Proč se vůbec vdávat?

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Violetina
177 příspěvků 17.3.14 14:29

@iga Nee, měli jsme každý jiný, podle svého naturelu… základ ale samozřejmě stejný byl, jakože věrnost a láska a úcta, jen té omáčky jsem já měla okolo víc, muž míň. A nechtěla jsem na konci právě formulaci „dokud nás smrt nerozdělí“, přijde mi na svatbu děsně pochmurná, tak jsme ji nahradili slovy „po celý život“.

iga
1470 příspěvků 17.3.14 14:32

@Violetina
Pěkné! Přeju hodně štěstí.

Violetina
177 příspěvků 17.3.14 14:36

@iga Děkuji a nápodobně

Eleanor Rigby
625 příspěvků 17.3.14 14:58
@MP Vladenka píše:
@Eleanor Rigby nevidím na tom nic odporného. Otec svěřuje svou milovanou dceru do rukou muže, který s ní chce strávit celý život. Má to symboliku, stejně jako otec vede nevěstu k oltáři.

Právě ta symbolika je odporná. Svěřuje snad někdo milovaného syna do rukou ženy, která s ním chce strávit celý život? Kdeže, muž je považován za schopného a oprávněného o sobě rozhodovat sám. Žena nikoliv.
S otcem vedoucím nevěstu je to trochu jinak, tam je to symetrické s matkou vedoucí ženicha („jako s členem nukleární rodiny se s tebou loučíme“). Hloupé mi připadá jen to, že se zapojuje jen jeden z rodičů.

@stricc píše:
@Xennie nedělám si iluze, že by někde jinde než v povídkách Boženy Němcové děti odcházely z domu se slovy „děkuji, že jste mě vychovali“. Ale aspoň mlčet by mohly, to by je neubylo. S řečma o povinnosti by mě osobně moc nenadchly. Ona to není taková samozřejmost, jak by se možná mohlo zdát.

Víš, uvědomit si, že je to povinnost a ne milost bývá důležité pro lidi, kterým je odmalička podstrkováno, že musejí být vděční za každou snídani a každé přebalení. Dítě by se nemělo cítit jako přítěž žijící z milodarů, to vede k dost narušenému vztahu k sobě samému, který pak způsobuje dost smutku a potíží v životě. A ano, je to povinnost. Tím, že si rodiče pořídili dítě (a nedali ho k adopci), na sebe vzali závazek se o něj postarat, dokud to nezvládne samo, a ten tedy teď mají splnit. Dítě by to mělo přijmout zcela samozřejmě. Je samozřejmě špatně, pokud dítě tenhle závazek zneužívá, odmítá převzít zodpovědnost v době, kdy už je schopné. Tehdy vyžaduje od rodičů víc, než na kolik má podle závazku právo. (Rodiče se samozřejmě mohou rozhodnout potomka obdarovávat nad rámec závazku, obvykle to i dělají, ale nárok na to není.)

Go-lightly
3429 příspěvků 17.3.14 15:02

@Violetina To jste udělali dobře! Mně se strašně nelíbí ten studený civilní obřad, no on to vlastně obřad není, bývají to pindy před registrací, a za socíku jim tam prý i pindali o budování socialismu. Trapné mi připadá i to, jak oslovují tituly: berete si, pane ženichu doktore Jene Vomáčko, slečnu nevěstu docentku Blanku Slabihoudkovou…

stricc
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.3.14 15:06

@Eleanor Rigby Když to řekneš takhle… vztahy v rodinách bývají všelijaké a ani rodič, který nezdůrazňuje pořád dokola, jak mu má být dítě vděčné za cvičky do školy a chleba s máslem k svačině, ještě pořád nemusí být rodič, který bez uvažování dal dítěti všechno, co mohl.
Chystá-li se někdo k svatbě, aspoň teoreticky by měl být dospělý a schopný si tyhle věci uvědomit. Projevit rodičům aspoň minimální respekt, pokud samozřejmě nešlo o tyranské zhýralce nebo něco v tom smyslu, by zkrátka měla být stejná samozřejmost jako dát dítěti tu svačinu. Halasné proklamování vlastní nezávislosti a nezájmu o jejich přání do projevu minimálního respektu podle mě nepatří. Ale netvrdím, že ono dospělé dítě nemůže mít nějaký reálný důvod, aby se tak chovalo, samozřejmě může.

Eleanor Rigby
625 příspěvků 17.3.14 15:10
@Giulietta píše:
@cibetka 1 Keby som vedela, že je to mamke jedno, tak sa vydávam kľudne aj na Preikestolene pri skoku bungee jumpingu. Ak by však na tom mamke záležalo, tak jej tu radosť urobím a vydám sa v miestnom kostolíku s dedinskými ženičkami, čo uronia slzičku šťastia za chrbtom a myrtovým venčekom vo vlasoch. Myslím, že všetko je o dohode a nie o tom, že rodičia ma mali povinosť vychovať a ja teraz neberiem ohľad na nikoho a na nič.
@Xennie píše:
@stricc Mne by zase rodiče nenadchli, kdybych jim třeba v 30 letech oznámila, že se budu vdávat a bude to jen se svědky, a oni by začali s tím, že to nejde, že mě přece vypiplali, vychovali, odtrhovali si od úst, a tím pádem mají právo tam být bez ohledu na moje přání. Manželství považuju za ryze soukromou věc dvou dospělých lidí, tedy i svatbu.

A já s vámi, až na Xenniinu poslední větu (k čemuž jsem se už vyjadřovala výš), souhlasím s oběma. Není to v rozporu. Pokud si snoubenci nepřejí účast rodičů na svatbě (což já bych si určitě přála, ale prosím pěkně, neexistuje povinnost si přát nějakou věc a rozhodně ne jinou), mají rodiče naprosto nárok na to, aby jim to bylo líto, ale určitě ne na to, aby se tam vnutili nátlakem. Ale zase, když by snoubenci za sebe raději byli jen se svědky, ale vědí, že rodiče by to hodně mrzelo, je rozhodně velmi dobře, když na to vezmou ohled a rodiče pozvou.
No prostě, ideální je vzájemný respekt a vzájemné ohledy.

Příspěvek upraven 17.03.14 v 15:22

stricc
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.3.14 15:16

@Eleanor Rigby S tímhle souhlasím beze zbytku. Myslím, že menší kompromis kvůli jedné události trvající půl dne ještě nikdy nikoho nezabil.
Nějak jsem si vzpomněla na bývalého manžela jedné své známé, který zcela kategoricky a rozhodně prohlašoval, že nesnáší povinné formality a tudíž jednoznačně odmítá strávit cca hodinu na návštěvě u své tchyně u příležitosti jejích narozenin. Když jsem se ho zeptala, jestli stejně striktně odmítá i oslavu vlastních narozenin, urazil se. Tohle nebylo nic jiného než pitomá schválnost, protože i průměrně cvičený foxteriér by pochopil, že tím zkomplikuje vztah s rodiči vlastní ženě a bude se to urovnávat celou věčnost, zatímco ta hodinka zdvořilé konverzace o ničem by ho rozhodně nezabila. No, ona věděla, proč se docela rychle rozvedla.

DanielaS
5102 příspěvků 17.3.14 15:17

Ja se snazim ze vsech sil, abych fiskalni stranku mezinarodniho mazelstvi vcas, pragmaticky a neprustrelne zaridila, ale reknu vam, prase aby se v tom vyznalo, uz na tom zamestnavame tri lidi.

Emmea
75 příspěvků 17.3.14 15:23

@Go-lightly Jestli při obřadu používat tituly, na to se nás matrikářka ptala. A byla zaskočená tím, že jsme to rozhodně nechtěli.
Argumentovala „aby to rodičům nebylo líto, když vás na studiích podporovali“

DanielaS
5102 příspěvků 17.3.14 15:26

Me napada, jak by to vubec zjistila. Na zadosti o snatek tituly nejsou a v obcankach je taky nemame.

Eleanor Rigby
625 příspěvků 17.3.14 15:28
@Giulietta píše:
Poobzeraj sa po svojom okolí a budeš prekvapená koľkým to zaplatili práve ako dar, aby sa mohli zúčastniť. Tiež mi z toho bolo smutno.

Jenomže to potom není dar, ale obchod, popřípadě manipulační taktika. Z toho by mi bylo smutno taky, naštěstí jsem to ještě neviděla. V podstatě daru je, že za něj dárce nic nežádá.

Lamicka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.3.14 15:29

@Go-lightly Myslim, ze v dnesni dobe se da na mnohem domluvit. Nas oddavajici mel peknou a vkusnou rec, kterou sam pripravil a s nami schvalil. Sama bych to nedala lepe dohromady. Bohuzel existuji ale i oddavajici, kteri si do toho nenechaji mluvit, ale clovek si vetsinou muze vybrat.

Brixie
645 příspěvků 17.3.14 15:41

Napadla mě taková zvláštní věc, možná je to asi blbost, ale napadlo mě to. Je možné udělat svatbu v kostele, která by byla „jenom jako“? Myslím, kdyby někdo nechtěl skutečný sňatek, nechtěl by převzít ty právní následky, které se se svatbou vážou, ale chtěl by třeba jen potešit babičky a tetičky a obléct se do bílého? Udělat prostě svatbu jenom na oko, aniž by se cokoli posílalo na úřady, takže by sňatek právně neexistoval?

Kay_Adams
1614 příspěvků 17.3.14 15:43

@Brixie
Jedine ak by vás „oddával“ nejaký dobrý kamarát (tzn. bez príslušnej právomoci).
Potom by to právne bolo na úrovni škôlkových sobášov pri orgováne.

Brixie
645 příspěvků 17.3.14 15:44

Spíš mě to napadlo proto, že ve svém okolí mám pár, kdy muž podědil po zemřelém otci docela velké dluhy a nechtěl by jimi pak případně zatížit manželku, kdyby se s ním něco stalo, ale přesto by si chtěli říct „ano“ jen tak symbolicky…

Kay_Adams
1614 příspěvků 17.3.14 15:46

@Brixie
No a musí to byť nevyhnutne v „kostole“?
Ak to urobia na lúke, na chate, v prenajatom sále a „oddá“ ich kamarát? Či tam ide primárne o divadlo pre postaršie príbuzenstvo?
(odhliadnuc od faktu, že preberať predĺžené dedičstvo je číry nerozum)

Bibken
165 příspěvků 17.3.14 15:48

@Josefka Bude to prvá svadba. Oni sa ako rodina aj dosť stretávajú, resp. určite viac ako my, takže mi to prišlo zvláštne. Ale chcela tým asi povedať, že keby sme uvažovali nad takou alternatívou, tak že nám nebude stáť v ceste.

Marti.G
14 příspěvků 17.3.14 15:48

@Brixie Pochybuji, že by některý farář ze sebe dělal šaška

Violetina
177 příspěvků 17.3.14 15:48

@Brixie Brr, u dospělých mi z obřadů „jen na oko“ běhá mráz po zádech. Babičky a tetičky se s daným rozhodnutím musí holt smířit.

Ale pokud byste si na tom trvala, zvažte alespoň místo - zda neudělat „obřad“ jinde, na zámku nebo zámecké zahradě nebo v nějakém jiném pěkném prostředí. Já sama jsem kostel odmítla, jako člověk bez vyznání bych se tam necítila dobře ani v případě opravdové svatby a upřímně míněného slibu.

Lamicka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.3.14 15:49

@Brixie Musel by oddavat clovek bez povoleni. Nevim, zda by to slo ve vysvecenem kostele.

Brixie
645 příspěvků 17.3.14 15:54

Nee, nejde o mě, ale jeden můj známý měl nerozvážného otce, který zadlužil rodinný majetek a zemřel (opilec)…no a synovi bylo líto nechat to jen tak, protože to kdysi patřilo jeho předkům, a rozhodl se to doplatit…neznám detaily… Chtěli by se se svou milou vzít, ale tu představa, že zdědí takovýhle „dar“, na který sama nevydělá (pokud by její případný muž měl třeba fatální nehodu), dost děsí.

Neberte mě nijak vážně, byl to jen náhlý nápad…

Kay_Adams
1614 příspěvků 17.3.14 16:00

@Brixie
Ak nebudete trvať na kostole (možno tak ten odsvätený) a oželiete skutočného kňaza (potom by to malo právne následky), tak to možné je.

iga
1470 příspěvků 17.3.14 16:06

@Lamicka
Ve vysvěceném kostele? To tedy v žádném případě. Ve vysvěceném kostele se svatba=udělení svátosti. To není věc, která se provádí naoko. To by bylo rouhání nejtvrdšího rangu.

Lamicka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.3.14 16:09

@Brixie Takhle se „vzali“ spoluzaci ze zakladky. Meli obrad s kamaradem na louce, pak hostinu. Skutecny obrad s papirem nechteli.

Stránka:  « Předchozí 1 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 21 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek