Přiznání MP

Fotoalbum tématu (751) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Ophelie
633 příspěvků 05.02.19 19:22

Annu Kareninu miluji, pro mě tento román nuda není ani náhodou, s výkladem @Paris1789 z velké části nesouhlasím.
Filmovou adaptaci s Keirou jsem záměrně neviděla, pro mě nesplňuje představu titulní hrdinky, krásné zralé ženy.Zato mám moc ráda rozhlasovou podobu s Blankou Bohdanovou (Anna), Vladimírem Rážem (Vronskij) a Martinem Růžkem (Karenin). Vždycky, když Růžek řekne:„Jsem tvůj muž a miluji tě,“ mírně se mi rozechvěje žaludek odporem, hrají to skvěle.
Při bruslení si pokaždé vzpomenu na scénu setkání Kitty a Levina, výborného bruslaře.

giuliettka
3072 příspěvků 05.02.19 19:29

@Ophelie Zaujímalo by ma, nemyslela ste si, že Anna by s tým manželo zostať mala? Kvoli synovi. Mne tak nejak pripadalo, že hlavne, že ja budem s milovaným človekom, čo tam po tom, že dieťa ktoré ma miluje so mnou nebude. Že jej láska je doležitejšia ako láska to syna. Fakt som pri prvom čítaní dúfala, že toho syna neopustí. :-)

giuliettka
3072 příspěvků 05.02.19 19:35
@Ophelie píše:
Filmovou adaptaci s Keirou jsem záměrně neviděla, pro mě nesplňuje představu titulní hrdinky, krásné zralé ženy.

Tak to potom tu prvú americkú verziu, kde to má pre americké publikum happy end, ani vobec nepozerajte. :-D
Ja som si takto pozrela film Jánošík, kde hral Jánošíka Theodor Pištěk, v obidvoch verziách. Aj tu pre Europu, aj tú pre Ameriku. Kde to muselo skončiť tým happy endom a tak Jánošík skočil dolu z háku a upaľoval spod šibenice odušu spasenú a žil šťastne až kým neumrel na starobu. :-D
Pamatám si, že som to pozerala už ako dospelá s otcom a rehotali sme sa u toho jak kone. :-)

Uživatel je onlineVinca_minor
595 příspěvků 05.02.19 21:31

@Ophelie Právě tuhle rozhlasovou verzi mají u nás v knihovně, těším se.
@giuliettka A vás neumlátím za to, jestli se mi to nebude líbit, ale jestli mi bez upozornění budete prozrazovat děj!

595 příspěvků 05.02.19 21:35

@giuliettka Ale potěšila jste mě, že si pamatujete, že jsem navrátilec, přitom používám jinou přezdívku i fotku než před hromadným odchodem. Máte u mě velké plus :)

sirena007
1096 příspěvků 05.02.19 21:38

@Vinca_minor Tak nás nenapínejte a udělejte coming-out :-)

lorens
2021 příspěvků 06.02.19 03:01

Tolstoj o Anne Karenine píše jako o ženě dosti plné postavy. Až natolik plné, že její schopnost půvabně a svižně se pohybovat překvapovala. Někdo jako Jitka Čvančarová v tlustém období, žádná Keira Knightley. Bylo mi samozřejmě jasné, že její osud má v rukou Lev Nikolajevič a s jeho názory na svět, morálku a postavení ženy jí těžko dopřeje, aby dopadla jinak než jako varovný příklad toho jak se to nemá, ale stejně mě neskutečně štvala. Osumnáct mi bylo. Ta její ufňukaná neochota přijmout důsledky svého rozhodnutí, ač věděla, do čeho jde a že jí to nikdo neulehčí. Karenin v první řadě. Nakonec otráví i Vronského, což jsem úplně chápala, mě by otrávila taky. Romantický a tragický příběh velké lásky a vzpoury vůči prohnilé a pokrytecké morálce tehdejšího Ruska to pro mne nebyl, spíš jsem byla mírně zhnusená. Jen jinak než Lev Nikolajevič zamýšlel.

595 příspěvků 06.02.19 05:09

@sirena007 Já někoho napínám? Nikdy mě nenapadlo, že by to mohlo někoho zajímat :) a že by si můj starý nick Réza4 někdo pamatoval.

Paris1789
3339 příspěvků 06.02.19 10:09

Tak pokud se na to pamatujete, všechno začíná tím, jak Levin debužíruje s Oblonským, který mu vypráví, jak postupně rozpouští manželčino věno - což jsou duše a pozemky - aby si nemusel nic upřít ze svého opulentního životního stylu. Kromě toho klátí guvernantky svých dětí, což jeho žena tuší, ale tiše trpí. Mezitím chudnou. Anna si naopak vztahem s Vronským polepší, její muž je sice vysoký vládní úředník a poté i ministr, ale na starou šlechtu prostě nemá. Všechno to vrcholí scénou, v níž Oblonská na letním bytě přijme pozvání Anny do jejich nového paláce, který si koupili a vybavili po svatební cestě, kterou strávili tuším v Itálii. Oblonská už je na tom tak zle, že si na dači musí sama prát, musí prát i svým dětem, protože jsou bez peněz. Přesto jde k Anně pevně rozhodnutá nic jí nevyčítat, i když silnou morální převahu cítí. A přímo na té návštěvě jí dojde, že Anna se vůbec nestydí, naopak se chlubí okázalým bohatstvím, přičemž Oblonská si ke svému údivu začne připadat neptřičně a jako úplná chudinka a skoro se za sebe a svou chudobu začne stydět.
V té scéně se myslím koncetruje autorovo pohoršení nad novými mravy. Tolstoj staví do protikladu hýření a rozklad vyšších vrstev a stabilitu a spořádanost venkova (kosení louky).
Hlavní postava je Levin, to on tam hloubá nad tím, jak pomoct venkovu, jsou tam počátky pozemkové reformy a co to s tím venkovem dělá (němečtí spekulanti skupují půdu všude vůkol). Ústřední myšlenkou je rozčarování nad západními móresy, které rozkládají ruskou konzervativní společnost. Je důležité to číst, protože tyhle emoce cloumají ruskou společností dodnes. A každý správný vládce to pochopil, že v Rusku udrží klid jedině tehdy, bude-li s tímhle domácím sentimentem správně pracovat.

Ophelie
633 příspěvků 06.02.19 11:45

Při „rozboru“ díla je ovšem důležité mít na paměti Tolstého vyjádření k tvorbě románu - přiznal, že původně chtěl román koncipovat jako odsudek nemorální ženy, která se nechá strhnout vášní tak že opustí manžela. Postava Anny si postupně získala jeho sympatie a dokonce ho ovládla natolik, že nakonec ji jednoznačně neodsuzuje.
Nezlobte se, ale váš výklad klouže dost po povrchu, myslím, že je tam mnohem víc nuancí. Beru ho ovšem jako vaše pojetí, na které máte jistě právo.

Paris1789
3339 příspěvků 06.02.19 11:57

@Ophelie
všakvy máte na své pojetí taky právo, nijak vám ho neupírám. Navíc to, co jste napsala, nijak nevylučuje to, co jsem napsala já.

DanielaS
4868 příspěvků 06.02.19 13:09

Me na Karenine nejvic prekvapilo, jak malo je to cervena knihovna (kterou jsem ocekavala), prislo mi to jako agronomicka esej, do ktere teda pripsal nejake ty postavy a dej, aby se to prodavalo.

Paris1789
3339 příspěvků 06.02.19 13:10
@DanielaS píše:
Me na Karenine nejvic prekvapilo, jak malo je to cervena knihovna (kterou jsem ocekavala), prislo mi to jako agronomicka esej, do ktere teda pripsal nejake ty postavy a dej, aby se to prodavalo.

přesně

sirena007
1096 příspěvků 06.02.19 19:03

@Vinca_minor Náhodou, když to teď říkáte, tak si vybavuju, že nick Réza4 tu někdy byl. Akorát nemám takové dedukční schopnosti jako @giuliettka, abych Vás k němu dokázala přiřadit :-)

595 příspěvků 06.02.19 19:34

@sirena007 To je milé, že si na ten nick někdo vzpomněl :) Já myslím, že @giuliettka mě taky nemá přiřazenou, jen jsem se někde v diskuzi zmínila, že jsem navrátilec, ale bez přiznání se k původu.

vlm
4395 příspěvků 06.02.19 19:37

@Vinca_minor já si taky váš nick pamatuju, ale až jste ho napsala :-)

595 příspěvků 06.02.19 19:46

@vlm Úmyslně jsem se při reinkarnaci schovala za jméno květiny, abych byla hůře rozpoznatelná pro ty, co mě znají osobně (moje sestra mě pod starým nickem ihned odhalila, že jsem to já), no ale o nic nejde, tak lidi s hodně dobrou pamětí si to teď můžou propojit :)

giuliettka
3072 příspěvků 06.02.19 19:53

@Vinca_minor Priznávam, že som si vás nespojila so žiadným nickom a nejak mi unikla aj tá zmienka o tom, že ste navrátilec. Myslela som, že som strašne vtipná s tou zmienkou o bývalom nicku, zrejme som sa mýlila, prepáčte.
Len mi prišlo, že píšete tak, že ste tu už bola, zaujímavo a k téme. Vecne a bez toho holky a tak. Že ste tak nejak v pohode, bez nováčikovho krču. :-)

Ophelie
633 příspěvků 06.02.19 20:00

@Paris1789 to, co jsem psala, nebyla moje interpretace, jen postoj pouhého autora.

595 příspěvků 06.02.19 20:03

@giuliettka Výjimečně jste velmi milá :) Já teda ten váš sarkasmus (většinou) miluju a bez vás by tu byla hrozná nuda, ale taková pochvala od vás k mým příspěvkům, to mi teda padla čelist. Anebo spíš vzhledem k vám sánka :)

giuliettka
3072 příspěvků 06.02.19 20:08

@Vinca_minor Ja vám dám, že výjimečně! :-D

595 příspěvků 06.02.19 20:09
595 příspěvků 06.02.19 20:16

@giuliettka Minulý víkend jsem si na vás vzpomněla, synovci a neteře se dívali na Bol raz jeden život ve slovenštině, tak jsem se jich ptala, jak rozumí. Říkali, že v pohodě. Načež se tam objevil výraz „bezstavovce“. A to i mně asi vteřinu trvalo, než mi to došlo, co to je. Hned se mi vybavil váš lanýž a hľuzovka :)

Paris1789
3339 příspěvků 06.02.19 21:40

To zase jen já nevím, která bije?

Paris1789
3339 příspěvků 06.02.19 21:41
@Ophelie píše:
@Paris1789 to, co jsem psala, nebyla moje interpretace, jen postoj pouhého autora.

Já s autorem nemluvila. Co dalšího říkal?

Stránka:  « Předchozí 1 1979 1980 1981 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989 1996 Další »
Váš příspěvek

Před šesti lety se zřítila textilka Rana Plaza

Módní svět si připomíná šest let od zřícení textilní továrny Rana... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
Shopping v cizině: Jak se obléknout za západní valuty

Autor: Matouš

Vyrážíte na nákupy do Primarku nebo si z každé dovolené přivezete... Celý článek