Příjmení dítěte - po matce, nebo po otci?

Fotoalbum tématu (3) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Zuzulli
725 příspěvků 20.7.15 21:24

@vlm Mohla bych své nesrozumitelné české příjmení vyměnit za Lubomírsdóttir :D

vlm
5134 příspěvků 20.7.15 21:25

@Zuzulli zbývá jen ulovit islandana :-)

brrr
257 příspěvků 20.7.15 21:36

@Potrefenáhusa @viktorka_od splavu V Iránu to zas takový problém není, spala jsem na pokoji s třema chlapama a žádný nebyl mým manželem. A pochybuju, že by to byl problém, kdyby ten chlap byl jen jeden :-).

Potrefenáhusa
10057 příspěvků 20.7.15 21:46

@brrr Jsem si na tebe vzpomněla, že bych se tě mohla nejdřív zeptat :-)

brrr
257 příspěvků 20.7.15 22:52

@Potrefenáhusa Aspoň jsem mohla napsat jeden ze svých mnoha příspěvků :-)

Tebah
4257 příspěvků 21.7.15 09:33

@brrr Mohla byste k tomu Iránu napsat něco víc? Už dlouho chci do Íránu, zvlášť když teď zrušili sankce a doufám, že už tam budou fungovat karty :-), takže bych uvítala bližší info. Díky.

Archivářka
70 příspěvků 21.7.15 10:26
@uživatel píše:
Mně by zajímalo (bez ironie), kde v cizině a jaké jsou ty problémy v případě příjmení s -ová. Projezdila jsem toho celkem dost, nějaký čas jsem žila mimo ČR v neslovanských zemích a nikde jsem na problém nenarazila.

Mám aktuální zprávu o „strašlivých problémech“ s ženskou koncovkou českého příjmení v Africe. Žádné problémy nikde na letištích ani v hotelech :-)Brali naprosto běžně, že dceřino příjmení končí -á a jméno jejího otce -ý. Jenom jí, i když je ročník 2000, titulovali Mrs. a v několika hotelech se ptali, čí je to manželka (cestovala se skupinou dospělých chlapů na safari).

Garfie
4456 příspěvků 21.7.15 16:30

@Tebah Karty stále nefungují :-) (aktuální info od známého).

brrr
257 příspěvků 21.7.15 16:30

@Tebah My jsme tam byli před osmi rokama (uff, to letí). Karty (kreditní) jsme nepoužívali, měli jsme „hromádku“ dolarů. Byli jsme 3 chlapi a já, žádný z nich nebyl můj manžel :-) Letěli jsme do Istanbulu a pak jeli busem. Pohybovali jsme se na trase Hamadan, Esfahan, Shiraz (Persepole), Yazd, přes Elborz ke Kaspickému moři a pak Qazvin a Gazor khan. Jezdili jsme autobusy a taxíky, občas stopem. Všechno bez problémů, lidi v pohodě. Někdo nás svezl a přitom si kus zajel, někdo nás pozval domů, občas jsme zaplatili víc než jsme museli, klasika. Spali jsme v hostelech, jednou pod širákem, v Persepoli nás nechal hlídač přespat v modlitebně, na horách jsme spali na základně horolezeckého klubu či co. V autobuse jsme seděli spolu, v mhd jsem seděla v ženské části, ale obvykle mě pustili sednou co nejblíž k dělící čáře, abych byla u těch svých chlapů. Jinak ženské tam jsou děsně zvědavé a pořád vyzvídaly (rukama nohama), který je ten můj. I babičky na vsi se posuňkama ptaly :-) Byli jsme tam ke konci ramadánu a to byl jediný problém, než jsme se večer stačili rozkoukat, byly už většinou všechny stánky s jídlem vyjezené. Takže za mě Irán pohoda, ale nebyla to moje první muslimská země (předtím jsem byla v Turecku a Jemenu). Jo a perlička na závěr; brala jsem hrozně vážně zahalení do šátku, takže jsem se na tureckoiránské hranici komplikovaně zahalila, aby ani vlásek nevyčuhoval a když mě viděl iránský celník, tak málem smíchy spadnul ze židle a říkal, že stačí mít šátek jen přehozený. Jinak v Teheránu jsme třeba viděly holky pankáčky (šátek se sicherkama), atd.

Edit: překlepy

Tebah
4257 příspěvků 21.7.15 16:41

@brrr Díky za info. Můžu se zeptat, jak jste to zvládli s domluvou a s orientací? Cedule jsou jen v perštině?

@Garfie Díky za info, nečekám, že to zvednou hned, ale třeba tak příští rok už by snad mohli… Dovolenou s hromádkou dolarů na těle bych si asi moc neužila - jsem nervózni, když mám u sebe víc jak 1500 a všude platím kartou.

Garfie
4456 příspěvků 21.7.15 16:45

@Tebah Mě to taky láká, ráda bych se tam podívala. :-)
@brrr Na jak dlouho jste tam byli? Já neurvu víc než dva týdny, ideálně ještě míň :-( stačí to?

brrr
257 příspěvků 21.7.15 16:48

@Tebah Tam zas těch dolarů tolik nepotřebujete. :-)
Domluvili jsme se celkem často anglicky, rukama nohama a za ty tři týdny jsme už zvládli i něco persky. S cedulema nevím, teď si nevybavím, jestli na nich náhodou nebyla i latinka. Občas jsme si místo, kam jsme chtěli, opsali z Lonely Planet a pak na papírku ukazovali řidičům autobusů.

brrr
257 příspěvků 21.7.15 16:50

@Garfie No, když na víc nemůžete, tak to stačit musí :-) My jsme byli na tři týdny, ale určitě to jde zrychlit tím, že poletíte až do Iránu, ušetříte si den a půl cestu v autobusu.

Tebah
4257 příspěvků 21.7.15 16:57

@brrr Díky, vidím, že horší než v Číně to asi nebude :-) A jak jste řešili víza?

Garfie
4456 příspěvků 21.7.15 17:02

@brrr Už hledám letenky :-) On je ten čas vcelku limitující, proto se mi třeba nechce moc do Indie nebo Austrálie, což jsou také země na „top seznamu“, ale je mi líto jet tam na tak krátkou dobu :-D

brrr
257 příspěvků 21.7.15 17:20

@Tebah Irán má ambasádu v Pze někde za Spartou, ale je to teda hrozná byrokracie. Člověk musí mít fotky a kdesi cosi a trvá to dost dlouho (určitě víc než měsíc). Co konkrétně potřebujete si vygooglujte, už si to přesně nepamatuju. Ale určitě šly na netu zjistit i úřední hodiny.

Vaire
32 příspěvků 22.7.15 16:11
@Brunhilde píše:
No, doufám že si tady z toho dělá pan Babiš výtah, aby podle toho usměrnil z pozice ministra financí ministerstvo sociálních věcí.
Nixe Lulu
344 příspěvků 22.7.15 17:25

Necítím se být oprávněná mluvit jiným do jejich rozhodnutí ohledně jmen.
Nakonec ani pokud jsou manželé, není nutnost mít stejné příjmení, já jsem si nechala původní, protože se mi to tak líbí. A považuju za nesmysl argument, že to nějak ubírá na soudržnosti páru apod. nebo že k tomu musí být nějaký speciální důvod (např. slavná osobnost). Kdo nás zná, ví, jak to je, a cizím lidem do toho obvykle nic není. A pokud by to bylo někde nutné vysvětlit, tak klidně vysvětlím.
A nejspíš jsou i státy, kde je ještě rozšířenější než v ČR, že se příjmení při svatbě nemění.
S dítětem to ale spíš vypadá tak, že nebude, takže to nemusím řešit, leda že bychom adoptovali (nevadí mi totiž děti jako takové, ale celý ten fyzický proces vedoucí k jejich příchodu na svět ve mně vyvolává nepřekonatelný děs a paniku).
Přijde mi nespravedlivé, že příjmení ženy už by nepokračovalo do dalších generací (většinou to bývá, že buď se ho i ona vzdá rovnou při svatbě, anebo i kdyby si ho nechala nebo měla děti bez svatby, obvykle se jmenují po otci). Jen proto, že to je dlouhodobý zvyk.

Pirek
7060 příspěvků 22.7.15 17:32

Nechápu ten povinně mužský tvar prostředního příjmení - viz ta Konvalinka nebo Berdych. Vždyť češtější by to bylo v ženské formě např. Ester Berdychová Sátorová, ne? Pomlčku-nepomlčku neřeším.

Nixe Lulu
344 příspěvků 22.7.15 17:34

@Pirek Nevím o tom, že by to bylo povinné, leda že by se to někdy teď nově změnilo? Mám známé, které mají původní i vyvdané příjmení a obě s -ová. Nebo „povinně“ v tom smyslu, že to teď je taková móda?

Qara
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.7.15 17:58

.

Příspěvek upraven 21.10.16 v 12:18

Nixe Lulu
344 příspěvků 22.7.15 18:27

@Qara Vadí mi prostě tělesné nepříjemné změny a bolesti v těhotenství i při porodu + potenciálně i možnost trvalých tělesných změn nebo poškození zdraví (které už tak není nejlepší), čím víc se o tom dozvídám, tím víc mě to znechucuje a děsí, těžko chápu, že to tolik žen má odvahu podstoupit dobrovolně. Vlastně jsem se nikdy vědomě definitivně nerozhodla, jestli dítě určitě chci nebo nechci, spíš si tu nechuť začínám uvědomovat v souvislosti se sny, že vždy, když se mi zdálo o těhotenství, byla tam panika a chtěla jsem, aby to zmizelo. Tak mám z toho pocit, že mi tím něco (podvědomí, intuice?) říká, že to není pro mě.
Dřív skoro nebyla možnost volby, jestli v manželství mít dítě, takže v takovém případě bych moc neměla o čem spekulovat (leda zůstat svobodná), ale teď, když ty možnosti jsou a je to otázka naplánování a rozhodnutí, je to holt dost těžké rozhodování. No a manžel po tom taky nijak zvlášť netouží. Odhaduji, že to dopadne tak, že budeme rozhodnutí odkládat tak dlouho, že to nakonec nestihneme, ani kdybychom chtěli.

vlm
5134 příspěvků 22.7.15 18:36

@Nixe Lulu no nevím jestli dřív bylo nemožné nemít v manželství děti…prostě když pár děti nechtěl neměl je…k těm vašim důvodům…je to na odbornou pomoc, nicméně…když nechcete tak nechcete…vaše rozhodnutí.

Qara
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.7.15 18:37

.

Příspěvek upraven 21.10.16 v 12:18

Nixe Lulu
344 příspěvků 22.7.15 19:01

@vlm Myslela jsem v dobách, kdy nebyly příliš spolehlivé metody, jak tomu předejít, kromě abstinence, což by asi vyhovovalo poměrně málo lidem. I když údajně tzv. přirozené plánování (není to jen počítání dnů ale i sledování jiných příznaků) prý má při správném provozování dost vysokou účinnost.
Zajímalo by mě, jestli vůbec na to existuje nějaká účinná psychoterapie, zatím jsem o tom nic nezjišťovala.
@Qara Ale ty sny vás tedy nijak nepoznamenaly? Mě to právě hlavně přivedlo ke zpochybňování, že by pro mě bylo správnou volbou mít dítě. A ještě s tím císařským řezem, tam jsou větší rizika než normálně, proto jsou v ČR doktoři spíš proti, pokud pro to není zdravotní důvod.

Stránka:  « Předchozí 1 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek