Pohřeb v létě

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu

Najdete v encyklopedii: Oblečení na pohřeb

Stránka:  « Předchozí 1 2 3 Další »
MUDr.Lant
389 příspěvků 8.6.12 12:31

K pláči na pohřbu: I mě a mamku odsoudili za to, že jsme se na pohřbu taťky nezlomily v pase při breku, že jsme nekolabovaly, že jsme nebulely na celý kostel. To, že jsme nebrečely jako smyslu zbavené nebylo tím, že bysme taťku neměly ráda, naopak, milovaly jsme jej (já, jako dcera, mamka jako manželka), ale právě proto jsme věděly, že takto to je pro něj lepší, že to tak má být, že už se netrápí v šílených bolestech. Myslím, že by se člověk měl naučit nechat toho druhého odejít.
Jako malá jsem hodně na pohřbech v kostele ministrantovala, měla jsem možnost vidět do tváří přítomných, většina breku byla „aby se neřeklo“ a jeden pohřeb byl v tomto opravdu vyjímečný. Kostel byl téměř plný ženských, různě starých a všechny řvaly jak želvy, ne jen manželka. Když jsem přišla domů, taťka se mě ptal, co v kostele a já na to, že to bylo nějaké divné a popsala jsem mu to a on s potutleným úsměvem dodal: no jo, on to byl místní učitel lásky.

runningfox
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.6.12 12:45

@MUDr.Lant
Tak dívku jsem ministrovat ještě neviděla. Aniž bych chtěla zpochybňovat vaše tvrzení.

MUDr.Lant
389 příspěvků 8.6.12 12:49

Ano, i dívky mohou v římskokatolické církvi ministrantovat, většinou se tak děje, když je nedostatek chlapců. Nicméně již deset let neministrantuji.

Světýlko.t
80 příspěvků 8.6.12 13:06

Já bych jen přihodila zkušenost, jak se rozhodně na pohřeb neobléci. Když mi bylo 16 zemřela mi kamarádka asi o 2 roky mladší…Moc jsem nevěděla jak se obléci a jediné, co jsem věděla, že musím být v černém, tím spíše, že rodina je věřící. V 16 letech jsem neměla mnoho slušného společenského oděvu a přiznám se, že ani mnoho vkusu. Prostě jsem nosila džíny a trička, protože to bylo pohodlné. Pohřeb byl na začátku září a v tu dobu byl ještě dost vedro, takže jsem oblékla černou sukni pod kolena (to bylo snad z celého toho outfitu nejlepší), černou halenku jsem nevlastnila žádnou, jen samá trička, tak jsem si oblékla černé tričko na ramínka s krajkou. Jediné slušné boty jsem měla černé boty na podpadku s otevřenou špičkou. Mám pocit, že jsem si snad ani nevzala punčochy. Už když jsem tam přišla, tak jsem se cítila hodně špatně, neměla jsem ani žádné sáčko abych ho přes sebe přehodila (protože jsem nosila samé mikiny, to jsem uznala, že vhodné skutečně není). Prostě hrůza, dodnes se za to tak hrozně stydím. Nikdo mi nic nevyčítal ani se na mě špatně nedíval, ale pocit to nebyl dobrý. Musím říct, že tím spíš, že byl pohřeb věřící rodiny z Ukrajiny, tak byli všichni oblečeni velmi slušně a v černém, to jsem na žádném jiném pohřbu snad neviděla.

zelena
157 příspěvků 8.6.12 14:00

Ja som bola na ockovom pohrebe v čiernych šatách s rukávmi a s bielou výšivkou a bielou hodvábnou šatkou a vobec som si nepripadala neadekvátne oblečená. Mala som na výber dvoje, mamička mi tie čisto čierne zatrhla. A nemala som ani čierne pančuchy, tak! A ľudia sa pri mojej smútočnej reči aj smiali a to ma potešilo. Neadekvátne a neúctivé mi prídu tie zavíjajúce tetky, čo si vždy sadajú dopredu, hlavne aby ich bolo vidno, ale za života zosnulého na neho jedno pekné slovo nenašli. Ešteže si v okruhu známych také indivíduá nedržíme, ale človek na malomeste zažije kadečo.

runningfox
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.6.12 14:19

@zelena
Tohle mne napadlo při pohřbu Zity Kabátové: ta paní žila pár posledních let v nemocnici, nikoho asi nenapadlo, že by si ji vzal domů, ovšem na jejím pohřbu se museli producítrovat všichni, že. Však to zabírala televize a bylo i určo v Blesku!

Zoe
316 příspěvků 9.6.12 10:36

Díky za příspěvky, asi nejvíc mne inspirovaly rady Bugatti. Pohřeb proběhl bez problémů a důstojně. Co se týká oblečení: asi čtvrtina smutečních hostů měla oblečení v souladu s pravidly etikety, přibližně polovina byla oblečena v různých černo-šedých i jiných variantách a poslední čtvrtina nevhodně. Do poslední skupiny bych zařadila i 2× džíny s tričkem. Nejhorší outfit (podle mne) byl: bílé páskové sandály, holé nohy, krátké bílé legíny, tunika, která z dálky připomínala kuchyňskou zástěru, bílá krátká koženková bundička a velká šedo-bílá kabela. Naopak nejvíc se líbila 18-letá slečna v černé halence s krátkým nabíraným rukávem a sukní ke kolenům ze stejného pololesklého materiálu a k tomu měla černé punčocháče a černý svetřík. S vyčesanými blond vlasy vypadala smutně a úžasně zároveň.

Moir
2327 příspěvků 9.6.12 11:13
@runningfox píše:
@zelena
Tohle mne napadlo při pohřbu Zity Kabátové: ta paní žila pár posledních let v nemocnici, nikoho asi nenapadlo, že by si ji vzal domů, ovšem na jejím pohřbu se museli producítrovat všichni, že. Však to zabírala televize a bylo i určo v Blesku!

Víte, mně babička umřela taky v nemocnici, v LDN, nebyla ve stavu, kdy bychom se o ni mohli starat, na pečovatelku nebyly prostředky, místo taky nebylo.
Ač paní Kabátová byla čiperné mysli, kdo ví, jak na tom byla se zbytkem a jaké prostorové a finanční možnosti měli její blízcí.
Tohle se strašně snadno odsoudí - tenkrát jsem se pohádala se spolužačkou, jak můžeme nechat babičku v nemocnici, ona z velké vily a velmi bohaté rodiny, já z panelákového 3+1 a rodiče ve státním zdravotnictví, já její postoj chápala, protože ona měla možnosti i prostředky, ona můj (rodiny) ne, protože nechápala, že je na tom někdo jinak, než ona. Takže jsem k těmto výkřikům (neberte si to osobně), dosti rezervovaná a s odsouzením vyčkávám, až znám všechny okolnosti.

Bugatti
4086 příspěvků 9.6.12 13:31

Naprosto s vámi souhlasím. On je to totiž problém zdravotníctví/systému sociálních služeb. Těžko se může člověk dlouhodobě starat 24/7 o nemocného a přitom pracovat. S prodlužováním věku odchodu do důchodu je ten problém ještě markantnější. Na místo v DS, kde je péče vcelku dobrá, se čeká rok i dva a často není v silách rodiny zabezpečit svépomocí péči o těžce nemocného seniora.
Jinak si myslím, že na pohřeb není nutno jít v černém, pokud se nejedná o nejbližší rodinu. Stačí jakákoliv tlumená tmavší barva. Ale je bezpodmínečně nutno dodržet základní pravidla, to je punčochy, uzavřené boty a zakrytá ramena.

plp
18 příspěvků 9.6.12 18:56

ještě k pláči na pohřbu, přijde mi absurdní někoho odsuzovat, že nepláče, protože člověk nikdy neví, kolik toho ona osoba vyplakala před pohřbem

uu
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 9.6.12 19:04

.

Příspěvek upraven 10.08.13 v 15:09

Emily.V
67 příspěvků 16.6.12 00:53

Pohřeb mi přijde jako jedna z mála událostí, kdy se klade větší důraz na osobní prožitek než na striktní dodržení etikety. Nedávno jsem byla na rodinném pohřbu, na který přišel bratranec v košili, džínách a slušných sportovních botách. Peklem vychována a ovlivněna jsem v duchu převracela oči v sloup, ale když jsem zjistila, že je smrtí zasažen mnohem víc než já, až jsem se zastyděla, jak chladně a formálně tady tyhle situace beru. Oblečení neoblečení, nezáleží na tom tolik, pokud opravdu truchlíte.

RenaLange
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.6.12 01:12

@runningfox měla jste někdy doma člověka co potřeboval 24 hodinový servis? Měla?
Neptám se jestli byste si to troufala zvládnout, otázka byla zda jste si něco takového prožila?
Prožila jste to, měla jste doma trosku co kdysi byla myslící bytostí, neschopnou se jen pohnout, napít, počurávající se aniž by o tom věděla?
Neustále naříkající?
Znáte to? A zvládla jste při tom pečovat o rodinu, zvládat i svou profesi a vydělávat na celý ten cirkus? Pochybuju.
Ne nepochybuju, jsem si jista že ne.
Tak neplácejte o čem nic nevíte.

RenaLange
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.6.12 01:14

@Moir já Vám rozumím. Jen naprostý blbec by vás odsoudil.

RenaLange
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.6.12 01:18

@MUDr.Lant já vídám děvčátka ministrovat běžně a jsem ráda, je to milé.

janiiiv
781 příspěvků 16.6.12 01:58
@runningfox píše:
@MUDr.Lant
Tak dívku jsem ministrovat ještě neviděla. Aniž bych chtěla zpochybňovat vaše tvrzení.

Je to povolené od koncilu, který skončil v r. 1965, do té doby byla bohoslužba latinské divadlo za ohrádkou, na které se věřící mohli koukat a něco se při tom modlit, poté se mohl používat národní jazyk, ohrádka se odstranila, bohoslužba upravila tak, aby lid mohl zpívat a odpovídat a hlavně, laikové se stali součástí bohoslužby - a dokonce i ženy (je to snaha o návrat do situace, jaká asi byla za života Krista)! S latinskou mší se už dnes staromilští kněží neobtěžují, ale akceptovat ženu jako přisluhující, to je pro některé (i mladé) nepřekousnutelný problém.

Ad černé/tmavé oblečení: Někde jsem četla vyjádření pana Špačka (buď v nějakém jiném vydání Etikety, než mám, nebo u nějakého bulvárního článku s otřesnými fotkami slavných truchlících v bordelových minišatech apod.), že černou má mít nejbližší rodina, ostatní pak tmavé barvy.

runningfox
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.6.12 12:09

Vím to velmi dobře, dementní babička (88) po fraktuře krčku. Ležela několik let, s rodinou a za pomoci placené asistence jsem to všichni zvládli. Nejsme boháči, naše děti byly ještě malé navíc.
Nikdy bych nikoho neobviňovala, že plácá, když o něm nic nevím. Podle mne je to normální a vychováváme takto i své děti.

runningfox
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.6.12 12:45

@RenaLange
Váš příspěvek mi opět bude sloužit k didaktickým účelům, a to sice k demonstraci nedostatku logického myšlení bohužel na vaší straně, které má opakující se tendenci:
1. podivovala jsem se nad tím, že paní ZK ležela několik let v Motole za laskavého nezájmu všech okolo, přičemž na jejím pohřbu bylo najednou narváno, a to zřejmě proto, že i takové PR se hodí.
2.Nepsala jsem o tom, že každej, kdo nacpe příbuzného do starobince, je zločinec. Už vůbec jsem nepsala, že máme doma pečovat o dementní lidi a kdo to nezvládá je srab a zaslouží opovržení. Navíc paní ZK nebyla dementní, což jste si mohla jistě všimnout.
3. Nepsala jsem ani o vás a ani o Moir a ani o nikom na tomto fóru. Jste-li příbuzné té paní, pak jsem ovšem psala i o vás a ptám se: proč jste se o ni nestaraly?
Proč mne obviňujete z něčeho, co jsem nenapsala? Proč uvádíte příklady, které neodpovídají popsané situaci a vyhrocujete dialog? Proč mne urážíte?
Myslím, že sama nevíte, jenom se vám hodím, abyste se trochu odreagovala. Jsem ráda, že jsem vám mohla pomoct si trochu ulevit, stejně tak jsem ráda, když pomáhám komukoli jinému, kdo pomoc potřebuje - třeba i své babičce. Ta to taky neměla v hlavě úplně srovnané, přesto jsem to zvládli.
Všichni budeme jednou staří, a ne, nás na svět nepřivedl stát a ani sociální služby, to naši vlastní rodiče, kterým to takto jednou třeba splatíme. A pokud vím, třeba mí rodiče rozhodně neměli kdovíjaké podmínky pro miminko, přesto mne nedali do děcáku, i když to vypadalo, že nikdy nebudu chodit. Je to normální, že se o sebe staráme.

Bugatti
4086 příspěvků 16.6.12 21:02

@runningfox Jestliže se člověk stará o nemocného a navíc senilního seniora, je mnohdy ku prospěchu nemocného, umístit ho do DOBRÉHO DS. Takový člověk totiž potřebuje péči 24/7 a tu mu většinou příbuzní nedokážou poskytnout ani v případě, že už sami nepracují. Od takového člověka nemůžete ani odejít na nákup bez rizika, že vám nemocný uteče, někam spadne, vyplaví byt nebo způsobí požár. Jen pro představu, pečovatelka na 8 hodin denně pouze v pracovní dny stojí asi 25 - 30 tisíc Kč měsíčně. Stála jsem před rozhodnutím, zda se vzdát práce a starat se sama, platit pečovatelku (jenže to bych vydělávala právě tak na to, abych ji zaplatila) nebo umístit příbuznou do DS. A právě ten domov pro seniory byla dobrá volba (ovšem pozor, ne všechny jsou dobré, je třeba se ptát a hlavně je navštívit, nechat si vše ukázat a hlavně „očichat si to tam“… což myslím doslovně). Každých osm hodin tam přijde odpočatá sestra, která se o seniory profesionálně postará a přes den sociální pracovnice, která jim zajišťuje program podle jejich možností. Při domácí péči 24/7 potřebnou péči zajistit nelze, pokud nemáte doma tým dobře spolupracujících příbuzných, kteří se na péči ochotně podílí. Nemocný není do DS odložen; je ve společnosti sobě rovných, má potřebnou péči a má se na co těšit (na vaše časté návštěvy). Toto ovšem neplatí o LDN, což je jen taková čekárna na umístění v DS a péče tam většinou není příliš dobrá.

GreatSusan
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.6.12 21:08

@Bugatti naprosty souhlas (i s RenaLange), akorat bych dodala, ze mam aktualni zkusenost s LDN a to velice dobrou, takze je to (jako u vseho) misto od mista.

Bugatti
4086 příspěvků 16.6.12 21:24

@GreatSusan Samozřejmě, je to jak kde, já mám bohužel s LDN zkušenost velmi špatnou. Jen pro ilustraci… jídlo přinesli a zase odnesli, nikoho nezajímalo/nikdo neměl čas zkontrolovat, zda nemocný je schopen se sám najíst. Po čtrnácti dnech jsme si ho vzali domů a najali pečovatelku na výpomoc. Tady ale šlo o nemocného, který měl v hlavě jasno. Jakmile se ovšem přidá senilita/Alzheimer, není v silách jedince zajistit potřebnou péči. Ono i v těch DS je to velmi různé a kvalita péče závisí na lidech. Navštívila jsem jich v rámci hledání umístění mnoho a zdaleka ne všude bych byla ochotná blízkou osobu svěřit do péče. Chce to podívat se tam, vyptávat se a hlavně čichat.

MP Barbucha
3716 příspěvků 16.6.12 21:42

@Bugatti praxe na LDN a interně je jeden z hlavních důvodů, proč nedělám svou původní profesi - fyzioterapii. Prostě to byl příliš velký šok.
Zažili jsme martyrium s manželovou babičkou, kterou si předávali jako horký brambor z jedné nemocnice do druhé. Nakonec skončila na psychiatrii, bylo jí 93, psychicky svěží, ale prostě to bylo jediné místo, kam jí vzali a kde se někdo staral i o to, jestli se najedla a napila (sestřičky tam jsou na to zvyklé, takoví andělé to trochu jsou). Muž se střídal se svojí maminkou a denně ji navštěvovali, ale doma už být nemohla a krátce na to zemřela.

Bugatti
4086 příspěvků 16.6.12 22:01

@MP Barbucha Přesně s psychiatrií (v Brně) mám ty nejlepší zkušenosti. Skvělá péče po všech stránkách, včetně toho, že nemocného nakrmili, když to sám nezvládal. Narozdíl od LDN, kde nám při propouštění domů řekli, že nemocný chodí a my teprve doma zjistili, že potřebuje chodítko, což nám ovšem neprozradili. Domovů pro seniory je velký nedostatek a ne všechny jsou dobré, ale najdou se i výborné, ať už státní, provozované církví nebo soukromé. Chce to hledat a čichat.

MP Barbucha
3716 příspěvků 16.6.12 22:06

@Bugatti toto bylo v Brně!

Bugatti
4086 příspěvků 16.6.12 22:07
Stránka:  « Předchozí 1 2 3 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
Módní nákupčí: Povolání snů, nebo hrůzy?

Autor: Kamila

Svět skloňuje velká jména návrhářů, přitom o našem šatníku... Celý článek