetně matrací.
4. Manžel by to neměl nechat jen na Vás. Opravdu. Můj muž uklízení nemá rád a příliš se v tom ani neosvědčil. Nechce, abych to málo času, co spolu máme trávila úklidem. Takže platí uklízečku. Myslím, že je to fér. V současné době chodí 1 krát týdně, ale byly doby, kdy chodila třeba i třikrát týdně. To bylo, když jsem čekala druhé dítě a měla věčně zablokovaná záda a nezvládala jsem nic.

edit: Zapomněla jsem napsat, že zapojit úplně malé děti je v mém případě nutné hlavně proto, aby mezitím neškodili jinde:-) Takže když ěším prádlo, kluci mi ho podávají. Nebo se mnou vaří atd.

Příspěvek upraven 25.09.12 v 15:49

Alhambra
861 příspěvků 25.09.12 15:41

@Eireenfly Vy jste Monika z Přátel! :-)

Eireenfly
55 příspěvků 25.09.12 15:44
@Alhambra píše:
@Eireenfly Vy jste Monika z Přátel! :-)

Je mým vzorem :D I přítel říkal, že to máme s Monikou dost podobné :) Když dá nějakou věc jinak než byla před tím jsem z toho nervózní a pak potajnu jdu a předělám to tak jak to bylo. :D

MP Barbucha
3716 příspěvků 25.09.12 15:45

A pro děvčátka z hezkého nového domečku nebo bytečku ještě toto: V bytě se má žít. Byt není na koukání, je na bydlení. Pokud Vaše bydlení vypadá jako z katalogu, nebydlíte tam, ale pouze to tam oprašujete. Byt má sloužit nám, ne my jemu. To neznamená mít doma bordel.

Já První
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.09.12 15:47

@666mahu
Nemyslím vás. Vycházím spíš z milionkrát zažitých situací ze života svého i svých známých. Co všechno jsem viděla jak jde vývoj můj i mých bližních.

Co se týče dětí, dnes bych si už netroufla předpovědět vůbec nic.

666mahu
1490 příspěvků 25.09.12 15:52
Betty J.
2031 příspěvků 25.09.12 15:53

Pojďte dál - zcela mimoděk mi po přečtení návrhu „podělíme ložnice a koupelny“ a zjištění, že někoho může zaskočit původní barva roštu v troubě, naskočily v mysli zarážky dveří ze srolovaných a nalakovaných časopisů, přehozy ze starých pytlů a každému jeho vlastní svíčková - a také systém paní Kettlové na udržení pořádku v alespoň jedné místnosti v domě.

Já První
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.09.12 15:54

Ještě bych dodala, že můj muž uklízí. Ale až tehdy, když mu to samotnému vadí. Nemusím snad zdůrazňovat, že máme jinou hranici, co vadí jemu a co mně. Dosáhli jsme konsenzu, za což jsem ráda, protože pořádek opravdu nepovažuji ve vztahu za klíčový.
Když jsem potkala svého muže, vyprávěl mi, že musí k zubaři pro nový zub, jelikož ten starý mu vypadl a jeho otec mu ho při uklízení vyhodil (muž si ho nechal na stole a tatínek mu tam utřel prach a zub se ztratil). Podotýkám, že to byla náhrada řezáku, o nějž muž přišel při sportu. Tehdy mne velmi zaujalo, že vůbec existuje nějaký manžel, jenž utírá prach!

Já První
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.09.12 16:00

Díváte se na seriál Breaking Bad? V jednom dílu se Jess dostane do domu narkomanů a to je vážně síla. Tam bych taky žít nechtěla. Všem doporučuju tenhle díl ke shlédnutí, bude vám všem připadat, jak jste pořádní.

TulaJ
254 příspěvků 25.09.12 16:05

Ja som si doteraz myslela (a mnohí iní si myslia), že som bordelár (no, asi trochu som…), ale až tak ďaleko, ako to popisovali niektorí (záveje šatstva na zemi, chuchvalce prachu, neumytý riad..) to u nás nedošlo nikdy (s výnimkou pubertálnych čias mojich detí, u nich v izbe - čiastočne to už chvalabohu prekonali) - pravda, asi preto, že som celý život bola konfrontovaná s extrémne poriadkumilovnými členmi rodiny (najprv mama, potom svokra, a aj manžel - ten aspoň relatívne). Je fakt, že upratovanie nenávidím - ale snažím sa priebežne udržiavať aspoň na viditeľných miestach veci usporiadané a relatívnu čistotu (nerátam do toho všelijaké skryté kúty, nedosiahnuteľné miesta, zadné poličky a pod. - to ma chytí amok len raz za čas, a potom som sa schopná rýpať fakt v každej špáre).
Moja mama mala pravidlo, ktoré sa mi po rokoch zdá veľmi rozumné (ale nie som ho schopná dodržať - asi aj preto, lebo „za socíku“ sa chodilo domov z roboty podstatne skôr - aj preto, lebo sa ráno skôr začínalo) - vo štvrtok sa pralo, v piatok poobede muselo byť upratané (myslím vysávanie, utieranie prachu, umývanie podlahy a tak)aj keby traktory padali (a my sme museli pomáhať, vrátane otca), - tým odpadlo odsúvanie prác podľa momentálnej situácie (fakt, nepamätám, že by okrem dovolenky neboli tieto termíny splnené, mama hovorila, že víkend chce mať pre seba, nie pre upratovanie).

EJK
257 příspěvků 25.09.12 17:31

U nás sa hovorí: zvonku huj, zvnútra fuj. Takže nielen k dokonalosti zladené oblečenie, ale aj poriadok a čistota obydlia, dámy.

Já První
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.09.12 18:04

@EJK
Rozhodla jsem se vás ignorovat. S generátory hesel není řeč.

Kalanka
707 příspěvků 25.09.12 18:08
@EJK píše:
U nás sa hovorí: zvonku huj, zvnútra fuj. Takže nielen k dokonalosti zladené oblečenie, ale aj poriadok a čistota obydlia, dámy.

Pokud bych chtěla k dokonalosti sladěné oblečené a perfektní pořádek v domě, můžu se rozloučit s jakýmkoliv volným časem, takže je to jako vždy o kompromisu. Ráda se hezky obleču do práce a do školy, naopak to neřeším s dětmi v lese. Stejně tak se snažím doma o relativní pořádek, ale odmítám se stát otrokem domácnosti a drábem stojícím za zády těm méněpořádkumilovným členům rodiny.

Aroosak
626 příspěvků 25.09.12 18:09

Já jsem se tedy taky inspirovala u Fly Lady a základní pravidla bych shrnula takto:
1. nekumulovat věci, naopak se zbavovat těch, které nepoužívám nebo k nim nemám citový vztah;
2. každý den zběžně a tudíž rychle umýt wc, umývadlo v koupelně, ustlat postel, po večeři umýt kuchyň a překontrolovat tzv. hot spots, místa kde se během dne odkládají věci (třeba konferenční stolek, nějaká polička a pod) a to místo uklidit;
3. dříve to, co jsem nazývala týdenním úklidem mám nyní rozloženo do dvou až tří dnů, takže mi stačí tak 30-60 min, které si během dne najdu mnohem snáz než třeba ty dvě potřebné hodiny;
4. vysávat nebo stírat podlahu se nemusí dokonale, tzn. všechny rohy, odsunout nábytek a podobně, protože to zabere celý den, ale stačí „přejet“ středy pokojů;
5. Jednou za čas se dělá detailní úklid, který se opět rozloží ne do dnů, ale do týdnů.
Mně to vyhovuje, v bytě máme čisto a když chce někdo přijít na návštěvu, stačí mi 10 min, abych uklidila po synkovi.
Nikdo neříká, že se to musí striktně dodržovat, každý si může vybrat to, co mu vyhovuje, přizpůsobit svým potřebám.
Jinak, pokud se něco překládá z angličtiny (USA), tak to v českém prostředí vždycky zní divně. To je prostě rozdíl kultur.

Diankenstein
1895 příspěvků 25.09.12 18:16

.

Příspěvek upraven 01.08.13 v 20:15

GreatSusan
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.09.12 18:26

@Diankenstein neni Vase pani na uklid z USA, ze se treba neco ztratilo v prekladu? Rozdil kultur a tak :-D

jinak - to by me stvalo, prave v rohach se kumulujou prachove chuchvalce…

Diankenstein
1895 příspěvků 25.09.12 18:38

.

Příspěvek upraven 01.08.13 v 20:16

pehot
713 příspěvků 25.09.12 19:05
@Diankenstein píše:
4. vysávat nebo stírat podlahu se nemusí dokonale, tzn. všechny rohy, odsunout nábytek a podobně, protože to zabere celý den, ale stačí „přejet“ středy pokojů;Tohle si myslí i moje paní na úklid.

jej, tak my paní na úklid měli a toto byla moje noční můra. Neustále jsem trpěla představou, že paní úklid určitě šidí a po jejím odchodu jsem lezla po kolenou s hadrem v ruce a kontrolovala. (většinou to tedy dělala pořádně, ale stejně mi to nedalo)
Já byla na úklid vždyckypes. Už jako dítě jsem měla svojí půlku pokojíčku řádně naklizenou, zatímco sestra dokázala nakumulovat neuvěřitelné množství bince. Svojí domácnost jsem pak mívala vypulírovanou až moc (úklid mě bavil a každý drobek nebo přesunuté noviny mě přiváděly k šílenství). To se změnilo, když dcera dorostla do batolecího věku. Z našeho naleštěného bytu se stal chlívek - neustále opatlaná podlaha i nábytek, drobky všude, do toho roztahané hračky…no mrákoty mě braly denně. Dnes už tu nikdo nic nepatlá, ale já jsem mezi tím stala vůči nepořádku celkem imunní, nějaké poházené svršky už mě jen tak nerozhodí.
Jinak do úklidu se zapojuje celá rodina. Každý den po večeři si natáhneme budík a dáme si uklízecí půlhodinku. Každý má na starost nějakou část bytu a celkem to funguje.

pavla.kub
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.09.12 19:14

@Eireenfly dlouho jsem se tak nepobavila, jsi boží s tím rovnáním svetrů v obchodech:-)

Normálnítřicítka
50 příspěvků 25.09.12 19:15

Jé, skvostné téma :-) Jako náctka jsem byla bordelář a to tak, že opravdu velký. Pak jsem se sestěhovala s přítelem ( nyní už manželem ) a přibyla mi do domácnosti tchýně, která už 10 let nepracuje a je celé dny doma a tudíž má vždy perfektně naklizeno… Chodí k nám bez pozvání a velice ráda komentuje, jak nemáme uklizeno. Do naší domácnosti postupně přibyl velký pes, morče a teď už 2,5 leté dítě. Dítě, které má opravdu veliké nadání na to, jak za 10 minut rozkramařit celý byt. Takže úklid nechávám na večer, protože kdybych měla uklízet každou věc hned na své místo, nebudu dělat celý den nic jiného :-) Prča je, když do tohoto stavu těsně po výbuchu atomové bomby dojde tchýně. Jednou se dokonce bála si sednout na pohovku :-D Ale je to u nás více méně nepořádek optický - poházené hračky, sem tam chlupy ze psa a hobliny a seno kolem terárka morčete. Nic u nás nehnije, ani se nevrší, a koupelna a WC jsou čisté pořád. Ale vzhledem k zvířecím mazlíčkům se u nás z podlahy jíst nedá. Ovšem ze stolu v pohodě :-D

gulietta
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.09.12 19:20

@pehot predstava, že si dám dobrú večeru, vstanem od stola a začnem upratovať úderom celej ma pobavila. Ak by som mala na starosti záchod a upratala by som ho o 5 minút skor ako vyprší polhodinka a zazvoní budík, tak musím ísť ešte pomáhať tomu pomalšiemu členovi do kúpelne? Alebo si sadnem na vyčistený záchod a potajme čítam knihu, ktorú som si na tieto účely schovala v nádržke? A ak bola večera fakt vynikajúca, tak ma umývanie hajzlíku minie, aby som ju mohla tráviť v pohode a nevyvrátiť ju koli nechutnému čisteniu záchoda? :-D

Eireenfly
55 příspěvků 25.09.12 19:36

@pavla.kub Obchody jsou vůbec výživné, občas i uklidím kabinku…odnesu a srovnám i ty věci, které tam nanosil a nechal někdo jiný, mně prostě hrozně vadí, jakej je tam „bordel“ :)ale jak říkám, já myslím, že je to nějaká psychická nemoc, takže příklad si ze mě nikdo neberte :D

A na návštěvách si opravdu první jen tak očkem omrknu jestli nemají v předsíni omatlaný zrcadlo, chuchvalce prachu a vlasy na podlaze, když jdu na záchod tak jestli to tam voní a nemaj posranou mísu a v koupelně jestli nemají vodní kámen na baterii…ale proboha nic jim tam neuklízím, ani jim to neříkám. :)Někdo prostě řeší krizi, politiky nebo holé zadnice celebrit, já řeším jak uklidit celý svět. :)

Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 25 Další »
Váš příspěvek
Další podobná témata podle názvu

Před šesti lety se zřítila textilka Rana Plaza

Módní svět si připomíná šest let od zřícení textilní továrny Rana... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
Módní nákupčí: Povolání snů, nebo hrůzy?

Autor: Kamila

Svět skloňuje velká jména návrhářů, přitom o našem šatníku... Celý článek