Přiznání MP

Fotoalbum tématu (770) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Lizbeth
898 příspěvků 17.08.19 14:30

@Anwen
Nemyslela jsem to tak, že my hodní ( evropa ) děláme všechno možné a snažíme se a ti zlí ( ostatní) dělají prd, tak to nemá smysl..
Ale že nejvíc by ekologii mohlo ovlivnit politické rozhodování v jakékoliv zemi ( i v té naší) a potom to, zda si v obchodě nevezmu ig. sáček na rohlík.
Firmy i politici slyší hlavně na to, co jim dodá na oblibě a nebude je to až tak moc stát či zatěžovat byznys..Takže z mého pohledu slyším o kauzách o plastových brčkách a ne o hořících haldách..bohužel.

Porkpiehat
938 příspěvků 17.08.19 20:59

Marie Kondo mě tak zblbla, že jsem dostala chuť třídit hromadu věcí v domácnosti. Došlo i na časopis Science et Avenir (Věda a budoucnost), celý ročník někdy z let 2010-2011 (vybrala jsem si předplatné jako dárek za věrnostní body u banky). U většiny článků jsem si řekla, že žhavé novinky z vědy, staré 8-9 let, nemusím všechny přečíst, a časopisy jsem po prolistování vyhodila. Nakonec mi zbyla tři čísla Science et Vie (Věda a život), která jsem dostala jako bonusy. A to je jiné kafe :-) Zatím jsem u prvního čísla a rozšířila jsem si znalosti z oblastí: Chyby v počítačových programech, Nové typy helikoptér, Bakterie - altruismus je jejich skrytá zbraň, Nepřesnost pokusů na laboratorních myších, Proč nemůžeme přesně změřit gravitační konstantu, a zatím poslední byl malý článek o knížce „Tromelin, ostrov zapomenutých otroků“. Nejdřív jsem si našla na mobilu, o co na tom ostrově šlo, pak jsem si našla na Youtube hodinový pořad z expedice autora knížky a teď mám nutkavou potřebu se o to s vámi podělit :-)

Porkpiehat
938 příspěvků 17.08.19 21:35

Údaje čerpané z dokumentu Les esclaves oubliés de l'île Tromelin (Zapomenutí otroci z ostrova Tromelin) https://www.youtube.com/watch?… a z Wikipedie. Dopředu uvádím, že to nemá nic společného s žádným z předchozích témat, jen mě dostala ta neuvěřitelná vůle žít.
V roce 1761 nabrala loď L´Utile na Madagaskaru 160 otroků (mužů, žen, dětí) a vydala se s nimi na Mauricius, přestože to bylo zakázané. Vinou navigace (používali dvě mapy s různým zakreslením) v noci loď narazila do ostrova Tromelin (tehdy Písečný ostrov, nejvyšší nadmořská výška 7-9 m, délka ostrova 1700 m, šířka maximálně 700 m, celková plocha 1 km2, vůbec žádné stromy, zkrátka písečná placka obklopená korály). Z posádky zahynulo asi 20 lidí (ze 140), z otroků se zachránilo 60, zbytek se utopil uvězněný v podpalubí. Po dvou měsících na ostrově se podařilo všem přítomným (námořníkům a otrokům) postavit vor, na kterém se odplavili všichni členové posádky a zanechali na ostrově všechny přeživší otroky s jídlem na tři měsíce a slibem, že se pro ně vrátí. O patnáct let později se konečně dočkali záchrany, v té době bylo na ostrově pouze sedm žen a osmiměsíční chlapec… Autor knížky se vydal nejdříve do archivů, později i na ostrov, aby se dozvěděl něco o osudu otroků. Dokázali si z korálů vybudovat jakési přístřešky zapuštěné do písku, k potravě jim sloužily ryby, želvy a ptáci. Přestože na Madagaskaru si stavěli přístřešky z rostlinného materiálu, na ostrově byli nuceni použít kameny, které jim na Madagaskaru sloužili na pohřbívání… Tři roky před definitivní záchranou se o to pokusila jedna loď, ale kvůli neklidnému moři se dostal ke břehu jen člun s jedním námořníkem. Ten s pomocí otroků postavil vor a s třemi muži a třemi ženami se pokusil z ostrova odplout (asi rok před záchranou). Jejich osud však není znám. Po převezení sedmi žen a miminka na Mauricius se tito odmítli vrátit na Madagaskar, byla jim dána svoboda a zůstali na Mauriciu. Autorovi knížky se ozvala emailem žena, která se ho ptala, jestli je možné, aby se někdo jmenoval podle lodi, na které se plavil. Ano, možné to je, jedna z žen dostala jméno (po darování svobody) podle lodi, na které byla zachráněna. Žena, která toto jméno dostala, byla předkem ženy, která autora kontaktovala. Když se jí autor zeptal, jestli může její příběh použít, žena zděšeně odmítla. Ani po 250 letech nechtěla veřejně přiznat, že je potomkem otroků. Přišlo mi to hrozně absurdní, že se někdo stydí za to, že jeho předci byli týráni, místo toho, abychom se styděli my Evropané, že naši předci něco takového dopustili.

Oveeec
2092 příspěvků 1 inzerát 18.08.19 14:41

@Porkpiehat Připomněla jste mi úchvatný (a děsivý) film:

https://www.csfd.cz/…ezi/prehled/

Kalouže
53 příspěvků 18.08.19 15:44

@Porkpiehat To je hodně zajímavé (a smutné). Díky, že jste se podělila.
Našla jsem si, jak vypadá ten ostrov a další informace (zajímala mě pitná voda), a teda žádná romantika. A že přežily jen ženy…těch příběhů, co si za tím člověk může představovat!

Porkpiehat
938 příspěvků 18.08.19 18:08

Z dokumentu to nebylo jasné (nebo jsem to přeslechla), ale na Wikipedii píší, že potom, co se kapitán zbláznil, převzal velení první důstojník, který následně pak otrokům slíbil, že se pro ně vrátí. Po přistání na Madagaskaru pak žádal opakovaně guvernéra o poskytnutí lodi pro záchranu trosečníků. Ale pokaždé mu to bylo zamítnuto. Takže ne všichni byli v téhle historii ti špatní, pokud dal důstojník slovo, tak to nebylo jen plácání do větru.

Porkpiehat
938 příspěvků 18.08.19 18:15

@Oveeec Mně se hrozně líbil seriál The Terror podle skutečné události (hledání Severozápadní cesty). To si takhle loď vyjede na pár měsíců a skončí uvězněná na několik let v ledu, aby nakonec byla po skoro dvě stě letech nalezena. Hned jsem si k tomu shlédla všechny možné dokumenty.

MarryJu
359 příspěvků 18.08.19 21:28

@Porkpiehat Vaše příspěvky jsou neobyčejně napínavé a zajímavé. Moc děkuji, že jste se s námi podělila

Vinca_minor
906 příspěvků 18.08.19 21:41

@Porkpiehat Já jsem četla knižní předlohu od Dana Simmonse, je to samozřejmě literární fikce na základě známých událostí (kterých je zatraceně málo). Těch 650 stránek jsem zhltla za čtyři dny.
PS: Figuruje v seriálu taky ledová příšera?

Porkpiehat
938 příspěvků 19.08.19 07:05

@Vinca_minor
Příšera tam byla, manžel byl kvůli tomu ze seriálu trochu zklamaný, protože mu to nepřišlo reálné, ale i tak se mu to líbilo stejně jako mně.

Vinca_minor
906 příspěvků 19.08.19 07:29

@Porkpiehat Mně v knížce ta příšera nevadila, nebrala jsem ji jako reálnou, přišla mi jako metafora či zhmotnění všeho toho strachu, samoty, mrazu a bílých plání.

Porkpiehat
938 příspěvků 19.08.19 07:35

@Vinca_minor Škoda, že to nemůžu porovnat s knížkou, ale v seriálu to bylo docela maso a celkem reálné, tedy po tom, co ta hrůza byla celkem dlouho plíživá.

Vinca_minor
906 příspěvků 19.08.19 07:56

@Porkpiehat Ona byla popsaná dost reálně a taky to bylo maso, ale já jsem si do ní promítla bezútěšné pocity výpravy. Každopádně jste mě na seriál navnadila, zdá se, že se knižní předlohy drželi dost věrně.

Porkpiehat
938 příspěvků 19.08.19 08:05

@Vinca_minor Já jsem to porovnávala se skutečným příběhem (knížku jsem neznala) a líbilo se mi to. A jestli máte slabost pro britské herce tak, jako mám já, tak se vám to bude líbit :-)

PS: Když jsem zběžně prolétla seznam herců, tak minimálně tři hráli v Game of Thrones (Ciarán Hinds, Tobias Menzies, Clive Russell).

Vinca_minor
906 příspěvků 19.08.19 08:22

@Porkpiehat Game of Thrones jsem neviděla, ale budu to brát jako doporučení :)

Porkpiehat
938 příspěvků 19.08.19 08:44

@Vinca_minor Doporučuji koukat v parném létě nebo v zimě pořádně zatopit :-)

benyka
7353 příspěvků 19.08.19 17:43

Přiznám se, že jsem už alergická na titulky, že nějaká barva je „nová černá“. Momentálně prý oranžová. https://www.novinky.cz/…sit-40293621

Paris1789
3960 příspěvků 19.08.19 17:49

@benyka oranžová je nová černá už pěkně dlouho :-)

Matmys
2316 příspěvků 19.08.19 19:54

@Paris1789 Tak to je oranžovej humor…

bao-baba
381 příspěvků 19.08.19 20:47
@Lizbeth píše:
Firmy i politici slyší hlavně na to, co jim dodá na oblibě a nebude je to až tak moc stát či zatěžovat byznys..Takže z mého pohledu slyším o kauzách o plastových brčkách a ne o hořících haldách..bohužel.

Babišovy noviny psaly, že také domácnosti s individuálním vytápěním uhlím a zemním plynem budou platit uhlíkovou daň. Ale že premiér a ministr životního prostředí ji chtějí odložit na další volební obdobím… aneb důležité je být oblíben před dalším volebním obdobím.

mimi
145 příspěvků 19.08.19 21:16

@Porkpiehat
Vy sem v poslednej dobe davate tolko materialu k zamysleniu.. ale to nie je staznost, to je pochvala. A uprimne chybaju mi husenice a motyle, ale kolobeh prirody je neuprosny :-D (ale vdaka tomu som aspon pred polovickou „zahviezdila“ ked som mu v muzeu pri kokonoch kde bola iba historia hodvabnictva v danom regione, ale o procese vyvinu husenic nic, strucne vysvetlovala zivotny cyklus husenic a ako bonus suvis medzi husenicami priadky morusovej a L. Pasteurom. Doprevadzane Vasou fotodokumentaciou z vlakna „chov“. ;-)
Uz vidim, ze mam dalsi material, tentoraz o ludoch. Prechadza ma hroza ked si uvedomim, ze kolko sa ich zachranilo v tych podmienkach, ktore mali.

Příspěvek upraven 19.08.19 v 21:17

benyka
7353 příspěvků 19.08.19 21:16

@Paris1789 Když už bych si musela vybrat, tak že růžová je nová pruhovaná.

Paris1789
3960 příspěvků 19.08.19 21:26

@benyka já jen, že kultovní seriál Orange is the new black už běží nějakou dobu.

bao-baba
381 příspěvků 19.08.19 21:40
@Porkpiehat píše:
Když se jí autor zeptal, jestli může její příběh použít, žena zděšeně odmítla. Ani po 250 letech nechtěla veřejně přiznat, že je potomkem otroků. Přišlo mi to hrozně absurdní, že se někdo stydí za to, že jeho předci byli týráni, místo toho, abychom se styděli my Evropané, že naši předci něco takového dopustili.

Děkuji za poutavý příběh. To že se paní neodvažuje přiznat, po 250 letech, že je potomkem otroků, je hrozné. Nedovedu si představit, že by se k ní někdo mohl špatně kvůli tomu chovat.

Trochu mě zlobí kolektivní obviňování Evropanů či bělochů jako celku. Evropané nejsou jednolitou masou s jednolitou historií a vinou. Podívejme se např. na Francii, kde mi zní volání pana Macrona, prezidenta bývalé koloniální velmoci, po evropské odpovědnosti poněkud pokrytecky. Slovo „odpovědnost“ vůbec v poslední době získává jakýsi nový význam, za kterým je spíše schováno sousloví „kolektivní vina“. Odpovědný může být člověk za své činy, nebo za to, co může nějakým způsobem ovlivnit. Ale odpovědnost potomků za činy předků před více než 12 generacemi je problematická. Zkusme najít jiný příklad, podívejme se třeba do naší nedávné minulosti: v Čechách má řada dětí prababičku nebo pradědu německého původu, narozené za 2. světové války, kteří kvůli svému tehdejšímu věku nemohli nic zlého udělat. Když pominu, co se dělo hned po válce (odsuny atd.), nedovedu si představit, že by dnes třeba desetiletým dětem, jejich pravnukům, říkala učitelka ve škole, že se mají stydět.

benyka
7353 příspěvků 19.08.19 22:17

@Paris1789 Je to možné. Seriály nemám v malíku.

Stránka:  « Předchozí 1 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 Další »
Váš příspěvek

Před šesti lety se zřítila textilka Rana Plaza

Módní svět si připomíná šest let od zřícení textilní továrny Rana... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
Módní nákupčí: Povolání snů, nebo hrůzy?

Autor: Kamila

Svět skloňuje velká jména návrhářů, přitom o našem šatníku... Celý článek