Proč české ženy nenosí šperky?

Fotoalbum tématu (17) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 6 Další »
seznam.mih
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.8.12 09:35

@defilenaiguille Mě by se to líbilo, kdyby slečna měla krátké vlasy, nebo vlasy stažené do drdolu.

Cuckyna
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.8.12 09:36

@Curlygirl Přesně tak. Na krku většinou nic nenosím, prostě mi to nevyhovuje, náušnice mám ráda, ale buď dlouhé řetízky (žádná peříčka, kuličky a podobně), velice strohé, nebo pecky, nebo krátkévysící, takovou klasiku. A vždy nalevo hodinky, snesla bych prsten zásnubní, nebo kdby mi teď přítel dal nějaký. Jinak nad hodinkami náramek, klidně dva, ale žádná cingrlátka.

MP Barbucha
3716 příspěvků 27.8.12 09:45

@defilenaiguille
O takové pětatřicítce bych si myslela, že je originální a kreativní s dobrým vkusem:-)

Sekhmet
1918 příspěvků 27.8.12 09:49

Vidíte to a zrovna dnes jsem „zbohatlá řeznice“. Mám na sobě dlouhé černé kalhoty a modročervenou hedvábnou halenku. Protože halenka je ke krku a můj účes dnes prakticky vylučuje naušnice, vzala jsem si zlaté prstýnky. Celkem pět jednoduchých tenkých a stylově stejných kroužků - dva na levé ruce, tři na pravé. Kolem pasu mám pak bílý pásek. Líbí se mi to tak, připadá mi to takové…čisté.

Katka2305
132 příspěvků 27.8.12 09:55

Nemyslím si, že by vztah Češek k bižuterii a šperkům byl jiný než v případě jiných Evropanek. Všude potkám ženy, u kterých si řeknu „ty si uměly dneska doplňky dobře vybrat“, i ženy, které jsou ověšené jak vánoční stromeček nebo naopak jejich oblečení marně volá po nějakém barevném akcentu, který by poskytla bižu nebo šátek.
Klidně se přiznám, že v pubertě jsem prošla obdobím „vánoční stromeček“ - máma to nesla celkem hrdinně a nechala mě tím v klidu projít :-). Teď (něco přes 30) už se snažím používat doplňky s rozumem, snad se mi to i daří. K jednobarevným šatům (světležluté, bílé, béžové, šedé, černé) nosím výraznou barevnou smaltovanou, dřevěnou nebo skleněnou bižu (náhrdelník a náramek nebo náušnice a náramek), naopak třeba dnes mám černé šaty s velkými bílými puntíky ve stylu 50. let a k tomu jen jemnější stříbrné náušnice s perličkou a výrazný prsten. Mám docela sbírku bižuterie i Ag šperků a hrozně mě baví přemýšlet ráno nad kombinací oblečení a doplňků, tak sbírku využívám.

defilenaiguille
2824 příspěvků 27.8.12 11:32

Asi největší divočina v rámci mých šperků jsou tyto dva náhrdelníky z jižní Ameriky. Vyrábí je tamní indiáni - nějaký ten brouček, komponenty z kokosu a korálky (nejspíš z Jablonce, jako v celé jižní Americe). Spoustě lidem se líbí, než zjistí, z čeho jsou :-) Ten modrofialový je ze zadečků nějakých brouků, nádherně mění barvy a krásně pasuje třeba k černé halence nebo jednoduchým šatům. Ten hnědý je z krovek brouka Acrocinus longimanus (Harlekýn pestrý).

FoxInTheBox
278 příspěvků 27.8.12 11:36

@Jiná Realita Máme stejný názor na tvořilkošperky :-) Poslední dobou mám pocit, že která holka v mém okolí „nekorálkuje“, je odepsaná.

Přitom ty jejich výrobky se k ničemu nehodí, mají svůj vlastní nezkombinovatelný styl Tvořilka - aneb „podívejte se, jakou techniku jsem se dneska naučila z časopisu Korálki“.
Většinou je to zbytečně členité, takže s barevným/vzorovaným ležérním oblečením se to tluče a naopak k něčemu elegantnímu a minimalistickému se korálková motanice fakt nehodí, snad jen jako recese.
Ve snaze být originální dělají všechny korálkářky totéž, podle stejných návodů, jen v různých barevných a délkových variacích.

Ohňovky s okoukaným kovovým komponentem, donut nebo kulička umotaná z korálků na silonu, korálky všech barev světa na paměťovém drátu? K čemu se to vůbec hodí?
(a to mám sama styl dost šílený a vynosím ledacos. Ale tyhle věci ke mně fakt nepromlouvají - nejen že bych je sama nenosila, nikdy jsem nepotkala někoho, komu by do stylu fakt zapadaly. Když vidím slečnu tímto ověšenou, řeknu si „jo, ta má kamarádku korálkářku“ a ne „jo, ta má styl“)

Je fajn, že je to korálkaření baví. Jenže šperk má vznikat, aby slušel, ne aby ukázal světu všechny druhy materiálu a technik, které tvořilka ovládá (nejlépe najednou:) )

Taky dám pár příkladů:

http://img5.rajce.idnes.cz/…_2105_2_.jpg?…

http://img7.rajce.idnes.cz/…DSC_0575.jpg

http://img.fler.cz/…6708dd-b.jpg

http://img.fler.cz/…219782-m.jpg

(chápu že se tady určitě někomu budou konkrétní věci líbit nebo si je umí na někom představit, berte to prosím jako ilustraci:) )

MUDr.Lant
389 příspěvků 27.8.12 11:44

@defilenaiguille Šperky jsou to zajímavé, a věřím, že vhodně zvolený oděv mohou hezky doplnit, ale já bych je nosit nemohla, brouků a hmyzu se štítím/bojím.

Karoleenah
2322 příspěvků 27.8.12 11:54

@defilenaiguille Jo jo, brouci, to je mezi „profi“ korálkářkama stejně kontroverzní téma, jako v módě kožešiny… Mně se líbí ten lesk, ale taky nevím, jestli bych je nosila, i když to naštěstí moc řešit nemusím, protože tyhle „broučí“ barvy se k mému barevnému typu spíš nehodí.
Zapracování do šitého šperku pak může vypadat třeba nějak takto:
http://data19.gallery.ru/…0-uf2b37.jpg

Bugatti
4086 příspěvků 27.8.12 12:07

@RenaLange Tady nešlo o tu kabelku, ale o její obsah, popřípadě o zlatý řetízek, který jsem měla na krku. Do divadla toho člověk moc nenosí, ale pro takové h. jzlíky je dobrý i mobil, který prodají v zastavárně nebo pár stovek. A člověk aby pak měl léta strach, zda někdo nezneužil jeho OP. Jde mi spíš o tohle. I kdybych měla drahou kabelku, což nemám, sice by mne to mrzelo, ale věci člověk oželí. Spíš si říkám, že kdyby člověk narazil na hodně otrlého h. jzlíka, aby si třeba ještě na závěr nekopnul, když už nic nenašel.

aailyyn
807 příspěvků 27.8.12 12:19
@FoxInTheBox píše:
@Jiná Realita

Většinou je to zbytečně členité, takže s barevným/vzorovaným ležérním oblečením se to tluče a naopak k něčemu elegantnímu a minimalistickému se korálková motanice fakt nehodí, snad jen jako recese.

Přesně. Šperky z ušlechtilých kovů mi vždycky přišly takové stylově čistší. Můj styl je velmi velmi minimalistický. Doplňky beru jako doplňující celkový dojem, nenavlékám jeden jediný památeční šperk s citovou hodnotou. Nebojím se i skutečných doplňků, výrazných. Než mě nějak přestalo bavit nosit kdeco a pak to vyhazovat za několik málo týdnů zničené, kupovala jsem si alespoň imitace stříbra. (Dneska sice už radši pár korun přidám a koupím si pravé stříbro.) Korálky a spol. jsem nijak nikdy neuměla unosit. Módu si vykorálkovat na drátek pár korálků a šoupnout to do ucha, no nevím, možná bych to dokázala jako hravé brát na slečnách okolo patnácti.

MartinaMarie
123 příspěvků 27.8.12 13:27
@Jiná Realita píše:
už jsem zažila hodně případů, kdy si žena obleče pěkné šaty, sukni, halenku, lodičky, vezme si společenskou kabelku, a k tomu…naušnice ušité z plastových korálků. to je jako pěstí do oka. je to z mého pohledu totéž, jako vzít si např. k pracovní zástěře naušnice s diamanty po prababičce. podle mě se nehodí ani k džínám, ani vůbec k ničemu, pokud nositele není ak 12 let.

Chápu, že myslíte bižuterii, která se ke zvolenému oděvu nehodí. Je jistě hodně hezké i nádherné bižuterie, která se hodí ke všem příležitostem, když se dobře vybere.
A k těm diamantům - myslím si, že je lze nosit ke všemu. Dělá to tak hodně žen. Nenosím sice zástěru, ale diamanty v uších denně ke všemu, na uklízení i do lesa. Sundavám náušnice jen na noc. Opatrně zacházím s perlami, ne s diamanty.

defilenaiguille
2824 příspěvků 27.8.12 13:41

@Karoleenah
To jsem nevěděla, snad mě nějaká ekokorálkářka nepostříká barvou.

defilenaiguille
2824 příspěvků 27.8.12 13:54

@seznam.mih Vlasy mám tak krátké, že to skoro víc už nejde. Proto teď nosím i hodně dlouhé naušnice. Dřív mi to s dlouhými (byť vyčesanými) vlasy nějak nešlo dohromady.

Nevím, jestli tu byl zmíněný důvod pro nenošení šperků… děti. Jakékoli delší naušnice (resp. vše kromě peciček) v mém synkovi vyvolávají potřebu mi je trhat z uší, o korálích a řetízcích ani nemluvě. Pokud s ním jdu po nákupech/úřadech/k lékařům, tak většinou končím u kombinace snubní prsten, hodinky a drobné naušnice. Snad z toho vyroste.

RenaLange
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.8.12 14:49
@Bugatti píše:
@RenaLange Tady nešlo o tu kabelku, ale o její obsah, popřípadě o zlatý řetízek, který jsem měla na krku. Do divadla toho člověk moc nenosí, ale pro takové h. jzlíky je dobrý i mobil, který prodají v zastavárně nebo pár stovek. A člověk aby pak měl léta strach, zda někdo nezneužil jeho OP. Jde mi spíš o tohle. I kdybych měla drahou kabelku, což nemám, sice by mne to mrzelo, ale věci člověk oželí. Spíš si říkám, že kdyby člověk narazil na hodně otrlého h. jzlíka, aby si třeba ještě na závěr nekopnul, když už nic nenašel.
/citace/

Já jsem to tak pochopila, i když jsem se asi špatně vyjádřila, musel to pro Vás být strašně stresující zážitek(.
Prostě tyhle typy poznají dámu (Vás), od někoho kdo by je hned řvavým hlasem pojmenoval v řeči jejich kmene.
A ani by je nenapadlo pochybovat že Váš řetízek není pravý.
Poznají zlato od tretek, poznají co má cenu, říkám si kdo a kde je školí?

janiiiv
781 příspěvků 27.8.12 15:29

Co se týče těch zlodějíčků, mám zkušenost se sháněním „zlatých“ bižuterních komponentů. Nejblíž k mému brněnskému bydlišti jsou Korálky na Křenové, a tam mě slečna poprvé v životě narovinu poslala ke konkurenci: „Musíte do Coralla u České, my to tu nemáme. Víte, tady je černo, to by byla provokace, jim nevysvětlíte, že to není zlato.“ Myslím, že Romové (ale i jiní, i někteří gadžové) na to mají čuch, co má správnou barvu (zlato), co se dostatečně blejská. Už proto jsem se zařekla, že nechci žluté zlato, je příliš provokativní (a nelíbí se mi). Nebo aspoň můj dojem je ten, že po stříbru a vlastně i po bílém zlatu (protože se podobá stříbru) zloději tolik nejdou. Co myslíte?
(Nechci být nařčena z rasismu, nemělo to primárně vyznít, že všichni obyvatelé Křenky jsou Romové a zloději a tak. To bych mluvila sama proti sobě, když poblíž poměrně spokojeně bydlím.)

janiiiv
781 příspěvků 27.8.12 16:06

Abych zůstala u tématu - já a moje tři spolubydlící (ano, věčné téma). Jedna má maminku učitelku, takže nosí hodně „jednokorálkovky“ domácí výroby a ftipné poTvory z fima. Na krku stabilně několik stříbrných řetízků + tuším pár stříbrných prstenů a hodinky. Druhá dělá často ve škole v laborce, takže ta má sice nějakou bižu i stříbro, ale když je tam zavřená doslova od rána do večera, tak si nebere většinou nic. Třetí přiznala, že doma má nějakou bižu, ale v Brně má stejně jen krabičku stříbra, protože ji nebaví nad tím přemýšlet. No a já jsem se svou bižuterní sbírkou zabírající půl poličky na zdi za exota.
Takže asi tak. Někoho baví večer přemýšlet, co si vezme ráno na sebe a co k tomu přidá, a někdo ráno poslepu vstane, něco na sebe hodí včetně šperků (pokud si vůbec vzpomene) a jde.
Obecně si nemyslím, že by Češky nenosily šperky. Jen moc nenosí ty výrazné. A i tady by se dalo debatovat, co je pro koho „výrazné“ - pro někoho to může být větší stříbrný přívěsek, blýskavý komponent Swarovski, pro mě je to třeba tenhle náhrdelník , který mě naprosto dostal (fimo, prosím; odpůrcům fima doporučuju nahlédnout do fler MAGu na seriál Cesty polymeru).
Já sama mám pár stříbrných kousků, prstýnek z bílého zlata, jednoduché „stříbrné“ dámské hodinky a spoustu bižu (sem počítám i ocel, osteofix či keramiku). A jak několik z Vás výše zmínilo, že se jim bižu za chvíli poškodila, tak já si ji budu hájit, zatím se mi akorát ztratily 2 náušnice (visací náušnice a šála jsou špatná kombinace) a u jednoho náhrdelníku s několika řadami pevných vlasců s korálky povolil komponent na konci a pár vlasců se uvolnilo a rozsypalo. Jinak přežívá vše v pořádku, včetně perleti, tak by mě zajímalo, co s tím dotyčné dělaly.

Bugatti
4086 příspěvků 27.8.12 16:45

@janiiiv Já tedy zrovna neoblibuji polymer, ale když někdo opravdu umí, je to krása. Jenže umí málokdo a u většiny věcí, které potkám, z toho čiší čiré neumětelství, což je jakž takž přijatelné u dívek tak do patnácti roků. U DIY šperků je vždy zásadní kvalita materiálu; u šitých šperků je obrovský rozdíl, když se použije čínský rokajl, z českého Jablonexu je šperk hned o řády lepší a japonské Toho je super kvalita. Přesnost zpracování je ovšem také zásadní.

janiiiv
781 příspěvků 27.8.12 17:17

@Bugatti Souhlasím s Vámi, já mám u fima problém, že v české tvorbě (co je k nalezení na fleru) jsem si ještě u ničeho neřekla „aaaaach, to chci“ - zato když jsem prohlížela ty články o polymeru, vzdychala jsem skoro nad vším. Proto bych byla ráda, kdyby se fimo neodsuzovalo okamžitě, existují nádherné kousky, bohužel je nikdo nevyrábí (a nenosí) u nás.
Schválně jsem zkusila zapátrat na fleru od nejdražších výrobků, tak co mě zaujalo a mohlo by i jiné: Mauréta (něžné, vílí, prosté a jednoduché), náramek od Ájamy (originál, výrazný, technicky zmáknutý), „pletený“ náramek (vtipný). Chci tím říct, že prostě fimo může vypadat i dobře. Jen to chce hledat.
Co se týče šitých šperků, ty mě míjí a neumím je nosit, ačkoli je kamarádka vyrábí a kombinuje s polodrahokamy. Díky fleru znám osobně vícero autorek, ale pořád mám pocit, že šité šperky vídám jen na nich.

Bugatti
4086 příspěvků 27.8.12 17:43

@janiiiv Na šperky od Mauréty se chodím dívat, líbí se mi, ale není to nic pro mne. Ten pletený náramek je vtipný, jen si absolutně nedovedu představit, jak se dá něco takového udělat. Ájama má technicky zmáknuté věci, ale tohle není vůbec můj styl. Kdysi jsem si na krajkářských trzích koupila veliký polymerový knoflík, naprosto přesně a precizně provedený a ozdobila jsem si s ním obyčejný baret. Vypadá to skvěle. Prodejkyně prý je také na Fleru, ale protože mám spoustu ketlovaných a šitých věcí vlastní výroby, už bych další šperky neunosila. Preferuji přírodní kámen zpracovaný buď technikou Tiffany, nebo obšitý kvalitními skleněnými korálky. Hodně používám perleť, říční perly, korál, lávu a v poslední době kombinuji s hedvábím.

divokytymian
68 příspěvků 27.8.12 17:47

Nedávno jsem viděla někda na ČT dokument o ženách, které byly vězněné z politických důvodů. Jedna z nich se po opuštění věznice velmi divila tomu, že ženy přestaly nosit klobouky a i ve městě nosí šátky a jedna přítelkyně jí vysvětlila, že kloubouky jsou považovány za buržoazní a proto se teď nosí šátky. Myslím, že to nenošení šperků vzniklo v našich hlavách dost podobně. Hlavně nevyčnívat a bohužel i bižu je vzdáleně šperk a vzdálená nálepka „ta si ale žije“.

Sibyla
2646 příspěvků 27.8.12 19:04

@FoxInTheBox No, to je právě klasická amatérština. Ty holčiny zjevně neví, co s barvami a tvary.
@divokytymian Snad ty starší. Mladé chodí ověšené Swarowski krystaly, ale jako by neviděly, jestli to podtrhne oblečení nebo ne: je to v módě, je to všude, tak to nosím!
Osobně mým ráda polodrahokamy, se zlatem, ale nejvíc asi s ocelí (v Michalské je teď nový obchod, kousek od Uhelného trhu, a tam chodím vzdychat - originálně a vkusně zpracované), perly. Sklo, ale hutnické, ne broušené, těžké kapky se splývavými barvami. Dřevo. Smalt. Klidně plast - jasné barvy a hladké tvary - na nápadný náramek neexistuje nic vhodnějšího.

aailyyn
807 příspěvků 27.8.12 19:57
@janiiiv píše:
Jinak přežívá vše v pořádku, včetně perleti, tak by mě zajímalo, co s tím dotyčné dělaly.

No… nosily. Pečlivě jsem bižuterii sundavala, nekoupala se s ní, nevystavovala chemikáliím, stylinkovým přípravkům, krémům ani ničemu podobnému. (Okolo patnácti jsem si prošla nošením kdečeho.) Vážně jsem jediná, komu je líto dávat do třeba postříbřené bižuterie peníze, protože ví, že se mu to záhy zničí? Sebekrásnější šperky jsem si prostě zakázala kupovat, nejsou-li stříbrné nebo ocelové. (Zlato nenosím.) Nikdy jsem nechápala, kdo to kupuje a jak to dělá, že to snad běžně nosí. Všechno mi záhy zčerná. :-(

janiiiv
781 příspěvků 27.8.12 20:20

@aailyyn Aha, mně zatím zčernal jen jeden stříbrný přívěsek. Možná máte agresivní pot, který těm kovům nesvědčí? Nevím, nejsem chemik, nerozumím tomu, a naštěstí se mi to zatím u ničeho jiného nestalo (proto jsem se pozastavila nad tím ničením - tahle možnost mi na mysl nepřišla).

aailyyn
807 příspěvků 27.8.12 21:16
@janiiiv píše:
@aailyyn Aha, mně zatím zčernal jen jeden stříbrný přívěsek. Možná máte agresivní pot, který těm kovům nesvědčí? Nevím, nejsem chemik, nerozumím tomu, a naštěstí se mi to zatím u ničeho jiného nestalo (proto jsem se pozastavila nad tím ničením - tahle možnost mi na mysl nepřišla).

Mně černá i stříbro, dost, ale to jde samozřejmě jednou za čas nechat ve zlatnictví vyčistit. Nejspíš to bude tím. Postříbřené šperky se potahují, aby měly tu žádoucí barvu, vrstvou rhodia a nějak s tím má moje tělo problém. Ach, jak já bych ráda nosila všechny ty blýskavé věcičky (nehledě na bolavé uši), ty své vysněné náušnice nějak ne a ne stále sehnat.

Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 6 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
Módní nákupčí: Povolání snů, nebo hrůzy?

Autor: Kamila

Svět skloňuje velká jména návrhářů, přitom o našem šatníku... Celý článek