Prečo si na pekle vykáme?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Další »
surrik
2567 příspěvků 26.3.14 19:37

@stricc Ada tady přece nezavedla žádná pravidla oslovování, atmosféru diskuse si tu vytváří diskutující. Když se mi nebude líbit, že mi tu budou lidé tykat, nebudu sem přispívat. Když si to tu pročítám a vidím, že si všichni vykají, automaticky budu také, když si tu budou všichni tykat tak se do toho taky nakonec dostanu i když je mi prostě milejší vykání. Zde je ale vidět, že většině také vyhovuje vykání a já bych ani nepátrala po důvodu, prostě se v tom většině líbí a komu ne může si požádat o tykání, za to mu nikdo hlavu neutrhne (ani nemůže :)), ale nejde to zavádět plošně: tak a ted si tu budou všichni tykat.

stricc
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.3.14 19:38

@Dalmitka to s tou partou dost sedí, tady vážně žádná parta není, maximálně nějaké menší spřátelené skupinky. A obávám se, že důvod je hlavně povrchní téma fóra, ono se nedá spřátelit s někým, s kým má člověk společného leda to, že ani jeden nechodí nahatý.
Ale nemyslím, že by na tom záleželo, já to aspoň beru jako určitý místní komunikační kód, něco jako sladké zdrobnělinky na mimibazaru nebo vlastní vnějšímu světu nepříliš srozumitelný slang na jiných fórech. Navíc to není nic proti ničemu

stricc
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.3.14 19:39

@surrik já přece o Adě neřekla ani slovo, ta naopak všem tyká a lidi jí obvykle na oplátku vykají, což už je vůbec srandovní.

surrik
2567 příspěvků 26.3.14 19:47

@stricc já vím že ne, ale je to Adino dílo :) tedy články, ostatní si tu žije vlastním životem, takže jste si to tu všechny vybraly dobrovolně s tím vykáním. Nikdo nic nikomu nenařídil ani Ada jako „majitelka“ :) Je to prostě názor diskutujících, který mi jasně naznačuje: Vykejme si.

Dalmitka
1825 příspěvků 26.3.14 19:50

@stricc - áno, máte pravdu, v prvom rade tu máme všetky spoločnú len jednu vec - záujem o obliekanie. Určite by sa postupne našli ďalšie styčné body medzi poniektorými zúčastnenými, ale na tieto spoločné záujmy s niekým príde človek aj v osobnom kontakte až po určitom čase, takže aj v reáli príde tykanie na rad až postupne, ak vôbec. A keďže tu nejaké bližšie spoznávania a podobne nehrozia, je vykanie, myslím ok, ale ako píšete - „Navíc to není nic proti ničemu“ a nejde o život, ani sa svet nezrúti.

rice
356 příspěvků 26.3.14 20:19

@Giulietta
No tak já si myslím, že žádný konkrétní důvod nebo bod zlomu tady na pekle nevyvstal, jsem tady už od prvopočátků (ale zas nemám načtený všechno, takže mi mohla nějaká kauza uniknout), nicméně vy jste to prostě tak podávala, že je to kvůli tomu a tomu.
Exot, který by sem přišel a tvrdošíjně by plul proti proudu a všem tykal, by si sám pod sebou podřezával větev, to dá rozum :) On i pohyb v kyberprostoru chce taky trochu sociálních dovedností. Nicméně argumentace „Fero skočil z 12. patra…“ nevystihuje podstatu, protože právě tohle je ten web, který se vymyká, takže údiv nově příchozích návštěvníků je zcela logický - tohle se vážně jinde jen tak nevidí :)
Jo a jsem ráda, že jste mi potvrdila mou předešlou tezi, že vykání na pekle vyplývá i z toho, že uživatelky nechodí na jiné weby ;)

Giulietta
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.3.14 20:24

@rice Ale tu je pár ľudí čo tykajú všetkým a nikto ich koli tomu neberie za exotov. Námatkou @lioncity. Žeby mala už prepílenú vetvu? Ani náhodu, drží pevne. :-D
A dajte tip kam mám ísť, na ktorý web? Kde je to lepšie? :-D

rice
356 příspěvků 26.3.14 20:28
@Dalmitka píše:
Jednoducho nemám rada tie násilné kvázikamarátstva, ktoré začínajú tým, že „veď si potykajme, veď sme partia,…“

No vidíte a já zas jednoduše nemám rády ty násilné kvazinoblesní, distingované a vybraně se vyjadřující dámy, které si potrpí na kvalitní kašmírové svetry, kabáty ze střižní vlny a slušné, schované spodní prádlo.
Při slovech „potykejme si, jsme parta“ obracím oči vzhůru, protože vím, že jsem ten poslední, kdo by s kýmkoliv z pekla chtěl tvořit partu, nebo mít pocit, že jí tvoří.
Jenže tykání je prostě v internetové komunikaci neutrální formou dialogu a odstraňuje takovou tu příšerně škrobenou a falešnou pachuť, kterou cítím, když si čtu třeba úvod jako:

@Dalmitka píše:
Je mi ľúto, ale nezdá sa mi to ako dobrý nápad, dúfam, že všetko ostane pri starom.
rice
356 příspěvků 26.3.14 20:36

@Giulietta Ale mě je přece úplně jedno, na jaké weby chodíte. Choďte tam, kde se vám líbí a kde se cítíte spokojená :) Mým záměrem není nikoho přesvědčovat, chci jenom nastínit, jak se věci mají i za hranicemi MP a naivně doufám, že si třeba někdo z tvrdošíjných zastánců nutnosti vykání, coby prostředku udržení slušné konverzace uvědomí, že je to vlastně svým způsobem dost panoptikální fórum.

No a je super, že jsou tu i tací, kteří všem navzdory tykají, ani jsem si toho u lioncity nevšimla :) Ale já jsem obecně dost tolerantní člověk, každý by si měl dělat, co uzná sám za vhodné - já jsem si třeba vybrala, že sem budu chodit a vykat všem, i když mi to přijde divný a vím, že je to odchylka, ale že bych kvůli tomu nespala…:) Nicméně když už je tu tohle téma, tak svůj názor prezentuji :)

Giulietta
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.3.14 20:38

@rice Prebohaživého čo je šrkobené na vete od Dalmitky?
To mala napísať: Sorry, ale je to hovadina, dúfam, že zostaneme pri starom? Teraz ste ma presvedčila, že chcem zostať pri vykaní.

Giulietta
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.3.14 20:41

@rice Nechcem aby ste ma presviedčala, chcela som tip. Vy vobec čítate čo píšem? :-D

dost_bot
2071 příspěvků 26.3.14 20:45

@rice Věta „jsem obecně tolerantní člověk“ v souvislosti s tím, jak úderně přesvědčujete v kolikátém příspěvku všechny okolo, že kdo netyká, je obstarožní Mařka, která nikde jinde na netu není a za humna ani nenakoukla…no, pobavila jsem se :-)

Dalmitka
1825 příspěvků 26.3.14 20:48

@Giulietta :-D S Vami si potykať by bolo pre mňa cťou, dúfam, že pre Rice to neznie príliš škrobene :-D.

Roseline
2319 příspěvků 26.3.14 20:48
Tykání/vykání ve škole

Už to tu někdo nakousl a jelikož se to okrajově dotýkí tématu, chtěla bych se zeptat: zdá se vám lepší, když učitelé na SŠ žákům tykají, nebo vykají?

Giulietta
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.3.14 20:51

@Dalmitka Teší ma, tykajme si. :-D

chitrá alex
396 příspěvků 26.3.14 20:57

@Roseline nám na gymnáziu někteří kantoři vykali a bylo to velmi příjemné. Někteří vykali a oslovovali křestním jménem, a tenhle způsob oslovení se mi dodnes zdá pro studenty nejlepší. Vlastně nejen pro studenty, ale třeba v práci: vidíme se každý den, ale nekamarádíme se, takže vykat, ale trochu důvěrně :-)

Dalmitka
1825 příspěvků 26.3.14 20:57

@rice - nechápem, prečo spájate to, že nemám rada násilné kvázikamarátstva s „násilné kvazinoblesními, distingovanými a vybraně se vyjadřujícími dámami“. To snáď nesúvisí a tykanie pre mňa nie je a asi ani nebude NEUTRÁLNOU formou dialógu a to ani v internetovej komunikácii.

stricc
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.3.14 20:58

@Roseline já jsem teda vždycky automaticky vykala, ale já vykám i dceřiným kamarádkám už pěkných pár let. Tykání naživo cizím lidem mi moc nejde, i u vlastní snachy mi chvíli trvalo, než jsem si jí zvykla tykat, natož studentům.
Coby studentce kdysi dávno mi to bylo srdečně jedno.

Lola
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.3.14 21:00

Nemůžu si pomoct, ale nabývám dojmu, že ta údajná tykací netiketa je další z řady urban legends. Před chvílí jsem četla na Aktuálně. cz dnešní článek Jana Urbana, týkající se výroků ministryně Válkové stran okupace, a v diskusi čtu např.:

Můžete mi prosím napsat, z jakých údajů pro své tvrzení vycházíte?
Z mých čísel vychází, že neúctou k pravdě trpíte v první řadě Vy.
Válkové se to dá do určité míry prominout a rychle přišla s omluvou.
Očekávám totéž od Vás.

Podobných výroků je tam mnohem víc, zatímco tykání jsem si nevšimla. Čtu i zahrada.cz a garten.cz, a v diskusi se běžně dočítám: děkuji za vaši radu ohledně těch chřestovníčků na liliích, postupoval jsem přesně podle vašeho návodu a letos nemám žádný problém.

S tykáním jsem se setkala jen na astronomických webech, kde se patra mladíků dokáže na 250 stránkách zaujatě dohadovat o nejlepším nastavení konkrétního typu dalekohledu a je zřejmé, že tamější populace je mimořádně homogenní věkově i zájmově.

Ovšem uznávám, že jsem již ve věku, kdy mi moji práci na PC můj patnáctiletý syn blahosklonně zhodnotil jako: pro starý lidi je moderní techniky škoda, takže jsem smířená s tím, že můj životní styl se stává v podstatě velmi výstředním a alternativním a můj výběr internetových stránek je mimořádně selektivní.

Dalmitka
1825 příspěvků 26.3.14 21:02

@Giulietta - platí, s radosťou.

Go-lightly
3429 příspěvků 26.3.14 21:07

Já mám taky dojem, že se na fórech čím dál víc vyká - možná to souvisí se zaváděním skutečných jmen. Co já vím, tak tvrdošíjné tykání se vede na ženských mimi-votoč-omla fórech, módních blozích, a pak na těch mobilmania, pcmania, kde to vedou geekové.

Riamine
322 příspěvků 26.3.14 21:23

@Roseline Na gymplu jsme měli jednu mladou učitelku, zrovna po státnicích. Všem nám vykala a oslovovala nás křestním jménem. Neskutečně nás to štvalo, i když jsme ji měli rádi. V pololetí si dělala evaluaci a my jsme jí v těch návrzích psali, aby nám tykala. Začala nám tykat a bylo to v pořádku. Tehdy mi to připadalo neskutečně neosobní a povýšenecké, připomínalo mi to jiného vykajícího učitele, z jehož úst to znělo, jako by se bavil s nekompetentním stádem.
Po studiu na VŠ, kde nám všichni vykali a oslovovali nás „kolegové/kolegyně“ (tehdy jsem nepochopila jsem proč - nic jsem nedokázala), jsem taky začala vykat i puberťákům. Předtím, než bych učila, asi bych se zeptala studentů na SŠ, jak jim mám říkat.
Vykání na mě tehdy rozhodně nepůsobilo jako prostředek pro udržení autority, učitelé, ke kterým jsem chovala největší úctu, nám tykali.

Charlene
282 příspěvků 26.3.14 21:35

Nás se někteří kantoři na začátku roku přímo zeptali, zda chceme aby nám vykali či tykali. Vybrali jsme se tykání :) Jiní nám rovnou vykali nebo tykali. Nepamatuju se, že bychom s nějakým tím přístupem měli problém :) vtipná byla jen češtinářka, ta nám vykala ale když jsme ji naštvali přešla do tykání.
Edit. Ještě mě tak napadá, teď mě jeden z těch tykacích učí i na vejšce, a jsem jediná z celého kruhu, kterému tyká. To už mi příjemné není.

Příspěvek upraven 26.03.14 v 21:38

Holka_Hnědooká
84 příspěvků 26.3.14 21:35

Nám na gymplu někteří vyučující vykali (spolu s oslovováním křestním jménem) a někteří tykali. Jako třída jsme měli velice hezký vztah právě k jedné vykající profesorce. Na druhou stranu si nemyslím, že to mělo cokoliv společného s tím, že nám vykala.

Taky ale nechápu tu touhu si se všemi tykat. Setkávám se tady s v podstatě cizími lidmi. Když se dám do řeči s někým na ulici/v autobuse, taky mu vykám. V češtině je to prostě přirozená forma komunikace s lidmi, které neznám. Od určité chvíle jsem i opatrná, s kým si potykám. Udělala jsem to neuváženě s jednou kolegyní a teď bych se nejradši vrátila zase k vykání. Zdá se mi, že mnoho lidí to bere skutečně tykání=jsme kamarádi. Což ale v práci a ani ve většině případů tady nejsme.

A podepisuju, co psal někdo přede mnou o vykacím flirtování. Má to pro mě úplně jinou „šťávu“, než když si tykáme.

surrik
2567 příspěvků 26.3.14 21:40

@Riamine no ale vy jste jim vykali, takže to jejich autoritu moc ovlivnit nemohlo

Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek