Přijatelná cena za ušití šatů

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 Další »
JedovatéHádě
350 příspěvků 14.2.13 10:11

Ještě se tu zapomíná na riziko, do kterého řemeslník vstupuje. Když se zákazníkovi nebude daná věc líbit, nastává obrovský problém. Nejenže mu hrozí, že nedostane za práci zaplaceno, ale hrozí mu, že po něm bude chtít zákazník zaplatit i ten materiál. Pokud tedy předběžně obě strany nepodepíšou smlouvu, která jasně určuje možnosti odstoupení od koupi, či za jakých podmínek má zákazník na náhradu škody právo. To je min. třístránková smlouva.
Já osobně na ní trvám ať už jsem sám jako zákazník, nebo jako zhotovitel. Sice občas se druhá strana zpočátku diví, ale díky tomu odpadá to riziko, že jeden, nebo druhý se to budou snažit nějak obejít a odpadá tím stres. Nevěřily byste, kolikrát se mi stalo, že jsem dělala práci přes týden práce s přesčasy, vložila jsem do toho vlastní materiál, zakázka byla tak „jedinečná“, že by jinak byla absolutně neprodejná, zákazník byl sympaták, do poslední chvíle skvelá komunikace, ale nakonec když měl zaplatit a vyzvednout si dílo, nebylo po něm vidu ani slechu. Pro mě ztráta na práci a materiálu cca 20 000, v tomto případě více než kdy jindy platí, že mít 20 000 a nemít 20 000, to už je 40 000.

Linie
2020 příspěvků 14.2.13 10:16

Jedovaté Hádě: To je na jinou diskuzi, také by mne zajímalo, zda zdejší dámy podporují české výrobce? Pamatuji diskuze o příliš drahých tričkách za 200 a při každé příležitosti doporučování zahaničního e-shopu.

Mylady2
12413 příspěvků 14.2.13 10:27

@Linie všeobecně se moc čeští výrobci nepodporují… v sekáčích se od nich moc kouskem nenajde. Já abych se přiznala taky víc nakupuji v zahraničí. Ovšem třeba můj muž si své pracovní oděvy nechává šít pouze zde;-) není to Brioni ani nikdo se Savile Row ale je to čím dál tím lepší… Muzi jsou nároční. Já si nechala jednou ušít šaty…no a byl to boj. Vubec sehnat látku…taky mě to vyšlo na mnohem více než nějaké 4tisíce.

ja-ša
5 příspěvků 14.2.13 10:27

@bugati, tak je je přesně to co nyní řeším, nechci podhodnotit zakázku, nechci šít zadarmo, tak se bez té zakázky raději obejdu, než abych s tím měla problém a jen dřela bez nějakého efektu…A myslím si, že je spousta žen, které si myslí, že šití na zakázku je nákladné a jim nedostupné, ale opak je pravdou. Když vezmou v úvahu, že nemusí nikde běhat a shánět, pak mají model na míru ušitý, podle jejich představ, tak si myslím, že jsou to jen samé pozitivní věci.

queenmargot
1106 příspěvků 14.2.13 10:28

Ne všechno, co je levné za ty peníze stojí a to platí i u těch dražších věcí. Ale také záleží na tom kolik vyděláváte a jaké máte náklady na živobytí, jak jste náročná. Vždy si propočítám poměr cena - kvalita nebo výkon. Tím se řídím a funguje to.

Bugatti
4086 příspěvků 14.2.13 10:37

@ja-ša Já si téměř všechny pracovní a společenské věci nechávám šít na míru. Ovšem vyznám se v materiálech (maminka byla švadlena a jednoduché věci si umím ušít) a nosím jen velmi jednoduché nadčasové věci (což je pro mladé asi nepřijatelné). Dolaďuji je doplňky podle příležitosti. Takové věci se moc nedají koupit a když už, tak jen v zahraničí a stály by majlant. Takže jediným řešením je šití na míru. Na druhé straně ovšem ušetřím tím, že si jednoduché věci, jako jsou sukně (i podšívkované) a letní šaty „jen tak na lítačku“ ušiju sama. Jednak mne to baví, jednak se tím odreaguji od práce, která mne živí.

chinin
2788 příspěvků 14.2.13 10:43

Souhlasím s @Klotylka @Ani @Bugatti a dalšími, které psaly o adekvátním ocenění profesionální ruční práce, rozpočítání částky za ušití šatů na hodinu práce, nákladech na provozování „řemesla“ atd. Ještě bych k tomu dodala (myslím, že to zde zatím nepadlo), že zákazníkem uhrazená cena nepředstavuje čistý zisk krejčové - poté, co se z příjmu odečtou náklady (= daňový základ) je potřeba ještě tuto částku zdanit(!) - pro rok 2013 činí daň z příjmu fyzických osob 19%… dále OSVČ platí pojistné na sociální zabezpečení atd.

chinin
2788 příspěvků 14.2.13 10:53

@JedovatéHádě
„Tahle diskuze mě taky trochu překvapila-na módním pekle se často mluví o kvalitě, ale očividně má min. třetina (bráno podle zdejší diskuze) problém s adekvátním ohodnocením…“

Také mě to zaskočilo.

Osobně si nechávám hodně oblečení šít, protože:
1. mám ráda kvalitní oblečení (kvalita zpracování + materiálu)
2. které mi perfektně sedí
3. má „punc jedinečnosti“ (z hlediska střihu/zpracování a/nebo materiálu; nemyslím tím nutně nějakou super-originalitu)
4. je vzájemně dobře kombinovatelné
(5. sama nešiji:-().

Za kvalitně odvedenou práci (a kvalitní materiál) jsem ochotna adekvátně zaplatit. Osobně považuji za normální, že svým způsobem jedinečný kousek oblečení na míru stojí 1,5 až 2 násobek toho, co stojí obdobný kousek v konfekci (a to nesrovnávám s cenami v „masových řetězcích“, protože v nich nenakupuji). Pokud jde o něco speciálního - extrémně složitý střih nebo luxusní materiál - pak je to samozřejmě dražší.

Guinea Pig
1190 příspěvků 14.2.13 10:56

.

Příspěvek upraven 25.01.14 v 00:08

chinin
2788 příspěvků 14.2.13 10:57

@Borůvka19
„…to jsou 4 tisíce plus cena za látku? No to mi přijde moc teda. A moje krejčová je v Brně a je to modní návrhářka…takže není nejlevnější. Plus její modely teda taky nejsou nejlevnější.“

Prozradíte nám prosím, o jakou brněnskou módní návrhářku jde? Děkuji.

Mylady2
12413 příspěvků 14.2.13 10:58

@Borůvka19 ha to dělá něco špatně;-) pán Herčík za tolik asi neoperuje;-D

chinin
2788 příspěvků 14.2.13 11:01

@Borůvka19
To je samozřejmé.

Cenu každé služby určuje trh. Zní to banálně, ale je to tak. Ideální cena je pak průsečíkem toho, co je zákazník ochoten za službu zaplatit, a toho, za co je poskytovatel služby ochoten ji provést.

Linie
2020 příspěvků 14.2.13 11:01

I v krejčovině platí, že se každý specializuje na něco jiného. Jako jsou specializace u doktorů, techniků…Někdo šije saka, jiný umí perfektně sedící kalhoty, jiný složité šaty, další pracuje s hedvábím. I dobře upravit konfekční oděv je někdy „věda“.
Maminka na mateřské může být šikovná, ale většinou nemá ještě moc zkušeností, některé si ani na sebe nešijí, přestože jsou vyučené/mají oděvní školu.
Reakce na Uživatel v 9.23

Bugatti
4086 příspěvků 14.2.13 11:17

@chinin U nás je trh trošku zdeformovaný. Už jsem se ve svém oboru setkala s požadavkem, aby to bylo co nejrychlejší a nejlevnější, kvalita prý není důležitá. Ovšem většina zákazníků by chtěla vysokou kvalitu za málo peněz. Dřív jsem se vymlouvala, že mám zrovna moc práce a zakázku nemohu v požadovaném termínu vyhotovit, ale nemá to žádný smysl. Dnes na rovinu říkám, že se tou prací živím a že přestože mne to baví, nehodlám se ve volném čase pást na zahradě.

chinin
2788 příspěvků 14.2.13 11:31

@Bugatti
Pod váš příspěvek bych se s chutí podepsala. Pracuji sice v jiném oboru než vy, ale zkušenosti mám podobné.:-(

DanielaS
5301 příspěvků 14.2.13 11:33

@elenacroft Na prvni zkusenost, a pokud jste nevidela jine jeji prace, mi to prijde riskantni. Cena to podle me je realisticka, ale napoprve bych nezname krejcove tak vyznamnou zakazku nesverila.

chinin
2788 příspěvků 14.2.13 11:50

Také si vždy novou krejčovou „testuji“ nějakým jednodušším kouskem z „běžného“ materiálu.

@Bugatti napsala: „Nechejte si prvně ušít něco jednoduššího (ale ne hladkou sukni, to dokáže celkem každý, včetně mne:-))…“
K tomu mohu dodat, že jsem už v jiném vlákně popisovala svoji zkušenost s jedním zakázkovým krejčovstvím, které jsem si „testovala“ (myslím) jednoduchou zakázkou - business sukně z 6 dílů, která kopíruje boky a cca u kolen se rozšiřuje. Výsledkem této zkušenosti bohužel je, že mám sukni, která nedopadla podle mých představ, a proto jsem ji měla na sobě pouze jednou. (A lituji, svojí blbosti, že jsem ji převzala.)

Linie
2020 příspěvků 14.2.13 12:00

Chinin: Někdy je těžké ze zákaznice dostat její představu. Proto jsou zkoušky, na kterých se oblečení upravuje. Pokud není zákaznice spokojena, musí se domluvit na úpravě.

Linie
2020 příspěvků 14.2.13 12:05

Jedovaté Hádě: Při práci na zakázku musíte dopředu odhadnout cenu zakázky, tu si nechat zákazníkem odsouhlasit a vzít si zálohu na materiál. Po zkušenostech radím v polovině celkové ceny zakázky. Pokud během práce zákazník mění požadavky, je třeba mu říci, že to bude mít vliv na cenu a nechat si vše od něj odsouhlasit.

superla
64 příspěvků 14.2.13 12:16

Ta cena za originální a na míru padnoucí plesový model není přehnaná, zejména pokud švadlena platí daně a pojištění, což by samozřejmě měla. Dobrá práce si zaslouží být dobře zaplacena.

Guinea Pig
1190 příspěvků 14.2.13 12:22

.

Příspěvek upraven 25.01.14 v 00:08

Mylady2
12413 příspěvků 14.2.13 12:29

@Borůvka19 to byla nadsázka;-) otázka je kde je pravda. Za urážku se omlouvám…znám i úspěšné mladé lékaře;-)

JedovatéHádě
350 příspěvků 14.2.13 12:37

@Linie Teď to řeším předběžnými schůzkami, kde řešíme, jak má daná věc vypadat, udělám přesný výkres (výkresová dokumentace), upřesním co jde a co ne, pak si to nechám podepsat smlouvu, která řeší veškeré možné problémy.
Záloha na materiál- museli jsme ji zákazníkovi vrátit. Už je to několik let, tak si nevzpomínám na tu situaci přesně, ale snad se obrátil na obchodní inspekci(?), kde mu řekli, že záloha musí být navrácena, když jsme tam zavolali, potvrdili nám to. Že prý ta záloha funguje jen jako základ, za který koupíme materiál, popřípadně jako pojistka pro to, aby se zákazník vrátil. Když se ale rozhodne zakázku nepřevzít, zálohu musíte vrátit. Koukala jsem tehdy jako sůva z nudlí. Jak je to dnes, nevím, jak říkám, řeším to smlouvou. Chrání mě, i zákazníka.

Ani
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.2.13 14:28

@Linie Přes to všechno, co jsem řekla, nepodporuju nikoho, kdo si to nezaslouží, jen proto, že je Čech. Čeští výrobci se musí naučit být konkurenceschopní, odlišit se, ne šít stejné tričko jako z řetězce a chtít za něj třikrát tolik. Musí přidat něco navíc, odpovědět si na otázku, proč by měl zákazník jít zrovna k nim (a ne do řetězce nebo k někomu jinému) apod. Druhá strana mince jsou potom vládní regulace, se kterými hluboce nesouhlasím.

@chinin Daně jsem nezmiňovala, protože je v podobné výši platí i zaměstnanec. Připadalo mi jasné, že když někdo výše zmiňoval stovku na hodinu, tak tím nebyla myšlena stovka čistého.

chinin
2788 příspěvků 14.2.13 15:07

Já to mám naopak, pokud chci ušít něco podle svého „návrhu“, mám to detailně promyšlené, rozkreslené nebo doložené fotkami apod., takže o mojí představě nemůže být pochyb. :-) S krejčovou pak postupně probírám po jednotlivých prvcích, jak mnou požadovaného efektu dosáhnout apod.

V případě, který jsem zmínila, šlo ale o jinou situaci - nechala jsem si ušít poměrně jednoduchou sukni, nákres švadleny při převzetí zakázky byl v pořádku, rozuměly jsme si, co chci… po asi 6 zkouškách (které mě btw stály vždy cca 2 hodiny času, který bych jinak věnovala své práci = vydělávání peněz) jsem dostala sukni, která „divně trčí“ (předpokládám, že jde o špatně položenou látku), je kratší, než jsem chtěla, díky čemuž má jinou siluetu atd. (o podšívce, která při pohybu vykukuje, ani nemluvím)… jak jsem psala, lituji, že jsem tu sukni převzala. Ale tak, každá zkušenost se počítá. :-)

@Linie píše:
Chinin: Někdy je těžké ze zákaznice dostat její představu. Proto jsou zkoušky, na kterých se oblečení upravuje. Pokud není zákaznice spokojena, musí se domluvit na úpravě.
Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek