Přiznání MP

Fotoalbum tématu (781) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
ertz
493 příspěvků 28.7.20 18:49

@bao-baba Stačí, když nepůjde elektřina, je lepší mít doma nějakou hotovost.

porjk
3114 příspěvků 28.7.20 20:49

@Paris1789 Taky využívám platbu kartou, ale i přetože se cítím být slušným občanem, někdy a někde platím hotově. Měla bych se kát? Bez peněz v peněžence bych se nikam nevydala.

Vinca_minor
1826 příspěvků 28.7.20 21:41

U hotovosti se mi líp hlídá množství peněz. Prostě vím, kolik jsem si vybrala a vidím, jak to ubývá. S kartou se mi mnohem snáz utrácí.

EmilyG.
2068 příspěvků 28.7.20 23:15

Ja se tedy priznam ze kdyby se dalo
Platit kartou u me kadernice, kosmeticky, pedikerky, manikerky v cr, hotovost nepotrebuju ( dyska v restauracich dava muz). Me nosit hotovost vylozene otravuje, platim hodinkama a je to skvely

Brep
757 příspěvků 28.7.20 23:44

@EmilyG. Takze do restaurace chodite pouze s muzem, nikdy ne jen treba s kamaradkou?

Oldyn
6400 příspěvků 29.7.20 06:46

Já musím mít u sebe jak hotovost, tak kartu. Z hotovosti hlavně drobné, protože parkovací automat u nás bere pouze 5,– 10,– 20.- WC na městě nemlich to samé, automat na kafe v kdejakém místě taky drobné a jít Brnem a nemít drobné pro pouliční umělce, to bych si neodpustila.

VeronikK
1235 příspěvků 29.7.20 08:07

Pohybuju se v Praze a okolí. Je fakt, že skoro všude tady se dá platit bezhotovostně, často se mi taky stane, že hotovost nemám a způsobí mi to potíže, protože stále jsou místa, kde kartu neberou nebo jim nefunguje terminál. Paní u nás v trafice u nádraží mi třeba dá lístek na dluh, ale jinde nevím… No a neumím si nějak představit, že malému dítěti (myslím jako předškolákovi a mladšímu školákovi) nedám sem tak nějakou korunku do kasičky, ale řeknu mu - poslala jsem ti na účet pět korun. Nevím, jestli by z toho měl vůbec nějakou radost…

EmilyG.
2068 příspěvků 29.7.20 08:36

@Brep a vite ze v cr jo, to jsem si ted uvedomila. Samozrejme nejaky mix koruny eura nosim, ale otravuje me to.
Pripad s kasickama - myslim ze detem by se mel zalozit ucet co nejdriv, aby se dokazaly orientovat v prijmech a vydajich. Ono kdyz na uctu vidite serazeny vydaje je to
Motivacni :-).

VeronikK
1235 příspěvků 29.7.20 09:07
@EmilyG. píše:
@Brep a vite ze v cr jo, to jsem si ted uvedomila. Samozrejme nejaky mix koruny eura nosim, ale otravuje me to.
Pripad s kasickama - myslim ze detem by se mel zalozit ucet co nejdriv, aby se dokazaly orientovat v prijmech a vydajich. Ono kdyz na uctu vidite serazeny vydaje je to
Motivacni :-).

Výdaje předškoláka jsou obvykle pouze v hotovosti. A i když to dítě umí počítat, tak myslím, že ve 4 letech ani nemá kde kontrolovat výpis z účtu, navíc tedy podle zatím uznávaného pohledu na vývoj myšlení dítěte, dítě v tomto věku nemá ještě vytvořené abstraktní představy. Nebo alespoň ne do té míry, aby s nimi mohl pracovat. To je ještě fáze předmětné manipulace (a to navíc ne u každého). Takže počítání předmětů, ne čísel.

Oldyn
6400 příspěvků 29.7.20 09:27

@VeronikK
Přesně tak, dítěti na prvním stupni pouze hotovost, školní bufet stejně terminál na placení neměl a všechny ty výlety, divadla, exkurze, pro představu a učení jak roztočit stovku od dědy bohatě stačí. My jsme měli doma takový pravidlo, že když dostaly děti peníze, tak si je uložily a až tam byl nějaký obnos, zašlo se do banky a pamatuji si na výraz syna, když mu v první třídě přišel výpis a na obálce stálo:
Pan
Malej Oldyn

EmilyG.
2068 příspěvků 29.7.20 10:57

@VeronikK tak ctyrletym detem jsem penize nedavala. U tech skolnich zalezi asi kde ziji.

Zpet k podstate, souhlasim s nazorem Paris a nosit hotovost me otravuje. krom vyjimek hotpvost nepotrebuji.

Paris1789
4758 příspěvků 29.7.20 11:27

Pokud vám leží na srdci ekologie, snaha zamezit zbytečným emisím a odpadu, tak budete pro bezhotovostní ekonomiku. Kvůli mě nemusíte, ale sami pro sebe si spočítejte, kolik externalit používání hotovosti způsobuje. Plus navíc v dnešní době možnost šíření chorob.
Pošťáci místo aby si hráli s vašimi balíky, přehazují pytle peněz z jedné hromady na druhou a sedí za přepážkami při vyplácení soc. dávek, důchodů apod. Hrají si se složenkami a v době elektronizace razítkují dopisy.
Pošta je státní podnik, ztrátový, všichni ho nakonec dotujeme, ale patří nám to, protože pořád lpíme na ekonomice 20. století. I s těmi emisemi, která ona produkuje, přitom zbytečně.

Paris1789
4758 příspěvků 29.7.20 11:29

@EmilyG. no přesně, já si vyzvednu z bankomatu jednou za měsíc peníze pro mou kadeřnici a fakt mě to otravuje. Teď vážně uvažuju, že si vždycky na přelomu listopadu a prosince oholím hlavu dohola a zajdu tam až někdy v červnu. Tak moc mě to sejří.

benyka
8495 příspěvků 29.7.20 11:43

Včera byla bouřka a nějaké řádově desetitisíce domácností v JM kraji jsou stále ještě bez proudu. A předpokládám, že nejen domácnosti. Na co je elektronické všechno, když to pořád závisí na tom, jaký bude foukat vítr nebo jestli přijde velká voda?

Vinca_minor
1826 příspěvků 29.7.20 11:44

@Paris1789 Trvalé platby řeším samozřejmě bezhotovostně, z účtu platím i vlak a mhd (nabíjecí účty). Ale v obchodě je mi to milejší hotovostně, mám pocit lepší kontroly nad financemi a jak psala @bao-baba, nemusí mít banka a stát přehled o každé mé koruně. Dřív byla měna podložená drahými kovy, pak státními papírky a dnes už to je abstraktní svět jedniček a nul.

Birdonawire
505 příspěvků 29.7.20 11:55

V Paříži je celkem časté, že některé malé obchody berou kartu až třeba od 10E. Takže předpokládám, že pořád musí obchodník oželet část ceny, co jsem zaplatila, a ta půjde na poplatky bance. Proto v těch malých nezávislých obchodech platím většinou hotově třeba i vyšší částky, nic mi to neudělá, jen občas se stavím v bankomatu. Ve velkých obchodech (Franprix a podobně) platím kartou.

MP Janka
618 příspěvků 29.7.20 12:11

V galanterii jsem zažila, že paní majitelka chtěla hotovost, když jsem se ptala, jak platit, právě kvůli poplatkům bance za terminál.

Já si teda neumím představit platit služby bezhotovostně. Třeba, že by moje trenérka s sebou po všech možných stájích tahala terminál. To je trošku utopie. A aspoň je placení zábava, trenérka odhaduje jestli mám přesně, já jí občas z legrace nabídnu hrst drobáků nebo vymýšlíme různé kombinace předplacení nebo vrácení, podle toho, jaké máme bankovky. Navíc mi přijde v hotovosti mnohem jednodušší přihodit něco na víc.

Nebo menší města. Řezník terminál už má, jenže tam lidi dělají nákupy i nad 500 Kč, v zelenině nebo pekařství, kde většina platí do 50 Kč, taky smysl terminálu nevidím. Leda aby měl velký bratr kompletní přehled o tom, kolik house sním.

A k té ekologii. Ten terminál nefunguje na vzduch, je v něm elektronika, která se musela někde vyrobit, a pak se bude muset zrecyklovat. A stejně tak platební karty, ty také nemají nulový dopad na životní prostředí.

Ale chápu, poslední dobou mi přijde, že na MP jsou správné jen některé názory a ostatní jsou zabedněnci bez rozhledu.

Paris1789
4758 příspěvků 29.7.20 12:27

@benyka
K tomu má dvě připomínky:
Na to, abyste přijímala elektronické platby, připojená k síti být nemusíte. Je to samozřejmě lepší, ale dá se to i bez toho.
Při současném stavu vybavení většiny českých domácností si troufnu tvrdit, že se většina lidí u nás bez nakupování obejde klidně několik dní.

Paris1789
4758 příspěvků 29.7.20 12:29
@MP Janka píše:
Ale chápu, poslední dobou mi přijde, že na MP jsou správné jen některé názory a ostatní jsou zabedněnci bez rozhledu.

Jste tím, čím vy sama chcete být, žádný webový diskutér na to vliv nemá, pokud vy sama nechcete

if5
320 příspěvků 29.7.20 15:43

@Paris1789 Pro lidi v nouzi (exekuce apod.) je prakticky nemožné mít účet v bance - je to moc drahé. Například za dotaz exekutora na výši účtu si banky běžně účtují 200,– Kč. Když máte měsíční rozpočet 7.000, je to už pořádný zásek.
Reálná zkušenost.

Paris1789
4758 příspěvků 29.7.20 17:04
@if5 píše:
@Paris1789 Pro lidi v nouzi (exekuce apod.) je prakticky nemožné mít účet v bance - je to moc drahé. Například za dotaz exekutora na výši účtu si banky běžně účtují 200,– Kč. Když máte měsíční rozpočet 7.000, je to už pořádný zásek.
Reálná zkušenost.

ano, vím, že lidi s dluhy často nemají účet, a to nejen z důvodů, které jste uvedla. Osobně jich znám hned několik.
Na téma exekucí jsem se tady už rozčilovala, někdy na mě padá zmar z toho, jak se Česko deklaruje jako sociální stát a přitom se tady léta toleruje tohle.
Upřímně doufám, že žádná ze zdejších uživatelek nemá takové problémy.

VeronikK
1235 příspěvků 29.7.20 17:13

@Paris1789 Já se pracovně pohybuju v prostředí, kde se takoví lidé občas vyskytnou, vůbec někdy potkám tolik různých osudů… Na druhou stranu lidi, kteří mají výplatu, důchod a ještě příspěvky na kompenzační pomůcky a všechno možné - prostě sociální systém u nás je strašně nefunkční - bohužel :-(

MP Janka
618 příspěvků 29.7.20 17:15
@Paris1789 píše:
Jste tím, čím vy sama chcete být, žádný webový diskutér na to vliv nemá, pokud vy sama nechcete

Já někde mluvila o sobě? Ale jsem ráda, že zrovna vy jste se chytila zrovna této nejméně zajímavé a podstatné části příspěvku. Asi na tom vašem příspěvku bude kousek pravdy.

giuliettka
7309 příspěvků 29.7.20 17:19
@VeronikK píše:
No a neumím si nějak představit, že malému dítěti (myslím jako předškolákovi a mladšímu školákovi) nedám sem tak nějakou korunku do kasičky, ale řeknu mu - poslala jsem ti na účet pět korun. Nevím, jestli by z toho měl vůbec nějakou radost…

Funguje to viac ako si myslíte. Malý ma 2 účty od narodenia. Dávam mu tam všetko čo dostal od krstnej, krstného, babičky, tety, nás rodičov… a tak od 5 rokov si je dobre vedomý koľko tam má a čo si za to môže kúpiť. Dva preto, že jeden je euro a druhý kč.
Ale ja platím ak peniazmi aj kartou. Hotovosť mám vždy, po pár skúsenostiach kde nešiel terminal a ja som musela nechať nákup a ísť nakúpiť inam, alebo na druhý deň. Čas sú peniaze…

VeronikK
1235 příspěvků 29.7.20 17:29

@giuliettka díky za odpověď, neuměla jsem si to představit. Moje děti si teda ty korunky rády přepočítávají :-) Na nějaké peníze od babiček nebo tak ten účet chápu, někdy jim dám jen nějakou drobnou minci do kasičky prostě, pak to jednou za čas vezmou na pouť, tam se stejně kartou platit nedá :-)

Stránka:  « Předchozí 1 2021 2022 2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029 2030 2031 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek