Přiznání MP

Fotoalbum tématu (781) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Birdonawire
505 příspěvků 29.7.20 18:09

Ve Francii je ještě další možnost platby, šeky. A občas to je dokonce jediná možnost. Když jsem před x lety skládala zkoušku z finančního práva, myslela jsem, že šeky jsou něco dávno zastaralého. A ono ne, Francie je vesele používá dál. Myslím, že Porkpiehat by mohla vyprávět. Já tedy funguji bez nich, ale jen díky tomu, že žiju v Paříži a nemám děti školního věku.

Temperance
2699 příspěvků 29.7.20 18:28

@giuliettka Já jsem u Raiffky a na jednom účtu můžu mít několik různých měn.

Gorilka
1302 příspěvků 29.7.20 19:06

Za mých mladých let měli i děti spořící knížky.

giuliettka
7309 příspěvků 29.7.20 19:57
@VeronikK píše:
@giuliettka díky za odpověď, neuměla jsem si to představit. Moje děti si teda ty korunky rády přepočítávají :-) Na nějaké peníze od babiček nebo tak ten účet chápu, někdy jim dám jen nějakou drobnou minci do kasičky prostě, pak to jednou za čas vezmou na pouť, tam se stejně kartou platit nedá :-)

Tiez mu dám občas mincu. Ma klasickú detskú platenú peňaženku. Na akcie si berie svoju peňaženku a môže si zaplatiť niečo z vlastných. Väčšinou keď je už v peňaženke väčšia suma, tak buď to pošlem na jeho účet z vlastných a on mi dá hotovosť, alebo si kúpi niečo väčšie, ujíždí na Lego vlakoch a tak su to často koľajnice. My sme ako deti sporili. Sestra bolo sporivejsia ako ja, ja som všetko rozdrbala prvý deň a ona mala prachy aj posledný deň pred ďalším vreckovým. Myslím, ze to nie je výchovou, rodičov sme mali spoločných. :-) Ale systém s uctom mi vyhovuje a jemu tiež, asi je po mojej sestre a nie po mne.:-D

giuliettka
7309 příspěvků 29.7.20 20:00
@Temperance píše:
@giuliettka Já jsem u Raiffky a na jednom účtu můžu mít několik různých měn.

Ja viem, ale manžel ma účet aj v Nemecku v nemeckej banke, ja aj na Slovensku euro tiež a syn ma tiež v Nemecku. Nechcem všetky peniaze v jednej banke.

julie74
3791 příspěvků 30.7.20 11:19
@Paris1789 píše:
@benyka
K tomu má dvě připomínky:
Na to, abyste přijímala elektronické platby, připojená k síti být nemusíte. Je to samozřejmě lepší, ale dá se to i bez toho.
Při současném stavu vybavení většiny českých domácností si troufnu tvrdit, že se většina lidí u nás bez nakupování obejde klidně několik dní.

Možná nějaký speciální terminál, běžné terminály jsou. V době nejtužší karantény jsem byla na prodejně, protože se nikomu do toho moc nechtělo a kombinace jara a jediné otevřené prodejny v okoli a přetížené sítě způsobovala strašné zaseky. Navíc při platbách v hotovosti mi patrně (nikdy jsem to nepočítala přesně) udělaly dyška i pár stokorun, umím si představit že i to je pro leckoho argument zavádět nebo nezavádět terminál.

Temperance
2699 příspěvků 30.7.20 13:05
@giuliettka píše:
Nechcem všetky peniaze v jednej banke.

To je moudré, taky mám účet u dvou.

Puffin
287 příspěvků 30.7.20 13:43

@giuliettka Moje prababička takhle rodině zachránila aspoň nějaké peníze pri měnové reformě v roce 1953. Rodinné peníze ukládala do více bank a díky tomu se přepočetly o trochu lepšími kurzy.

Oveeec
2524 příspěvků 1 inzerát 31.7.20 09:40

…a když nic jiného, tak mince (i bankovky) národních měn jsou samy o sobě tak hezké! :) Přišlo by mi jich škoda. I když od covidu teď platím tak nějak ze zvyku všude kartou. Domácí účetnictví je pak mnohem snazší. Ale zase jak někteří říkají - nemusí velký bratr vědět, co si kde kupuju.
Mimochodem četla jsem v souvislosti s protesty v Hongkongu zajímavý článek o tom, jak strašně zneužitelné jsou nejen platební karty, lítačky a mobily, ale vůbec všechny ty vychytávky pro „smart city“ a podobně…vůbec se mi to nelíbí.

benyka
8495 příspěvků 31.7.20 09:48

@Oveeec Jo, my teď máme v MHD terminály s čtečkami karet, které vám bez vašeho vědomí odečtou z vaší platební karty uložené v kabelce přes rameno jízdné, když se k nim neopatrně přiblížíte na méně než 4 cm. :-)

Oveeec
2524 příspěvků 1 inzerát 31.7.20 09:49
benyka
8495 příspěvků 31.7.20 11:28

@Oveeec Jo, a ještě jedna povedená taškařice se odehrála asi před týdnem. Bylo na nějakou dobu odstaveno internetové bankovnictví České spořitelny, protože se zjistilo, že nějakou chybičkou u některých klientů byly platby kartou za poslední týden odečteny dvakrát, čímž se někteří z nich dostali do mínusu a tím do potíží, protože karta jim byla, pochopitelně, zablokována.

VeronikK
1235 příspěvků 31.7.20 12:59

@Oveeec to byl další můj argument, vzhled mincí i bankovek. Ocením je i z výtvarného hlediska, ale úplně vysazená na ně nejsem. V podstatě totiž peníze nemám moc ráda. Zato opět děti (i alespoň 1 moje) mají peníze rády - i jako „bohatství“ i jako předměty. Výjimku u mě tvoří 1 eurové mince - sleduju, jaký máme obrázek, z jaké je země. A nově vyražené mince, které obvykle skončí v kasičce :-)

Femur
438 příspěvků 31.7.20 15:01

@VeronikK My jsme si jednou na zájezdu do Británie s dětmi a kolegy prohlíželi mince a zjistili jsme (jaké to překvapení), že královna na nich postupně stárne. Pak jsme si to seřadili podle letopočtů a byla to zajímavá řada. Bohužel se nám do ní připletla extra mince vydaná k nějakému výročí Ch. Darwina a na ní byl z jedné strany Darwin a z druhé opice. Kolega tu opici omylem zařadil na konec královské řady… :-) To nás fakt pobavilo, málem jsme se smíchy po…

Oveeec
2524 příspěvků 1 inzerát 31.7.20 16:23

@Femur To jsem se taky zasmála! Kolega ale asi není jediný :)

P. S. Mimochodem je to nedávno zmiňovaný Banksy.

EmilyG.
2068 příspěvků 1.8.20 15:23
@Temperance píše:
To je moudré, taky mám účet u dvou.

Proc?
Tedy rozumim u nekoho kdo pracuje v jinem state, ale proc v CR, pokud neni nektera z nich investicni banka ( ty berou zpravidla klienty od milionu euro).

Příspěvek upraven 01.08.20 v 15:27

EmilyG.
2068 příspěvků 1.8.20 15:25

@Puffin jaa jsem zase cele detstvi poslouchala jak babicka na rozdil od dedecka nechala v bance vic nez milion korun, kvuli tomu se hadali do konce zivota.
Chudaci, nedostali ani duchod.
Uplne odjinud : zapla jsem Vymenu a je tam tak silena Ukrajinka, ze i ja bych ji jednu flakla. Dava diteti ctyri dny po sobe ohrivane pelmene, strasna primitivka.

bao-baba
1103 příspěvků 1.8.20 18:55
@VeronikK píše:
@Oveeec to byl další můj argument, vzhled mincí i bankovek. Ocením je i z výtvarného hlediska, ale úplně vysazená na ně nejsem. V podstatě totiž peníze nemám moc ráda. Zato opět děti (i alespoň 1 moje) mají peníze rády - i jako „bohatství“ i jako předměty. Výjimku u mě tvoří 1 eurové mince - sleduju, jaký máme obrázek, z jaké je země. A nově vyražené mince, které obvykle skončí v kasičce :-)

Také se na peníze (fyzické) dívám i jako na grafiky - moc se mi líbily první bankovky po roce 89, ty od Oldřicha Kulhánka, hlavně 10, 20 a 1000 Kč. Bankovky od Albína Brunovského jsou také pěkné, ale Kulhánkovy se mi líbily více.

Porkpiehat
2366 příspěvků 3.8.20 08:06
@Birdonawire píše:
Ve Francii je ještě další možnost platby, šeky. A občas to je dokonce jediná možnost. Když jsem před x lety skládala zkoušku z finančního práva, myslela jsem, že šeky jsou něco dávno zastaralého. A ono ne, Francie je vesele používá dál. Myslím, že Porkpiehat by mohla vyprávět. Já tedy funguji bez nich, ale jen díky tomu, že žiju v Paříži a nemám děti školního věku.

Ach, šeky. Kdebychom bez nich byli :-) Ale před pár týdny mě překvapil pronajímatel elektrických terénních koloběžek. Přesouvá se s koloběžkami podle trasy, kterou si zákazník vybere, takže není stálé místo začátku cesty a není tam tudíž žádná kancelář/recepce. Když se mělo na konci platit, tak jsem se chtěla vytasit s hotovostí, kterou jsem si pro tu příležitost připravila (případně šekem, mám stále jeden v záloze v peněžence pro všechny případy), ale pán vytáhl terminál na karty! Všechny (já a sedm Francouzek) jsme na něj zíraly jak na zjevení. Navíc banky kvůli covidu zvýšily limit pro bezkontaktní platby na 50 euro, tak nás odpípal v cuku letu. Třeba tedy svítá na lepší časy. Myslím, že většina podnikatelů by se na přijímání šeků dávno vyprdla (postupně je jich čím dál, tím víc), protože jsou s nimi akorát problémy (krádeže a zneužívání šeků, nekryté šeky). Navíc je musí odnést do banky, což se nedělá každý den. S kartou má peníze na účtu hned, takže u vyšších plateb (já platila 39 euro) se to obchodníkům ve Francii určitě vyplatí.
A pozor, jak jsem ti říkala, že není jiná možnost placení školních obědů než šek nebo hotovost, tak už se dá skoro rok platit přes terminál finančního úřadu. Ale u spousty doktorů se pořád ještě musí platit šekem, takže šekovku nebudu ještě pálit :-)

Puffin
287 příspěvků 3.8.20 08:52

@Porkpiehat Když píšete o šecich, přijde mi, že žijete v době slečny Marplové, a skoro se mi chce Vám závidět.

Birdonawire
505 příspěvků 3.8.20 10:13

@Porkpiehat Vím, že kolegyně vypisovaly šeky ještě v únoru 2020, za školní jídelnu, za „družinu“ ve středu, kdy škola není, a tak dále. Od té doby ze známých důvodů nemám přehled. Vypisování šeků pro nezkušené není žádná sranda, ale jak jsme mezinárodní sestava, máme jednoho místního experta a ten pomáhá. :-)
Moje Maman platí šekem třeba dodávku biošampaňského od malého výrobce a jiné nákupy přes net, kde neberou platební karty (to zase vyřizuji já).

Porkpiehat
2366 příspěvků včera v 14:14

@Birdonawire Platba šekem za jídelnu je pořád možná, zrovna tak za odpolední a středeční družinu, ale lze i kartou. U té družiny (zájmový kroužek) to šlo sice už dřív, ale tak jedna faktura za tří prostě nešla (nějaký problém s kódy na identifikaci). Ptala jsem se na to vedoucího a řekl, že kdyby měli žádat finanční úřad (kam ty platby chodí) o opravdu, tak mezitím dojde už faktura za další měsíc.
Ale confinement přispělo k větší chuti Francouzů používat karty - jak na straně zákazníků, tak obchodníků.

Šek se také celkem často používá jako „kauce“. Zrovna dnes ráno jsem posílala šek jako záruku, že přijedeme do hotelu. Také jsem šek dávala jako kauci při zápisu do klubu, kde si mohli členové jednou za měsíc půjčovat společenské hry, aby si je mohli vzít domů. Šek má platnost 1 rok a osm dní od data vypsání. Když nutnost složení kauce pomine, tak se to řeší tak, že se šek roztrhne. Pokud by byl šek nekrytý, tak se ten, kdo ho vystavil dostává do velkých problémů. Takže je v jeho zájmu, aby měl na účtu dost peněz.
Ještě existuje něco, co je v překladu „bankovní šek“. Banka ho na žádost vlastníka účtu vystaví (většinou za poplatek) a potvrzuje tím, že má dotyčný na účtu uvedenou částku. Používá se třeba při koupi auta nebo jiných cenějších věcí. Uvedená částka je na účtu blokována, takže bankovní šek je zárukou pro prodejce, že peníze dostane… teda pokud není šek falešný :-D :-D :-D Sousedka si teda se šekem hezky pospíšila, aby jim náhodou případný podvodný kupec auta nezmizel do neznáma :-) My jsme bankovní šek také jednou použili.

Stránka:  « Předchozí 1 2021 2022 2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029 2030 2031
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek