Proč se vůbec vdávat?

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
lorens
2247 příspěvků 16.3.14 15:29

Znat nebo neznat prijem partnera pro mne s legraci nema nic spolecneho.
Ve svete, ve kterem jsem zila a ziju, je normalni a primo se to predpoklada, ze partneri vzajemne znaji svou financni situaci vcetne vyse vydelku. Prijde mi zvlastni prave toto pred svym nejblizsim tajit nebo nejak o tom mlzit.

Jednoduchy rozchod nesezdaneho paru propojeneho majetkove - spolecnou hypo a detmi je podle mne jen iluze. Hypo byva ve vysi pocitajici se dvema prijmy. Obycejne ani jeden z paru nema na to, aby ji utahl sam, plus zivobiti a u chlapa jeste vyzivne navrch. Zena, ktera se odstehuje a musi platit najem, neni zbavena povinnosti platit spolecnou hypo… vyzivne se stejne musi stanovit soudne.

continuity
5853 příspěvků 16.3.14 16:12

@blond Arwen ano, na Slovensku se na prvni stani ceka(lo) rok, myslela jsem, ze to uz je lepsi a ono ne. navrh na rozvod jeste v listopadu, dodnes neni ani vytycen termin prvniho stani. taky tam jeste stale mame BSM.

potiz je v tom, ze i kdyz se domluvite, rok je hrozne dlouha doba a prave nemuzete vyporadat ani to BSM, ani si koupit byt (kdyby jste krasne na nej mela, proste neda se hnout z mista. kdo nezazil, nepochopi.)

@lorens ja nerekla, ze je to jednoduchy, ale kdyz je to jeste skomplikovane tim, ze jeste dalsi rok nejste schopna nic resit, to je teprv mazec. jakou si kdo veme hypoteku, je jeho vec. ja osobne preferuji mensi/horsi byt a resitelnou situaci, nez obracene.

lorens
2247 příspěvků 16.3.14 16:26

@continuity chapu, ze ve vasi momentalni situaci se vam jevi lepsi nevdavat/nezenit se.

Kdyz si ale predstavim, ze by me chlap meho zivota :) rekl, vis co, brat se nebudeme, poridime si spolecne bydleni spravedlive napul, naklady si taky pekne rozdelime spravedlive napul, budeme mit spolu deti - taky napul a kolik kdo bere, je kazdeho vec, i to, kolik mu zustane po uhrazeni spravedlive poloviny. A vubec nastavime to tak, aby rozchod (samozrejme pripadny :) ) byl co nejjednodussi a co nejmene se nas to dotklo, v zadnem pripade bych do takoveho svazku nesla.

continuity
5853 příspěvků 16.3.14 16:33
@lorens píše:
Kdyz si ale predstavim, ze by me chlap meho zivota :) rekl, vis co, brat se nebudeme, poridime si spolecne bydleni spravedlive napul, naklady si taky pekne rozdelime spravedlive napul, budeme mit spolu deti - taky napul a kolik kdo bere, je kazdeho vec, i to, kolik mu zustane po uhrazeni spravedlive poloviny. A vubec nastavime to tak, aby rozchod (samozrejme pripadny :) ) byl co nejjednodussi a co nejmene se nas to dotklo, v zadnem pripade bych do takoveho svazku nesla.

ehm, no tak toto jsem nenapsala. hromadku penez mame aktualne spolecnou a takhle se k ni chovame (to ovsem nic nemeni na pravnich faktech, hlavne ve vztahu k tretim stranam - treba tim exekurum)

nerikam, ze pripadny rozchod ma byt co nejjednodussi, ale v pripade, kdy statistiky mluvi o 50% rozvodovsti, povazuji za rozumne chovat se tak, aby, kdyby doslo na nejhorsi, existovalo alespon nejake rozumne vychodisko.

lorens
2247 příspěvků 16.3.14 17:04

@continuity cesky a asi i slovensky exekutorsky Klondike je, pokud se nic nezmenilo, katastrofa, kterou je nutno resit zmenou zakona.

Manzelstvi sebo samozrejme nese i rizika, proto je nutno pred vstupem i zapremyslet. Ale i nesezdane souziti nese sebou hodne financnich a majetkovych rizik, ktere se bud musi poradne pravne osetrit a to potom muze pripadne komplikovat rozchod, pokud se ti lide nedokazou domluvit a rozchazeji se ve zlem, coz neni tak vzacne. Nebo se naivnejsi partner nestaci divit, jak s nim bylo zameteno.

continuity
5853 příspěvků 16.3.14 21:30
@lorens píše:
@continuity cesky a asi i slovensky exekutorsky Klondike je, pokud se nic nezmenilo, katastrofa, kterou je nutno resit zmenou zakona.

to je svata pravda, ale dokud zakon je jaky je… skoda mluvit. znam docela nestastny pripad, matka prisla na buben a dcera ji nemuze ani vzit k sobe domu, protoze exekucni zakon a ona ma tri malinke deti a exekutor by mohl zabavit i jeji majetek.

Diankenstein
1895 příspěvků 17.3.14 08:29

Ve chvíli, kdy s někým máte děti a hypo, tak je jedno, jestli jste manželé, nebo ne. Stejně se toho parchanta jen tak nezbavíte:D

Předpokládám, že rozdíl bude v tom, že pokud si vemete zadluženého člověka, dluhy přechází i na vás.(tedy se to netýká jen zabavení televize a pokud někam utečete, máte klid. Ale jsou to najednou i vaše dluhy, takže tam pomůže leda utéci do Dominikánské rep.)

Ale to je na každém, koho si chce vzít. Svatba dokáže být velmi praktická a milá věc, když je člověk rozvážný a umí si vybrat.

real.blond
6688 příspěvků 17.3.14 08:43

@Diankenstein take si myslim, ze by clovek mel nest odpovednost za vyber partnera.. Myslim ted toho „na cely zivot“, ne na jednu noc:-)

Letefa
716 příspěvků 17.3.14 09:15

@real.blond A když to otočíme, někdy dokonce člověk nese celý život odpovědnost za výběr partnera na jednu noc :-)

Bibken
165 příspěvků 17.3.14 09:59

K tým svadbám bez rodičov ešte z druhej strany: My sa berieme budúci rok. Ešte, než sme sa zasnúbili, vyjadrila sa snúbencova mama, že nech sa pokojne vezmeme aj niekde iba sami dvaja so svedkami. A, úprimne, prišlo mi to trochu zvláštne a trochu ma to aj ranilo. Síce úplne iracionálne, lebo budúca svokra je veľmi milá a dobrá žena a určite to nemyslela v zlom (asi nám chcela povedať, že máme voľné pole pôsobnosti a nech si to zariadime, ako chceme), ale hneď som si pomyslela, či ju náhodou nemrzí, že sa chceme brať. Potom ma to, samozrejme, prešlo a už to tak neberiem, ale prvotný dojem bol aký bol. Neviem si predstaviť, že by naši rodičia na svadbe neboli.

VeronikK
1169 příspěvků 17.3.14 10:25
@Sibyla píše:
Já jsem konzervativní: manželství jako závazek přijmout druhého a setrvat s ním přes dobré a zlé do smrti ano. Velká svatba ne. Nejbližší rodina a dost, nedělat divadlo a nepředvádět se. Ovšem vyloučit z obřadu mámu a tátu, kteří mě přivedli na svět a dvacet let piplali, není cool, to je hulvátství.Teď jsem si všimla předešlého příspěvku zelitschko, který jsem přeskočila: prosím, to není špička na vás! To je prostě můj názor.

Aha, tak moji rodiče jsou hulváti… No ale zase mi nemůžou dneska vyčítat, že jsme se ještě nevzali :-)

Diankenstein
1895 příspěvků 17.3.14 10:39

@real.blond @Letefa člověk nese odpovědnost za úplně všechno, co dělá a na čem se podílí. Podle mě je to dobře, protože se to pojí i s tím, že si víceméně sám určí, jak šťastný bude.

real.blond
6688 příspěvků 17.3.14 10:44

@Letefa to je pak jina pisnicka:-) ale je to tak! @Diankenstein jak rikate, souhlasim

Lála_druhá
471 příspěvků 17.3.14 10:50
@iga píše:
@MaláČarodějnice

No samozřejmě! To přece není jen otázka toho, co se v danou chvíli víc vyplatí. Já jsem měla asi tu nejkonzervativnější katolickou svatbu a ten slib mám pořád na paměti. Letos to bude už deset let:-) Náš slib byl tento:

Já (…) odevzdávám se tobě (…)
a přijímám tě za manžela(ku).
Slibuji, že ti zachovám lásku, úctu a věrnost, že tě nikdy neopustím
a že s tebou ponesu všechno dobré i zlé
až do smrti.
K tomu ať mi pomáhá Bůh.

Dobře, že jste to sem dala, beru tento slib za tak opravdový, že ještě dnes mně běhá mráz po zádech (uplynulo od něj 15 let).
A jako malou perličku, jak se často ten slib odříkává zpaměti (namísto aby byl jen opakován po knězi po částech), sestra se maličko „uřekla“ a slíbila nést všechno dobré i zlé „AŽ NAVĚKY“. Kněze to dost pobavilo a pravil, že do smrti to postačí…

iga
1470 příspěvků 17.3.14 10:55

@Lála_druhá Já se tedy přiznám, že bych nebyla schopná to říct z patra a raději jsme se domluvili, že to budeme opakovat po knězi. Pozdrav sestře, je vidět, že to brala skutečně vážně:-)

Gatita
302 příspěvků 17.3.14 10:58

My to máme podobné, také nás nikdo do velké show pro nejširší rodinu nenutí. Rodiče dokonce před naší poslední dovolenou naznačovali, že by jim nevadilo, kdybychom se vrátili svoji. A my, místo abychom toho využili, na nic si v našich letech nehráli a ušetřili peníze na důležitější věci, rozmařile organizujeme hostinu :-) Byť nejsme nijak teatrálně založení, přišlo nám líto nevyužít to jako záminku, aby se jednou konečně sešla rodina (jinak už se stýkáme jen na pohřbech a to je fakt škoda)a někteří dobří kamarádi, které už osud odvál jinam a nemáme moc šancí se jindy vidět. No a najednou je nás přes 50, takže se vší parádou.

@Bibken píše:
K tým svadbám bez rodičov ešte z druhej strany: My sa berieme budúci rok. Ešte, než sme sa zasnúbili, vyjadrila sa snúbencova mama, že nech sa pokojne vezmeme aj niekde iba sami dvaja so svedkami. A, úprimne, prišlo mi to trochu zvláštne a trochu ma to aj ranilo. Síce úplne iracionálne, lebo budúca svokra je veľmi milá a dobrá žena a určite to nemyslela v zlom (asi nám chcela povedať, že máme voľné pole pôsobnosti a nech si to zariadime, ako chceme), ale hneď som si pomyslela, či ju náhodou nemrzí, že sa chceme brať. Potom ma to, samozrejme, prešlo a už to tak neberiem, ale prvotný dojem bol aký bol. Neviem si predstaviť, že by naši rodičia na svadbe neboli.
Linie
2020 příspěvků 17.3.14 11:04

Gatia: Také považuji svatbu za vhodnou příležitost k setkání celé rodiny - nejen rodičů, ale i prarodičů, případně tetiček. Jak stárnu, pozoruji, že setkání s některými příbuznými je tak vzácné, všichni jsme příliš zaměstnaní nebo vzdálení a skoro se neznáme.
Není třeba dělat opulentní hostinu, možná je lepší jen posezení při dobrém jídle a povídání, třeba na chalupě/penzionu.

Letefa
716 příspěvků 17.3.14 11:45

My tedy budeme mít letos svatbu pro 100 lidí a neskutečně se těším na tu párty s rodinou a kamarády. Bude to taková oslava života :-)

Gatita
302 příspěvků 17.3.14 11:57

Moje řeč, každá záminka je dobrá! Určitě bych se nenutila do párty roku, pokud bych věděla, že jsou všichni kolem rozhádaní, mají se sňatkem nějaký zásadní problém nebo pokud bych byla nezaměstnaná a měli by mi celou legraci (nedobrovolně)platit rodiče. Osobně pocházím z malé rodiny a vždycky se mi líbily velké soudržné rodiny, tak mám radost, že jsem na jednu takovou natrefila a to se musí oslavit :-)

Adeena
1369 příspěvků 17.3.14 12:28

@VeronikK Já svatbu sice v plánu nemám, ale kdyby to na mě jednou přišlo, tak mi mamka kdysi naznačila, že by se vůbec nezlobila, kdybych ji z toho vynechala, protože tyto akce nemá v lásce. Tátovi by to bylo fuk. Tedy v případě, že by svatba byla ve čtyřech (kterážto představa o svatbě je mi nejsympatičtější).
Faktem je, že si neumím představit, že bych třeba kámoše pozvala a rodiče ne. To i já vnímám jako určité hulvátství (v případě, že vztahy s rodiči jsou standardní).

Josefka
572 příspěvků 17.3.14 12:44
@iga píše:
@Lála_druhá Já se tedy přiznám, že bych nebyla schopná to říct z patra a raději jsme se domluvili, že to budeme opakovat po knězi. Pozdrav sestře, je vidět, že to brala skutečně vážně:-)

Já zas nechtěla slyšet z úst vousatého kněze slova „Já, Josefa, beru si tebe…“ a tak jsme se to naučili ale pro jistotu měli taháky. Nutno říct, že manžel to dal v pohodě, já z nervozity nevěděla ani čí jsem a tak jsem to čtla. Kněz dokonce říkal, že když se v té formuli změní nebo jen přehodí slova, tak by také někdo mohl zpochybňovat platnost uzavření sňatku - no, to si přece nerisknu ;-)
@Bibken napadlo mne, kolikátá svatba by to pro budoucí tchýni byla? Nevdala a neženila už zástupy svých dětí?

iga
1470 příspěvků 17.3.14 13:47

@Josefka

No jo, já jsem zvolila menší zlo:-) I když jsem slib samozřejmě uměla (a umím)zpaměti, nechtěla jsem riskovat nějaký zádrhel. Já se znám. Jsem hrozná trémistka a ta svatba - určitě víte, že je to hodně emocionálně náročné:-) Zase jsem si to tu připomněla, byla to krása. Manžel mi četl z knihy přísloví verše, které sám vybral: (Př 31:10), bylo to překvapení, nevěděla jsem, že se s knězem na tom dohodl. Byla jsem fakt hodně naměkko.

Zebra33
2038 příspěvků 17.3.14 13:54

@Adeena - jak ja vasi mamince rozumim! Ja svatbu v planu mam, protoze se mi tak nejak libi ta instituce manzelstvi, ale ten akt svatby pro me bude asi docela vyzva. Presne taky nesnasim „tadyty akce“ typu oslavy narozenin, svatby apod. Uplne nejradsi bych byla, kdybychom to nejak „sfoukli“ jen se svedky, maximalne s rodici a sourozenci. I mi velka svatba tak nejak prijde jako skoda penez. Kamaradka sice rikala, ze se jim ta castka vratila v podobe svatebnich daru, ale to si zas rikam, co my vlastne potrebujeme za dary, kdyz veskere vybaveni domacnosti mame a vse v podstate nove (leda chtit jako dar penize, ale to nemam moc rada tak nejak z principu). To radsi za usetrene penize pojedeme nekam na peknou dovolenou. Nastesti pritel to vidi podobne. Ten by dokonce svatbu i bez rodicu, ale to mi zase prijde vuci rodicum trochu blby.

Violetina
176 příspěvků 17.3.14 13:59

@iga Měli jsme civilní sňatek, ale slib jsem chtěla a měla. Nebyla to žádná z předepsaných „formulací“, upravila jsem si ho z několika jiných (manžel měl neupravovaný, ale ne ten váš) a myslím, že jsme dobře udělali.

PS: Rozplakali jsme tím i naprosto otrlou matrikářku a místostarostu, evidentně na to nejsou zvyklí;)

iga
1470 příspěvků 17.3.14 14:19

@Violetina
Upřímně řečeno, ani se vám nedivím. Ty civilní otázky o zdravotním stavu mě nijak zvlášť nepřitahují. Ale vy jste neměli ten slib stejný? Jinak pláč na katolických svatbách obstarávají výhradně svatebčané, ještě jsem nezažila, že by se rozplakal kněz - ale je to tím, že oni zvyklí jsou. Nakonec v kostele se pláče docela často - to máte samé křtiny, svatby, pohřby…

Stránka:  « Předchozí 1 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 21 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
Módní nákupčí: Povolání snů, nebo hrůzy?

Autor: Kamila

Svět skloňuje velká jména návrhářů, přitom o našem šatníku... Celý článek