Překladatelské "perly"

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8
kerrankin
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 07.11.16 13:03

@defilenaiguille „Taupe“ je krtek??? Taková hezká barva…

Jordaan
8716 příspěvků 07.11.16 13:20

@defilenaiguille

Souhlas. V nemcine je ovce stredniho rodu, v serii pohlavi myslim neresi vubec, je to proste vseobecna ovce.

defilenaiguille
2824 příspěvků 07.11.16 15:10

@kerrankin
Je to tak, už jsem nad tím víckrát přemýšlela, protože krtek je spíš černý a taupe by měla být hnědošedá, ale možná je to barva podsady, která bude vidět, když se mu foukne do kožíšku.

Pocit chladu
134 příspěvků 06.12.16 14:08

Preliezam stranky y hladam darceky a na jednom nemenovanom
najdem toto eau de toilette prelozene ako WC voda

http://www.metalshop.sk/…reaking-bad/

na ceskej verzii stranky je to v poriadku, sakra/

Pinot Noir
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.12.16 14:42

@Pocit chladu Ne ne! WC voda :D

arnina
25 příspěvků 15.12.16 22:49

Dostali jsme krásně ilustrovanou dětskou knížku. Číst nejde. Nikde jsem se to sice nedočetla, ale mám za to, že je přeložená ze slovenštiny. Pravděpodobně to překládal někdo, kdo si myslel, že to není žádný problém.. Výsledek je velmi rozpačitý. Malá ukázka: klíč ve dveřích se začal zponenáhla otáčet.
Básnička - babička je zraněná, děda má tři kolena. Má koleno pravé, má koleno levé, a to třetí, kde se plete? Na plešaté hlavě.
Nebo - nadouvá se babka, že dědeček bafká. Děda si rád zabafá, to je jeho zábava.
Tak nevím, ale obrázky jsou krásné.

Oveeec
2037 příspěvků 4 inzeráty 16.12.16 00:23
@kobylkalucni píše:
Přesně tak, Pepa je prostě klučičí jméno, tečka. Navíc když se stejně tak jako tak ujala verze " Prasátko Pepina". Bob the Builder taky přeložili jako Bořek stavitel, tam by mi naopak ani nevadila verze „Bob stavitel“…
A to se v Ovečce Shaun zpívá hned v úvodu „he´s Shaun the Sheep“. Na druhou stranu beránek je anglicky „ram“, takže sheep jako ovečka chybné není. Na třetí stranu Shaun the Ram zní fakt blbě… A teď babo raď co z toho je původní chyba, že ;-)

Pepa není jenom klučičí jméno. Josefíně a tedy Pepičce se taky říkávalo Pepa - je fakt, že to děti asi neví, ale zase děti si podle mě s tím nelámou hlavou a jsou dostatečně kreativní na to, aby to mozek pobral (což platí i o dospělých, doufejme). Aspoň je to nějaká invence - i když jsou tam možná nežádoucí konotace. Bořek taky není špatně, je to takzvaná naturalizace, tedy opak exotizace. Není důvod jeho jméno nepřekládat, protože je to pro děti, takže je jim to s českým jménem bližší. Problém může nastat s konzistentností - když počešťovat, tak všechno. No a s ovečkou - podle mě by to klidně mohl být „Beránek Shaun“, ale ne kvůli ram/sheep, ale kvůli tomu, že Shaun je mužské jméno. Na druhou stranu víme, že ovečka je druhové jméno, stejně jako třeba pes, a že to pohlaví můžeme rozlišit jinými slovy. Je fakt, že než „O fence Betyně“ je pro děti možná stravitelnější „O pejskovi Betyně“, myslím, že je to nijak zvlášť nemate. Ale ten beránek je slovo dostatečně časté a neutrální na to, aby ho tam dali, takže bůhví, co za tím stálo…

alda
43 příspěvků 16.12.16 05:34

V dobách mého mládí když frčela Nirvana prý jeden začínající moderátor přeložil název písně „Smells like Teen Spirit“ jako „Smrdí jako deset duchů“. Na vlastní uši jsem to neslyšela, ale vzhledem k tomu že s angličtino velmi zápasil, bych tomu i věřila.

Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8
Váš příspěvek
Další podobná témata podle názvu

Před šesti lety se zřítila textilka Rana Plaza

Módní svět si připomíná šest let od zřícení textilní továrny Rana... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
Módní nákupčí: Povolání snů, nebo hrůzy?

Autor: Kamila

Svět skloňuje velká jména návrhářů, přitom o našem šatníku... Celý článek