Přiznání MP

Fotoalbum tématu (770) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Porkpiehat
938 příspěvků 19.08.19 22:43

@bao-baba Asi to bude tím, že žiju v té bývalé koloniální velmoci. Byla to spíš taková řečnická otázka a zamyšlení.
K té paní/slečně se pravděpodobně nikdo špatně nechová, ale nejspíš tenhle pocit studu v dané oblasti nadále přetrvává. Myslím, že to bude něco podobného jako když se někteří Američané stydí za svůj původ (praprarodiče chudí italští/irští atd. přistěhovalci).

Porkpiehat
938 příspěvků 19.08.19 22:56

@mimi Já jsem teď v takovém rozjímacím období (že by krize středního věku spojená s bilancováním? :-) ). Celý život mám ráda různé dokumenty z jakékoli oblasti (historie, zeměpis, příroda, věda…). Vím, že valná většina z toho mi bude v životě k ničemu, ale občas se mi přihodí, že si připadám jako Milionář z chatrče - nějakou zasunutou informaci použiji a ohromím tím okolí :-D

Z motýlků žijí ještě dvě samičky, dám aktualizaci do příslušného vlákna.

isko
1456 příspěvků 19.08.19 23:18

Na trhu s otroky se aktivně podíleli i sami Afričané, kteří aktivně chytali a prodávali svoje lidi. Ne všichni, ale vyskytli se takoví. O křesťanských otrocích, zajatých Turky, Tatary či severoafrickými piráty, se také ví.

Jinak k té kolektivní vině - např. upalování vdov v Indii bylo poprvé zakázáno britskými kolonialisty.

bao-baba
381 příspěvků 19.08.19 23:33

@Porkpiehat
Když jsem viděla obrázek lidí pohybujících se okolo lodě uvězněné v ledu, vzpomněla jsem si, že jsem jako starší dítě jsem také četla cestopisy o soupeření polárníků Amundsena se Scottem, nebo knihu „Trosečníci polárního moře“ od Františka Běhounka, vědce a polárníka, který letěl k pólu vzducholodí Italia s Umbertem Nobilem.

Příspěvek upraven 20.08.19 v 10:34

Oveeec
2092 příspěvků 1 inzerát 19.08.19 23:42
@Porkpiehat píše:
@Vinca_minor Já jsem to porovnávala se skutečným příběhem (knížku jsem neznala) a líbilo se mi to. A jestli máte slabost pro britské herce tak, jako mám já, tak se vám to bude líbit :-)PS: Když jsem zběžně prolétla seznam herců, tak minimálně tři hráli v Game of Thrones (Ciarán Hinds, Tobias Menzies, Clive Russell).

Ó, Ciarán Hinds! Pro toho mám taky slabost :) Od té doby, co jsem viděla Sherlocka Holmese s Jeremy Brettem (The Cardboard Box), doporučuju!

julie74
3223 příspěvků 19.08.19 23:43
@Porkpiehat píše:
@mimi Já jsem teď v takovém rozjímacím období (že by krize středního věku spojená s bilancováním? :-) ). Celý život mám ráda různé dokumenty z jakékoli oblasti (historie, zeměpis, příroda, věda…). Vím, že valná většina z toho mi bude v životě k ničemu, ale občas se mi přihodí, že si připadám jako Milionář z chatrče - nějakou zasunutou informaci použiji a ohromím tím okolí :-DZ motýlků žijí ještě dvě samičky, dám aktualizaci do příslušného vlákna.

Jak ji špatně snáším, tak Halina Pawlowská jednou někde řekla, že kdyby si nezasirala mozek nepodstatnými blbostmi, mohla by umět spoustu užitečných věcí. Přesně to co jste jmenovala mám v hlavě já. Vím v kolikáté vrstvě se co našlo v Troje, ale nedávno jsem s překvapením zjistila, jak funguje trojčlenka.

Qwertyl
333 příspěvků 20.08.19 07:21

@Oveeec A nebo v seriálu Řím jako Julius Caesar…

Porkpiehat
938 příspěvků 20.08.19 08:39

@bao-baba Kdykoli vidím film Jak dostat tatínka do polepšovny/Jak vytrhnout velrybě stoličku (nevím, v kterém to bylo), tak toužím po poslouchání čtení na pokračování v rádiu. Jestli se nepletu, tak to byli Himalájští tygři. Ta pasáž ve filmu, kdy se vypráví o tom, že marně čekají na záchranu, mě vždycky hrozně dojímá.

Porkpiehat
938 příspěvků 20.08.19 08:46

@Oveeec @Qwertyl Ten je, co? Že bych si konečně našla náhradníka za Alana Rickmana?

Porkpiehat
938 příspěvků 20.08.19 08:50

@julie74 Ale kdo může v tom daném okamžiku vědět, které z informací jsou Pomněnky a které Zapomněnky? U mě Separace průtokových poznatků nefunguje, já si zásadně pamatuji Zapomněnku :-D

Iv_Sm
1499 příspěvků 20.08.19 09:20

@Porkpiehat Díky za příběh. Já se přiznám, že někdy toho v práci udělám málo (a pak musím máknout další dny), protože mě zaujme nějaká nevinná poznámka nebo odkaz v textu natolik, že prostě MUSÍM probádat všechny dostupné zdroje, ideálně rovnou objednat knihu.

To se mi teď stalo s tématem „zánik Ďatlovovy expedice“. Z celého toho příběhu na mne dýchá hrůza. Již 60 let nikdo nepřišel s uspokojivým vysvětlením, co se těm 9 mladým zdravým lidem mohlo stát. „Sovětští vyšetřovatelé došli při vyšetřování k závěru, že příčinou byla spontánní síla, kterou nebyli členové výpravy schopni překonat“. Základní fakta zde: https://cs.wikipedia.org/…v%C3%BDpravy.

kalmar
106 příspěvků 20.08.19 09:46

Přečetla jsem diskuzi týkající se zejména Grety a fascinuje mě, ze zapadá její základní message (volně) "jsme děti. Je to naše budoucnost. Nikdo neposlouchá vědce, a tak je nasi povinností přimět světové politiky k prosazování zelených opatření. " ona ta změna klimatu přijde tak jako tak. Můžem ji zmírňovat, můžem se na ni připravovat, atd. Ale vždyť my se nejvíce zabýváme tím, ze nějaká malá holka nemá co kecat do světa? Já ji upřímně obdivuju. (Tím rozhodně nechci tvrdit, ze někdo žije více či méně ekologicky, dle mého jsou největší problémy na státní a nadstatni úrovni- zemědělství, energetika a tak)

julie74
3223 příspěvků 20.08.19 10:00
@Porkpiehat píše:
@julie74 Ale kdo může v tom daném okamžiku vědět, které z informací jsou Pomněnky a které Zapomněnky? U mě Separace průtokových poznatků nefunguje, já si zásadně pamatuji Zapomněnku :-D

Už při příjmu je mi jasné která to je :grin: :grin: :grin:

Kalouže
53 příspěvků 20.08.19 10:12

@kalmar Přemýšlela jsem o tom a došla k názoru, že je jednodušší nenávidět konkrétní holku, byť na straně dobra, než nějaké neurčité „zlé firmy, zlé vlády, zlé škodiče přírodě“ bez tváře.

kalmar
106 příspěvků 20.08.19 10:28
@Kalouže píše:
@kalmar Přemýšlela jsem o tom a došla k názoru, že je jednodušší nenávidět konkrétní holku, byť na straně dobra, než nějaké neurčité „zlé firmy, zlé vlády, zlé škodiče přírodě“ bez tváře.

Asi jo. Navíc ona fakt nemá sympatický kukuč. Ale má kuráž! Fakt jí fandím, doufám, že na mezinárodním poli bude co jak nejvíc slyšet.

VeronikK
1132 příspěvků 20.08.19 10:32
@isko píše:
Na trhu s otroky se aktivně podíleli i sami Afričané, kteří aktivně chytali a prodávali svoje lidi. Ne všichni, ale vyskytli se takoví. O křesťanských otrocích, zajatých Turky, Tatary či severoafrickými piráty, se také ví.Jinak k té kolektivní vině - např. upalování vdov v Indii bylo poprvé zakázáno britskými kolonialisty.

Brácha byl teď v Ghaně a byl se podívat v takové pevnosti, kde shromažďovali otroky a přístav, odkud lodě s nimi odplouvaly. Otrokáři to udělali rafinovaně, aniž by si sami špinili ruce. Protože v Africe žili lidé v jednotlivých kmenech a bojovali mezi sebou, poskytli evropané jednomu z kmenů zbraně a oni ten druhý kmen nahnali otrokářům do spárů…
Možná to v té Indii takto řešili v rámci demografického plánování, nyní je Indie přelidněná…

isko
1456 příspěvků 20.08.19 11:01

@VeronikK
Ano, rozděl a panuj. Nicméně existovaly africké kmeny, které se do toho otrokářského honu zkrátka odmítly zapojit, takže si myslím, že novodobé otrokářství není jenom chyba zlých bělochů.

Co se týká Indie - ten zvyk tam pochází z hluboké historie, podle internetu byl vrchol v letech 700-1000 n. l. Podle mě šlo spíš o náboženské a ekonomické důvody (kdo bude tu ženu-vdovu živit?) Vemte, že spousta z nich už byly staré ženy po přechodu, tam asi nebyla obava, že budou znovu plodit děti. Mimochodem, dnes už se v Indii vdovy neupalují, ale stále mají strašlivé druhořadé-třetiřadé postavení, žena bez muže je v Indii nic.

Smysl mého příspěvku byl asi ten, že dneska je velký trend všechno svádět na bílého muže (a kolonialistu), ale jak říká Karel May - v každém národě jsou zlí i dobří. Nemůžu si pomoct, ale podle mě přinesli běloši i dost dobrých vlivů.

bao-baba
381 příspěvků 20.08.19 11:09

@VeronikK
Udělali to, protože měli ze zotročení svých nepřátel prospěch. Prospěch jako takový je jedním z hlavních motorů, které pohánějí lidstvo. V zotročování cizích i vlastních jsou si rovni Evropani, Afričani i Asijci (jestli měli otroky Indiáni nebo Aborigini nevím). Zotročování se prolíná z dávné historie (např. starověký Egypt, Mezopotámie) až do dneška - prodávání dětí na vyrovnání dluhů rodiny, sexuální otrokyně IS a ani našinci v tom nejsou nevinně, viz příběhy českých gastarbeitrů, kteří se dostali do spárů povedeným Čechům ve Velké Británii. Ostatně na Módním pekle se sluší připomenout podmínky, ve kterých pracují šiči oděvů v Asii. Mají s otroctvím mnoho společného.

Porkpiehat
938 příspěvků 20.08.19 11:13

@Iv_Sm Při každé návštěvě ČR si nakoupíme aktuální čísla všech možných časopisů (100+1 Historie, Epocha, Válka a spoustu dalších), které ve volných chvílích čteme, často na zpáteční cestě jeden druhému s manželem předčítáme z časopisů koupených na poslední benzínce v ČR. O té expedici jsem tam také kdysi četla. A s tím puzením na okamžité dohledání informací to mám stejně :-)

Gorilka
1136 příspěvků 20.08.19 11:48

@bao-baba Ve starověkém Egyptě bylo otroctví dvojího typu: státní a soukromé.
Státní otroky vlastnil král (zdroj otroků: válka, obchod, trest) a občas je propůjčoval svým poddaným (výše postaveným).
Každý svobodný člověk se mohl stát otrokem na smlouvu - ta mohla být časově omezená.

benyka
7353 příspěvků 20.08.19 11:54

Teď jsem objevila na MP staré téma „Bojíte se konce světa?“ Myslím, že dnes by se v souvislosti s předpokládanou klimatickou katastrofou docela hodilo. Nicméně: Nevím sice, jak to vypadá s podzemními vodami, ale tak zelenou trávu v srpnu jako letos, jsem neměla už nejméně deset let. A jestliže celkem dost prší, a přesto je v řekách jen 10% obvyklého průtoku, znamená to, že ta voda přece jenom někde tady zůstává. Neviděla bych to tak černě.

Vinca_minor
906 příspěvků 20.08.19 12:26

@benyka Hlavně by to chtělo, aby nasněžilo, podzemní vody se nejvíc doplní jarním táním.
Posledních dvacet let prý bylo srážkově nadprůměrné, takže není až tak netypické sucho, jen je velký skok oproti předchozím letům.
A historicky za posledních tisíc let co dvě let přijde cca 40leté období, kdy se střídají sucha a povodně, a pak se to zas vrátí do normálu. Tak za dvacet let uvidíme:)
Vycházím z článku ve Vesmíru od vědce Výzk. ústavu ochrany půdy a meliorací, který byl publikován v roce 1997 s tím, že to období by mělo brzy nastat.

bao-baba
381 příspěvků 20.08.19 13:25

@benyka
Těch dešťů zas nebylo tolik a vodu teď do sebe nejspíš „nacucla“ vyprahlá zeleň, půda na velkolánech od nevidím do nevidím s nedostatkem organické hmoty jí moc nezadrží. Teď si uvědomuji, že tu někdo zmínil jako pozitivní věc, že nezalévá zahrádku. Kropení trávníků a napouštění bazénů v době sucha je velký průšvih. Jinak si ale myslím, že domácí pěstování zeleniny je pro přírodu méně zatěžující než zelenina z velkopěstíren, kde ji také zalévají, hnojí umělými hnojivy a vzhledem k velkému množství jedné plodiny na jednom místě musejí ošetřovat chemií proti chorobám a škůdcům. A pak ji rozvážejí do supermarketů po celé Evropě. A to nemluvím o klimatizovaných skladech se speciální atmosférou. Takže je po celý rok dispozici bohatý sortiment ovoce a zelenina bez chuti a zápachu. Část „státní“ vody se také dá nahradit dešťovou, i v suchých letech jí při dostatečně velké nádrži nasbíráte poměrně hodně a rostlinám svědčí daleko více. Navíc biodiverzita zahrádek je rozhodně větší než plochy pokryté skleníky, které se v zimě vytápějí. Může se namítnout, že ne každý má tu možnost. To je pravda, nicméně podívejte se na vesnicích, kde lidé půdu okolo domu mají, kolik z nich si něco pěstuje. Teď se hysterčí okolo Gréty, ale musíme skutečně mít skoro nejedlá rajčata i v únoru nebo řezané květiny letecky dopravované z Afriky?

benyka
7353 příspěvků 20.08.19 13:40

@bao-baba Tak, kdyby lidi měli na zahradě místo anglického trávníku s malými okrasnými dřevinami lesík s podrostem, bylo by to možná užitečnější než pěstovat rajčata. Včera jsem se prošla jedním parčíkem mezi tramvajovou tratí a hřbitovní zdí a žasla jsem, jaký krásný trávník tam roste a jak je bujný (tráva, pampelišky, jitrocel, jetel, sem tam nějaká polní kytka, prostě česká klasika, jakou jsem viděla naposledy u babičky na zahradě před čtvrt stoletím, všechno sťavnaté jako na salát. To kouzlo spočívalo v tom, že pozemek (tam i onde) stíní staré vysoké opadavé stromy s listy až někde úplně nahoře (na zahrádce to byly jabloně, tady buky, javory atp.) Asi na zahradě zasadím další dva stromy. :-)

Matmys
2316 příspěvků 20.08.19 13:41
@Porkpiehat píše:
@julie74 Ale kdo může v tom daném okamžiku vědět, které z informací jsou Pomněnky a které Zapomněnky? U mě Separace průtokových poznatků nefunguje, já si zásadně pamatuji Zapomněnku :-D

Asi jste zapomněla, ale jsou to „Zabudky“ a „Nezabudky“ :)

Stránka:  « Předchozí 1 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 Další »
Váš příspěvek

Před šesti lety se zřítila textilka Rana Plaza

Módní svět si připomíná šest let od zřícení textilní továrny Rana... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
Módní nákupčí: Povolání snů, nebo hrůzy?

Autor: Kamila

Svět skloňuje velká jména návrhářů, přitom o našem šatníku... Celý článek