Pravé české peklo, oblečení, hudba, interiér, všechno..

Fotoalbum tématu (1404) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Accuracy
106 příspěvků 27.9.21 09:46
@kobylkalucni píše:
@giuliettka ok, budu konkrétní. Je to Leidenska mutace. Zobu antikoncepci, které ženy s Leidenem nesmí a která mnohonásobně zvyšuje riziko sraženin. Sem tam mě pobolivaji lýtka, namažu Liotonem a neřeším. S Leidenem bych to sakra měla řešit. Jenom bych nechtěla jako lusknutim prstu ve středním věku umřít na mrtvici, jako všichni v babiccině linii. Když to budu vědět, můžu se podle toho zařídit a chovat se zodpovědně a budu v klidu.

Leidenská mutace je autosomálně dominantně dědičná bodová mutace v genu (…)

To není nakažlivé. Jestli tu nemoc mají ty děti a ne Vy, tak se té nemoci nemusíte bát.

Edit:
Leidenská mutace je nejčastější genetická porucha koagulačního systému s prevalencí 5 % v evropské populaci.
https://www.wikiskripta.eu/…C3%A1_mutace
S tím se prostě narodíte. Nebo taky nenarodíte. Ale to, koho potkáváte, na to nemá vliv.

giuliettka
9045 příspěvků 27.9.21 09:51

@kobylkalucni Musela som si to vygooglit, nikdy som o niečom takom nepočula. Ale ak máte antikoncepciu, tak predsa máte vyšetrenie na trombozu. Zabudla som jak sa to volalo, ale viem, že to bolo platené poisťovňou.
Ale držím palce, a už neryjem.

giuliettka
9045 příspěvků 27.9.21 09:52
@Accuracy píše:
Leidenská mutace je autosomálně dominantně dědičná bodová mutace v genu (…)To není nakažlivé. Jestli tu nemoc mají ty děti a ne Vy, tak se té nemoci nemusíte bát.

No ale deti jej babičky budú najskor dospelé a jedno z nich bude rodič @kobylkaluční. Dedičnosť… fakt deti nebusia byť vždy batoľata. :-)

Accuracy
106 příspěvků 27.9.21 10:01
@giuliettka píše:
No ale deti jej babičky budú najskor dospelé a jedno z nich bude rodič @kobylkaluční. Dedičnosť… fakt deti nebusia byť vždy batoľata. :-)

Jo takhle, že geneticky příbuzná a ne třeba přivdaná. Tím pádem jde o genetickou zátěž, ahá.
Tak to jo, to dává smysl.
Ale i tak - nejhorší smrt je z leknutí.
kobylkaluční, pokud žijete vesměs zdravě, není důvod se hroutit. Hlavu vzhůru. Ať ty testy dopadnou jakkoli, bude to dobré. Zvládnete to.
Držím palce.

pabylka
1102 příspěvků 27.9.21 10:01

@kobylkalucni síce chápu vaše nervy, ale zase na druhu stranu nie je povinnosťou vašej príbuznej hlásiť vám co majú její deti za nemoc…nejspíš jí to ani nenapadlo. Bezohladnosti bych to asi nenazývala, ona taky nemůže vědět že berete antikoncepci…

giuliettka
9045 příspěvků 27.9.21 10:05

@Accuracy Doparoma, chcela som napísať, že aj privdaná može mať obavy, má predsa s ich synom deti a tie to podedia, a asi som vás nahlásila adminovi. Prepáčte.

Accuracy
106 příspěvků 27.9.21 10:11

Tak hlavně kdybych já měla v rodině lidi, co umřeli na mrtvici, tak by mě ani nenapadlo brát HA. Čímž se nechci do nikoho navážet - je fakt, že společnost užívání HA vnímá jako normální.
Každopádně - bude to dobré. Bez HA se dá žít úplně normálně a ty ostatní projevy, ty přijít ani nemusejí. Není to konec světa.
Navíc koukám na dědičnost - pokud byste byla heterozygot (což předpokládám, když nemocí trpí cca 5 % bělošské populace), tak průměrný kuřák je na tom hůř než Vy, pokud nekouříte.

Accuracy
106 příspěvků 27.9.21 10:17
@giuliettka píše:
@Accuracy Doparoma, chcela som napísať, že aj privdaná može mať obavy, má predsa s ich synom deti a tie to podedia, a asi som vás nahlásila adminovi. Prepáčte.

Přivdaná příbuzná a její děti, to mi zní geneticky nepříbuzně. Jako že jsou ty děti její z předchozích vztahů nebo tak.
Kdyby byla ta příbuzná přivdaná a děti byly pokrevně příbuzné, tak by se napsalo např. bratrovy/strýcovy/dědovy děti, ne? Bude se odkazovat na toho pokrevního příbuzného, aby bylo zřejmé, že děti jsou příbuzné.
Ale to už je jen handrkování o slovíčka, na tom až tak nezáleží. :)

Nahlášení přežiju. :)

Accuracy
106 příspěvků 27.9.21 10:24

Teď to čtu znovu. Jsem tím kovidem fakt zblbá. :)

Já jsem v přímé linii s těmi dětmi.
Já myslela jako v první linii, že ty děti učíte nebo ošetřujete nebo tak. :) Že jste v první linii v boji s kovidem. Vůbec mě nenapadla genetická linie.

Od rána se nemůžu dovolat praktické aby mi udělala testy a trochu dost nervím.
Testování, no. Za poslední rok jsem nebyla na jiném testu než koviďáckém. A myslela jsem, že se bojíte, že Vás nakazí tou genetickou nemocí a Vy budete náchylnější na kovid.

Fakt už potřebuju dovolenou. Nebo burčák.

kobylkalucni
471 příspěvků 27.9.21 10:59
@Accuracy píše:
Já se hlásím, že to nechápu. :)
Jestli je ta nemoc geneticky podmíněná, tak to nakažlivé být nemůže. Tak co řešíte?

To, že mám s bratranci stejné prarodiče…

Edit. omlouvám se, mohla jsem to napsat srozumitelněji již v prvním příspěvku, nechtěla jsem osobní info vyžvanit na první dobrou. Testy na trombozu mi nikdo nikdy nedělal a doktory moc nezajímá, na co umřela moje prababicka a prapraprastryc. Já nevím, me přijde jako slušnost zvednout to blbé sluchátko a během minuty dát vědět.
A už jsem si dala decku Aperolu a jsem klidnější. A ne ze mi řeknete ze s Leidenem nemůžu chlastat :-)

Příspěvek upraven 27.09.21 v 11:16

giuliettka
9045 příspěvků 27.9.21 11:00
@Accuracy píše:
Nahlášení přežiju. :)

Ja som asi ako dovod nahlásenia dala ten moj text príspevku. Lenže nikde na profile nemám nahlasené príspevky a ako to stiahnuť a ani netuším či som blbe odoslala príspevok, alebo vás naozaj nahlásila. Až pojdete na dovolenku idem s vámi a burčak donesiem! :-D

Accuracy
106 příspěvků 27.9.21 11:03
@kobylkalucni píše:
To, že mám s bratranci stejné prarodiče…

Jojo, už to seplo. Trvalo to a potřebovalo to nakopnout od giuliettky, ale seplo.
Asi nebude překvapení, že jsem blond. :)

giuliettka
9045 příspěvků 27.9.21 11:14
@Accuracy píše:
Přivdaná příbuzná a její děti, to mi zní geneticky nepříbuzně. Jako že jsou ty děti její z předchozích vztahů nebo tak.

Nemyslím teraz @kobylkalucni, len tak vykecávam, keďže sme tu asi len my dve. :-D Ale predsa ak sa privdám do nejakej rodiny, kde majú všetci nejakú chorobu, tak nemusím mať deti z predošlého vzťahu, aby som sa tej choroby obávala na vlastných deťoch. Mám predsa deti s chlapom z tej rodiny. Normálne premýšľam či dedičnú chorobu na dieťa može preniesť len matka. Som bola presvedčená, že aj otec.

kobylkalucni
471 příspěvků 27.9.21 11:24

@giuliettka když oba rodiče jsou hererozygoti ( to jsou ty Aa, vzpomínáte na šlechtění hrášku? ) tak děti mají 25% šanci na aa ( zdraví) 25% šanci na homozygotů AA ( kua blby )a 50% na Aa ( mírně blby). Zdravý rodič s heterozygotem má 50% šanci na heterozygotni dítě, 50 na zdravé. A zdravý rodič s homozygotem dá 100% heterozygota. Dá se v tom vyznat? :-)

Accuracy
106 příspěvků 27.9.21 11:35
@giuliettka píše:
Nemyslím teraz @kobylkalucni, len tak vykecávam, keďže sme tu asi len my dve. :-D Ale predsa ak sa privdám do nejakej rodiny, kde majú všetci nejakú chorobu, tak nemusím mať deti z predošlého vzťahu, aby som sa tej choroby obávala na vlastných deťoch. Mám predsa deti s chlapom z tej rodiny. Normálne premýšľam či dedičnú chorobu na dieťa može preniesť len matka. Som bola presvedčená, že aj otec.

Jak kterou chorobu - jsou nemoci, co se vážou na pohlaví. Typicky jedna z hemofilií - přenáší obvykle matka, projevuje se u synů.
Je to dané tím, že se váže na chromozom X. Ženy mají dva, tudíž i nositelka je zdravá, protože ten zdravý gen na zdravém chromozomu zaskočí za ten nemocný. Nicméně syn vždycky podědí chromozom X od matky, tj. má 50 % pravděpodobnost, že nemoc bude mít. Pokud podědí zdravý gen, vždy bude zdravý a nikdy nebude přenašečem. Pokud podědí poškozený gen, vždy bude nemocný a vždy bude přenašečem na dcery. Žena to má jednodušší - musela by podědit od obou rodičů poškozený gen, aby se u ní nemoc projevila, což je docela nepravděpodobné. Ovšem u postižené ženy bude 50 procent jejích potomků přenašeč a 50 procent synů bude nemocných. Nicméně ještě nedávno bylo docela nepravděpodobné, aby se postižení synové dožili vlastních dětí.
Nicméně google praví, že leidenská mutace je na pohlaví nezávislá, tudíž ano, podědit ji lze i po otci. Heterozygot má mírnější projevy než homozygot (ten, co měl tu smůlu, že podědil po obou rodičích špatný gen).

Uživatel je onlineVinca_minor
2984 příspěvků 27.9.21 12:40

@kobylkalucni Jsem divná, já jsem váš příspěvek s přímou linií a testy pochopila na první dobrou. A přednášku o homo a heterozygotech taky :D

bao-baba
1984 příspěvků 27.9.21 12:55
@kobylkalucni píše:
A přemýšlím, jak muže být někdo tak bezohledný.

Může, kamarádce to rodina jejího muže přímo odmítla o příčině zjevného problému říct, a to ani v těhotenství, kdy byla šance, že to dítě zdědí.

Jordaan
9535 příspěvků 27.9.21 13:50

@bao-baba

V prohlaseni k uzavreni manzelstvi musi oba podepsat, ze znaji zdravotni stav toho druheho. Docela by me zajimalo, jestli podobne choroby patri pod „zdravotni stav“ a pokud ano a ten jeden nebyl obeznamen, tak jestli by tim slo napadnout platnost toho manzelstvi.

Oveeec
3064 příspěvků 27.9.21 15:49

@bao-baba A jak to dopadlo a jak to kamarádka zjistila? A co dělal ten její muž?

bao-baba
1984 příspěvků 28.9.21 19:22

@Oveeec Postižení je zjevné, o příčině se tvrdohlavě mlčí. Dítě má zdravé. Muž se k tomu nevyjádřil taky.
@Jordaan Obávám se, že to prohlášení chápou lidé formálně.

Oveeec
3064 příspěvků 28.9.21 20:38

@bao-baba Tak to je teda něco. Nevím, co bych dělala na jejím místě, ale asi bych teda poprosila manžela o společné vyšetření. Jenže taky byly doby, kdy jsem nevěděla, že se to dá udělat (věděla jsem akorát o amniocentéze, ale ne o vyšetření dospělých lidí).

Dani17
515 příspěvků 3.10.21 12:45

Dovolím si vmísit se do diskuse. Momentálně se řeší něco podobného i u nás v rodině.
Začnu tou HA. Užívala jsem ji po narození dětí celá léta až do příchodu klimakteria. Vyhovovala mi. Na jaterní testy jsemmyslím byla poslána snad jednou. Podruhé mě lékař řekl, jak to, že jsem tam nebyla. A nevěřil mi, že jsem od něj nedostala ani pokyn ani žádanku. :-D Zrovna já, která je poprděná z každého neznámého píchnutí, bych nešla na tyto testy ;) No a naposledy mě řekl, že už se jaterní testy kvůli HA nedělají.
a teď se u mých synovců od mé sestry zjistila svalová dystrofie. Jejich lékař usoudil, že to vypadá na nějakou genetickou zátěž. Jelikož naši starší synové jsou Aspergeři. Její mladšíí teď má svalovou dys. na 100% a můj mladší syn má Epilepsii, zničeho nic projevenou. Sestry synové šli na genetické vyšetření. Podle výsledku by vyšetřili i sestru. Ale se sestrou spolupracujeme a řešíme společně budoucnost našich dětí. Takže až bude sestra znát výsledek jejich synů, půjdou na vyšetření i moji synové. Mladší i kvůli případnému založení rodiny. Starší se ještě do ničeho nehrne. V genetické laboratoři nám toto vyšetření doporučili. Bohužel pak narážíme na neznalost normálních lékařů. Ať už praktiků nebo odborných. Tak doufám, že se něco dozvíme a budemem s tím moct do budoucna operovat.

Všechnoužtubylo
10 příspěvků 12.10.21 09:32
Budovatelské retro

Šílené. Připomíná mně to popovou hudbu SSSR.

Singer ka
176 příspěvků včera v 18:15

Našla jsem hezký trenckot za slušnou cenu a ve stejném e-shopu objevila tohle,2800,– za kabát neni moc, ale za tohle?? podle téhle produktové fotky si to vážně někdo koupí?

Stránka:  « Předchozí 1 1578 1579 1580 1581 1582 1583 1584 1585 1586 1587 1588
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek