Přijatelná cena za ušití šatů

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 Další »
Klotylka
568 příspěvků 13.2.13 22:47
@Olinka píše:
@Klotylka No teda nevím, ale připadá mi, že trávit nad šitím jednoduchých šatů týdenní pracovní dobu je teda až dost času.

Zkusím odhad (tazatelka v úvodu psala, že oslovila dámskou krejčovou a ne tedy nějakou švadlenku co obkresluje střihy z Burdy):

úvodní konzultace se zákaznicí, braní měr etc. 1hod
konstrukce střihu na míru nastříhání šatů 2,5h
příprava na 1. zkoušku 10h
1. zkouška 1h úpravy po první zkoušce a příprava na druhou 6h
2. zkouška 2h
Dohotovení šatů a předání zákaznici 16h
Celkem 38,5h

elenacroft
11 příspěvků 13.2.13 22:58

@Ani Inu trochu s Vámi souhlasím i když Vaše sčítání nechápu. Švadlena mi původně řekla 5 tis., když viděla v mé tváři nesouhlas, tak to stáhla na 4 tis. a já jí odpověděla, že se o ceně dohodneme až budu mít látku. Prostě si nejsem jistá, zda chci zaplatit tolik peněz někomu, jehož práci/dílo neznám.
Myslím, že kdyby volila strategii první zakázky za méně peněz a ukázala svou kvalitu, pak bych si u ní dala šít i další věci. Takto mě bohužel odrazuje, jinak bych tu neřešila, zda se Vám zda být cena vysoká či nikoliv.
Nevím o jakých šatech z Manga je řeč a plátěné letní šaty si snad ani představovat nechci. :-D Volila jsem střih antický, pod prsy rozšiřující se suknice a myslím, že pro švadlenu je čest, když může pracovat s materiálem jako je hedvábí a nemusí se lopotit s nějakou umělinou. Zkoumám celý večer ceny jiných švadlen na internetu a ta má je opravdu trochu dražší než ty ostatní.

TadyATed
65 příspěvků 13.2.13 23:03

@elenacroft záleží co máte na mysli tím jednoduchým střihem a taky na kvalitě zpracování.

Klotylka
568 příspěvků 13.2.13 23:03

Jestli ze švadleny nebo i z té ceny opravdu nemáte dobrý pocit a moc jí nevěříte, tak se zkuste ještě poohlědnout po jiné. Je to a služba jako každá jiná, chce to najít někoho, kdo Vám sedne. Však všechny víme, jak je těžké třeba najít tu správnou kadeřnici. A se švadlenou to bude ještě těžší - je jich méně.

elenacroft
11 příspěvků 13.2.13 23:04

@Klotylka Pokud nad tím stráví hodiny podle toho, jak je to Vámi pěkně rozepsané, tak už to dává smysl.

Ani
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.2.13 23:12

@elenacroft Chápu, že nikdo tu ten střih neviděl a představy se mohou různit. Také bych nedala 4000 jen tak někomu, koho jsem si naslepo našla a u koho nemám reference. Chtěla bych vidět nějaké předchozí práce, aspoň fotky, googlila bych apod. Snažím se říct jen to, že pokud je paní dobrá, vůbec to nemusí být přemrštěná cena. Pokud je špatná, nedávala bych jí hedvábí do ruky.

@Klotylka A připočítejte ještě fixní náklady na podnikání, které je třeba dělit mezi všechny zákazníky, dále náklady na energie, drobný galanterní materiál a vše další spojené se zakázkou (telefon, čas věnovaný komunikaci atd.).

elenacroft
11 příspěvků 13.2.13 23:20

@Ani Můj záměr je, pokusit se jí říct, že jsem ochotná jí dát 3 tis. a dle výsledku práce bych si u ní pak objednala kostýmek. Pokud jí jde o to udržet si stabilní klientelu, tak na to přistoupí. Myslím, že to není úplně špatná strategie. Však v salonu, kde nakupuji mi také dávají při útratě nad určité částky výhody či slevy. :-)

A ještě dodávám, že paní je na mateřské a šije doma, tudíž fixní i ostatní náklady má nízké ne-li téměř nulové. Zda je krejčová či švadlena to nevím a práci jsem neviděla. Jediné doporučení je její manžel, který pracuje u mě ve firmě.

Ani
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.2.13 23:28

@elenacroft Přiznám se, že bych za těchto okolností asi testovala na něčem ještě jednodušším, třeba halence.
Fixní náklady má každý, účetnictví musí vést i maminka na mateřské apod. (i když samozřejmě to má jednodušší než vytížený profík).

Jinak našla jsem náhodou šaty, které vystihují mou představu na základě vašeho popisu: http://lookbook.nu/…1968826-Prom

elenacroft
11 příspěvků 13.2.13 23:37

@Ani Právě jsem při hledání obrázku střihu našla toto hedvábné šaty a přstávám si stěžovat :-D

elenacroft
11 příspěvků 13.2.13 23:38

To je snad i blbý vtip. :-(

elenacroft
11 příspěvků 13.2.13 23:40

@Ani Jinak ten střih šatů jste odhadla dobře, jen vršek je malinko jiný a budou delší vzadu.

Bugatti
4086 příspěvků 13.2.13 23:55

Napoprvé bych v žádném případě švadleně nesvěřila pravé hedvábí a netestovala bych ji na večerních šatech. Nechejte si prvně ušít něco jednoduššího (ale ne hladkou sukni, to dokáže celkem každý, včetně mne ;-) ) Když budete spokojená, můžete jí svěřit hedvábí. Náklady má každý, včetně paní na mateřské.
Za předpokladu, že se chci prací uživit, musím vydělat minimálně 2 500 - 3000 Kč hrubého/den, abych zaplatila sociálku, zdravotní, nezbytné náklady jako telefon, internet, drobný spotřební materiál, účetní apod. Taky si musím vyhradit asi 1/2 dne týdně na nákupy materiálu, návštěvu účetní, úřadů, jednání s klienty, knihovnu apod., to znamená dobu, kdy sice pracuji, ale nevydělávám. Pokud ušití šatů trvá zhruba dva pracovní dny, což si myslím že trvá, je cena vcelku adekvátní (samozřejmě za předpokladu, že je paní opravdu šikovná).

uživatel
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.2.13 08:53

Příspěvek upraven 05.10.16 v 22:49

ja-ša
5 příspěvků 14.2.13 09:09

Zdravím, píšu jako krejčová a plně s vámi souhlasím, zákaznice a švadlena si musí sednout, pokud už jdete ke švadleně s tím, že k ní nemáte důvěru, pak je to velmi špatná komunikace a i té švadleně se velmi špatně pracuje. Doporučila bych, aby jste se porozhlédla po jiné krejčové se kterou si padnete do oka…

Linie
2020 příspěvků 14.2.13 09:09

Souhlasím s Bugatti - také stále bojuji s určením cen za práci. Kromě výše uvedených nákladů, se kterými souhlasím, přidávám ještě nájem /mám salon/, elektriku /žehlička je zapnutá skoro ceký den/, reklamu… Šít z hedvábného šifonu je velmi náročné, je to nejchoulostivější materiál, jaký existuje, dělají se z něj hlavně šály a šátky.
Pod šifon je třeba ještě podkladová látka a podšívka, v případě vrchního hedvábného materiálu bych použila na celé šaty hedvábí, švy podlepit vliselinovými pásky - cena za ušití se mi zdá dost nízká, i v případě, že paní není OSVČ.
V každém případě bych si nejdříve u ní zadala ušití halenky nebo šatů, pokud nemáte možnost vidět její práci živě. Vyučených krejčových jsou stovky, ale kolik se jich tím opravdu živí?

Kate1985
45 příspěvků 14.2.13 09:10

Ahoj, já si je nechávala šít za 1800 u jedné hluché dámy a bylo to moc fajn, kdybych neztloustla, tak ty šaty ráda ještě unosím.

queenmargot
1106 příspěvků 14.2.13 09:13

Jinak ceny, které jsem uváděla, jsou takové jaké si švadlena skutečně účtuje. Je to šikovná starší paní a jelikož se mi osvědčila, klidně i připlatím pokud to bude náročnější šití - materiál, střih apod.

Linie
2020 příspěvků 14.2.13 09:13

Pokud uvažujete někdo o šití něčeho na míru, najděte si nejdříve krejčovou a proberte s ní střih a materiál, zvlášť, když se v tom moc nevyznáte. Rozhodně nekupujte nejdříve materiál a pak teprve hledáte, kdo vám to ušije.

uživatel
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.2.13 09:23

@Linie
Pokud to bylo na mě, tak materiál mi poradili v obchodu Sartor dle typu šatů a krejčová mi ho schválila, koupila jsem ho až potom. Jediný problém je ten, že na ní nemám žádné reference, nikoho ve městě bohužel neznám. Jinak si myslím, že se ceny liší, pokud si šijou doma nebo musí platit nájem někde na náměstí. Nejlevnější budou asi matky, které si tak přivydělávají na rodičovské dovolené. I ty mohou být šikovné. Jen musí člověk umět hledat…Já neumím.

Bugatti
4086 příspěvků 14.2.13 09:28

@Linie Já se živím v úplně jiném oboru, jsem na volné noze a mám zcela jiné náklady, to byla jen úvaha. Ale když si stanovuji cenu, vycházím z toho, že něco umím a při plném nasazení chci vydělat alespoň ten průměrný plat. Čili v mém případě by měl být obrat alespoň dvojnásobný, ovšem u krejčové, která má salón, to musí být mnohem víc. Další otázkou je mít dostatečně širokou klientelu a stabilní přísun práce. Což je v mnohých oborech sezónní a i s tím je třeba počítat. Též si prvně musím vydělat na to, abych si mohla dovolit týden nebo dva nepracovat (tj. „vzít si dovolenou“, nemluvím tu o nákladech na dovolenou, čistě jen o tom, že jsem někdy předtím musela vydělat víc, abych si vůbec mohla dovolit dva týdny nepracovat). Dělám svou práci ráda a ani krejčová či švadlena by nebyla dobrá, kdyby pro ni práce nebyla současně koníčkem, nicméně žijeme v tržním světě.

ja-ša
5 příspěvků 14.2.13 09:39

@bugati bych chtěla mít za klientku:), úplně chápete potřebu krejčové, což je v dnešní době dost neobvyklé, pokud přijde zákaznice, tak kouká jen, aby to nebylo moc drahé, ale za málo peněz málo muziky, když chcete vyšperkovat model, tak za něj musíte mít ty odpovídající peníze, pokud se tím živíte..pokud si šijete jen tak jednou za měsíc, tak si s tím můžete hrát. Musím říct sama za sebe, že moje práce je můj koníček, ale nerada šiju zadarmo…

Linie
2020 příspěvků 14.2.13 09:41

Bugatti - souhlas! Děkuji za připomenutí dovolené, na tu jsem zapomněla.
Práce opravdu musí být koníčkem, jinak by se nedala dělat. V každém pravidelném zaměstnání, kde za mne zaměstnavatel řeší vše okolo, je život jednodušší.

Linie
2020 příspěvků 14.2.13 09:44

Ještě bych dodala srovnání s jinými řemesly - kdo něco stavěl nebo rekonstruoval, ví, že pod 200Kč/hod. páni řemeslníci nedělají /v Praze pod 300/, specialisté i za víc. Většinou ovšem na černo, bez papírů.

Bugatti
4086 příspěvků 14.2.13 10:05

@ja-ša @Linie K tomu jsem se dopracovala postupně během dvaceti let. Došla jsem k závěru, že není dobré být nejlevnější, neboť se člověk akorát sedře, protože má moc práce a vydělává sotva tolik co ostatní. Důležité je něco umět a cenit si své práce a raději si pár dnů odpočnout, než vzít velmi podhodnocenou zakázku. Je něco jiného vykopírovat střih z Burdy a bez úprav ušít jednoduché šaty (to zvládnu i já, i když vy jako odbornice byste mne hned odhalily, ale pořád je to kvalitněji ušité než z levných řetězců)a něco jiného je podle návrhu vytvořit střih a ušít šaty z hedvábí.
Na druhé straně být přiliš drahá si může dovolit jen pár nejlepších a nejspíš jen v Praze, jinde by asi nebyla dostatečně široká klientela.

JedovatéHádě
350 příspěvků 14.2.13 10:08

Tahle diskuze mě taky trochu překvapila-na módním pekle se často mluví o kvalitě, ale očividně má min. třetina (bráno podle zdejší diskuze) problém s adekvátním ohodnocením. Stejně tak se tu často řeší politika a tak se tu řeší, jak je tu všem čímdál hůř. Ale to s tím také souvisí. Tím, že tu vymírají řemeslníci a živnostníci, se dost značně deformuje trh( a ti nevymírají jen kvůli nastavení daní a zákonům, ale také kvůli představě, že tričko z HM za 80 Kč(peníze jdou pryč z ČR) je lepší, než kvalitní halenka z dobrého materiálu za 500 Kč(peníze zůstávají v ČR), drobní živnostníci tím, že mizí, nejenže zvyšují nezaměstnanost, ale taky se tím snižuje částka vybraných daní, které proto vláda touží zvedat, kvůli čemuž přestane podnikat stále víc a víc lid atd atd), nebude to trvat dlouho a jediná naše možnost nákupu bude s nálepkou Číny. Nechci tu strašit. Ale pokud chci od někoho práci, musím být ochoten mu adekvátně zaplatit(zvláště za šaty, na kterých nehodlám šetřit na materiálu, kde jde o hedvábí a zřejmě o nich doufám, že je jednou zdědí dcera). Ale samozřejmě jen tomu, kdo za to stojí, pokud paní materiál neumí zpracovat, hedvábí bych svěřila jiné

Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek