Proč se vůbec vdávat?

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
DanielaS
5131 příspěvků 17.3.14 16:11

A svatost bez obcanskych dusledku nejde? Vzdyt se prece lidi bravaji v kostele i leta pote, co se vzali civilne, ne? Nebo si to pletu s nejakym zahranicim?

Lamicka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.3.14 16:11

@iga Pisu snad neco jineho?

Go-lightly
3429 příspěvků 17.3.14 16:12

@Brixie V kostele vám nedovolí ani opravdickou svatbu, pokud nevěříte v to, proč se ten kostel postavil - a celkem rozumně. Ale není možné sepsat nějaké striktní oddělení majetku, jako prenup?

iga
1470 příspěvků 17.3.14 16:13
Psala jste, že nevíte. Tak jen odpovídám.
@Lamicka píše:
@Brixie Musel by oddavat clovek bez povoleni. Nevim, zda by to slo ve vysvecenem kostele.
iga
1470 příspěvků 17.3.14 16:14

@Go-lightly
Ono to v těch odsvěcených kostelech ale jde…

Kay_Adams
1614 příspěvků 17.3.14 16:15
@Go-lightly píše:
@Brixie V kostele vám nedovolí ani opravdickou svatbu, pokud nevěříte v to, proč se ten kostel postavil - a celkem rozumně. Ale není možné sepsat nějaké striktní oddělení majetku, jako prenup?

Je, ale bez právnych následkov voči tretím stranám (veriteľom, exekútorom etc.)
Pôsobilo by to tak len v prípade vysporiadania toho SJM, medzi manželmi.

stricc
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.3.14 16:16
@iga píše:
@Go-lightly
Ono to v těch odsvěcených kostelech ale jde…

a mělo by to vůbec cenu? To by bylo jak kafe bez kofeinu

Lamicka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.3.14 16:16

@iga Vim, ze vysveceny kostel dovolil za prachy nataceni lechtive sceny do klipu. Pracovala jsem v produkci. Predtim bych tvrdila, ze to cirkev nedovoli. Od te doby si nejsem jista nicim :).

Brixie
645 příspěvků 17.3.14 16:16

@Go-lightly To já opravdu nevím, neptala jsem se jich, neznám tu jejich rodinnou situaci tak podrobně, jen jsem si na ně vzpomněla, jak jsem tu pročítala fórum. Určitě je takových lidí i víc, a jak psala @Lamicka, evidentně by to nebylo nic tak výjimečného.

Edit: Já mám dokonce dojem, že ten kluk je i pokřtěný nebo co, proto možná tehdy mluvili o tom kostele. Nevím. Tak možná, že až to splatí, vezmou se v 50 normálně :)

Příspěvek upraven 17.03.14 v 16:19

iga
1470 příspěvků 17.3.14 16:17

@stricc Já to tedy jako katolička raději nehodnotím. Jen konstatuji, že to jde.

iga
1470 příspěvků 17.3.14 16:17

@Lamicka
No tak to je OTŘESNÉ!!!

stricc
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.3.14 16:19

@iga já to jako nekatolička taky nehodnotím, jen mi celý ten nápad prostě připadá takový zvláštní. Možná jsem pověrčivá, ale já bych do toho nešla, buď správný rituál se vším všudy nebo nic. Svatba jenom jako, to je prostě divný. Ale to je jen můj pocit, nechci nikoho přesvědčovat nebo tak.

Lamicka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.3.14 16:21

@stricc Ja to zase chapu tak, ze nekdo z mnoha ruznych duvodu nechce oficialni obrad s papirem, ale potrebuje k zivotu nejaky prechodovy ritual, tak si vytvori vlastni.

iga
1470 příspěvků 17.3.14 16:22

@stricc
Váš veskrze střízlivý přístup je mi sympatický. Nenazývala bych to pověrčivostí.

stricc
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.3.14 16:27

@Lamicka to jo, to si představit dovedu, s podmínkou, že si skutečně vytvoří vlastní. Nějaký soukromý slib pod hvězdami nebo podobná romantická akce, proč ne.
Ale falšovat oficiální rituál, asi to není z mé strany střízlivý přístup, jak říká @iga, spíš bych z toho fakt měla blbej pocit.
Já jsem totiž kdysi něco maličko podobného zažila, když jsem se tenkrát vdávala, tak jsme měli připravenou oslavu, ale z administrativních důvodů se vlastní svatba musela o týden posunout. Takže lidi nám přáli k svatbě, která vlastně ještě nebyla, a já jsem z toho měla tak akorát depku.

DanielaS
5131 příspěvků 17.3.14 16:29
@stricc píše:
@iga já to jako nekatolička taky nehodnotím, jen mi celý ten nápad prostě připadá takový zvláštní. Možná jsem pověrčivá, ale já bych do toho nešla, buď správný rituál se vším všudy nebo nic. Svatba jenom jako, to je prostě divný. Ale to je jen můj pocit, nechci nikoho přesvědčovat nebo tak.

Ja to beru naopak jako VIC nez jenom tak ritual. Prijmuti svatosti, se kterou stat vubec neoperuje.
Byvaly svagr se ozenil v Americe a rok nato prijeli s manzelkou do CR a vzali se v kostele, tj. prijali svatost manzelstvi. Pricemz pravne uz manzele davno byli.

Eleanor Rigby
632 příspěvků 17.3.14 16:33
@DanielaS píše:
A svatost bez obcanskych dusledku nejde? Vzdyt se prece lidi bravaji v kostele i leta pote, co se vzali civilne, ne? Nebo si to pletu s nejakym zahranicim?

Neslyšela jsem o tom*, spíš to vypadá tak, že „církev přirozeně uznává manželství uzavřené před přijetím víry a bere ho jako platné“. Možná ano, jenže to je něco jiného. V situaci, kterou popisuješ, ty důsledky, které už existují před onou svatbou, po aktualizaci svatbou existují taky. Je celkem nerozlišitelné, jestli byly potvrzeny, znovuzaloženy, anebo pokus o jejich vytvoření zašel na tom, že těžko můžou existovat dvakrát. Situace po svatbě je úplně standardní: Důsledky existují.
*Dělá se obnovení manželského slibu, jestli případně nemyslíš to. Že u příležitosti výročí nebo po překonání nějaké krize si manželé v kostele svoje vzájemné závazky potvrdí. Tuším, že to dělají církve i v Čechách, dokonce snad přímo katolíci - jeden manželský pár v mém okolí o tom uvažoval.

stricc
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.3.14 16:36

@DanielaS ale to, o čem mluvíte, je pravý opak toho, o čem mluvím já, ne?
Občanský + církevní sňatek je normální a oficiální, v některých zemích to dokonce ani jinak nejde, u nás to tuším taky tak bývalo, a že se to neodehraje v jeden den, to už pak nevadí.
Já jsem mluvila o té jako svatbě, aby příbuzní měli radost, ale bez skutečně uzavřeného závazku.

Lamicka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.3.14 16:36

.

Příspěvek upraven 05.10.16 v 16:50

Eleanor Rigby
632 příspěvků 17.3.14 16:40
@stricc píše:
Já jsem totiž kdysi něco maličko podobného zažila, když jsem se tenkrát vdávala, tak jsme měli připravenou oslavu, ale z administrativních důvodů se vlastní svatba musela o týden posunout. Takže lidi nám přáli k svatbě, která vlastně ještě nebyla, a já jsem z toho měla tak akorát depku.
Šmarjá, to zní strašlivě. To bych tu oslavu asi zrušila a uspořádala taky později - když ne hned po obřadu, tak třeba čtrnáct dní potom, ale potom.
No anebo si před hosty dát ty vzájemné sliby, které považuju za to podstatné, a za týden v tichosti sebrat svědky a holt přetrpět úředníka. Čili vlastně tak, jak bylo řečeno - svatbu bez státu. Ale to na úřadě bych pak nepovažovala za svatbu, jen za její byrokratickou oficializaci.

Příspěvek upraven 17.03.14 v 16:45

stricc
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.3.14 16:42

@Eleanor Rigby ono to nešlo. Specifický podmínky a tak dále. Ale já jsem naopak začala docela vážně uvažovat o tom, že se na vlastní svatbu vykašlu a tím končím, tvá máňa, jenže zas když už se vlastně oznámilo, že jsme se vzali… no, měla jsem ten pocit poslechnout, ono by se tím ledacos zjednodušilo, ale to už je jedno, je to už dávno

DanielaS
5131 příspěvků 17.3.14 16:51
@stricc píše:
@DanielaS ale to, o čem mluvíte, je pravý opak toho, o čem mluvím já, ne?
Občanský + církevní sňatek je normální a oficiální, v některých zemích to dokonce ani jinak nejde, u nás to tuším taky tak bývalo, a že se to neodehraje v jeden den, to už pak nevadí.
Já jsem mluvila o té jako svatbě, aby příbuzní měli radost, ale bez skutečně uzavřeného závazku.

Ja to pochopila tak, ze chteji prijmout svatost, ale ze snatku plynouci obcanske zavazky ne. Proste byt manzeli pred Bohem, ale ne pred statem. Jako kdyz se (nekde) obcansky rozvedete, ale pred Bohem jste manzeli az do smrti.

Eleanor Rigby
632 příspěvků 17.3.14 16:53

@stricc Ještě jednu historii k té oficializaci. Týká se to mého jména. Jsem křtěná (jako dítě); jméno po kmotře považuju za součást svého jména. Když začalo být možné mít dvě křestní jména i oficiálně, vážně jsem uvažovala o tom, že si ho dám oficializovat. Odradilo mě nakonec to, že by mi sebrali rodný list. Tak to tedy ne. Narodila jsem se rodině Rigbyových*. Ti mi dali jméno Eleanor*, takže jsem byla Eleanor Rigby a pouze Eleanor Rigby až do křtu, kdy se ze mě teprve stala Eleanor Kmotra Rigby. Rodný list se vztahuje k narození - koukejte mi ho nechat a vydat mi křestní list; oddací list taky vydáváte zvlášť a na rodný přitom nešaháte. Ach jo.
*To samozřejmě není moje opravdické jméno.

Adeena
1405 příspěvků 17.3.14 17:02

@Eleanor Rigby Eleanor Kmotra Rigby zní fakt zajímavě. :-D

Mylady2
12413 příspěvků 17.3.14 17:09

@Lamicka jak jde o zlaťáčky ctihodný otec se nezapře :-D
Mám podobnou zkušenost :-)

Stránka:  « Předchozí 1 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 21 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek